Raketová kamna

Vše o vytápění
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Raketová kamna

Příspěvek od QNX »

Tak jsem dnes na razil na článek o raketových kamnech:


http://bydleni.idnes.cz/levna-kamna-na-drevo-0q1-/uspory-energii.aspx?c=A140222_212439_uspory-energii_rez


Docela jsem koukal jak se z tak kontroverzního a potenciálně nebezpečného topidla stane pomocí pár set úderů do klávesnice topidlo zcela bezproblémové, dokonalé, levné ....... skoro bych i čekal, že si samo dojde do dřevníku pro dřevo. Nechodí autor článku náhodou i sem?


RK jsou sice zajímavá kamna a určitý potenciál v nich skutečně je, ale v rukou laické veřejnosti je ten článek něco jako granát s vytaženou pojistkou.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Raketová kamna

Příspěvek od mastnacek »

neboj,stejne jsou vischni liny si takovej reaktor stavet....
a kdo o to projevi skutecnej zajem, tak si o tom neco zjisti.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Raketová kamna

Příspěvek od mastnacek »

Ale je fakt, ze bych moh prekonat lenost a uplacat je venku mame na vareni brambor pro pasika. A mozna by to uvarilo rychlejc i vodu pri zabijacce nez brutar.... hmmm


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Raketová kamna

Příspěvek od QNX »

mastnacek: ale ať si to klidně postavěj, jenom by bylo fajn napsat ten článek trochu objektivně a ne jako zavádějící reklamu.


Podle článku se skoro zdá, že tady jsme sto let za opicema, když naše normy podobná kamna nepřipouští, ale ono to má dobré důvody. Nebo třeba tvrzení jak jsou ta kamna levná. Když jsem je stavěl, tak jsem počítal kolik stojí materiál na postavení RK v kvalitním provedení a vyšlo mi cca 30 000 kč. Samozřejmě se to dá postavit i za desetinu ........ pokud nevadí desetinová životnost. Atd. atd.  Ten článek musel psát nějaký růžovopermakulturník ...... zase stejný model jako je v PK tak časté , ukáže se jenom to pozitivní a o nevýhodách se pomlčí.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Raketová kamna

Příspěvek od mastnacek »

Je to jako ploskorez vid? :) Uz to ze pouzil na trubky do lavice vzduchotechnicky, ja si pod tim predstavuju hlinikovy isoflex nebo jak je presnej nazev, takovy ty harmoniky. Jako propaganda je to dobry to se musi nechat.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Raketová kamna

Příspěvek od QNX »

mastnacek: No jasně, na ty trubky v lavicích se běžně doporučují trubky se sílou stěny 1/4" Ono to není náhodou. Tyhle kamna jsou náchylný ke kondenzaci a kondenzát nějaké nevhodné (= levné) řešení rozežerou za krátkou dobu. Nebo je legrační jak se stále trvdí, že v té vertikální spalovací komoře je 1000°C a lidé ji dělají z tenkého plechu. Při 1000°C a oxidačním prostředí co tam panuje by ten plech byl pryč za pár hodin provozu. Nebo jak se neřeší dehtování do komína. Ono asi moc nepotěší po pár letech provozu , když bude komín zadehtovanej tak, že se bude muset vybourat, to bude rázem po levných kamnech. Ale co, nakonec dojde třeba i k požáru, pak přijde pojišťovák a řekne ..... máte tady RK, nedostanete ani korunu!


Jenom mi není jasné, proč to autor napsal tak reklamním stylem, kdyby byl prodejcem těch kamen, tak by to bylo jasné, ale tohle přece nikdo prodávat nemůže, aby nebyl jednou nohou v kriminále.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Raketová kamna

Příspěvek od mastnacek »

Ocel v takovym zaru... ja mam ve viadrusu trubku a tunel na privod primaru nad uhli a dostava to pekne na frak, a to tam nemam 1000. Puvodni trubku to rozlozilo za sezonu a to mela stenu z 1.5mm. Sud bych si tam nedal nikdy, nechci dejchat prepalenej prach. A ze toho prachu bude kdyz je to v mistnosti a obcas se to cistit musi ( prikladaci komora ). Raketaky pekny, ale tak jako venkovni zdroj na vareni.


Autor asi nedavno objevil permakulturu, videl par dokumentu jak nam ubejva ropa, jak spalovani uhli zvysuje podil co2 a otepluje planetu. A nebo ten robert nebo petr co ho zminuje v clanku to dela jako melouchy :)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Raketová kamna

Příspěvek od QNX »

mastnacek: Sám jsem si tím prošel. Nejdřív nadšení z RK a tak jsem je chtěl stavět pro lidi. Dokonce mám pořád ještě doménu raketovakamna.cz :-) Nakonec jsem vystřízlivěl, protože jsem zjistil, že zase takový zázrak to není a má dost velké mouchy a ještě se to musí stavět ilegálně. Takže asi to bude jak říkáš, reklama na melouchy :-) Pod RK by se asi těžko někdo podepsal, protože pak by stačil jeden nespokojenej zákazník co se na svém spáleništi trochu umazal od popela a vysoudil by na kamnáři první poslední.


Uživatelský avatar
starej křupan
Příspěvky: 21
Registrován: 20 úno 2012 22:49

Re: Raketová kamna

Příspěvek od starej křupan »

chytrému napověz ... stačí mrknout na hlavní stránce do akcí ;-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Raketová kamna

Příspěvek od QNX »

starej křupan: nojo tak teď už to chápu :-)


Odpovědět