Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Vše o okolo stavby domu
Uživatelský avatar
Roman Votrubec
Příspěvky: 4
Registrován: 03 lis 2011 20:49

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Roman Votrubec »

Ahoj,


koukám, že máte podobné myšlenky jako já. Taky se chystám na stavbu domu. Mně by se moc líbila roubenka. Podle tabulek vychází, že dřevo izoluje asi 4x líp než cihla. Přírodní izolační materiály (celulóza, konopí, vlna) izolují ještě 4x líp než dřevo. Zatim to vypadá, že se rozhodneme pro rámovou stavbu - rám z dřevěných trámů, zvenku i zevnitř široká prkna (připomínají trámy - jako u roubenky) a mezi to přírodní izolaci. K zajištění akumulace tepla i vodní páry chceme mít velká kachlová kamna a příčky z nepálených cihel.


 


Měl bych na vás dotaz. Na dočasné přebývání na pozemku jsme si nechali postavit dřevěnou chatku se zatravněnou střechou. Všichni mi říkají, že ji určitě musím natřít. Ne kvůli ochraně dřeva, ale kvůli zešedivění. Říkal jsem si, že to stejně nechám porost révou, kivi, břečťanem, kolem už jsou vzrostlé stromy, tak by tam to přirozené zešedivěné zapadlo. Všichni ale říkají, že to bude hrozný. Tak si říkám, že bych to přece jenom natřel. Pídil jsem se po přírodních barvách, ale nenašel jsem jedinou, do který by nebyly přídávaný nějaký jedy. O ceně radši ani nemluvim. Tak si říkám, že bych to natřel obyčejnym lněným olejem, do kterýho bych kvůli ochraně před UV-zářením přidal přírodní pigment, třeba okr. Co vy na to?


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Josua »

Markéta Šobáňová:


Ahoj dovolím si trochu vnést světla, dřevěnka je asi dobrá alternativa ale slaměný dům (dřevo sláma hlína) nebude o moc finančně náročnější. Pokud ji děláš svépomoc. za ty peníze jsem viděl podobné slaměné domy. Bohužel jen z dálky a do přesných čísel nevidím. Všechno je také otázka zda je hlín a na pozemku a kde se vezmou balíky a kdo udělá dřevěný skelet. Hrubá stavba je většinou všude rychlá co jsme slyšel.



Dotaz: protože aktuálně řeším kamna zeptám se kdo vám je dělal a za kolik? Máte tam teda výměník i na ohřev vody i ohřev otopného systému? Kdo vám je dělal?



Děkuji zdraví Josua


Petr Šobáň
Příspěvky: 42
Registrován: 23 kvě 2012 08:58

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Petr Šobáň »

Sešednutí je normální oxidace dřeva.Natíráme různě-nejlacinší je použitý hydraulický olej,fermež je v dnešní době dost drahá...Stejně tak světlicový olej-podobných materiálů je nekolik...Já doporučuju bezbarvý luxol-mám ho polacinu-ekologoe v tom není,ale dá sa natírat malířským válečkem-rychlovka...Na podlahu a nábytek OSMO-přírodní a na stropy sem vaříl včelí vosk s tech benzínem ,když došel s luxolem-nátěr kvalitnější,stabilizuje to vosk-polosyntetika..


Co sa týče rámové konstrukce -když fukneš do 10 cm vaty a dáš za nu ruku ,ucítíš to,protože nic nebrání vzducho v pohybu,to sa ti nikdy nestane ani s milimetrovým dřevem...Reší sa to sendvičama, plachtama atd,což to celé prodražuje.Ze vata nebo konopí 4xlepší izoluje než dřevo funguje v kanceláři,ale praxe je trochu no dost iná-v podkroví mám v létě horko a důle v dřevěnici chládek,aj dyž vat by měla izolovat víc...Navíc kamarád má jednu takovů stěnu v damě a hodnotí to jako nejslabší místo domu v zimě z toho sala chlad,říkál že příště by před to vyzdíl kantku...Doporučuju  hnížku ...viděl jsem Tě růst-Erwin Thoma.Píše tam že konfort Ti zajistí jedině masiv a hmota s čímž sa plně ztotožnuju...Další problém je sesednutí izolace vlivem degradace...U vaty uvádajů životnost 50 roků,u přírodních materiálů to bude asi eště mén...Spoje dřevostaveb nejsů dokonalé-průdění vzduchu...Ale to všecko enom mezi nama-mam na to stavební firmu a občas sa podobném paskvilu nevyhnu...


