Malá bioplynová stanice

Vše o vytápění
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

Jednoduché návody použitelné pro teplé klimatické podmínky u nás moc fungovat nebudou. To je zase jenom PK past, která vzniká šířením neověřených informací.


Co se plynu týká, tak na kompresůrky a igelitové pytle si dejte také pozor. Až vám to bouchne, tak počítejte s tím, že 1m3 plynu udělá paseku jako cca 1kg výbušniny ......... takže vám to s lehkostí rozmetá barák a pokud to přežijete, tak si ještě půjdete sednout za obecné ohrožení.


Malé domácí bioplynky jsou vyzkoušené a fungují jich miliony, takže stačí pořešit tu teplotu. Snažíte se vynalézat kolo.


Ten čínský typ, to je ten typ ze čtvrtého obrázku.


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

Jestli Vám mohu poradit, tak se vyhýbejte mechanickým částem jako jsou zmíněné zvony. Odladění, aby se to nezasekávalo je velmi těžké.


Pokud jde o výbušnost, tak QNX samozřejmě přehání. Jedná se o nízkotlakou záležitost, je to relativně velmi bezpečné a dokonce je to legální. Informaci o legálnosti mám přímo od majitele domácí bioplynky zmíněné výše.


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

Jinak ten kompresůrek je jen kvůli tomu, aby se nemusel pytel nějak složitě zatěžovat a vymačkávat. Tlak vytváří nula nula nic..



drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

Pokud jde o vyhřívání centrálou máte zrovna vcelku vzácnou příležitost relativně přesně spočítat, že to nebude fungovat ideálně. U nádrže máte jasně danou plochu, všechny konstanty jsou jasně dané, účinnost spalovacího motoru půjde také krásně odhadnout...



drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

A ještě poznámka k těm spotřebičům. U běžných spotřebičů na zemní plyn se počítá s tlakem v nějakém rozsahu, v případě bioplynu se pohybujeme o několik řádů jinde. Proto ne vše bude fungovat bez úprav tak, jak by mělo.



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

drama: s výbušností metanu nic nepřaháním. Dělal jsem na jednom projektu kde se měla používat směs plynů k tváření plechu výbuchem, takže jsem se tomu tématu kdysi dávno trochu věnoval. Nakonec se sice používal hexogen, ale měli jsme vyrobenou i výbuchovou komoru pro práci s plynem (možná se ještě povaluje někde v Semtíně na pozemku VŠ.) Směs bioplynu se vzduchem je výbušná a stačí jiskra k jejímuž vytvoření v plastovém zásobníku bez antistatických úprav snadno pomůže statická elektřina. Legální to rozhodně není. Plynová zařízení patří k vyhrazeným  technickým zařízením podle zákona č. 21/1979 Sb. !


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

To že je směs metanu se vzduchem třaskavá při koncentraci 7-25 % ví každý horník, ale při rozsáhlé rešerši jsem nikdy nenarazil na případ výbuchu "plastového pytle". Na druhou stranu, když už má něco bouchnout, tak tento nehmotný vak je to nejlepší, co by nás mohlo potkat. Základní pravidlo je, že nikdy nesmí dojít ke smíchání vzduchu a plynu. Z toho plyne požadavek na alespoň minimální přetlak plynu.


Pokud jde o legálnost, tak věřím té informaci, kterou jsem dostal. Samozřejmě zapojení může provádět jen "plynař" - viz právě vyhláška 21/1979 - ale vlastní nízkotlaká bioplynka je legální a zvláštní schvalování není třeba. Nicméně souhlasím s tím, že toto je třeba ověřit...


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

drama: Ono nejde ani tak o pravděpodobnost výbuchu. Prostě ta možnost tady je, budeš provozovat nelegální zařízení a stačí jedno udání a jsi jednou nohou v kriminále. Až najdeš plynaře, který si tohle vezme na triko, tak mi na něj dej kontakt.


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

Samozřejmě, to co říkáte jen rezonuje s tím, co jsem napsal výše. Na druhou stranu běžný plynovod je mnohem nebezpečnějš. 1 m3 metanu při normálním tlaku je srovnatelný s půl litrem benzínu s ne se žádnou výbušninou jak uvádíte výše :}. Čili strašit osoby neznalé ano, ale s mírou.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

drama: To není strašení, to je upozornění na možné nebezpečí. Uskladňovat několik m3 plynu pochybné kvality v plastovém vaku je nebezpečná věc.  Srovnání s výbušninou je vhodné. Plyn se vzduchem totiž výbušný je a dům zbořit opravdu dokáže.


Odpovědět