Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Vše o okolo stavby domu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Sahaw »

Promin,ale neverim,ze jsi to udelal ve skutecnosti.Mozna se ti o tom zdalo. Urcite jsi porusil zakon v necem,tak bych nebyl na to hrdy. Je rozdil se branit a mucit nekoho.

jarda bon jovi říká:



Pověsil jsem je oba do stodoly za nohy a fešáčci z přičmoudlé komunity dostali rozum.





Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Neon Proto »

Děkuju za reakce, za povzbuzení ;)


Momentálně mě nejvíce vnitřně přitahuje řešení -  "kdo nic nemá, nemusí se o nic bát" - po zkušenostech s maringotkou ale i např. s autem, motorovou pilou, hydraulickou štípačkou, prostě jsou to zdánlivě fajn věci, ale všechno to stojí neustále peníze, tzn. vydělávání v práci, peníze za opravy a nakonec jsem na tom závislý, oslabuje, zpohodlňuje mě to více než kdybych sekal sekerou a řezal ruční pilou a nebo jezdil na kole místo auta.


Jsem ale zatím asi fakt moc velký snílek, každopádně si tím chci projít.


Podle mě mi Vesmír jednoduše posílá zprávu, že jsem chtěl více, než můžu vlastními silami zvládnout. Koupil jsem maringotku, ale vlastně jsem ji tak nutně nepotřeboval. Ano, bylo by to pohodlnější mít tam místo na přespání, na nářadí, ale říkám si, že to přece musí jít i bez toho. Stále mi vnitřní hlas říká, ať zkusím zredukovat vše v životě jen na to, co je nezbytně nutné a to může znamenta třeba jen jeden batoh věcí. Jsem říznutý Thoreauem, Gandhi apod.


Nejlíp se budu asi cítit, když maringotku obratem prodám a budu mít klid, nebudu se muset o nic bát.


A na pozemku nebudu plánovat bydlení, ale holt přijmu realitu jaká je a pojmu ho hlavně jako ovocný sad, obilné pole, zeleninu, s tím, že to budu dělat metodama, které si vystačí s občasným dojížděním. Mě stejně nejvíce láká směr "Fukuoka", natural farming, nechat většinu dějů, procesů na přírodě, byť za cenu "počkání si". Sahaw, to je odpověď i pro tebe. Zkušenost mám s 300m2 polem se zeleninou, dýněma. Ale nebojím se ponechat na přírodě 2.5ha, s občasným zásahem. Podle mě to spěje jen k dobru, příroda si poradí sama nejlíp. 


Nechce se mi volit cesta, že  nakoupim nějaké čidla a další zabezpečení jako např. ploty, psa, mříže, zaminování :) Víc mě už sedí ta teorie Martina - nechat to otevřené, ale kdoví jak by to v praxi fungovalo, stále nechápu, jestli tito lidí budou demolovat jen pro potěchu, něco jak sprejeři.


Jo, včely se prej kradou (za včelstvo 900+ Kč co sem viděl v inzerátech). Dát je k maringotce jako ochranu mě napadlo, ale ony jsou večer stejně v úle a zase nevím, jestli to tyto lidi nenapadne ve vzteku jen povalit. Ale opět, láká mě metoda úlu Top Bar Hives (biobees.com), a to se podle mě bude krást hůře než běžný úl - nemám to ještě do detailu nastudované, ale některé úly tam mají uplně bez dna, takže krádež o mnoho těžší.


Ale obecně nechci prostě proti lidem bojovat. Chci raději vlastnit tak málo, že mi nemají co sebrat, že jim rád ještě dám. Ale jsem holt mladý utopista, ale rád bych si to podržel a zemřel jako starý utopista Gandhi :)


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Sahaw »

Promysli si to. Nechej si nejaky cas. Ted to vidis moc cerne.



Pokud vezmu,tak jsem potreboval na svuj 400m2 zahradku jen kybl,malou motycku,ryc,lopatku(neni tak dulezita),kladivo(na terasy) a nakonec pracovni rukavice. Na tak malou plochu clovek nekdy potrebuje hrabe,pilku a vydle,ale podle mne to je asi jen 3krat do roka. Tak moc veci neni potreba.



To nikdy neplanujes tam trvale prestehovat?



Pokud chces nechat vsechno na prirode,tak bych mel sehnat asi nejakou pudu u lesa. Pokud je puda blizko vesnice a nebo obdelavane pudy,tak budes mit problem s urady(tedy mel bys mit).





Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Patrik Stach »

Nevím, kolik je tu komu let. Já už došel do středního věku (40) a tudíž se dívám na spoustu věcí jinak. Mít batoh věcí a maringotku prodat mi přijde vtipné, stejně jako teze, že příroda si poradí. Netoužím se stát sedlákem (ať už v jakémkoliv smyslu), nicméně i kdyby ano, s ženou a dvěma dětmi by "prodat maringotku a nemít vůbec nic" dost dobře nešlo. Nestačí jen jíst a spát. Je třeba se také postarat. Zahřát, vykoupat, odpočinout, mít zázemí. To na poli s dýněmi dost dobře nelze. A nechat hektary zeleniny jen tak, protože příroda si poradí? Všechny dnešní plodiny jsou šlechtěné. Příroda původně měla poněkud jiný design. Obilí, to byla jen planá travina, stejně jako dnešní obrovské dýně jsou uměle vyšlechtěným potomkem nějaké nenápadné malé bobule. Nejde o přirozený výběr, ale o umělý a o podmínky, které musíme takovým plodinám poskytnout, aby přežily.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od jarda bon jovi »

Kliid, až mne navštívíš, ukážu ti průstřely keroserie, jen pár centimetrů od místa, kde seděl můj tříletý syn. Jestli nemáš děti, pak žádné domněnky. Nechtěj vědět více, dozvíš se, jak hodní jsou lidé.Policie je k smíchu.


Já málo vlastnit nemohu, protože nevím, jak bych pak pomáhal opravdu potřebným. Dělám na projektu pro tělesně postižené a ještě mi nikdo ze státních neřádů nepomohl ani radou. Kdybychom se všichni chovali dle stejného mechanismu, byl by ten svět mnohem horší......


Uživatelský avatar
pk161
Příspěvky: 70
Registrován: 17 led 2012 11:28

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od pk161 »

Maringotku neprodávej, nenechávej tam drahé věci, zamkni ji nějakou levnou kladkou at nemáš moc škody když ji někdo vypáčí.Podle mě ti tam chtěli vlést nějaké děcka, feťák by to nepáčil hráběma ale vzal by si aspoň šroubovák.


Uživatelský avatar
Michal Remišovský
Příspěvky: 28
Registrován: 28 bře 2012 09:48

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Michal Remišovský »

O stavbě domku na statku jsem dlouho přemýšlel, na kurzu Petra Skořepy jsem byl, a vychází mi jako nejefektivnější hrázděný domek. Je to tradiční technologie prověřená stovky let na našem území a dokázal jí i ve středověku postavit každý z lokálních zdrojů. Základ je trámková konstrukce a pak už záleží na účelu. Pokud je pobitá prkny zvenčí a spáry jsou překryté latěmi, je to letní bydlení, ale má nesrovnatelný komfort a životnost oproti stanům a později může sloužit jako stodola, nebo se dá snadno přestavět, a to takto:
- odkryj vnější bednení (prkna)
- pole hrázdění vypleť proutím (je jedno jakým) nebo tenkými latičkami (cca 2x1cm) a z obou stran nahoď hlínou se slánou nebo senem. Nebo vyzdi cihlami
- pobij zpět prkny zvenčí


Toto je už stavba od jara do podzimu, při stálém topení i v zimě, ale náklady na přípravu dřeva jsou značné. Nebo oblož malými slaměnými balíky a je to konfort i na zimu.


Jako základy stavby stačí i dvě řady kamenů nasobě. Hrázděnka je kompaktní stavba, nehrozí praskliny jako u zděných staveb.


Střecha sedlová, nejlevnější varianta prkna s lepenkou, nebo střešní latě se staršími, ale ještě schopnými pálenými taškami.


Půdu nevyužívat k obývání, je to výborná sušárna a sklad a tepelná izolace přízemí. Kvůli zateplení je ideální půdu vystlat slámou nebo vyskládat malými slaměnými balíky - levné zateplení střechy.


Celý dům má dobré tepelně izolační a tepelně akumulační vlastnosti a zároveň dýchá.


Na spoje trámové konstrukce doporučuji použít tradiční tesařské spoje, současné spojovací prvky jsou drahé, pokud tedy dům staví majitel, pokud najme tesařskou firmu, tak je to naopak.


Uživatelský avatar
Michal Remišovský
Příspěvky: 28
Registrován: 28 bře 2012 09:48

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Michal Remišovský »

To Andrey92:
Podsklepení být může, stejně tak jako hluboké základy nebo patky. Může to být i typ konstrukce maringotky, která se dá převážet. Hrázděnka - první varianta - trámy a prkna z tradičních spojů a pálené tašky na střešních latí se dá i rozebrat, přenést a i prodat. Jedná se tedy o mobilní stavbu.
Hrázděnka může být i kulatá, ale to je o hodně složitější stavba. Chce to 5ti hranné trámy a ty umí, pokud se nepletu, vyrobit jen tradiční tesaři otesáním kulatiny. Teoreticky by místo 5ti bokých trámů mohla být použitá tenčí kulatina, ale pracnost stavby by byla tak dvojnásobná. Kulatina je křivá, tj. špatně se měří, nevychází tam kam má, je těžká, protože dlouho vysychá a furt se někam kutálí, práce s ní je o dost nebezpečnější než s trámy. Dělám s ní párkrát do roka, dororučuju jí nepoužívat.

Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Hlad »

kulátá stavba nepotřebuje!!! 5 hran na trámu, dělám tesařinu postaru....


Uživatelský avatar
Michal Remišovský
Příspěvky: 28
Registrován: 28 bře 2012 09:48

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Michal Remišovský »

Kulatá stavba je vždy n-úhelník, jak tedy obedňujete "rohy"?


Odpovědět