Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Vše o okolo stavby domu
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od QNX »

No a když někdo bude potřebovat trámy s libovolným počtem hran, tak mu je klidně můžu udělat.


Teď začínám řešit plány pro stavbu něčeho jako je domek na fotce:



To bude také zajímavá tesařina :-) Připadá mi to jako mnohem lepší řešení než je jurta. Jsem docela zvědavý jak vyjde rozpočet na takovou jednoduchou stavbu. Pracnost bude větší než u hranatých domků, ale předběžný propočet nákladů na materiál mi vycházel docela zajímavě. Ta konstrukce by se dala připravit v klidu v dílně a na místě to jenom složit. Takovej dobrej hlavolam pro šílené tesaře:-)


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: To je kaple, nebo v tom někdo bude bydlet?


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Josua »

Nemáte někdo pro začátečníka něco o tesařině? Knihu třeba v pdf? nebo nějaké doporučení, kde si přečíst něco zajímavého jak na to. Doporučil by někdo něco?



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: jaké použití má ta z obrázků nevím. To co se snažím nakreslit bude trochu menší a bude to kovárna :-) Když to dobře půjde, tak se letos začne stavět. Na kurzu se nám docela osvědčil prostor jurty, ale dobrý mi na jurtě připadá jenom ten kruhový půdorys. To z fotek je také kruhové (vlastně je to dvanáctiúhelník), ale už je to poctivá dřevostavba (může být dobře zaizolovaná) a ne jenom stan. Navíc mi vyhovuje, že se to dá složit z připravených panelů (těch jednotlivých kosočtverců), které se dají udělat v zimních měsících v teple v dílně (práce pro dřevozemědělce). Na stavbu to přivézt na vozíku za osobákem a ve dvou lidech to "za pár dní"  složit. Asi nejsložitější bude všechno správně spočítat a nakreslit, ale když máme ty počítače, tak to snad půjde.


Uživatelský avatar
Michal Remišovský
Příspěvky: 28
Registrován: 28 bře 2012 09:48

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Michal Remišovský »

To Josua: O Tesařině je toho žalostně málo. Stále se učím a stále hledám, ale nejvíc se toho dá zjistit od tesaře mistra pak ze staré stavby a nakonec z knížky, v češtině je celkem dobrá: Tešařské spoje Manfred Gerner Grada, je na ulozto, ale v mizerné kvalitě, koupil jsem jí za 290Kč. Najdeš v ní jen popis tradičních spojů a konstrukcí krovů a pak moderní tesařinu. Jsou ještě další knihy, které jsou méně podrobné, tesařskou technologii jsem ale ještě v žádné neviděl. Naproti tomu kamarád zemědělec (tesařinu neznaje) jen s touhle knížkou, motorovkou, vrtačkou, dlátem a paličkou postavil hrázděný domek asi 5x3m pobitý prkny a pokud vím stojí a slouží dodnes a i celkem pěkně vypadá :)


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Josua »

Michal: děkuji za informace, je vidět že jsem nehledal špatně. No nevím kde bych se přiučil, uvidíme. Nejlépe se učím praxí.



Zdraví Josua


Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Hlad »

lov začíná očima


Uživatelský avatar
Michal Remišovský
Příspěvky: 28
Registrován: 28 bře 2012 09:48

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Michal Remišovský »

To Hlad: Ten dotaz jsem myslel vážně. Nemyslím si, že jsem snědl všechnu moudrost světa, naopak, rád se něco dozvím. Jak to děláte s tím pobitím u kruhové stavby u trámů?


Uživatelský avatar
Petra Toboříková
Příspěvky: 2
Registrován: 21 dub 2012 21:26

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Petra Toboříková »

Marku, chtěla bych se zeptat, zda už je rozhodnuto, zda budete pořádat nějaké workshopy na zmiňované stavbě? Nebo jestli nesháníte dobrovolnou výpomoc? Díky za odpověď.

Marek Parek říká:


Balikovačka na balíky 40x50x70cm je pořád stále v každé druhé dědině, teda aspoň tady na Moravě. Právě mám asi 800ks uskladněných v pronajaté stodole s tím, že je toto léto osadíme do dřevěneho skeletu. Rádi bychom ještě před termínem žní kvůli dostatečnému vyschnutí omítek před zimou. Proto balíky máme rok dopředu.


Průběžně budu informovat o průběhu stavby, snad sem dám odkaz i na nějaký blog. Máme v plánu i několik workshopů pro případné zájemce. Termíny zatím nejsou známy, vše dle toho jak rychle práce budou postupovat. Zajímavé na tom bude zda se podaří dosáhnout finančního limitu na stavbu. Dům to bude přízemní s obytnou plochou 50m2, nachystán pro rozšíření o další prostory. Se skleníkem z JZ strany. Přírodnímu stavitelství zdar! :)





Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Martin Gross »

To zní hezky ALE: Jak utěsnit palety? Co když sleze teplota? Balíky, jako materiál miluju, ale jako protipožární - nic moc. Pokud slámu BEZPEČNĚ neodizoluješ proti vlhku, mnoho let to nevydrží. V zimě do toho zaffouká sníh a na jaře porostou houby. Domek s omítkou atd má své důvody....


Odpovědět