Slaměný dům je dražší,o dost,pokud nemyslíš  nedodělky z různých Workšopů -mraky polopravd...Jediná výhoda je že balíky naskládá opravdu každý a plácání blata vlastně taky.Potřebuješ na to polovinu dřeva co na poctivý barák úspora do 100 tisíc anikdo už Ti neřekne že hrubá stavba je enom polovina nákladů.Není technologie která by dokonale vymlátila slámu...A tvrdit,že balík je tak stlačený že myš rozmačká je lež .Myši sů tam,kde majů co žrat a to ve slamáku teda majů...Kamarád tak dopadl eště neměl hotové omítky a už to tam smrdělo jak v opičárně manželka nasraná,no neštěstí ...Ty telata co si na tom přihřívajů polívčičku by patřilo nakopat nekam.Taky propaguju přírodní stavitelství,ale to rozhodně neznamená ojeb
Kachláče s výměníkem stavíme od 70 000 ale možů Ta stát klidně aj 250 000 záleží co si vymyslíš...


No fuj už to píšu po druhé -poslál sem to desi do eteru,důfam že to zas neskoním račí ně volajte...Petr Jo a okr bych tam nedaval bude to dělat enom paseku,UV filtr je enom reklamní tah...



Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Josua »

Markéta Šobáňová :


Prosím, nevím kam chodíte na ty vaše tvrzení - zeptám se kolik staveb ze slámy jste již postavila? a kolik z nich navštívila? Četla jste a mluvila z lidmi, kteří jsou proti slaměným stavbám a pak jen asi opakujete co jste slyšela. 


Házíte tu tvrzení a přitom se živíte (pravděpodobně nebo někdo blízky) stavěním dřevo staveb... to mi přijde jako reklama (klamavá) a snaha utáhnout lidi na něco co dělám "já" :D Takové výlevy slyším i od lidí co dělají klasické stavebnictví .. .to samé... :D :D :D



Já neprodávám, nestavím druhým, jen sobě. Zajímám se protože chci poznat problematiku. Zajímám se o to dost dlouho a byl na několika WS - Na Workshopech jsem potkal většinou velice šikovné a pracovité lidi, stavbu dělali s velkou pečlivostí. Možná jste se potkal zase s lidmi co jsou jiní než jsem poznal. A jako majitel si sám projdu stěny a budu tak dlouho izolovat a docpávat mezery až budou dokončeny :D Doporučuji každému, aby si zjistil mnohem více informací nejlépe přímo od majitelů různých staveb. Každá má velmi mnoho rozdílných vlastností a nelze tu tvrdit, že slaměná stavba vyjde dráže - pokud vám ji dělá firma, protože to pak vyjde příšerně draho cokoliv. Dále zde nepadlo nic o tom jak velkou dřevěnici někdo srovnává s slaměnou stavbou. Prostě hloupost.



Slaměná stavba vychází levněji pokud si děláte věci sami - jeto lacné, ale pracné. Na druhou stranu spoustu věcí zvládne právě každý po pár hodinách zácviku.



Na dřevě úspora 100 tisíc? Kolik kubíku potřebujete na dům 1np o rozloze 200m2? dle vás odhadem? A jaké dřevo tam použijete smrk/modřín/ něco kvalitnějšího? 


Dále: Ve slámě a hlíně pokud nedojde k nějakým kalamitám, tak je dřevo dobře izolováno a ochráněno. U dřevěné stavby je stále vystaveno nejrůznějším podmínkám a je nutné ho ošetřovat UV záření slunce, vlhko. 



