Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Vše o okolo stavby domu
Petr U
Příspěvky: 7
Registrován: 30 led 2012 13:59

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Petr U »

Josuo, ta rekuperace snad není nutná. U domu v "kožichu" bylo použito pouze plynové vytápění a jeden radiátor. Místo plynu použiješ krb a rozvedeš si teplo kam potřebuješ. 
Další zajímavou možností jak inteligentně využívat slunce je Trombeho stěna. 



Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Josua »

Cyril Prosecký:


Abychom si rozuměli mluvím o ND v souvislosti s přírodním domem. U PD to nejí jednoduše dosažitelné (rostou pak neúměrně ceny materiálů potřebných k realizaci).


I v pasivním domě musíš mít vytápění, pořídit si za desítky tisíc rekuperaci (která má negativa - kvalita vzduchu, výpadky, neustálý pohyb vzduchu, náklady na opravy a údržbu zařízení a nakonec ho po 15-25 letech vyměnit) Ano měly bychom se na to dívat komplexně.



Otázku je jak tam topíš a čím zda elektrikou nebo dřevem či biomasou atd... Tato cena to celkově ovlivní.


Pasivní dům potřebuje velmi kvalitní a drahou hydroizolaci a zateplení ze slámy to jen tak nejde. Z realizací co jsem četl je pasivní dům značně drahý vždy vycházel nad 4 miliony kromě jednoho co tvrdí že to má myslím za 2 miliony postavil (je to samý polystirén). Zatím realizace co jsme zjistil vychází u PD značně drážeji když chceš jít na co nejnižší cenu, možná až to bude komerční tak se to slevní.



PD: za 25 let můžeš ušetřit na topení a vytápění u domu 120m prý i ušetřit 300 000 vůči ND. Jenže za 25 let pravděpodobně musíš:


- koupit novou rekuperaci, mnohokrát čistit vzduchotechniku a rozvody pro přívod vzduchu. Mimochodem rekuperace je nová technologie komerčně používaná teprve pár let. Uvidíme co z toho bude :D


- pokud budeš jakkoliv opravovat dům zásah do stávající střechy stan může vyřádat její drahou opravu či úpravu vlivem drahých materiálů. 


Pak je třeba brát taky v potaz:


- cena projektu nemáš li dobrého známého u PD je vyšší jedná se o složitější stavbu a měl by jsi dořešit všechny detajly následná úprava muže být hodně drahá.


- Likvidace pokdu nepostaví Eko PD a použiješ li levné materiály a ne dnes předražené ekologické tak bude určitě vyšší než u nějakého hlíněného či slaměného domu v Nizkoenergetickém provedení.



Netvrdím, že ND nemůže být dražší než PD. Ale mluvím li o práci svépomocí a co nejnižší cenu za dobrý výkon mám pocit že prostě cena bude vždy rapidně vyšší.




Zdraví Josua


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Josua »

tak to je pěkné sice potřebujeme trošku více prostoru ale zase snad budu moci udělat více věcí sám a tak se dostanu do těch 2M. Já ale chci slaměnou či hliněnou.



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Josua »

No co já vím o PD tak nelze větrat okny. A pokud to není PD tak pak ok pak je to ND. Nutná je pro ty co chtějí mít PD. Teda co jsme vyčetl já. Nedosáhneš kvalitního vzduchu a nebo ztratíš velké množství tepla pokud máš vzduch. Existují i jiné řešení bez rekuperace (experimenty) jenže jak jsem čet tak jsou velmi nákladné. 


Pokud dobře koukám tak domu v "kožichu" není pasivní a nenašel jsem ani nějaké hodnoty o energetické náročnosti. 


Zdraví Josua


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Marek Parek »

Dle baobay.org vyjde takovy dum z prirodnich materialu na 7 az 15 tisic za metr ctverecni.


Ohledne technologie v dome se priklanim nejmene technicky narocnemu reseni, coz takova rekuperace asi neni. Asi radeji prihodim polinko do kamen, nez se starat o servis vsech moznych zarizeni a tak se stat jejich otrokem. I takove systemy solarnich ohrevu vody, vymeniku maji kvuli cirkulaci a bezpecnosti pred uvarenim ridici jednotky, to aby pak clovek pri vypadku proudu ete resil nejake zalohy typy UPS nebo baterii. Takze sice svoboda a nezavislost ale odsad pocad. Je dobry vedet o moznostech ale pak rozhodnout dle sebe, to je jasny.


