Malá bioplynová stanice

Vše o vytápění
Odpovědět
drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

Ano, stejně tak je extrémně nebezpečné skladovat benzín. Pokud jde o výbušninu, narážel jsem na Vaše předchozí srovnání, které je opravdu přitažené za vlasy.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

drama: Opakuji, že mé srovnání není přitažené za vlasy. Energie uvolněná při výbuchu 1kg TNT je cca 4MJ a energie uvolněná při výbuchu 1m3 bioplynu se vzduchem je také cca 4MJ. Skladovat 1m3 benzinových výparů v plastovém vaku také není dobrý nápad. Doporučuju nastudovat základní info o bezpečné manipulaci.



drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

Fajn, jestli budeme srovnávat nesrovnatelné, tak bezva. Ona totiž jedna bouřka je 10x silnější než výbuch atomové bomby a čokoláda je téměř stejně nebezpečná jako TNT. Pokud jde o bezpečnost, myslím že jsem výše téma prakticky vyčerpal, ale budu rád, pokud mě doplníte.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

drama: Je mi úplně jedno co si o tom srovnání myslíš. Já jsem ho poprvé slyšel v učebně Vysoké školy chemicko technologické v Pardubicích (Semtín - Teorie a technologie výbušin). Přednášejícím byl odborník na výbušniny ......... a pokud si kdokoliv srovná množství uvolněné energie při výbuchu plynu s energií uvolněnou při výbuchu klasické výbušniny, tak se dopátrá k tomu údaji cca 4MJ (na kg, nebo m3) a to tvrzení si může ověřit. To s bouřkou a čokoládou je blbost, to bych sem vůbec netahal.


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

Nevím proč reagujete tak neuctivě. Snažil jsem se Vám ukázat, že energetické hledisko není vše. Promiňte, jestli Vás můj pedagogický přístup dráždí. Záleží také na prostorovém uspořádání, řekněme na prostorové hustotě. U TNT budeme na cca 7 MJ/l u směsi metanu se vzduchem 0.02 MJ/l. Toto bude mít značný vliv na brizanci.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

drama: Co je na faktech neuctivého? Nebezpečí výbuchu bioplynu existuje. Pokud ho někdo zpochybňuje, není to moje starost. Já jsem to psal pro čtenáře co to varování vezmou vážně ...... a v ideálním případě se podle toho zařídí, což povede k vytvoření bezpečnějšího systému. Hovořit o brizanci nemá v tomto kontextu smysl. Podstatné je, že výbuch několika m3 plynu může způsobit velkou škodu na stavbě a to včetně destrukce stavby a smrtelných zranění.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »




Stačí to jako ukázka co dokáže výbuch plynu?


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

Vidím, že bude třeba začít drobnou vsuvkou směřující k rozvíjení sociální inteligence a kultury projevu. Uctivost primárně neoperuje s fakty jako takovými, ale se způsobem jak jsou podávána. Pokud jde o bioplyn, nikdy jsem nezpochybňoval, že by nebyl bioplyn nebezpečný a výbušný plyn. To lze lehce dohledat výše. Tak mi to, prosím, nepodsouvejte! Zpochybnil jsem jen Vaše srovnání s TNT a dovolil jsem si poukázat na to, že energie není jediný a dostačující parametr, který určuje efekt výbuchu. Vzhledem k tomu, že brizance silně koreluje s detonačním tlakem a tudíž vcelku dobře odráží "celkovou efektivitu" výbuchu, tak myslím že je to docela dobrý parametr. Asi víte, že u výbuchu hraje klíčovou roli jak rychle a v jakých vlnách se energie uvolní.


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

A na srovnání 0,5 l benzínu a 1m3 metanu také stále trvám. Nezaměňujte třaskavou směs s čistým plynem a láhev s benzinem s benzinovými výpary.


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

Abych byl objektivní, je třeba dodat, že energie výbuchu je v určitém smyslu také velmi dobrý kvantifikátor a srovnání s TNT pro mě bylo přínosem.



Odpovědět