Balíky ze slámy: Viděl jsme jich už pár a opravdu nenašel tam ani zrníčko :D A představte si myš, která se prohrabe balíkem (90kg na m3- teda dost složitě se i protlačuje drát - upozorňuji že běžné balíky mají polovični hustotu protože se prodávají na objem ne kvalitu) někam asi 1,5 metry kvůli 2 zrníčkům, které tam někde jsou.... ta musí teda mít detektor ... prostě hloupost - to přece raději sesbírá drobky ze země když odejdete z domu ne?  A proč to nedělá? Jsou to pověry. A navíc na každém stavení je dobrá kočka, ne pro ochranu slámy, ale kvůli myším s dalším hlodavcům, které v našich končinách prostě žijí.



Kamarád si udělal jednu stěnu a nefunguje? Víme my jak to dělal/co je třeba nevhodné?


Balíky když zmoknou nebo jsou vlhké smrdí... (běžný jev), ale neříkej hop dokud jsi nepřeskočil... pokud balíky zmoknou jen z venku tak to není problém... vadí vám smrad a přitom natíráte své dřevo nějakými chemickými šity protože olej je draný :D



Chápu vás ale máte málo informací a zkušeností. Nic si z toho nedělejte. Řiďte se, ale s vím srdcem a ne kecama kolem a vyzkoušejte si to a uvidíte. Také jsme mluvil s lidmi kteří říkali, že jejich slamák je super a protopí za zimu jen několik kubíků dřeva. Nejlepší je sám hledat a najít co je pro mě.


Nevěřte lidé nikomu a sami si najděte odpovědi udělejte jasno a každé tvrzení si prověřte z více zdrojů a nedělejte si názor a to ani na moje tvrzení prosím.


Zdraví Jsoua


 


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Josua »

Ano kamna cena odpovídá - jenže mě nejde o obecné informace. Plánuji si je udělat sám. Sháním někoho kdo si to dělal, jak na výměník atd. Jeden kamnáři mi říkal, že mi s tím pomůže. Tak uvidím. Jen hledám lidi co to někdy dělali :D

Markéta Šobáňová říká:


Sešednutí je normální oxidace dřeva.Natíráme různě-nejlacinší je použitý hydraulický olej,fermež je v dnešní době dost drahá...Stejně tak světlicový olej-podobných materiálů je nekolik...Já doporučuju bezbarvý luxol-mám ho polacinu-ekologoe v tom není,ale dá sa natírat malířským válečkem-rychlovka...Na podlahu a nábytek OSMO-přírodní a na stropy sem vaříl včelí vosk s tech benzínem ,když došel s luxolem-nátěr kvalitnější,stabilizuje to vosk-polosyntetika..


Co sa týče rámové konstrukce -když fukneš do 10 cm vaty a dáš za nu ruku ,ucítíš to,protože nic nebrání vzducho v pohybu,to sa ti nikdy nestane ani s milimetrovým dřevem...Reší sa to sendvičama, plachtama atd,což to celé prodražuje.Ze vata nebo konopí 4xlepší izoluje než dřevo funguje v kanceláři,ale praxe je trochu no dost iná-v podkroví mám v létě horko a důle v dřevěnici chládek,aj dyž vat by měla izolovat víc...Navíc kamarád má jednu takovů stěnu v damě a hodnotí to jako nejslabší místo domu v zimě z toho sala chlad,říkál že příště by před to vyzdíl kantku...Doporučuju  hnížku ...viděl jsem Tě růst-Erwin Thoma.Píše tam že konfort Ti zajistí jedině masiv a hmota s čímž sa plně ztotožnuju...Další problém je sesednutí izolace vlivem degradace...U vaty uvádajů životnost 50 roků,u přírodních materiálů to bude asi eště mén...Spoje dřevostaveb nejsů dokonalé-průdění vzduchu...Ale to všecko enom mezi nama-mam na to stavební firmu a občas sa podobném paskvilu nevyhnu...


Slaměný dům je dražší,o dost,pokud nemyslíš  nedodělky z různých Workšopů -mraky polopravd...Jediná výhoda je že balíky naskládá opravdu každý a plácání blata vlastně taky.Potřebuješ na to polovinu dřeva co na poctivý barák úspora do 100 tisíc anikdo už Ti neřekne že hrubá stavba je enom polovina nákladů.Není technologie která by dokonale vymlátila slámu...A tvrdit,že balík je tak stlačený že myš rozmačká je lež .Myši sů tam,kde majů co žrat a to ve slamáku teda majů...Kamarád tak dopadl eště neměl hotové omítky a už to tam smrdělo jak v opičárně manželka nasraná,no neštěstí ...Ty telata co si na tom přihřívajů polívčičku by patřilo nakopat nekam.Taky propaguju přírodní stavitelství,ale to rozhodně neznamená ojeb
Kachláče s výměníkem stavíme od 70 000 ale možů Ta stát klidně aj 250 000 záleží co si vymyslíš...