Samozrejme kvalitni tepelna obalka domu je dulezita a slameny balik tloustky 50cm ji splnuje..



havlenam: Ta drevenice je nadherna.. kdepak stoji? jsem taky tak trochu z valach


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Josua »

Cyril Prosecký : 


jako že nevím co je hydroizolace a nebo tepelná izolace? No pokud jsem někde uvedl něco čemu nerozumíš/není to jasné tak mi to prosím zděl a objasni alespoň přibližně. Z tvého tvrzení že nevím o čemmluvím nejsem moc chytrý, nechci se přít jen pochopit co nechápu když mi přijde že to chápu :D




Mě přišlo, že jsi psal že to co jsem napsal není korektní a je třeba se na to dívat komplexně a tak jsem tam dopsal aby to bylo kompletní.


Ano debata ND a PD je možná iniciována mnou, ale myslím že se k tomu ten co uvažuje o realizaci domu a zatím nemá nejmenší představu co přesně chce dostane. I já jsem to dlouho zkoumal :D Myslím že mám s zakladatelem teto diskuze  hodně společného v tom jak jsem začínal..taky jsem nevěděl nic a postupně se to měnilo i to co jsem chtěl :D



A Cyrile prosím, nejsem nepřítel a nemyslel jsem nic špatně, pokud jsem se špatně vyjádřil rád vyslechnu i jiný názor či upozornění na nejasnosit. 



Děkuji zdraví Josua


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Josua »

Mám na to stejný náhled. Byl jsem na přednášce člověka z http://www.baobaby.org/ to je myslím co jsi myslel ne?


Architekt se kterým jsem mluvil že ta cena je je nes,mysl a minimum vidí jako 16-17 tisíc za m2. Ale ptal jsem se přímo majitele domu a ne jednoho a pohybuje se to kolem 9 tisíc. S tím že si kde co seženeš levněji a nebo z druhé ruky.


Zdraví Josua


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Nehodlám se, pánové, míchat do vašich debat o technických parametrech izolací apod., chci však pochválit Havelnamovu valašskou roubenku. Konečně chalupa, která vypadá jako chalupa!


Náklady na vytápění ovlivňuje situování domu na pozemku, nebo ještě lépe v krajině. Mrazová kotlina, vlhké místo pod svahem, příliš hustá vegetace kolem, nebo naopak naprosto nechráněná parcela a pochopitelně orientace ke světovým stranám. Obyčejná okna na jih za slunečných zimních dnů velmi slušně přitápějí - máme s tím výborné zkušenosti, jak teprve musí hřát Trombeho stěna :-)


 


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Josua »

Cyril: Děkuji ti za odpovědi. 



S tím PD a hydroizolací je to tvrzeno protože já se zabýval PD přikrytým zeminou. Takže opravdu u domu nepřikrytého hydroizolace na stěnách a střeše není. To jsem uvedl zjednodušeně takže se omlouvám.



Cena: Ale vždyť to je 30000 na m2 to je jedna z běžných realizací firem. Ano souhlasí neuvedl jsem rozlohu vztahoval jsem to k 150m2 kulatého domu. Já vycházím z toho co jsem vyčetl na netu a bavil se s projektandy a architekty celkem 4 lidé mi na to odpovídali z toho, ale 2 byli jen pro stavbu PD přikrytého zeminou. Ale tam mi řekli, že za 200 m2 zaplatím 5-6 M.


Měl jsem však pocit, že autor říkal, že nemá moc peněz a že chce stavět z přírodních materiálů.



Všechno je relativní, to by jsme pak měli mlčet a nic neříkat, podle mě obecně při realizace ND vs. PD vzniká rozdílné množství materiálu a likvidace je myšleno z ekologického hlediska jeho zlikvidování a né jen odvezení. U pasivní stavby z polystyrénu to bude o dost nákladnější z pohledu energetické náročnosti likvidace odpadu, sláma je se svými provázky naprosto v pohodě a mimochodem já bych si to na pozemek dal. Pasivní dům musí být nějak vytápěna bude li to centralizovaná rekuperace jak co často vidím tak je třeba zrušit i rozvody pro vzduchotechniku. Má větší izolaci kvůli tepelným ztrátám a pokud nepoužiješ slámu nebo papír tak to bude "většinou" nákladnější. 


