Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Vše o okolo stavby domu
Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Josua »

Ještě jeden odkaz na zajímavé nápady. I když asi spíše jen praktičtější rady pro stavění svépomoc.



http://www.ceskestavby.cz



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
pk161
Příspěvky: 70
Registrován: 17 led 2012 11:28

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od pk161 »

A co nějaký takový:



tr
Příspěvky: 7
Registrován: 10 úno 2012 15:04

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od tr »

http://kulatydum.czma predstava je neco jako zde, neberte to ale dogmaticky, nebot jeste nemam uplne, teda spis vubec jasno v celkovem provedenim, materiaulu atd. nicmene se mi jedna o sobestacny domek na dlouha stoleti, pro dlouhodobe ziti, jinymi slovami o investici do mnoho let, pro stastne a spokojene ziti, vcetne interieru, exterieru a sobestacnosti, moc se mi proto libi toto reseni:


http://www.kulatydum.cz


 


 


 



Petr U
Příspěvky: 7
Registrován: 30 led 2012 13:59

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Petr U »

Zamlouvá se mi tento dům http://www.slavnevily.cz/vily/stredocesky/vila-u-mlade-boleslavi-dum-v-kozichu-a-s-destnikem 


cituji " Dřevěná konstrukce domu je obezděna patnácticentimetrovou zdí z nepálených cihel. Zvnějšku ji tepelně izolují protipožárně impregnované balíky slámy. Za prosklenou jižní fasádou se skrývá akumulační stěna, která z okolí jímá teplo a vyhřívá interiér. To spolu se sekundární teplem z provozu domácnosti (ohřev vody, vaření) postačuje po většinu roku. Další zdroje tepla jsou instalovány jen pro extrémní situace" 


Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Romana SM »

Kurzy přírodního stavitelství P.Skořepy http://ekovesnice.cz/kalendar-akci


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Josua »

Jak jsem psal kulatý dům je značně draze proveden,ale rozumím co chceš. Zase je třeba uvažovat zda má smysl tvořit "o sobestacny domek na dlouha stoleti,"  jak píšeš.


Já také plánuji, že budu mít třetí zuby (viz Film nádherná zelená), ale mám pocit, že není třeba tvořit nějaké dlouho životní monstra (dle mého názoru), často pro jejich vytvoření je nutné použít o to kvalitnější a dražší materiály, izolace atd.


Přemýšlej podle svého rozpočtu. Máš li par milionu v hotovosti tak není problém... to ti doporučím i Dům přikrytý zeminou s dřevěnou kostrou přírodní izolací i to je realizovatelné jak mi jednou projektant řekl. Ale otázkou je zda na to máš :D



Jsi na začátku cesty, dá se postavit dle lidí se kterými jsme mluvil 100-120 m2 za 1 milion ze slámy s dřevěnou konstrukcí.


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Josua »

tr:


Pasivní dům = vyšší náklad na realizaci než u nízkoenergetického.


Pasivní dům z přírodních materiálů - a pak uvnitř musíš mít rekuperaci s centrálním nebo decentrálním větráním. Což má svoje negativa. Takže uprostřed přírody ti pojede mašina co ti to bude udržovat provozu schopné. Pasivní dům neuděláš bez rekuperace a to je taky jeden z důvodu proč jsme od pasivního domu ustoupil.



Nízkoenergetický dům = dle mě ekonomicky a ekologicky daleko přínosnější protože na vybudování pasivního je třeba daleko více nelokálních materiálů. Ale není to podmínkou, můžeš si dovést materiál i z USA :D :D



Zdraví Josua



havlenam
Příspěvky: 21
Registrován: 11 lis 2011 11:46

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od havlenam »

...a proč nepostavit tradiční dům (valašskou dřevěnici na Valašsku, hanácký dům na Hané aj.) inspirovaný místní stavební tradicí. Doporučuji nastudovat literaturu (Domov kolébka lidskosti aj.), navštívit místní Muzeum, porozhlédnout se po okolí, a potom stavět......Stavby vycházející z africké, asijské aj. tradic našemu venkovu nepomůžou. Moderní technologie a perma design se dají nainstalovat na cokoliv. My bydlíme na Valašsku, a tak jsme postavili valašský dům (1,5 mil.) izolovaný ovčí vlnou. 


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od Josua »

havlenam : pěkné :D; jen malej dotaz - stavěli jsi svépomocí a jaký to má rozměr a kolik užitného prostoru ať se to dá srovnat s cenou?



Zdraví Josua


havlenam
Příspěvky: 21
Registrován: 11 lis 2011 11:46

Re: Přírodní bylení- zdroje informaci, tipy na knihy?

Příspěvek od havlenam »

...130 m2. základy fa., sroubení, krovy a překládaný strop tesaři, krytina fa., dřevěné schody fa. okna a dveře fa. a zbytek my....komíny, elektřina, topení, voda, odpady, izolace, stěny, nátěry, bedno, obklady, podlahy, parapety aj......Rozměr 10x7. Stavba stojí na místě zetlelé dřevěnice z roku 1810, kterou jsme rozebrali a inspirovali jsme se. 


Odpovědět