Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Vše o okolo stavby domu
Uživatelský avatar
Frantisek Gattermayer
Příspěvky: 16
Registrován: 20 pro 2011 17:43

Re: Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Příspěvek od Frantisek Gattermayer »

jedina definice PD zni:


  • roční měrná spotřeba tepla na vytápění a chlazení pasivního domu je nejvýše 15 kWh/(m2a)

  • roční celková měrná potřeba primární energie pasivního domu je nejvýše 120 kWh/(m2a)


vidite v tom nejakou permakulturu? definice se nepta na zpusob dosazeni techto vysledku, muzete ji dosahnout pridanim nesmyslneho mnozstvi solarnich panelu, stejne tak, jako kvalitnim ekologickym pristupem. to je cely problem. ta definice proste nic neznamena. pasivni, jak jsem jiz zminoval, budou po roce 2020 vsechny nove postavene stavby. myslite, ze budou vypadat jako vase ukazky? ja jsem si jisty, ze nebudou. budou to dalsi paskvily z rady sub-urbalnich omylu, ktere jsou v CR verejnosti prijimany jako architektura. protoze je to odborne tema a je mimo zamereni toto servru, tak bych ho radeji vynechal a snazil se hledat vhodne priklady architektury, ktera vyuziva permakulturnich zasad.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

jestli to platí na mě, tak já si myslím, že záleží z čeho jsou ty pasívní domy postaveny...zda z polystyrénu a jiných umělých hmot a shitů nebo za použití přírodních materialů, ale nee z osb desek lepených formaldehydovým lepidlem...můj imaginární ideální dům má vícero alternativ...1 z nich je například obytný modul zabudovaný ve staré, dostatečně prostorné stodole a jejíž velká část by byla přebudována na jakousi smíšenou užitkovou zimní zahradu...nedávno jsem zaznamenal inzerát v němž byla nabízena ke koupi 500 m2 stará stodola s dosti velikým pozemkem u české lípy...100 - 200 m2 k bydlení, třeba z kombinace balíků slámy, kamení a nepálených cihel či dusané hlíny ( co by bylo použitelné v okolí stavby ) a zbytek na zimní zahradu...tak nějak asi...na zasklení stěn a střechy třeba použít z části i polotransparentní fotovoltaické panely pro výrobu el. energie v ostrovním provozu, třeba i v kombinaci s eolikou, jak se používá tento systém ve španělsku při čerpání vody pro zavlažování či jinými alternativními zdroji použitelnými v daném místě ( parní stroj nové generace s kogenerační jednotkou, vodní turbínka setur atd. )...nesouhlasím s tvrzením, že výroba fotovoltaických panelů spotřebuje více energie než samy pak stačí vyrobit...dnes jsou k mání různé levnější typy elastických fotovoltaických folií, které se přispůsobí jakémukoliv tvaru či povrchu ( čtvrtletník - alternativní energie )...rozhodně není mým ideálem pasivní dům, kde nejde či se nesmí otevřít okno, aby to vše vevnitř fungovalo...také ale i není mým ideálem žít či bydlet takovým alternativním způsobem, jako ten muž z reportáže - živý obraz lepšího světa...ten německý sluneční dům je taky o.k. variantou...i dům krytý zemí bych nezavrhoval...


Uživatelský avatar
Frantisek Gattermayer
Příspěvky: 16
Registrován: 20 pro 2011 17:43

Re: Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Příspěvek od Frantisek Gattermayer »

takovato konverze stare stolody je skvely napad! dejte vedet, kdybyste se o neco podobneho v budoucnu pokousel :)


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

to není můj zcela nápad...dal jsem si jen dohromady několik věcí co se mi zamlouvají...někde jsem viděl fotku takového nějakého krychlového dřevěného modulu ( bungalowu ), který byl pod střechou na pilířích a tak mě okamžitě napadlo to spojení s tou stodolou...myslím ten typ patrových stodol, co mají jen kamenné pilíře a stěny jsou z prken...tyto stěny by se daly dobře nahradit prosklením a i část střechy také...vytvořila by se tak část vhodná pro vybudování nějakého typu užitkové zimní zahrady...a jak jsem narazil na ten inzerát s nabídkou té 500 m2 stodoly na okraji obce někde u české lípy s velkým pozemkem, mokřinou a lesem, tak jsem si řekl, že by tento objekt byl asi zcela ideální pro takovouto revitalizaci a použití na principech permakultury...


