Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Vše o okolo stavby domu
Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

mě by taky urvalo, jak někdo si narve do i jinak pěkného vesnického domku, ty plastová okna, jen aby je pak nemusel natírat nebo že je koupil v polsku levněji...dnes již se začínají používat i vrstvené materialy bez těch nebezpečných lepidel ( časopis dřevostavby, roubenky )...ale zase lze namítnout, že zas je tam třeba na jejich lepení nějaká spotřeba energie...ale to dneska na všechno. ..

jarda bon jovi říká:


No jasně že jsou, a taky opravdu velkou fůrou dalších jedů.Jediná možnost je užívání nezpracovaných materiálů. dřevo, hlína, sláma, kámen, cihĺy....styreny sublimují, takže to bude fakt těžké. Lepené piliny a třísky jsou pro homo panelakus, ale ne pro svobodomyslného člověka s citem pro přírodu.  Tomu se z toho přeci musí dělat už z principu blivno....Nejhorší jsou plastová okna, plovoucí podlahy a plastový plot. Teda pro mne.....

RADIM BUFFALO TOBIAS říká:


no co...??? nejsou některé osb desky lepeny lepidlem obsahující formaldehyd...???

Cyril Prosecký říká:


Radim Buffalo Tobias: OSB -  formaldehyd ?












Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

[Global Education: A concrete bunker covered in enough mineral wool, with a heat recovery system, verified by a blow-door test etc. can be verified as a 'passive house'.] Draw your own conclusion.



Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

It was my intention to stop any more arguments about passive house being 'permaculture' or 'permaculture' or 'environmental' by definition.


It's been proven earlier in this thread that a passive house only have to live up to 4 parameters.
I'm pointing out (visually, so even Buffalo understands!) that if you cover a bunker in enough styrofoam, and add a heat recovery system, it can be able to get certified as a passive house..   
This does not make it an environmentally sound building parameter.


Yes, some passive houses are quite environmentally good, however typically they are made from too complex materials, causing more energy to be used for the production and decommission phaze, than they save in a 50 year life-cycle, which  is what we calculate with when we make a LCA (Life Cycle Analysis)  -I have a M.Sc. in Planning and Environmental Management, based on a B.Sc. in Human Ecology. Part of my study was a comparative analysis of passive houses.



So lets move on from the passive house trend, which the Czech-nocratic culture has gobbled up like candy, much like the  dreamers swallow Mike Reynolds and Dusek's Earthships, and look at something sustainable; financial, social and environmental.


Resumite?


Uživatelský avatar
Frantisek Gattermayer
Příspěvky: 16
Registrován: 20 pro 2011 17:43

Re: Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Příspěvek od Frantisek Gattermayer »

Jsem rad, ze to tu zaznelo z odbornych ust :)


Jenom bych byl opatrnej s tim definovanim co se tvari udrzitelny a co je udrzitelny. pravda ma mnoho urovni a cim vic jich dokaze obsadit, tim lip pro ni. kdyz neobsadi vsechny, tak nezbytne neni lziva ;) aneb kazdy zijeme vlastnim vesmirem



(i'm glad that expert, as you, wrote it loudly, ..etc :))


Andy Rak
Příspěvky: 18
Registrován: 23 led 2012 22:33

Re: Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Příspěvek od Andy Rak »

Myslím si, že funkčnosť, dostupnosť a estetika sú asi také tri základné piliere každej architektúry, od ktorých sa všetko ostatné odvíja a mám dojem, že je vždy len otázkou doby, kedy sa v architektúre uprednostňuje niektorý z týchto pilierov. Podľa mňa sú všetky tri rovnako dôležité, ak teda neide o nejaké núdzové životné situácie, kedy estetika nie je podstatná.

Z hľadiska permakultúry či udržateľného bývania by mi nevadil ani ten "polystyrénom obalený betónový bunker", ak by zaistil pohodlný život našim deťom a deťom našich detí. Mám však pocit, že oni budú mať úplne iné predstavy o svojom bývaní a neviem, či by som dokázal vymyslieť taký dizajn a funkčnosť domu, aby v ňom ľudia chceli bývať aj o sto rokov... Ak sa teda na problém pozerám z takého uhla pohľadu, tak mi ako najprijateľnejšie pripadajú dva alternatívy - buď stavať hoci aj z betónu, ale zabezpečiť perfektnú funkčnosť a flexibilitu stavby - teda možnosť jej prerobenia v budúcnosti (čo môže byť naozaj dosť komplikované), alebo sa v maximálne možnej miere zamerať na  funkčnú stavbu z obnoviteľných zdrojov a zdrojov, ktoré sa dajú ľahko recyklovať. Z hľadiska funkčnosti ma najviac oslovila earthship, alebo v niečom snáď ešte viac tzv. bioshelter, no a z hľadiska materiálov samozrejme tie najprirodzenejšie a vlastne aj najdostupnejšie materiály, ako sú kameň, voda, hlina, slama a drevo. Už len taká maličkosť - vymyslieť funkčný celok, ktorý by bol finančne dostupný, nie príliš časovo náročný a ktorý by dokázal prekľučkovať platnou legislatívou so vztýčenou hlavou :D


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

a co říkáš na tohle, ogare...??? www.amatciems.lv

Andy Rak říká:


Myslím si, že funkčnosť, dostupnosť a estetika sú asi také tri základné piliere každej architektúry, od ktorých sa všetko ostatné odvíja a mám dojem, že je vždy len otázkou doby, kedy sa v architektúre uprednostňuje niektorý z týchto pilierov. Podľa mňa sú všetky tri rovnako dôležité, ak teda neide o nejaké núdzové životné situácie, kedy estetika nie je podstatná.

