Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Vše o okolo stavby domu
tr
Příspěvky: 7
Registrován: 10 úno 2012 15:04

Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od tr »

Mozna si tu mnozi vsimli meho prispevku ohlednu orientacniho rozpoctu na stavbu, rekneme rodinneho domu- ne domu, ktery by mel slouzit jako odpocinkove misto pro lidi z velkomesta v prirode, ale asi jsem dostatecne neumel vysvetlit situaci- bude to ais i tim, ze jeste zkratka poradne nevim co chci- mam minimum informaci, to je ten problem. 



Vlakno zde, kdyby to nekoho zajimalo:


http://www.permaweb.cz/forum/topics/prirodni-bydleni-rozpocet



Ale proc zakladam tuto diskuzi? Abychom se vyhnuli neporozumneni a diskuze z me strany byly jasnejsi, potreboval bych nabyt informaci, nez se ale pustim do sveho vlastniho hledani, rozhodl jsem se, ze bude mnohem lepsi, kdyz mi moudrejsi zde z fora predaji nejake vhodne tipy na literaturu, kde najdu ty spravne a hlavne pravdive informace, na kerych se da stavet, co se hlinenych, prirodnich domu tyce- druhy technik-  superadobe, cob houses atd. vyhody, nevyhody atd. 



Neco jako treba vydava Jarda Svoboda kolem zahrad- ekozahrady- potreboval bych neco podobneho, oc se mohu oprit mezi domy:-)



Kdyby nekomu ted na mysli jasne vianul nejaky pekny titul, ci zdroj, kde tyto informace shanet, budu za nej nesmirne rad!



Predem dekuji moc a hezky den preji :-)


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Marek Parek »

tu je nejaky seznam.. docela zajimay je Manuál ekologickej výstavby


http://www.slamak.info/osveta/clanky-testy/knihy/


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Josua »

Cyrile: Kulatý dům je předražený stojí skoro 4M a to bez pozemku, to mi na tu užitnou plochu přijde značně předražené.



Já už dlouho hledám materiály a nic jako ucelený materiál či něco co by se dalo použít jsem moc nikde nenalezl. Najdeš li i ty dej vědět.



Mě hlavně šlo o nízkou cenu a dobrý výkon.



Domy s nízkou cenou realizace nejsou z katalogu (to se firmám neoplatí), často lidé používají alternativních materiálů, dělají vlastní úpravy a tak je všechno prostě spíše jednorázové a lokálně použitelné.



Na internetu najdeš spousty typů přes hliněné slaměné domy které jsou spíše nízkoenergetické. Pak narazíš na pasivní domy ty mohou vypadat jako konvenční domy a nebo třeba domy přikryté zeminou. Každý má svou výhodu a nevýhodu.


Spíše přemýšlej o tom co chceš a podle toho studuj příslušné typy domu.



Já nejprve řešil:


http://www.zelenebydleni.eu/zelene-bydleni.html


Od tohoto záměru jsem ustoupil.



Pak třeba:


Zajímavé jsou třeba i Earthship (Zemělodě) k tomu je také spousta videí, ale ne pro náš klimat :(.


O tom tu nawebu už diskuze probíhá.


Jinak zde jsou oficiální: http://www.earthship.org/



Nyní hledám spíše hlínu, slámu a dřevo. 


http://www.slamenedomy.cz/



Navíc má smysl se zamyslet nad tím zda se vyplatí mít pasivní dům i z dlouholetého pohledu verzus nízkoenergetický.



Zdraví Josua



Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Marek Parek »

Josua: Zelene bydleni chlum mam za barakem :) drahe .. zemelod je do suchych koncin .. momentalne jsem taky na drevene konstrukci, vyplnene slamou s hlinenymi omitkami, zelena strecha a z JZ strany pristavenym sklenikem


tr
Příspěvky: 7
Registrován: 10 úno 2012 15:04

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od tr »

No jasny o to me celou dobu jde, ale kdyz clovek stoji na zacatku cesty a nevi co chce- vi co chce, chce jednou bydlet ve svym na zelene louce se zelenou zahradou v "zelenem" sobestacnem prirodnim domku, ktery bude dychat, bude 100% v souladu s okolni prirodou a bude dle mich predstav pro dlouholete spokojene ziti.



