Malá bioplynová stanice

Vše o vytápění
Odpovědět
drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

1m3 stačí na cca 2h vaření. Vývojníky plánuji dva, ale ne primárně kvůli výkonu, ale spolehlivosti. Nevhodným nakrmením se dá lehce vychýlit pH tak, že to přestane fungovat a tak je šance to celé nakopnout z druhého funkčního vývojníku. Pokud jde o práci, tak to není nic tak namáhavého :).


Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od Pavel Culek »

mám ovce a prasata, nedodával bych pár kilo šlupek, ale dokázal bych dodávat cca 50 - 100 kg hnoje denně. Kdyby byla 1000L nádrž obezděná Qporem, nechaná mezera 10cm a tam by funěla horký vzduch elektrocentrála? Kdyby byl zvon nad vodní hladinou o určité váze, pod něj šel metan a zvedal zvon z vody, tak by na to centrála bublat musela. https://www.youtube.com/watch?v=XJSmI-aONio


a kdyby nechtěla a člověk by věděl, že to potřebné množství dává, tak tohle:


http://www.ecvv.com/product/1982515.html


Potřebuju vyřešit technologii - ekvivalent asijských sudů v sobě. Něco, kam bych denně jednoduše přihodil kolečko, dvě a něco odčerpal něčím....


kdyby to mělo dát pro půlkilowatovou centrálu, vařit na tom a ohřát teplou vodu v karmě, tak si lebedím.


Mám tříkubíkovou cisterničku za traktor, tak by nebyl problém do ní každý den odčerpávat kvas a když by byla plná, rozvézt po louce. Až by byla moje přehnojená, nemám strach, že by si ode mně nikdo nenechal pohnojit louku.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

Pavel Culek: 50-100kg hnoje na 1000l nádrž je špatně. To by nefungovalo. Doporučuju nastudovat základní info o bioplynkách.


Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od Pavel Culek »

vím prd. Původně jsem přemýšlel o třech sudech plněných po 14-ti dnech. Píšou, že vyrábí 6 neděl, z toho 14 dní rozjezd, 14 dní maximum a 14 dní dojíždí. Tak jsem uvažoval plnit je po 14-ti dnech jeden, čímž bych měl vždy jeden v začátku, jeden v plném běhu a jeden dojíždějící. Mít je propojené hadicí... Jenže je to hrozně pracné a v sudech malá účinnost. Něco jsem si o tom vyhledal a popřekládal překladačem před pár lety, kdy se toho moc sehnat o malých bioplynkách nedalo. Ono to dnes není zas o tolik lepší, v češtině. Jak sestrojit něco, kam by se z jedné strany přidávalo, z druhé odčerpávalo.... to se v malém měřítku moc vyhledat nedá. Taky nevím čím odčerpávat, jestli zbyde něco, co vezme třeba kalovka... Žádné velké tisíce do pokusů vrazit nehodlám, to by se mi vracelo do důchodu...


Jo, a proč je to špatně? Mohl bych mít větší nádrž? tím líp...


Hele, jinak. Kdo mi pomůže navrhnout jak to mám sestrojit, má u mě:


vykrmený prase


sele na gril


jehně na zabití nebo na gril


(není to buď a nebo, za návrh kterému porozumím a dokážu podle něj sestrojit dám všechny tři body)


:-D


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

Pavel Culek: O víkendu jsem o tom mluvil na kurzu a udělal jsem pro ten účel pár obrázků:


http://sobestacnost.cz/PHPBB3/viewtopic.php?f=40&t=283&p=5161


Pro naše klimatické podmínky nejlépe vyhovuje ten model z posledního obrázku. Musí to být dobře zaizolované a u těch ostatních to moc izolovat nejde. Velikost můžu spočítat podle zadaných parametrů, ale jak jsem psal, ekonomika je tam špatná.


Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od Pavel Culek »

Ekonomika? Co to je? Nejde mi o maximální účinnost. Jde mi o to, že ty dvě kolečka hnoje denně mám tak jako tak. Mám je hodit na vůz a vozit jezeďákům na hnojiště, nebo je mám nejdřív zkvasit, vyrobit si trošku proudu, uvařit a ohřát vodu a vyvézt to až pak?   Čili data. 5 dospělých ovcí, 3 dospělá prasata, dalších 10 prasat v různých váhových kategoriích. To je takový ponížený průměr. Občas víc selat, než si je někdo vezme, a tak. Ale to co píšu v tom chlívě celoročně je.


Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od Pavel Culek »

ten odkaz mně donutil zaregistrovat se na dalším webu, zatím mně to nepouští plně se přihlásit. Obrázky žádné nevidím, je možné, že jsou přístupné až po přihlášení....



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

Pavel Culek: Ekonomika ........ tedy poměr nákladů na pořízení a provoz oproti možnému užitku.Vybudovat několik kubíků velkou, plynotěsnou a tepelně izolovanou nádrž je drahé. Nehledě na to, že legálně to je nerealizovatelné. Kdysi jsem to chtěl stavět, ale zvolil jsem fotovoltaiku a biomasu jako výhodnější řešení.


Obrázky se zobrazí po přihlášení.


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

Přesně tak, to by se zahltilo. A šlupky nepodceňujte, na rozdíl od hnoje nikomu neprošly trávicím traktem. Zvonovou technologii Vám nedoporučuji. Pro Vás by byl asi nejlepší čínský typ zemní bioplynky, ale dohřívat to budete muset. Skladování plynu se dá vyřešit i "igelitovým pytlem", firma PUXIN pak dělá minikompresůrek s minimálním příkonem. Je to vůbec zajímavá firma. Dělají bioplynky, vařiče, lampy i karmy na bioplyn.


Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od Pavel Culek »

No, na těch webech, kde jsou takové ty návody na  jednoduché primitivní bioplynky do rozvojových zemí všude používají spotřebiče na zemní plyn (koneckonců což je metan). Kompresůrek nevím, no dával by stálý tlak, ale četl jsem právě o dvou sudech v sobě. Jeden s vodou, druhý v něm dnem vzhůru a má ve dně ventil. Při prvním zvednutí se ventilem nechá metan utéct do vzduchu (kvůli směsi se vzduchem) a pak už se to pustí do hadic. Tlak se reguluje lehkým zatížením toho plovoucího sudu. Když máte malý odběr, prostě to zvedne plovoucí sud natolik, že si to odfoukne... Výrobci bazénů ze zbytků rádi svaří nějaký paskvil, který nemusí nic moc vypadat, to mám vyzkoušeno se septikem. No tu izolaci bych viděl tak, že by to bylo alespoň částečně nadzemní, obezděno porézním zdivem Qpor mám radši než Ytong. Mezi zdivem a nádrží mezera a do ní by funěla centrála horký vzduch od válce. Nádrž pár tisíc, obezdění pár set. Ovšem nevím jak s mícháním, přepážkami, jestli se nějaké dělají a tak.. Nebo na aukru prodávají svářečku plastů a bastlit to sám - výhoda by byla možnost dodatečných úprav. Na vesnicích stále ještě naštěstí nežijem tak, abychom o každý prdeček žádali. Takže legálně bych měl někde na volném prostranství obezděný domeček něco jako se obezdívají popelnice. Stejně mám možnost postavit to tak, aby to nebylo z ulice vidět...


Odpovědět