Polykarbonatový skleník

Vše o okolo stavby domu
1verca
Příspěvky: 8
Registrován: 29 bře 2012 16:26

Polykarbonatový skleník

Příspěvek od 1verca »

Prosím nemohl by nekdo poradit.Vcera nam prisel sklenik z polykarbonatu a dnes jsem si telefonovala s kamaradkou a ta rikala, ze to nebyla dobra volba vzhledem k ftalatum,...pak jsem hledala na internetu a doopravdy jsem zjistila, ze polykarbonat je pribuzny z PET a preci jenom si pestovat zeleninu s " pet lahvi" se mi moc nechce...sklenik se da vratit.Nemate nekdo prosim zkusenosti? nebo nejake informace? predem moc diky :-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Polykarbonatový skleník

Příspěvek od QNX »

Napsat, že PC je příbuzný PET .....to vyžaduje velkou dávku fantazie, nebo neznalosti chemie :-) Také informace o ftalátech se mi moc nezdá, nevím o tom, že by PC obsahoval ftaláty. PC nevzniká polykondenzací kyseliny tereftalové jako PET a do PC se snad nepřidávají ftaláty ani dodatečně jako se to dělá u měkčeného PVC. Co se týká obsahu ftalátů, tak bych byl v klidu.


PC to je úplně jiná sloučenina. PC vzniká polykondenzací Bisfenolu A a fosgenu. Třeba tě uklidní, že fosgen se používal jako bojová otravná látka a Bisfenol A je zase sloučenina rakovinotvorná, likviduje spermie, potlačuje imunitní systém organismu.


Já bych ten skleník snad ani nevracel. Mnohem lepší je všechno zahodit (včetně oblečení) a odejít zemřít hlady, žízní a zimou do nejbližšího lesa. Je to sice drastické řešení, ale za 4 dny máš klid a žádná chemie už tě strašit nebude.


Ivana Paukertová
Příspěvky: 94
Registrován: 06 zář 2010 20:11

Re: Polykarbonatový skleník

Příspěvek od Ivana Paukertová »

Na tvém místě bych udělala toto: 1. Zeptala bych se výrobce na složení dodaného výrobku a na to, jestli byly při výrobě použity ftaláty. Pokud ano, jestli se mohou uvolňovat, za jakých okolností a v jaké koncentraci. 2. Pak bych se zeptala nějakého chemika-technologa a údaje bych si ověřila. 3. Případně bych si ještě zjistila, která instituce kontroluje obsah chemických látek ve výrobcích v souvislosti se zdravím a ověřila bych si to ještě tam. 4. Pak také reference na výrobce (jestli měl v minulosti nějaké problémy s obsahem závadných látek ve svých výrobcích, jestli je to všeobecně známá solidní firma nebo není v obchodním rejstříku a nikdo o ní nic neví, zkušenosti zákazníků atd.)


Co se týká komůrkových polykarbonátů tak bych viděla naléhavější problém jinde, a to po nějakém čase prorůstání řas do nedokonale uzavřených komůrek. Tam je na místě se ptát na zkušenosti uživatelů, kteří mají od stejného výrobce stejný výrobek a mají ho už několik let. Jestli náhodou nemají zelený skleník.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Polykarbonatový skleník

Příspěvek od QNX »

Ivana Paukertová: ale ten tvůj postup asi 1verca do 14 dní zrealizovat nestihne. Navíc netuším proč pátrat po ftalátech, když si může být celkem jistá, že PC obsahuje stopy nezreagovaného Bisfenolu A. To byl také důvod, proč EU zakázala prodej PC kojeneckých lahví (i když teď nevím jestli úplně všech, nebo jestli to bylo omezené nějakou naměřenou koncentrací BPA).


Skleník z PC 100% zdravotně nezávadný nebude, ale když se porozhlédneme po svém okolí, tak podobně závadných věcí bude asi tak 99%. Dokonce i když půjdeme někam do lesa, tak podobně jedovaté látky najdeme ve vodě, v půdě a ve vzduchu ............. není kam utéct.



Co se týká uzavření komůrek v komůrkovém PC ...... tak to je především otázka montáže. PC na skleníky se dodává pouze naformátovaný, uzavřít si to musí každý sám (nebo jsem se s uzavřenou deskou od výrobce ještě nesetkal) ... a máš pravdu, že tohle je důležité a musí se to udělat pořádně.


Uživatelský avatar
disonance
Příspěvky: 5
Registrován: 10 bře 2012 10:05

Re: Polykarbonatový skleník

Příspěvek od disonance »

VRÁTIT!