Uživatelský avatar
Frantisek Gattermayer
Příspěvky: 16
Registrován: 20 pro 2011 17:43

Re: Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Příspěvek od Frantisek Gattermayer »

protoze se okolo stavebnictvi ometam, tak ano, znam stavitele, kteri maji PD pouze jako byznys. nejsou mezi nimi zadni, kteri by na 'normalni' dum povesili 20 solarnich panelu a povazovali ho za PD, ono by se jim to totiz prilis nevyplatilo, neslovickarme. pointa je, ze pasivni dum nerovna se ekologicky dum, ale dum vykazujici jiste tabulkove hodnoty energeticke spotreby nehlede na zpusob jejich dosazeni. jak jsem predeslal na zacatku, je to mimo zamyslene tema teto diskuze, nepokracujme v tom, prosim.


stejne tak neslovickarme okolo ekologicnosti, protoze neni meritelna. jaka je celkova ekologicka stopa dila si zajiste zvladnes predstavit. 


ja bych byl zase velice nerad, aby se to tu zvrtlo ve vyslech, zamerne ti odpovim velice strucne:


prirozene stinici a izolacne-akumulacni funkci maji rostliny napr. v domech m.reynoldse, klimaticky rozdilne mistosti (veranda/chodba/obytne mistnosti) v nich naleznes taktez, pracuji i s prirozenym veranim. jedna se o soubor principu, jak vyuzivat prirodu a vztahu v ni, namisto produkce dalsich technologii. technologie je tedy nadbytecna tam, kde neni nutna. 



ani idealni dum ti popsat nemohu z mnoha duvodu, je virtualni a zitra bude uplne jiny.


Uživatelský avatar
Milano Skaldini
Příspěvky: 8
Registrován: 22 lis 2011 12:17

Re: Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Příspěvek od Milano Skaldini »

Můj skorosoused, ing.samorost.csc, žije v ekologickém domě permakulturním životem. Žije v obyčejném cihlovém domě s řadou kolen (roz. kůlna :-)) a nejmíň pětipatrovou zemljankou pro králíky. Králíkárna je umístěna na půl pod zemí a nad zemí je izolována králičím hnojem, takže to vypadá jak kupa hnoje. Vzhledem k velkému množství králíků je třeba i velké množství sena. Tím má zaizolován interiér domu až po strop s chodbičkami na projdutí. Sám pak obývá místnost v jádru domu. Samosebou, že seno je i v podkroví na izolaci stropu. K vytápění slouží kamínka Petry. Jeho hygiena je mi neznámá, leč kolem domu teče potok. Ke stravě slouží jablka, králíci a asi ještě něco ... v obchodě nebývá viděn. Jedinými problémy jsou krysy z jeho panství, obnaženost od dubna do října a kleptomanie :-))


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

no co...??? nejsou některé osb desky lepeny lepidlem obsahující formaldehyd...???

Cyril Prosecký říká:


Radim Buffalo Tobias: OSB -  formaldehyd ?





Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

když reynolds používá ty staré pneumatiky a plešky, proč by teda nešel recyklovat i na skládce vyhozený polystyrén např. ve formě drti do malty...??? i když někdo může slovo polystyrén považovat za sprosté slovo...já za toto považuji slovo komunista...nebo poslanec...např. přírodní stavitel petr skořepa říká, že se nebrání použití i jiných materialů, když jsou po ruce...když jsou tyto už 1 x vyrobeny a jsou po ruce, tak proč je v některých případech, nevyužít...???

