Slamené domy

Vše o okolo stavby domu
Uživatelský avatar
vlado blascak
Příspěvky: 36
Registrován: 14 bře 2010 20:38

Slamené domy

Příspěvek od vlado blascak »

doteraz som ich postavil 8, okrem jedného všetky kruhové. 3 z nich fotozdokumentované na www.vladoblas.estranky.cz.  Je to omnoho jednoduchšie než tušíte. A ide to aj samonosne - bez drevenej konštrukcie. Bez umelých hmôt, betónu a železa... Nízkonákladové.  Na webe nájdete aj nákres viacizbového okrúhleho.
Přílohy
2462950822_o.jpg
2462950822_o.jpg (9.27 KiB) Zobrazeno 2399 x

Uživatelský avatar
vlado blascak
Příspěvky: 36
Registrován: 14 bře 2010 20:38

Re: Slamené domy

Příspěvek od vlado blascak »

Až bude niekto chcieť stavať, tak ano. Ja na pozemku už nateraz stavať nebudem. Ak sa rozkývu v RO Šťastna pri Prešove, a začnú stavať, tak dam vedieť. Inak možno nabrať skúsenosti pri hlinoslamenej  stavbe u mojho priateľa mlynarikova.katka@com,sk . Jej muž. ˇVeľa zdaru. Vladimír.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Slamené domy

Příspěvek od QNX »

vlado blascak: A co na tvé stavby říká stavební úřad?

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Slamené domy

Příspěvek od QNX »

BVB: pokud to má být k bydlení, tak to problém docela je........... jako kurník, přístřešek na nářadí a podobné stavby to tak nevadí. Vlado o tom píše jako o domech a tak předpokládám, že to není myšlené jako kurník.

Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Slamené domy

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

Krása je v očích toho, kdo se dívá, Ideálně je to svobodný svět a každý by měl být schopen dělat to, co je pro ně dobré.

Já respektuji, že jste našli svůj vlastní styl bydlení a jsou pohodlné s ním.

Co jsem se starat o je přesně stejný jako jiný sebe-prohlásil 'slámeny stavitel', že když jsou ostatní inspirovat svou cestu z budovy, pak je riziko požárů a nezdravých životních podmínek roste exponenciálně.
Slyšel jsem, že několik z vašich budov, skutečně hořet v Zajezova, že jo? Že jsi štěstí, že dosud na živu.

Je to velmi delikátní situace, aby zavedly slámy budovy hlavního proudu české spotřebitele jako moderní alternativu pro nízko-energetické dům. Pokud médiazačíná zobrazující váš přístup k budování pak jsme 'bombardovali' zpět v čase v našem úsilí, aby bylo společensky přijatelné.


Jinými slovy, máte hodně mé úcty k životu vaší cesty, ale buďte prosím velmi diskrétní o tom. Pomůže to také celkový komunity plány pro vaši oblast.

Zdravim,
Max


 


Beauty is in the eye of the beholder; Ideally it's a free world and everyone should be able to do what's good for them.
I respect that you have found your own style of living and are comfortable with it.
What I worry about is exactly the same as another self proclaimed 'straw bale builder', that when others are inspired by your way of building, then the risk of fires and unhealthy living conditions grows exponentially. I've heard that several of your buildings actually caught fire in Zajezova, right? That you're fortunate to still be alive.
It is a very delicate situation to introduce straw bale building to the Czech main stream consumers as a modern alternative for a low-energy house. If media starts picturing your approach to building then we are 'bombed' back in time in our efforts to make it socially acceptable.
In other words; you have a lot of my respect for living your path, but please be VERY discreet about it. It will also help the overall community plans for your area.
Zdravim,Max


Uživatelský avatar
MilošX02
Příspěvky: 29
Registrován: 09 bře 2010 21:12

Re: Slamené domy

Příspěvek od MilošX02 »



Max: Způsob bydlení a vůbec způsob života Vlada je mi velmi sympatický svojí svobodou a čistotou. Právě proto nerozumím co máš na mysli těmi "nezdravými životními podmínkami", můžeš mi to nějak upřesnit? Nebo je to pouze vyšší riziko požárů?   A proč mlčet o svých zkušenostech? Asi to může to někoho dráždit, myslím tím svobodu, kterou si člověk jeden člověk dovolí a druhý ne. Koukni na http://www.skola-esoteriky.cz/dokumenty-clanky/videa/povidani_s_jaroslavem_duskem/povidani_s_jaroslavem_duskem.php , ten se nebojí a také říká vše otevřeně ...


                                                                                                                                           Miloš


Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Slamené domy

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

Vážení Milos,

Dovolte mi, abych zdůraznil, že obdivuji životní styl, který ukazuje, Vlado.

Problém je, že jsem opakovaně vidět lidi, aby směs nezdravé, neizolovaný, s vysokým rizikem požáru, a nákladné chyby, protože nejsou vědomi stavební fyziky a různé jiné stavební problémy, ale dostat 'romanced' o pojmy, jako jsou kupole, superadobe , Earthship .... Nebo vidět neomítnuté slámy dům Arch. Petr Suske, a nechápu, jak on dělal to ohnivzdorné zevnitř ...
A mediální miluje! Tyto katastrofy se skvěle vyjímají na TV / časopisy, a aby většina lidí obrátí proti použití přírodních materiálů.