No fuj už to píšu po druhé -poslál sem to desi do eteru,důfam že to zas neskoním račí ně volajte...Petr Jo a okr bych tam nedaval bude to dělat enom paseku,UV filtr je enom reklamní tah...





Petr Šobáň
Příspěvky: 42
Registrován: 23 kvě 2012 08:58

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Petr Šobáň »

Ja sa menuju Petr a su manžel Markety,která sa zaregistrovala,kvůli inzerátu...Nahodně sem narazil na tuto debatu a zaujalo mna jak debatu rozvířila fotka a zkušenosti o dřevěnici na Valašsku...


Prvního ws sem sa zůčastnil v Brně na Rozmarínku(permakulturní o.s.),kde jsme stavili multifinkční hospodářsků stavbu s využitím různých přír materiálů a je tomu asi 13 roků.Poměrně sa tom věnuju-např.přestěhování srůbené stodoly,vyplnění c


hybějících zdí (vráta+zadní desková konstrukce)polénkovou zdí(polénka zděné na hlínu40cm).


To asi nejlacinější stavba co sem dělál-100%recyklace.Po roku začla smrdět a po dalším sa oběvila dřevomorka u komína...Pršalo do komína a houba sa rozlezla po izolaci .Zbural sem komín,vyškubál podlahu a zboříl ekologické polénkové zdi .Při bůrání sem zistíl,že na polénkách sů drobné krupky šedé plísně,která už nesouvisela se zatékáním do komína ale s dlůhým schnutím hlíny.Totéž sa nám stalo při hliněných omítkách na jedné dřevěnici-začly normálně plesnivět z venku-ve vlhku a chladu schne hlína aj nekolik měsíců...Pozor na to hlavně na akumulačních omítkách na slámě-dělat v létě ...


Tolik jedna z mojich osobních zkušeností...Nízká cena,ekologický materiál a nadšení eště neznamená úspěch a příjemné  bydlení...


Milý Joshuo pokud umím číst tak založils tuto debatu protože Ti chyběly praktické informace o stavbách,rozpočtoch a tak...Takže slaměné domy sa u nás stavíja jako dřevostavby ,i když je možný i jiný systém,u nás málo rozšířený...Nemám potřebu nahánat na permawebu zákazníky,na to sů uplně inší servery...Ale su zedník,tesař,pokryvač,malíř izolatér...A mám na rozdíl od tebe 20 roků praxe.Ekologické a klasické stavitelství sa od sebe v principoch vůbec neliší...Odlišuje ích enom použitý materiál a náročnocst provedení=u ekologických materiálů je vyšší,protože parádně hoříja rády hnijů plesnivíja a chutnajů zvířátkom...


Já stavím druhým,prodávám a znám problematiku,protože za to beru peníze a ručím ,nemožu si dovolit žádné kixy protože bych už dávno zkrachovál...A pak je tu eště svědomí...Každý postup zkůšám na svojích barákoch...Takže co to plácáš,že na stavby plácam různé šity keré smrdíja?Můj tatka je malíř 40 roků já su tým vyučený a dělál sem to 20roků,takže vím co si možu dovolit...Včelí vosk,fermež,světlicový olej OSMO tTi příde jako šit Fasádu mám 4x luxolem ,Protože nevím o ničem lepším...Nesmrdí...Natírat sem to nemosél,Protože přesah střechy je 1,5 m a uv filtr je blabol,ale lesti mu věříš tak to řeš...Inak ekol nátěry-www.cestadreva.cz


Rozpočet na 200m2 barák bych Ti klidně udělál,ale nevím na co-kolik máš dětí?Nás bude za chvílu 7 a žijem v pohodě na 12x6 s podkrovím,což sa zhruba rovná vyfocené dřevěnici na straně 2 Postavíl sem to pod 1,5 mil.moja práca nepočítaná ináč všeci byli placení průměrně 100Kč-hod.Barák je vybavený standartně...Určitě by šlo ušetřit dost peněz(skřidla 70 000-dá sa sehnat stará dobrá,jedno kvalitní kastlové okno14000kč-Euro by stálo 5000 )atd.ale nebyl důvod a navíc z laciného masa řídká polévka.Na tomto baráku sem sa vyučíl tesařině a ted  občas nejaků postavíme -placený


koníček.Třeba loni sem nepostavil ani jednu,takže na pilu nejak netlačím.