Chybeji mi ale znalosti- kdybych vedel- znalm vsechny ruzne druhy technik staveb, mohl bych se snaz rozhodnout, je mi jasne, ze toto by bylo predmetem velmi dlouhe diskuze, na kterou na internetu neni ani ten spravny prostor- neco resit vzduchem nejde- proto bych byl vdecny za nejaky tipy na vhodne materialy- uplne idealni nejaky strucne prehled staveb- pasivni, drevostavby, hlinene, slamene atd. a udelat si takove uceleny obrazek a prehled o jejich vyhodach, nevyhodach, cenach atd. Potom bych investoval vedomosti do te ci one stavby a mohl na tom stavet- k tomu ale potrebuji nasat znalosti- proto zatim diky moc vsem za tipy zejmena na literaturu, kdyby nekdo jeste neco mel, predem diky za ne! Moc mi to pomuze




Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Neon Proto »

Pokud může být v angličtině, tak tady je dobrý přehled http://www.greenhomebuilding.com/index.htm


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Josua »

Jo ale záleží kdo co chce, já to nejdříve chtěl ale když jsem pochopil jak se to musí postavit aby to fungovalo ( železobeton/rekuperace/popřípadě nějaké vyhřívání) tak jsem pochopil že to není to co chci :D


Earthship je opravu v provedení Raynoldse zatím jen pro jiné lokality, ale principy se dají použít a některé mám v plánu ve svém domě využít.



Jo hlína nebo sláma s hlínou jsou pro svépomoc ty nejpřijatelnější protože se dají sehnat i levněji a nejsou náročné na technologii (ale popravdě udělat to jen tak sám muže být neefektivní/ neříkám nereálné).



Pisatel chtěl odkazy na možnosti takže jsem předal :D. Ale opravdu nenajdete jen tak nějakou ucelenou koncepci, a jakýkoliv dům který má sociálku a budou jej trvale obývat je prostě třeba nějak pořešit s úřady. Jak psal Jarda BJ tak se s nimi i dá vytřít zem ale nejsem si jistej, že to jde vždy a všude.



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Josua »

Ahoj tr


no ty odkazy vedou na stránky které to taknejak shrnují a popisují. Jsou i na youtube videa.


zajímavé principy jsou třeba ještě i v BioSolarHouse http://bio-solar-haus.com/.


Ale dle mě zase drahé, ale něco z toho se použít dá.



Zdraví Josua



tr
Příspěvky: 7
Registrován: 10 úno 2012 15:04

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od tr »

Jinama slovama nnei dogmaticky dany urcity typ techniky, ktery je nutno dodrzet- lepe drzet se vlastni predstavy a samozrejme dalsich okolnosti- jako umisteni, podnebi atd. dle toho zvolit co mozna pro dotycne nejvhodnejsi material a zpusob stavby ?



Takze s cenou se muzu s pozemkem klidne dostat na 4M, ale muzu taky obdobny domek postavit za 1m, chapu dobre?


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Josua »

No chápeš, správně že je tam hodně parametrů a neznámých. Já po svém víc jak ročním hladání někoho kdo umí projektovat a byl by schopen se podílet na nějakém alternativním domečku s nízkými náklady zatím nenašel vhodného člověka. A tak zatím zjištuji sám ale je to lepší vím už co přesně chci a proč a proč se toho hodí na můj pozemek.



Zjisti co chceš a pak se to snaž zrealizovat, ale najdi si někoho kdo tomu rozumí. Ono je ze všech stran slyšet (mých kamarádů co postavili - sice jen cihláky) pokud chceš dům co bude na delší dobu, aby jsi ho dobře naplánoval, protože pak ho opravovat je značně komplikované.



Ale pokud by ti stačili unimo buňky jak psal Jarda BJ tak to je asi nejrychlejší řešení. 



Zdraví Josua


Odpovědět