Řeším podobný problém (zda skleněné/polykarbonátové pařeniště) a zmínila jsem se o tom před známou zahradnicí a ta mi říkala, že PC je OK, ale je nutné rostliny v něm stříkat nějakým chemickvým svinstvem, protože pod tím PC tou chemií neošetřené rostlinky velmi často zajdou (použila přímo nějaké označení, já si jenom pamatuju, že problém spočívá v tom, že vzešlé rostlinky uhnijí těsně nad kořenem a uhynou - že je to typické pro pěstování pod PC).


Uznávám, je to jenom zkušenost z druhé ruky, ale nemám důvod jí nevěřit.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Polykarbonatový skleník

Příspěvek od QNX »

Já bych to nevracel, na PCskleníky mám kladné reference  a to co píše disonance slyším poprvé. Nikdo jiný si na to nestěžoval a není to ani logické. To asi bude nějaká fáma.


1verca
Příspěvky: 8
Registrován: 29 bře 2012 16:26

Re: Polykarbonatový skleník

Příspěvek od 1verca »

Teda ani jsem necekala,ze mi nekdo odepise.Super :-) diky moc. Sklenik vracet nebudeme.Jen jsem se trochu vydesila tou moji znamou.Chemik nejsem....nastesti:-) ikdyz jsem ji chtela studovat.pro mne plast je vzdycky podezrela sloucenina :-) Asi by to byl hodne velky extrem vracet sklenik.no a tady jste mne taky uklidnili...dekuji.


Polykarbonat ma pro nas vyhodu v relativni nerozbitnosti ,mame totiz mensi zahradu a dve raubirky. ...Zarustani ras a podobnych ...resi UV folie, diky ni desky pry "nestarnou" a jsou stale jako nove.Pro zeleninu se hodi vice polykarbonat : udrzuje vice teplo a rostliny se nepali pri velkem slunci....ale na pestovani kyticek se to nehodi prave kvuli nedostatku svetla.Zelenine to pry nevadi...tak uvidime.V okoli tady nikoho nemame kdo by mel polykarbonat.sklenik.Vsichni mlady stavi a setri penizky a nebo je to starsi generace ktera ma postaveno za totace :-) My rekonstrujeme svepomoci ale sklenik jsem loudila uz tri roky :-) tak vzhuru do zahradky. akorat se musim vyhrabat z virozy co pritahly deti ze skolky :-(


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Polykarbonatový skleník

Příspěvek od QNX »

1verca: UV filtr řeší ochranu plastu, aby se vlivem UV záření nerozpadl. Řasy v pohodě porostou i bez UV záření pod UV fitrem. Já jsem si také koupil PC komůrkové desky na "skleník" i když jsem tu toxikologickou problematiku zvažoval. Nakonec zvítězilo praktické hledisko a desky už jsou doma. Základy skleníku mám tepelně izolované do hloubky cca 1m a tak jsem zvažoval skleník z izolačních dvouskel, nebo z PC .......no a ten PC nakonec vyhrál, o jednoduchém zasklení jsem ani neuvažoval, protože součástí skleníku má být i nádrž na chov ryb a tak v něm potřebuju udržet teplot nad bodem mrazu. Teď už jenom svařit konstrukci a polykarbonátovníku se snad také dočkáme.


1verca
Příspěvky: 8
Registrován: 29 bře 2012 16:26

Re: Polykarbonatový skleník

Příspěvek od 1verca »

No napsala jsem to dost relativne,..no nic mene mate pravdu..clovek si musi zvyknout na chemii a duverovat, ze snad nas nechteji otravit jako s azbestem ....a tohle by byl velky extrem.To si radeji dam o par zmrzlin mene ....protoze v tom je urcite vice chemie ktera muze ublizit :-) budu tomu verit. Diky moc.


...a nebo odejit do lesa jak pisete..... a pak treba ze mne bude dalsi Budha ci kdo :-) Neodesel nahodou i on kvuli polykarbonatovemu skleniku ? :-)


Bez plastu se nase doba asi uz neobejte a v lese ji je habadej...


1verca
Příspěvky: 8
Registrován: 29 bře 2012 16:26

Re: Polykarbonatový skleník

Příspěvek od 1verca »

no u nas prave taky ta prakticnost zvitezila.tak at zije polykarbonat a budeme verit ze neni zas az tak zavadny. Laska a vira at zvitezi :-) No to teda musi byt stavba ...tak at rybicky nenastydnou. drzim pesti v budovani.


No a tak jak to vyresit s tema rasama? cistit to necim a dobre to hlavne uzavrit,aby do tech dutinek se nic nedostalo? to nas vubec nenapadlo. Hlavne ze o tom vime.Mame sklenik od Lanit plastu a vyrabi to Nemci ( teda v Izraely :-)))takze zadna Cina.ono to nejak dopadne.


Odpovědět