Pokud jde o nezdravé; je spousta bakterií ve slámě a zemi, ale naštěstí většina lidí se naučit dobře snášejí s nimi millenea. Faktem je, že budova zdravý dům se slámou nemá trvat slušné množství znalostí. Kontrolu vlhkosti je rozhodující v domě z přírodních materiálů, jako je hmyz ovládání.
(... A 10 cm vrstvou slámy na podlaze vedle kamna na dřevo, si nezaslouží žádné kommentare, Mám na mysli to www.darwinawards.com)

Ano, jsem rád, když jsme schopni vstát a varovat ostatní nedělat chyby, které jsme učinili sami sebe, ale to není to, co jsem dochází v tomto případě. -A líto, váš odkaz nefunguje [Nebo je to moje alergie na tyto stránky??]

Jak se staví SB dům je znalost, která je zdarma k dispozici v anglickém jazyce literatury, některé byly přeloženy do českých, ale všechno je zastaralá při tisku, jako je pole rychlého rozvoje; A já jsem ještě neviděl žádný z českých přístupy přispívají k mezinárodnímu rozvoji balíku slámy, je to obecně jde špatným směrem, podle mého názoru.

Vítám vás na Evropské Straw Bale konferenci v hotelu Bouzov v pátek 26.srpna na nejnovější vývoj mezinárodní, jsem zaneprázdněn plánování programu nyní.

Mx

Dear Milos,

Let me emphasize that I admire the life style that Vlado shows.

The problem is that I repeatedly see people making a mixture of unhealthy, uninsulated, high fire risk, and expensive mistakes, as they are not aware of building physics and various other construction issues, but get 'romanced' by concepts such as domes, superadobe, earthship.... Or see the unplastered straw bale house by Arch. Petr Suske, and don't understand how he has made it fire safe from the inside...
And media loves this! These catastrophies look great on TV/magazines, and make majority of people turn against the use of natural materials.

As far as unhealthy; There's plenty of bacterias in straw and earth, but luckily most of humans have learn to coexist well with them for millenea. Fact is that building a healthy house with straw does take a fair amount of knowledge. Moisture control is critical in a house of natural materials, as is insect control.
(...And a 10 cm layer of straw on the floor next to a wood burning stove does not deserve any comments; I refer this to www.darwinawards.com)

Yes, I like when we are able to stand up and warn others not to make the mistakes which we have made ourselves, but this is not what I'm experiencing in this case. -And sorry; your link doesn't work [Or is it my allergy for such site???]

How to build a SB house is knowledge which is available for free in English litterature; some has been translated to Czech, but everything is outdated when printed, as the field is in rapid development; And I haven't yet seen any of the Czech approaches contribute to the international straw bale development; it's generally going the wrong way, in my opinion.

I welcome you to the European Straw Bale Conference at Hotel Bouzov on Friday August 26th for the latest International development; I'm busy planning the program now.

Mx

Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Slamené domy

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

BVB: Nikdo neřekl, že bureacrats jsou rozumné logické myšlení osob. Ve skutečnostiběhem mého let, v ČR jsem přišel zcela opačnému závěru.


Nobody said bureacrats are reasonable logical thinking persons. In fact during my years in C.R. I've come to quite the opposite conclusion.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Slamené domy

Příspěvek od QNX »

BVB: nic takového jsem netvrdil. Můj dotaz na přístup SÚ k těm  stavbám byl vlastně podobného druhu jako jsou připomínky od Maxe.


Podle obrázků se nezdá, že  by ta stavba mohla projít kolaudací. Jak Max správně připomíná, tak například hledisko požární bezpečnosti asi nikdo moc neřešil. Naprosto chápu obavu, kterou zde vyjádřil Max. Prosadit slámu jako obecně respektovaný materiál je dost složité a případný požár takové stavby může tuto snahu dost poškodit.


Na kurník, nebo sklad nářadí takové nároky jistě nebudou. Tyto druhy staveb nejsou vytápěné a tak je nebezpečí požáru minimální......... a dokonce i v případě, kdy v domečku uhoří pár slepic, nebo hromádka nářadí, tak to asi nikoho moc zajímat nebude. Když v tom domečku uhoří celá rodina, tak to bude v TV, radiu i ve všech novinách. Všichni pak budou vědět "stavět dům ze slámy je nesmysl. Pokud nechcete uhořet, tak to nedělejte" .......... těžko pak budeš vysvětlovat, že to byla pouze chybně navržená/zrealizovaná konstrukce.


Max se stavění ze slámy věnuje na profesionální úrovni a pokud někdo chce stavět ze slámy, tak jeho rady určitě stojí za pozornost.


