Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Vše o okolo stavby domu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Kopíruji sem (s drobnou opravou) část posledního Josuova příspěvku ze závěru předešlé diskuse: 


Pojďme hledat společné věci, na kterých se shodneme, co nám pomůže spolupracovat/předávat si zkušenosti. Kašleme na rozdílnost názoru/vyznání/pohledů na život. Životní postoje se chápou životem, ne texty na webu. Bude to tak lepší, každý má dle mě svrchované právo mít svůj názor (i sebešílenější), a tak respektuji ten tvůj.


 


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Josua »

Ahoj


takže mohu předat informace které jsem v této souvislosti zjistil já.


Nevím zda to zde již proběhlo jako odkaz a možná jste se tam doatali i sami. Jedná se o http://www.slamenedomy.cz/.


Byl jsem na kurzu Petra Skořepy a jeho kurz (jen teoretický) byl velice obsáhlý v oblasti bydlení a alternativních materiálů. Také alternativní zdroje energie atd... 


Mohu doporučit tento kurz přírodního stavitelství, je to 20 opravdu nabytých hodin informací. Petr má dobré zkušenosti a rozumí spoustě věcem. Sám sem si již spoustu věcí přečetl a zjistil již před kurzem a tak jsem viděl, že jsme dospěli k stejným závěrům nebo informacím. 


Jak Petr uvedl na začátku stavět, ze slámy není levné a jednoduché. Ale myslím si, že to spíše uvádí pro ty co si myslí, že se moc nenadřou a nic to nestojí, nebo pro ty co si chtějí postavit slaměný dům a nevědí do čeho jdou. Člověk by měl vědět co staví a proč a nedělat to protože to je levné. Ono to totiž levné nemusí být. Pokud vám to postaví firma nebo námezní síli tak to muže být i daleko dražší něž běžný dům, vzhledem k netradičním postupům.


Pokud však budete stavět malou slaměnou stavbu svépomocí a nebudete, úplně sám, já osobně věřím že ji postavíte celkem rychle. Pokud navíc využijete i recyklovaný materiál, sklo, starší okna, starší dveře, jednodušší tvar a třeba  zelenou střechu z drnů a sukulentu, tak stavba muže být celkem levná. 


Vzhledem k tomu, že jsme ještě žádnou stavbu nepostavil doporučuji výše uvedený kurz a tam se můžete Petra zeptat a myslím, že vám odpoví.



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Martin Gross »

OK. Obávám se ale, že dotaz zde zní, v čem bydlet, než si takový KVALITNÍ dům postavíme. Kupříkladu v mém okolí se už sláma váže jen do oněch obřích kol (válců). Klasické balíky nedělá nikdo. I doprava těchhle kulatých "macků" není jednoduchá. Proto, aby taková stavba užněco vydržela, bude potřebovat pečlivost a neodbýt to "za víkend"......


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Josua »

Jo to souhlasím. Jen ale za pár měsíců to můžete mít pro obývání i s rodinou a dětmi.


Ano spat se dá i ve stanu maringotce, unimobuňce. Již jsem tu na to narazil, k tomu však není třeba moc co povídat. Je to hotové a stačí to jen sehnat/koupit. Upravit dle potřeb a je hotovo. Koukněte na Aukro nebo nějaké prodejní weby. Jenže já mám třeba ženu a dítě a brzi další, takže takový "komford" moje žena nechce a já to respektuji.



Balíky, no dokud člověk nehledá nenajde. Já osobně, když jsem jezdil, moc jsem po tom jak se váže sláma a kdy se sklízí sláma nekoukám. Až teď :D Ale třeba tomu rozumíš lépe.


Dá se sehnat i balíkovací stroj (koupit starej/pronajmout) nebo domluvit s zemědělským družstvem. Na světě jsou i dobří lidé kteří rádi pomohou.


Ano stavba není za týden hotová. Mluvím ze svého pohledu. Jsi-li sám, za pár korun ti muže dokonce stačit velký stan a bude v klidu. Na zimu stejně obdělávat pozemek nebudeš takže se přesuneš do pronájmu.