Cyril Prosecký říká:


Frantisek: Definice PD není dokonalá. Vidím tam jistá úskalí, o kterých  teď nebudu mluvit, aby se téma zbytečně nerozřeďovalo. Ale několik PD jsem osobně viděl a mluvil s jejich majiteli. ŽÁDNÝ z těch PD  neměl svoji nízkou spotřebu energie postavenou na masivním používání solárních panelů. VŽDY tam byla pečlivě provedena izolační obálka. Neznám stavitele, který by razil nápad, snižovat spotřebu energie způsobem, který uvádíš. Ty snad ano? Všichni majitelé PD, o nichž se zmiňuji se vyznačovali ekologickým a odpovědným přístupem k životnímu prostředí. Možná znáš jiné, já nevím.


Byl bych velice nerad, aby se dialog změnil ve vícero monologů, kde se otázky a odpovědi navzájem míjejí. Proto reaguji na Tvoji první odpověď. Jak poznáš zda je dům více, či méně ekologický? Co jsou "přirozeně izolační rostliny"? Co jsou "klimaticky rozdílné místnosti" a jak s jejich pomocí větrat? Kdy je technologie "nadbytečná" a kdy ne? To vše píšeš, můžeš vysvětlit?


Jak by měl, dle Tebe ideální dům vypadat? Jaké by měl mít parametry? Nemyslím tím vzhled.


Pěkných konverzí stodol na bydlení už jsem viděl několik - popsaných v časopisech typu Dům a zahrada, Můj dům atd. Čísla si bohužel nepamatuji, časopisy si půjčuji. Chce to se jimi prohrabat.


Ještě dodávám: V žádném případě nejsem příznivcem PD, který je postaven tak, že se polystyrénové krabice vylijí betonem. Slovo "polystyren" na tomto webu nemá co dělat a když, tak jen jako sprosté slovo.





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Příspěvek od jarda bon jovi »

No jasně že jsou, a taky opravdu velkou fůrou dalších jedů.Jediná možnost je užívání nezpracovaných materiálů. dřevo, hlína, sláma, kámen, cihĺy....styreny sublimují, takže to bude fakt těžké. Lepené piliny a třísky jsou pro homo panelakus, ale ne pro svobodomyslného člověka s citem pro přírodu.  Tomu se z toho přeci musí dělat už z principu blivno....Nejhorší jsou plastová okna, plovoucí podlahy a plastový plot. Teda pro mne.....

RADIM BUFFALO TOBIAS říká:


no co...??? nejsou některé osb desky lepeny lepidlem obsahující formaldehyd...???

Cyril Prosecký říká:


Radim Buffalo Tobias: OSB -  formaldehyd ?








Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

no, to musí být potěcha...že chodí nahý to by snad nemělo vadit ale mi by vadili ti potkani...dokážou zdecimovat i ten jeho samozásobitelský chov králíků v nevyhovujícím welfare...




Milano Skaldini říká:


Můj skorosoused, ing.samorost.csc, žije v ekologickém domě permakulturním životem. Žije v obyčejném cihlovém domě s řadou kolen (roz. kůlna :-)) a nejmíň pětipatrovou zemljankou pro králíky. Králíkárna je umístěna na půl pod zemí a nad zemí je izolována králičím hnojem, takže to vypadá jak kupa hnoje. Vzhledem k velkému množství králíků je třeba i velké množství sena. Tím má zaizolován interiér domu až po strop s chodbičkami na projdutí. Sám pak obývá místnost v jádru domu. Samosebou, že seno je i v podkroví na izolaci stropu. K vytápění slouží kamínka Petry. Jeho hygiena je mi neznámá, leč kolem domu teče potok. Ke stravě slouží jablka, králíci a asi ještě něco ... v obchodě nebývá viděn. Jedinými problémy jsou krysy z jeho panství, obnaženost od dubna do října a kleptomanie :-))





Odpovědět