 


Ještě k tomu zdravému/nezdravému prostředí ......... podle fotek se mi zdá, že Vlado používá ohromné množství OSB desek. Já to sice chápu, protože OSB desky jsou velice praktický materiál a ušetří spoustu práce. Stavění z OSB desek je pohodlné, rychlé a levné............... no a starší druhy OSB desek (a asi i část nové produkce) uvolňují do ovzduší formaldehyd. Nové druhy OSB desek jako například "OSB SUPERFINISH ECO" jsou sice pojené polyuretanovým pojivem, které formaldehyd neuvolňuje .......... ale zase není jisté, jestli za pár let někdo nezjistí, že ze zdravotního hlediska jsou ještě horší než ty staré.  PU pojiva se vyrábějí z docela jedovatých isokyanátů a relativně málo jedovatých polyolů. Co všechno vzniká při reakci těchto látek v prostředí tvořeným dřevěnou štěpkou....... to je dost složitá otázka a asi ji zatím nikdo moc neřešil. Domeček z OSB desek není domečkem přírodním, ale domečkem veskrze chemickým. Každý kousek štěpky v OSB desce je kompletně pokrytý vrstvou průmyslové chemikálie. Já už jsem na nesmyslnost označování OSB desek za ekologický materiál vhodný pro přírodní stavby upozorňoval před lety. Tenkrát jsem kritizoval používání OSB desek jako náhrady paropropustných folií. ....... jenže lidem se zdá, že OSB deska je vlastně přírodní dřevo a folie z polyetylenu je nějaký hnusný plast. Opak je pravdou. Ze zdravotního i ekologického hlediska by byla lepší ta plastová folie, ale to asi nikomu nevysvětlím.


Trochu pozitivní závěr ........... ty domečky jsou pěkné, je to taková nevšedně romantická záležitost :-)


Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Slamené domy

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

QNX: 


 


Pokud vím, že to není ani legální jako kurník na zemědělské půdy, pokud má povolení. A my jsme povinni mít plán vypracovaný podle autorizovaný architekt /inženýr (kulaté razítko),


  a stavba musí být protipožární v případě umístění zvířat nebo malý traktor.


 


As far as I know, it's not even legal as a chicken coop on agriculture land, unless it has a permit. And we're required to have the plan drawn by certified architect/engineer (round stamp), and the building needs to be fire proof in case of housing animals or small tractor.


 


  Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) 


 



(1) Rozhodnutí o umístění stavby vymezuje stavební pozemek, umisťuje navrhovanou stavbu, stanoví její druh a účel, podmínky pro její umístění, pro zpracování projektové dokumentace pro vydání stavebního povolení, pro ohlášení stavby a pro napojení na veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu.
(2) Stavební úřad může vydání územního souhlasu sloučit s vydáním souhlasu s provedením ohlášené stavby, přitom postupuje přiměřeně podle ustanovení § 105 až 107.
(3) Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nevyžadují

a) informační a reklamní zařízení o celkové ploše menší než 0,6 m2 umisťovaná mimo ochranná pásma pozemních komunikací,
b) stožáry pro vlajky do výšky 8 m,
c) povrchová zařízení pro rozvod nebo odvod vody na zemědělské půdě nebo na pozemcích určených k plnění funkcí lesa, nejde-li o vodní díla,
d) sirény, včetně jejich podpěrných konstrukcí, a související zařízení do celkové výšky 1,5 m,
e) signální věže, signály a pyramidy pro zeměměřické účely,
f) bleskosvody a zařízení, které tvoří jejich součást,
g) informativní značky a oznámení na pozemních komunikacích,
h) opěrné zdi do výšky 1 m, které nehraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi a s veřejným prostranstvím,
i) propustky na účelových komunikacích,
j) přenosné stavby, zařízení a konstrukce, jejichž doba umístění na pozemku nepřesáhne 30 dnů v roce,
k) signální a monitorovací zařízení umísťovaná na stávajících stavbách,
l) důlní díla, důlní stavby pod povrchem a stavby v povrchových lomech a skrývkách, pokud podléhají schvalování a dozoru státní báňské správy podle horních předpisů,
m) cirkusové stany pro nejvýše 200 osob a scénické stavby pro film, televizi nebo divadlo,
n) sjezdy z pozemních komunikací na sousední nemovitosti,
o) označení budov státních orgánů a orgánů veřejné správy, označení veřejně prospěšných staveb, staveb právnických a fyzických osob podnikajících podle zvláštních právních předpisů a označení nemovitých kulturních památek podle zvláštního právního předpisu32), popřípadě značkou stanovenou mezinárodní smlouvou.

(4) Ustanovení odstavce 3 se nevztahuje na kulturní památky a ustanovení odstavce 3 písm. a), b), h) a i) se nevztahuje na nemovitosti, které nejsou kulturní památkou, ale jsou v památkové rezervaci, památkové zóně nebo v ochranném pásmu nemovité kulturní památky, nemovité národní kulturní památky, památkové rezervace nebo památkové zóny32).
(5) Pokud stavby uvedené v odstavci 3 vyžadují provedení zemních prací nebo terénních úprav, je stavebník povinen zajistit si informace o existenci podzemních staveb technické infrastruktury a zajistit jejich ochranu.

 


Odpovědět