Vím, že lze dělat domy z dusané hlíny, ale nevím jak se izolují :D



S češtinou ač jsme čech, tedy oficiálně asi moravák, mám problém. Ale to je věc jiná :D


Chtěl jsem říct že že pokud opravuješ větší izolaci a nákladnější (je li tedy nákladnější) bude oprava nákladnější :D Střechu je třeba také izolovat. Více izolace při poruše, vadě nebo změně stavby je nutné dodat materiál o větším objemu a pravděpodobně to bude i dražší.



25 let :D no ano těžko říci jaká bude cena čehokoliv třeba rekuperační jednotky dnes je to 25-50 za 25 třeba 150 :D Pokud bude dražší palivo je velmi pravděpodobné že bude dražší úplně všechno. 



Cyrile ještě bych se zeptal jak čistíte rozvody,teda jestli máte rekuperaci? Nemám s tím zkušenosti ale zajímá mě to. Jak často se to musí dělat? Co se na to používá nějaký prostředek? nebo se to nějak profukuje? Uděláš to sám?


Ještě něco, mě se PD líbí :D sice mi na tom pár věcí vadí, ale není to špatné a pokud někdo zrealizoval 90m2 za 2,7 tak je to i tak pro mě drahé, jenže 150 m2 je pak někde na těch 4 M i při tom propočtu. 



Děkuji ti za upřímné reakce. Nerejpeš od mě, jsme tu abychom měli své názory, kdyby jsme měli všichni stejné tak jsem jak roboti z pásové výroby. A názory se mění. Každému se líbí něco. Ten chce Earthship, ten dům přikrytý zeminou.



V hledání optima je to individuální a já uváděl svůj postoj co mě a proč mi to vyhovuje nebo nevyhovuje.



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Josua »

Cyril: Děkuji za reakce ani já se nechci přít. 



kulatý dům: ano já mluvím o zastavené ploše ne obytné. Takže abych to ukončil mluvil jsem o 150 m2 za cenu 4 M. Mě osobně to přijde drahé. Co to způsobilo nebudeme rozebírat.



Odpad a proč to chceš rozvážet? a neuděláš z toho kompost a nebo to nenecháš někde na hromadě? a za 5 let to rozvezeš - to už to bude hlína. Toď jen můj názor. A nepřeme se o tom. Každý to vidíme jinak a to nevadí. :D



Dřevostavba- pro mě tak nejak trochu nepřístupné. Má nevýhodu že neudrží teplo. Dalo by se to dořešit uděláním hrubších omítek z hlíny nebo nějakou podlahou nebo tak něco... Zatím nemám informace jak z toho udělat funkční ND. Máš takové informace? najdeš někde odkazy? kolik budu muset v takovém domě protopit? I mě zajímají ceny energií vynaložených na topení. Hliněné zdivo že nemá vhodnou technologii? Existují hnětačky hozizontální, dokonce se to prý dá přes čerpadlo "stříkat" nanášet. Nejsem ten co o tom ví moc, až to postavím mohu ti to popsat. Drtičku na slámu jsem taky čet že se dají třeba použít starší sekačka na trávu. Já si s tím nějak poradím :D 



Přemese tu o něco co oba dva jsem za jedno - ceny energií půjdou nahoru, jediné na co jsem chtěl poukázat zda lidé nezacházejí příliš daleko když chtějí dům zateplit do Pasivního kabátu. Všechno je otázka jak se podaří co sehnat jak se co navrhne (levné/drahé provedení). Máš dům Pasivní a tak chápu že to pro tebe je asi to nej, rozumím tomu. a nechci se již dál nějak přít. Nechám prostor dalším. Třeba autor již má nějaké dotazy a tak mu na něj lidé mohou odpovědět :D



Děkuji za podnětnou konverzaci k zamyšlení i pro mě. On člověk slovy a ještě psanými složitě vyjadřuje co si myslí :D Myslím, že bychom se při osobním setkání spíše dobře pobavili a asi si rozuměli. Někdy slova na papíře znějí ultimátně a jako jasná tvrzení ale úhel pohledu na tyto slova může být vždy chápán trochu jinak. 



Přeji hezký den



Zdraví Josua




Odpovědět