Napsal jsem to, protože malý domek muže být hotov celkem rychle. Mluvím třeba o 25-35m2. 1+kk.



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
Trotl
Příspěvky: 24
Registrován: 14 pro 2010 07:04

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Trotl »

Možná ještě lepší než jen teorie je praxe + teorie např: Kurz stavění z nosné slámy pod vedenim Jakuba Wihana.


Jakub má i krapet odlišný přístup od Petra. Petr preferuje hybridní konstrukci, Kuba zas samonosnou.


Tady je něco málo slaměných odkazů:


www.slamak.info


www.baobaby.org


www.jakubwihan.com


www.permalot.org


Databáze slaměných domů


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Josua »

No co jsem s Petrem mluvil tak samonosná u nás nemá moc dobrou vizitku. Teda mluvím-li o malých balících a svépomocné stavbě. 


Z většinou lidí ze seznamu jsem také mluvil či komunikoval. Petra mohu doporučit z vlastní zkušenosti jako pro mě nejvíce vyhovujícího.


Jo a ten jeho kurz je teoretický jen v zimě. myslím že v létě má ty kurzi zaměřený taky praktické..ale více na webu pro zájemce.



Tímto jsem se podělil o svoji zkušenost a předal. Nechci se přít o tom kdo je lepší nebo horší o tom ať si každý udělá sám obrázek ... 



Přeji hezké stavění, kupování, upravování, vztyčování stanů



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Marek Parek »

Balikovačka na balíky 40x50x70cm je pořád stále v každé druhé dědině, teda aspoň tady na Moravě. Právě mám asi 800ks uskladněných v pronajaté stodole s tím, že je toto léto osadíme do dřevěneho skeletu. Rádi bychom ještě před termínem žní kvůli dostatečnému vyschnutí omítek před zimou. Proto balíky máme rok dopředu.


Průběžně budu informovat o průběhu stavby, snad sem dám odkaz i na nějaký blog. Máme v plánu i několik workshopů pro případné zájemce. Termíny zatím nejsou známy, vše dle toho jak rychle práce budou postupovat. Zajímavé na tom bude zda se podaří dosáhnout finančního limitu na stavbu. Dům to bude přízemní s obytnou plochou 50m2, nachystán pro rozšíření o další prostory. Se skleníkem z JZ strany. Přírodnímu stavitelství zdar! :)


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Josua »

Ahoj a jak řešíte základ? pro rozšiřování? to je ještě něco co jsem nevyřešil a tak jsem upustil o dostavování.



Jak vypadá kalkulace? Skelet bude z trámků 15x15, bude uvnitř slámy nebo ve vnitřním prostoru domu mimo slámu?



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Marek Parek »

Základ je naplanován jak betonové pasy popř. deska. Na to ještě asi jeden - dva šáry nějakého zdiva. Toto bych nerad nějak ošidil kvůli vlhkosti (sníh, déšť) .. Skelet bude formou svislých fošen (rozměr ještě neznám) uprostřed balíku z obou stran přes hranolky zafixován rastrem pod úhlem 45 st. Něco takového http://www.baobaby.org/prubeh-vystavby-slameneho-domu/hudec-styl/


Uživatelský avatar
Trotl
Příspěvky: 24
Registrován: 14 pro 2010 07:04

Re: Levné/rychlé žití pro začátek na pozemku - pokus č. 2

Příspěvek od Trotl »

 Josua: Ani mě nenapadlo hodnotit kdo je lepší a horší, jen sem upozornil na různé přístupy k stavění ze slámy. S tou samonosnou bych to neviděl tak černě, jak to prezentuje Petr (též jsem se zúčastnil jeho kurzu a i u Kuby sem byl). A s těch stylů slamaření jsme ještě nezmínili samonosnou stavbu z obřích balíků (BBB), která mě zas u nás přijde perspektivní (s menším jeřábem hrubá stavba za chvíli hotova + snaží dostupnost velkých kvalitních balíků v ČR).


Odpovědět