Nosné sloupy z hlíny

Vše o okolo stavby domu
Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Nosné sloupy z hlíny

Příspěvek od Neon Proto »

Měl bych takový technický dotaz. Rád bych udělal přístřešek pro auto. Klasicky se asi zabetonovávají buď celé trámy a nebo kovové profily, na které se ten trám připevní. Mě ale napadlo, jaké by to bylo, kdybych tyto nosné sloupy plácal s bahna a slámy (jako pojivo)? Je to nesmysl? Nebo mě to bez problému udrží? Na tyto 4 rohové sloupy bych již dal vodorovné trámy a na to nějakou krytinu. A pokud je to realizovatelné z té hlíny, tak bych ještě potřeboval špekulovat, jak by se to chovalo v prudkém svahu, takový sloup, popřípadě, jak mu zajistit stabilitu, aby neujel - stačí jen v tom svahu vykopat rovinky a na tu ten sloup prostě uplácat? Nebo jsem v říši snů a tohle byste si nad auto nikdy neriskli?


Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Nosné sloupy z hlíny

Příspěvek od Neon Proto »

Když to po sobě čtu, tak je to zmatené, omlouvám se. Tu šikmou plochu prosím neřeště. Jen tu pointu s tím, že chci udělat nosné sloupy pro střechu z hlíny (popřípadě se slámou). Je to podle vás ok? Nebo hrozí spadnutí? Popřípadě jak byste tuto teorii vylepšili. Děkuju.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nosné sloupy z hlíny

Příspěvek od QNX »

Neon Proto: Zajímavá myšlenka, ale šel bych ještě o trochu dál a propracoval ji k dokonalosti. Co třeba uplácat z hlíny i to auto? Bylo by to stylové, víc EKO a bezpečnost hliněného auta  by byla také větší než u velkou rychlostí se pohybujících aut z neekologických materiálů.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Nosné sloupy z hlíny

Příspěvek od jarda bon jovi »

šel bych na to od lesa a použil kus klády, nebo trám, strom i s zakrácenejma haluzema, na který bych věšel šrůtky s uzeným.......
 


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Nosné sloupy z hlíny

Příspěvek od Bebe »

Já bych to přeci  jenom skusil. A kdyby mi to spadlo, tak bych mohl ten vzniklej vyvýšenej záhon okamžite osázet tykvema a fazolema a konečne mohl hrdě chodit pěšky, jako správnej permakulturník. Pak bych prodával licence na auto-matické pestování zeleniny. Když to ale teď po sobě čtu, zřejmě moje představa stojí na hliněnejch sloupech.


Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Nosné sloupy z hlíny

Příspěvek od Neon Proto »

Tak aspoň jsem pobavil. Ale stejně mě to nedá, když vidím jak pevná je třeba hliněná zeď. Toto by prostě byla 30cm zeď no ;)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nosné sloupy z hlíny

Příspěvek od QNX »

Neon Proto: bylo by dobré uvést důvod, proč potřebuješ nosné sloupy z hlíny.


Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Nosné sloupy z hlíny

Příspěvek od Neon Proto »

Jen tak, abych si pohrál. Vypadalo by to zajímavě, mladá by se vyhrála s nějakou mozaikou a mělo by to kouzlo :)


Jinak mě asi čeká nařezat a posvařovat nějaké patky, které zaliju do betonu a na to uchytit trámy.


Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Nosné sloupy z hlíny

Příspěvek od Maly Nomad »

Sezen si kotovice nekde z demolice a nevidim duvod proc by to neslo. Jen to nebudes placat cele, ale jen "hlinennou maltu"  mezi poradne cihly. Zaklady musis nejake mit, zvlast kdyz chces stavet samostatne sloupky. 60cm tlusta kotovicova zed byla bezne stavena i bez zakladu, jen na lozene kameny, ale sloupek uz je trochu jine kafe.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nosné sloupy z hlíny

Příspěvek od QNX »

Maly Nomad: když ty sloupky udrží v suchu a budou dostatečně dimenzované (asi raději víc než 60x60cm) tak by to šlo ..... ale bude to moc pracné a do toho bych se já nepouštěl. To už bych si ten sloupek raději postavil z pálených cihel z bouračky a nahodil hliněnou omítkou. Pokud to bude vystavené povětrnostním vlivům, tak raději voděodolnou hliněnou omítkou, protože opravovat hliněné omítky každých pár let, to bych se z toho ..... výsledek bude vzhledově stejný, bude to méně pracné a byla by to jistota. .......... ale já jsem tak líný, že bych nezvolil ani tuhle metodu :-)


Neon Proto: hele, jestli se tvoje mladá nudí, tak mi ji můžeš poslat, já už ji nějakou práci najdu :-)


Odpovědět