Dřevěnica je rychlá skládačka ,která enom vypadá složitě...Velikost nemá na délku stavby zas takový vliv ,protože má furt enom 4 rohy,které mosíš opsat a vyřezat.Vzhledem k rychlosti je to lacino postavený poctivý barák.


Materiál-krov 8,5 M3


Strop2.5


 


Srub 20X5500´´=110000,když spočítáš slůpkovů konstrukci a výdřevu oken a dveří ,neuspoříš ani 100 OOO ,protože strop a vazbu mosíš udělat aj na slamáku-půdorys 12x6mtrámy 18x24cm Krovy 12x16


Zdar Petr



Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Josua »

Ahoj


to mě těší že jsem potkal někoho z praxí, bohužel již mám naplánovaný slaměný dům brzi i začnu se základy.



viděl jsem slaměné domy v podobné velikosti prý za podobnou cenu, nemohu sloužit s přesnými daty. Spíše mi šlo o tvrzení že slaměný dům je dražší :D Jde o to že dražší je pokud si necháš dělat věci subdodavatelsky tak prostě drahé je všechno pokud to nemáš bez daně od kamaráda.



Celkem zajímavé je 100kč za hodinu. to je moc pěkné, snad najdu i já takové pomocníky.



Diskuzi jsme nezaložil ale před nějakým časem jsem i já podobně zakládal diskuze podobné této ale dnes už je jiná situace už o tom ledascos vím. 


Ano hliněné omítky jedině v létě!



Nevím moc o  UV filtrech, ale vím to že na všechno působí UV záření :D



Ten rozpočet byl čistě teoretickej protože již mám skoro dokončenou projektovou dokumentaci.



Každý dům má své výhody a nevýhody. Jen se nedá říct že něco je dražší a nebo levnější obecně. A také že něco nefunguje protože mě to nefungovalo, hraje tam roli moc faktrů a tak si pak čtenář učiní představu o tom jak to je protože mu to říkají odborníci co to dělají již roky. Slova se dají volit jinak jako postavil jsem a nepovedlo se to tak jak jsem chtěl... 


nevím jak před 13 lety nějaký WS na slámu já byl na takových kde se dbalo na provedení hodně, takže si nemohu stěžovat dokonce by měl ten dům měl být nakonec "Pasivní" teda splnit tu normu kvůli dotaci. Což nějak nechci hodnotit jen jde o to jak to lze udělat i se slámou. 



Při stavbě má s mysl také promýšlet efektivnost nejrůznějších doporučení a tak nám prodávají 3skla, raději nám doporučují více izolace, tepelné čerpadla atd... ale nikde už neřeknou že se jedná skoro o nenávratné investice..apk ty domy stojí opravdu hodně. Jeto záměr kde kdo chce dnes prodat a udat svůj výrobek :D



proto má reakce už jsem čet hodně těch co vlastně nic nevěděli a jen plácali, nebo mluvil stěmi co chtěli rpodat svůj výrobek.. dnes už je poznám po krátké debatě.



Zdraví Josua






Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od QNX »

Docela pěkně se tady ukazuje nevýhoda internetových diskuzí ......... taková koncentrace různých bludů, to je zážitek. Docela lituju svépomocné stavebníky bez znalostí a zkušeností, protože v tomhle se vyznat a nenalítnout, to snad ani nejde.


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Josua »

Taky jsem zjistil. Je třeba hledat, pak zapojit selský rozum. podle mě často platí že co si sám udeláš se ti vyplatí finančně, ale jak tu zaznělo už někde, je to lacne ale pracné.

zdraví Josua

Odpovědět