Z hľadiska permakultúry či udržateľného bývania by mi nevadil ani ten "polystyrénom obalený betónový bunker", ak by zaistil pohodlný život našim deťom a deťom našich detí. Mám však pocit, že oni budú mať úplne iné predstavy o svojom bývaní a neviem, či by som dokázal vymyslieť taký dizajn a funkčnosť domu, aby v ňom ľudia chceli bývať aj o sto rokov... Ak sa teda na problém pozerám z takého uhla pohľadu, tak mi ako najprijateľnejšie pripadajú dva alternatívy - buď stavať hoci aj z betónu, ale zabezpečiť perfektnú funkčnosť a flexibilitu stavby - teda možnosť jej prerobenia v budúcnosti (čo môže byť naozaj dosť komplikované), alebo sa v maximálne možnej miere zamerať na  funkčnú stavbu z obnoviteľných zdrojov a zdrojov, ktoré sa dajú ľahko recyklovať. Z hľadiska funkčnosti ma najviac oslovila earthship, alebo v niečom snáď ešte viac tzv. bioshelter, no a z hľadiska materiálov samozrejme tie najprirodzenejšie a vlastne aj najdostupnejšie materiály, ako sú kameň, voda, hlina, slama a drevo. Už len taká maličkosť - vymyslieť funkčný celok, ktorý by bol finančne dostupný, nie príliš časovo náročný a ktorý by dokázal prekľučkovať platnou legislatívou so vztýčenou hlavou :D





Andy Rak
Příspěvky: 18
Registrován: 23 led 2012 22:33

Re: Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Příspěvek od Andy Rak »

No pekné pekné, ale pre mňa nereálne :) V obci odkiaľ pochádzajú rodičia a kde mám pozemky a lesy to vyzerá o dosť menej idylicky... No na druhej strane tam žijú celkom dobrí ľudia a mám tam kopec príbuzných, takže aspoň toto je moja devíza :)

RADIM BUFFALO TOBIAS říká:


a co říkáš na tohle, ogare...??? www.amatciems.lv





Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

však já ti nic neříkám...bude to mít jistě i druhou stránku mince...

Andy Rak říká:


No pekné pekné, ale pre mňa nereálne :) V obci odkiaľ pochádzajú rodičia a kde mám pozemky a lesy to vyzerá o dosť menej idylicky... No na druhej strane tam žijú celkom dobrí ľudia a mám tam kopec príbuzných, takže aspoň toto je moja devíza :)

RADIM BUFFALO TOBIAS říká:


a co říkáš na tohle, ogare...??? www.amatciems.lv








radost83
Příspěvky: 1
Registrován: 05 čer 2012 20:19

Re: Permaculture-friendly-architecture, vznik a vyvoj, ci navrat ke korenum?

Příspěvek od radost83 »

Prosím o radu. Zaujíma ma prirodzené vetranie. Viem si troška predstaviť, tak ako píšeš, "rozdilne mistosti (veranda/chodba/obytne mistnosti)", asi v smere sever-juh (chladne-teple) miestnosti domu. Vstup čerstvého vzduchu zo severu (v spodnej časti obvodovej steny), postupne prechádzajúca smerom na juh k teplejším (slnkom zahriatým) miestnostiam a vyúsťuje v hornej časti južnej steny. A medzi jednotlivými miestnosťami prieduchy (alebo iné otvory) pre zabezpečenie prúdenia vzduchu, s tým že s pohybom vzduchu na juh je prieduch (otvor) stále vyššie. Rozumiem tomu správne? Prosím o nápravu ak som úplne mimo. Kde sa môžem viac dozvedieť o prirodzenom vetraní? díky za rady


P.S.: nevzniká pri prirodzenom vetraní veľký prievan?





Frantisek Gattermayer říká:


protoze se okolo stavebnictvi ometam, tak ano, znam stavitele, kteri maji PD pouze jako byznys. nejsou mezi nimi zadni, kteri by na 'normalni' dum povesili 20 solarnich panelu a povazovali ho za PD, ono by se jim to totiz prilis nevyplatilo, neslovickarme. pointa je, ze pasivni dum nerovna se ekologicky dum, ale dum vykazujici jiste tabulkove hodnoty energeticke spotreby nehlede na zpusob jejich dosazeni. jak jsem predeslal na zacatku, je to mimo zamyslene tema teto diskuze, nepokracujme v tom, prosim.


stejne tak neslovickarme okolo ekologicnosti, protoze neni meritelna. jaka je celkova ekologicka stopa dila si zajiste zvladnes predstavit. 


ja bych byl zase velice nerad, aby se to tu zvrtlo ve vyslech, zamerne ti odpovim velice strucne:


prirozene stinici a izolacne-akumulacni funkci maji rostliny napr. v domech m.reynoldse, klimaticky rozdilne mistosti (veranda/chodba/obytne mistnosti) v nich naleznes taktez, pracuji i s prirozenym veranim. jedna se o soubor principu, jak vyuzivat prirodu a vztahu v ni, namisto produkce dalsich technologii. technologie je tedy nadbytecna tam, kde neni nutna. 



ani idealni dum ti popsat nemohu z mnoha duvodu, je virtualni a zitra bude uplne jiny.





Odpovědět