Malá bioplynová stanice

Vše o vytápění
Odpovědět
drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

Jinak pevného poklopu se nebojte, plyn vytlačuje digestát ven plnícím a odtokovým otvorem (vanou), to je právě kouzlo tohoto uspořádání. V Číně se už používá opravdu tisíce let...


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

Pavel Culek: Tak jsem ti udělal pátý obrázek a k němu pár výpočtů pro 5m3 fermentor s denní vsázkou 50kg materiálu.


drama: Topit dřevem/plynem/elektřinou samozřejmě nesmysl být nemusí a stejně tak použití fototermiky nemusí být vhodné řešení. Vždy záleží na konkrétním případě.  Že by se v Číně používal bioplyn z bioplynek tisíce let? O tom literatura nic nepíše. Můžu poprosit o zdroj této informace?


Aby plyn vytlačoval obsah bioplynky v nějakém větším množství není při běžném provozu žádoucí, protože to zvětšuje energetickou náročnost provozu. Regulace by měla být především na straně odběru plynu!


Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od Pavel Culek »

No, to už vypadá hodně zajímavě. Sice je to trochu větší, než jsem uuvažoval ale ty výstupy už jsou pěkné. No a co kdyby  ta centrála měla kapalinové chlazení a to se použilo k ohřevu? 2,4KW za den, to je výkon stovky žárovky. I když vezmu průměr mezi těmi 2,4 a 6, tak to furt není zas taková tragédie. Čili jestli tomu dobře rozumím, vaše reakce, že to centrálou ohřívat nepůjde nebyly na to, že by centrála dávala malý tepelný výkon, ale šlo o  to, že je efektivnější ohřívat přímo digestát? V zimě mi asi solár ohřev od bazénu moc nepomůže. Stále mi připadá nejzajímavější, když už by to vyrábělo tolik plynu, nechat na to běžet alespoň nějakou centrálu. A když už poběží, využít její teplo, jen najít způsob jak ho využít.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

Pavel Culek: No, já netvrdím, že ohřev fermentoru elektrocentrálou není možný. U velkých bioplynek to tak funguje. Jenom by se musela vyřešit regulace (malá elektrocentrála co běží kontinuálně, nebo častější starty větší?), životnost běžné elektrocentrály bude nedostatečná, plyn pro elektrocentrálu se bude muset čistit, provoz elektrocentrály v ostrovním režimu, nebo připojení na síť? Ohřívat se musí 1) obsah fermentoru 2) u velkých bioplynek se ohřívá i vkládaný materiál (to jsem do svého modelu doplnil také). Kapalinou chlazený motor by byl výhodou. Množství odpadního tepla z motoru by na ohřev fermentoru mělo stačit. ......... ale spousta věcí k řešení. Určitě by se to všechno pořešit dalo, ale cena té bioplynky poroste. Kdyby mi stavbu někdo sponzoroval, asi bych o tom i uvažoval (byla by to pěkná ukázka), ale že bych do toho investoval sám, to už bych raději udělal kogeneračku na dřevoplyn. To je ověřené, mám na to i nějaké výkresy, připravený motor, generátor, měnič ...... a jako záložní zdroj elektřiny by mi to docela vyhovovalo.


Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od Pavel Culek »

Mám v baráku de facto dvě byt jednotky + to hospodářství. Obě rodiny se synem platíme elektr ročně cca to, co vychází tvůj rozpočet na stavbu. Určitě malá centrála běžící furt, má co táhnout - mrazáky, přitápění selatům... Životnost centrály neřeším. Kdybych měl každý druhý rok koupit čínu... Nehledě na to, že životnost stále běžícího motoru stoupá oproti motohodinám natočeným s častým startem. Čistit plyn.. Já vím, doporučuje se to, na snesitelnost horšího a nestejnorodého paliva by byla lepší dvoutaktní, jenže tam nevyřeším mazání. Asi bych risknul běžnou čtyřtaktní a nechat plyn pouze probublat vodou. To jsem četl jako dost účinnou filtraci jak kvůli odvodnění plynu, tak odstranění oxidačních přísad. Taky mně napadlo s tím ohřevem, máme stejně dost velkou spotřebu TUV... Tak jestli by nebylo řešení nechat permanentně běřet karmu na ohřev vody a část ohřáté vody odvádět do výměníku pro naši potřebu a část používat na vytápění digestátu. To by asi taky šlo. On by nebyl problém centrálu vyrobit... Motor z vrakáče z mrňavého auta, co nejmenší obsah. Centrálu s mrtvým dvoutaktem a dobrým generátorem mám a je jich plné aukro. Protože motor bude mít až moc výkon, stačilo by dát kvalitní olej a nechat bublat stále na volnoběh a na generátor to zpřevodovat do rychla. To pak každý motor z auta nežere víc než centrála....


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

Pavel Culek: životnost čínské elektrocentrály na špatně vyčištěném bioplynu odhaduju maximálně na pár týdnů provozu. U běžného motoru z auta o trochu víc.


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od Vlasatej »

mě by docela zajímal ten simulační SW co je na obrázku. Jako vždy si vložil obrázek z kterého nelze přečíst ani zblo, můžeš prosím sdělit co na to používáš? díky 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

Vlastatej: Je to dělané v Grasshopper/Rhinoceros. Primárně je to určené pro parametrické modelování, takže kdybych tu definici dodělal, tak by z toho po zadání vstupních dat mohl vypadnout třeba kompletní výkres stavební konstrukce optimálního řešení. Velice mocný software, ale zvládnout ho už je dost náročné (tedy zvládnout nějak víc než je ta jednoduchá ukázka bioplynky)


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od Vlasatej »

děkuju. Na oplátku dva plánky :) 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

Vlasatej: Ano, ty znám. Volně šířené plánky na bioplynky, ale v provedení bez izolace, bez ohřevu a tedy nevhodném do našich klimatických podmínek. Také by bylo na zvážení, jestli je rozumné zdít bioplynku z cihel.


Odpovědět