Platba na pracovních wokshopech

Vše o okolo stavby domu
Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Platba na pracovních wokshopech

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

chodí mi často různé pozvánky na pracovní workshopy zaměřené na různé stavby z přírodních materialů...rád bych znal názor ostatních na to, že pořadatelé těchto pracovních setkání požadujou zhusta i nemalé finanční částky za to, že na ten či onen workshop přijede určitý počet poznatků chtivých zájemců se něco přiučit...jako by nestačilo to, že za poskytnuté praktické poznatky, účastník za tyto, na oplátku poskytne svůj pracovní potenciál, ovšem na různém stupni odbornosti a produktivity...z mého osobního pohledu bych to viděl asi tak, že když už někde přijedu někomu pomoci při stavbě soukromého objektu, tak proč bych měl za to ještě platit nebo si soukromě shánět kus žvance za vykonanou práci...??? konsultoval jsem to s několika známými a konstatovali jsme a shodli jsme se na tom, že to je mnohdy pěkná vychcanost...!!! minulý týden se vrátil 1 můj známý ogar z pracovního workshopu u olomouce a komentoval mi to asi tak, že se on osobně cítí, mírně řečeno, zneužit...že na jídlo museli jít do hospody za svoje a z pořádající firmy se snad ani nikdo neukázal...kdybych si já třeba pozval nějaké ty helfry na brigádu, tak když už bych jim nic nezaplatil, tak aspoň bych zajistil chálku na své náklady a nějaký ten žejdlík u večerního posezení u fajeru...když mi již se stavbou helfli, ne...??? aspoň tak to vidím já...takže...dostavit se na vlastní náklady, stravovat se za své, spát někde na zemi, mýt se v korytě a pracovat grátis...i když mnozí namítnou, že jsou tyto akce založeny na dobrovolnosti, ale přece...!!! postavit nebo pomoci postavit někomu soukromý barák či v horším případě, komerkční objekt pro další bussines a ještě za to platit...??? trochu dost zhovadilé...i když se i v dnešní době najde dost lidí z řad poznatků chtivých neoruralistů, co na stavbě i vlastně jen překážejí místo toho aby něco hodnotného a funkčního, vytvořili...například petr skořepa je dle mých informací i schopen manuálně zručným účastníkům i něco za odvedenou práci, zaplatit...howgh...

MilanX02
Příspěvky: 50
Registrován: 20 bře 2011 18:50

Re: Platba na pracovních wokshopech

Příspěvek od MilanX02 »

nezbývá než souhlasit, vždy se najde někdo kdo dokáže dobrou myšlenku zničit ziskuchtivostí.

Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Platba na pracovních wokshopech

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

pokud se jedná o nějaký výukový workshop i na ten lze získat dotace...ale sere mě a nejen mne, že si několik vykuků a i  firem tyto pracovní setkání ještě nechají zaplatit místo toho aby byli rádi, že mají brigoše grátis...!!! i když mnoho z těch účastníků mnohdy jen vlastně překáží, jak jsem slyšel...no, ale jak se najdou lidi, co jdou někam makat a ještě za to rádi  zaplatí, tak proč ne, že...???

Uživatelský avatar
Lea Bal
Příspěvky: 46
Registrován: 30 říj 2010 00:17

Re: Platba na pracovních wokshopech

Příspěvek od Lea Bal »

Ahoj Radim,


aj ja som v tom mala tak trochu chaos, ked som tento rok pomahala na roznych miestach v CR a v SR. Zo zahranicia a z wwoof (dobrovolna pomoc na farmach za ubytovanie a stravu 4-6 hodin denne) som zvyknuta pracovat a ucit sa za ubytko a stravu, ale u nas som na niektorych miestach za stravu priplacala...niekde zase chceli platit mne :-) (ani to obcas nie je vyhra, pomaham, lebo ma to bavi, lebo sa pri tom ucim a skusenosti mi zostanu, a robit nieco pre potesenie je pre mna cennejsie ako preratavat hodiny a premyslat nad zarobenymi peniazmi...)


Je to urcite na vzajomnej dohode vopred, rozdelila by som to do 3 skupin - ak som niekde dlhsie, tak som rada ak sa dohodneme na strave a streche nad hlavou za urcity pocet hodin. Medzistupnom je pracovny vikend, kde si clovek moze veci vyskusat v praxi a zaroven ziskat teoreticke info, aj priprava takehoto vikendu zaberie organizatorovi cas a prispevok za jedlo, nie je bohvieaky zisk, a nie je iste, ze sa stihne vela prace, zase je to vhodne, pre niekoho, kto si nemoze dovolit drahy kurz. No a tretim stupnom je plateny kurz (na ktorom sa mimochodom, tiez nieco odrobi:-)). Najlepsie je teda stanovit si podmienky dopredu a kazdy v tom ma jasno.


Vidim trochu problem, v tom ako sme si navykli preratavat vsetko cez peniaze, akoby uz ine hodnoty ani neexistovali. Nasincom sa nepaci robit nieco dobrovolne, lebo ma pocit, ze je zneuzity (mozno to suvisi s komunizmom, ked ludia boli k spolupraci nuteni a teraz k tomu maju vyslovene nechut) a hostitelovi je obcas blbe pracovat s dobrovolnikmi, aby im neukrivdil, ze im za to neplati...


Ja to teda riesim flexibilne - ked nemam cas ale mam peniaze, tak si zaplatim nejaky dobry kurz a ked mam cas ale nemam peniaze, tak wwoofujem :-).


