Malá bioplynová stanice

Vše o vytápění
Odpovědět
drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

QNX: Jaká literatura o bioplynkách v Číně nepíše? Jinak souhlasím s tím, že zpochybnit se dá prakticky vždy a vše, ale to není konstruktivní. Doporučuji tedy všem malé bioplynky nevyhřívat elektricky/.... Vytlačování digestátu do van u čínského typou je nutné, aby vznikl ve fermentoru tlak. Píšu to jen proto, že Vaše poznámka by mohla být pro budoucí konstruktéry matoucí.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

drama: o tisíce let starých bioplynkách pravděpodobně nepíše žádná literatura. Pokud je mi známo, tak bioplynky tisíce let staré nejsou. Možná mi něco uniklo, proto se ptám na zdroj té informace.


Co se elktrického ohřevu bioplynky týká, tak je to samozřejmě jedna z možností a určitě by se našlo pár případů, kdy by bylo vhodné elektrický ohřev doporučit. Například kdybych si chtěl doma udělat bioplynku a plyn využívat k vaření (nebo do nějaké pece ...... prostě jinak než ke kogeneraci) a chtěl bych ji provozovat v době dostatku slunečního svitu ......... tak bych po elektřině klidně sáhnul. Velice pohodlně by se to regulovalo, bylo by to levné a použil bych elektřinu z FVE pro kterou mám jinak jen omezené využití a která je levná. Obdobně může dávat smysl vytápění bioplynky dřevem v topné sezóně.


Vytlačování digestátu nemá sloužit jako regulace spotřeby plynu. Tlak plynu je daný výškou vodního sloupce a to i když z bioplynky nic nevytéká.


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

Pokud jde o vytlačování, tak to je asi nedorozumění. Vytlačení do vany neznamená, že by z bioplynky něco vytékalo. Pokud máte přebytky elektrické energie, tak to je něco jiného, zvlášť když Vám je dotují jiní :). Jsem rád, že jste své tvrzení o literatuře zmírnil. Čínsky asi neumíte, takže se budte muset spokojit s mou informací, že je to v čínských pramenech 3000 let starých, ale pokud chcete něco hmatatelnějšího, tak lehce na internetu zjistíte, že bioplynky v Číně zaznamena již Marco Polo. A není to samozřejmě jen Čína. Staří Peršané také znali bioplyn.


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

Pavel Culek: Čistit jen probubláváním nelze, protože Vám tam pořád zůstane sirovodík a ten Vám motor zničí. V podstatě stačí trubka nacpaná železnými šponami. V praxi se ukazuje, že toto je dostatečně účinné na to, aby motor elektrocentrály vydržel. Případně můžete sáhnout i po profesionálním řešení a probublávat nádobou se sirnými bakteriemi. Vyčistění je tak v praxi jednodušší než u dřevoplynu.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

drama: FVE produkuje elektřinu zcela bez ohledu na dotace.


Čistit plyn probubláváním od sirovodíku lze ........ například když se využije velice dobré rozpustnosti sirovodíku v metanolu. Používá to například firma Lurgi pod obchodním označením Rectisol.



drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

Já jsem reagoval na probublávání vodou, které popisoval Pavel Culek, omlouvám se, že jsem to považoval za samozřejmé. Pokud jde o FVE, tak samozřejmě vím jak to funguje a proto mi přijde trochu neetické používat dotovanou energii jako přebytek, ale to je Váš boj, ne můj.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

drama: Neetičnost FVE ...... s prominutím, to je dost ubohej útok. Sem to však nepatří, takže to nehodlám řešit.


Elektřina je jednou z možností jak ohřívat fermentor, to je podstatná informace pro případné konstruktéry. Naopak tvrzení, že eletřina je nevhodná je tvrzení zavádějící a někdy i vyloženě nepravdivé. Elektřina z FVE je také jednou z možností.


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

Mohu Vás ubezpečit, že informace o tom, že lze fermentor ohřívat elektřinou je pro konstruktéry informace neprosto nepodstatná :), nepodceňujte je. A máte pravdu, že diskuse o FVE sem nepatří, ale rozhodně to není žádný ubohý útok. Takhle já neuvažuji. Prostě mi opravdu přijde, že smyslem zeleného bonusu není energii vyplýtvat, ale rozumně využít. Přebytky jsou u ostrovního režimu, ale nikoliv při připojení k DS.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

drama: tak ještě jinak. ........... použít elektřinu k ohřevu fermentoru je jednou z možností. Za určitých okolností to může být i možnost velice vhodná a žádné plýtvání to nebude. Držme se technické stránky věci, ideologická zaslepenost není dobrým rádcem.  Posouzení vhodnosti použití elektřiny bych ponechal na konstruktérech samotných.


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

Pavel Culek: Existuje ještě jedna možnost, která tu nepadla a která není zdaleka tak dobře ověřena v praxi. Je možné využít tzv. psychrofilní bakterie, které na rozdíl od mezofilních pracují při nízkých teplotách vody, některé kmeny žijí i v permafrostu. Tím by odpadl problém vytápění. Účinnost bude ale menší. Základní info třeba


zde: http://www.newscientist.com/article/mg20827854.000-cold-climates-no-bar-to-biogas-production.html


Odpovědět