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Platba na pracovních wokshopech

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

nazdar cérko.


o www.wwoof.cz vím...je to myslím dobrý směr jak načerpat zkušenosti třeba pro neoruralisty nebo měšťáky, co neví o práci na farmě zhola nic nebo si chtějí tak ověřit poznatky načerpané z knížek...patrně se tam ani nepředřou a ještě se něco přiučí, třeba jak se ručně dojí y etc...já jsem jen ventiloval, co mi zdělil 1 kolega co se toho 1 workshopu zúčastnil a byl jím do jisté míry zklamán...já osobně bych se na nějaké předražené workshopy co pořádá třeba holzer mohl vykašlat...kdyby v česku byly platy na výši jako v německu a rakousku, tak bych se nepodivoval nad výši poplatků, ale on to zdřejmě nebere v potaz, že u nás je plat nějakého dělňase cca 400 - 500 €, na slovensku ještě méně a u nich je to cca 3000 €...co se týče toho příspěvku na jídlo, já bych stejně volil jít někam do hospody než si dávat menu pro vegany, které si myslím v naprosté většině převládá na těchto akcích...někdy se to dá jíst, někdy ale ne...!!! ale si myslím, že jak si někoho sjednám nebo pozvu něco dělat, tak aspoň to jídlo bych mu nabídl a zajistil...pokuď bych šel pomoct kolegovi na stavbu a věděl, že on zase pomůže nějakou formou mně, tak proč ne...??? ale někdo si tak pomalu ale jistě skoro zadarmo buduje barák a využívá k tomu poznatků chtivých lidiček...kdyby to aspoň byla stavba určená ku prospěchu veřejnosti, jako třeba ta autobusová slaměná zastávka, co vybudovali na tom 1 slaměném workshopu...myslím, že ten pracovní weekend je asi nejpřijatelnější cesta za předem stanovených podmínek...aspoň pro mě...pak se nemůžu rozčilovat, že mi dali nějaký spařený šrot pro vegany...určitě se toto nebude někomu líbit ale to si myslím já...howgh...


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Platba na pracovních wokshopech

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

ještě jsem cérko, zapoměl...jak jsi v té britanii...znáš ty knihy od johna seymoura...??? já jsem je četl kdysi ve kastilštině neb anglicky neumím a do češtiny nejsou přeloženy...myslím, že tyto jeho knihy jsou pro neoruralisty velice přínosné...!!!

Uživatelský avatar
Lea Bal
Příspěvky: 46
Registrován: 30 říj 2010 00:17

Re: Platba na pracovních wokshopech

Příspěvek od Lea Bal »

Ja to mam asi jednoduchsie, kedze maso tak ci tak nejem :-)


 


Knizky od Seymoura som videla, starsia verzia bola trochu nudnejsia, novsia s dobrou fotodokumentaciou sa mi velmi pacila, spolu s kamosom sme nad nou ,,slintali", ze co z toho by sa dalo pouzit unho na pozemku. Celkove ja Anglicko raj pre informacie o alternativnych veciach a permakulturnych rieseniach. Jeden z dovodov, preco tu pracujem, je, ze si kupujem knizky do zasoby :-).


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Platba na pracovních wokshopech

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »



no a v česku to zatím nikoho nenapadlo vydat...

Lea Bal říká:

Ja to mam asi jednoduchsie, kedze maso tak ci tak nejem :-)


 


Knizky od Seymoura som videla, starsia verzia bola trochu nudnejsia, novsia s dobrou fotodokumentaciou sa mi velmi pacila, spolu s kamosom sme nad nou ,,slintali", ze co z toho by sa dalo pouzit unho na pozemku. Celkove ja Anglicko raj pre informacie o alternativnych veciach a permakulturnych rieseniach. Jeden z dovodov, preco tu pracujem, je, ze si kupujem knizky do zasoby :-).




Uživatelský avatar
Eva Zacharová
Příspěvky: 25
Registrován: 18 bře 2011 11:15

Re: Platba na pracovních wokshopech

Příspěvek od Eva Zacharová »

Zrovna před 14 dny jsme měli na našem domě workshop stavby z nosné slámy. Nechci nic extra ospravedlňovat, ale kdybych tuto techniku zvládala, tak taky klidně pozvu lidi na workshop zdarma, ale vzhledem k tomu, že to byla akce kterou kompletně uspořádal náš projektant a tato jediná činnost, kterou umí velice dobře ho živí, tak jsme si nemohli dovolit ještě zaplatit výlohy za jeho výuku a ještě vařit 26 osobám, takže jsme k tomu měli ještě super holčinu na vaření a všichni si pošušňávali sice veganské jídlo ale večer jsme se ještě podělili s masožrouty o buřtíky.  Všichni odjížděli plní dojmů a kvalitních informací které si sami i v praxi odzkoušeli. Takže nám tento kurz částečně pomohl postavit první rodiný dům z nosné slámy v čechách a lidi kteří se této akce účastnili dostali kompletní a kvalitní informace o stavbě takového domu a myslím, že to za to všem stálo. Taky jsem ochotná zaplatit za kvalitní workshop.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Platba na pracovních wokshopech

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

já si je aspoň mohu přečíst ve španělském překladu...

RADIM BUFFALO TOBIAS říká:



no a v česku to zatím nikoho nenapadlo vydat...
Lea Bal říká:

Ja to mam asi jednoduchsie, kedze maso tak ci tak nejem :-)


 


Knizky od Seymoura som videla, starsia verzia bola trochu nudnejsia, novsia s dobrou fotodokumentaciou sa mi velmi pacila, spolu s kamosom sme nad nou ,,slintali", ze co z toho by sa dalo pouzit unho na pozemku. Celkove ja Anglicko raj pre informacie o alternativnych veciach a permakulturnych rieseniach. Jeden z dovodov, preco tu pracujem, je, ze si kupujem knizky do zasoby :-).







Odpovědět