Náhrada za pazdeří

Vše o okolo stavby domu
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Náhrada za pazdeří

Příspěvek od mastnacek »

Me se zda ta cena desiva.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Náhrada za pazdeří

Příspěvek od QNX »

mastnacek: ve skutečnosti je to vlastně draze prodávaný odpad. Problém je v tom, že je to poměrně vzácný odpad a když na trhu schází konkurence, tak cena takhle vyleze. Další problém je v tom, že to ani nepochází z ČR a transport na ohromné vzdálenosti asi docela úspěšně smazává  "EKO" z tohoto materiálu. Je pak otázkou, jestli by nedávalo větší smysl použít jiné lehké plnivo. No, ale kdyby se pěstování a zpracování konopí rozšířilo a cena klesla tak na 5kč, tak by to byl super materiál.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Náhrada za pazdeří

Příspěvek od mastnacek »

Prave. Nejspis to ma z polska, nedej buh nekde z anglie nebo francie. Ja mam letos par metru, takze si nejspis neco zkusim uplacat. Pri takovy cene bych do toho nesel a radsi bych si to nasel na par hektaru. Mozna by se nasel i nekdo kdo by koupil zbytek ( palice, listy ).

QNX říká:


mastnacek: ve skutečnosti je to vlastně draze prodávaný odpad. Problém je v tom, že je to poměrně vzácný odpad a když na trhu schází konkurence, tak cena takhle vyleze. Další problém je v tom, že to ani nepochází z ČR a transport na ohromné vzdálenosti asi docela úspěšně smazává  "EKO" z tohoto materiálu. Je pak otázkou, jestli by nedávalo větší smysl použít jiné lehké plnivo. No, ale kdyby se pěstování a zpracování konopí rozšířilo a cena klesla tak na 5kč, tak by to byl super materiál.





Marek Šedivý
Příspěvky: 12
Registrován: 29 říj 2013 11:53

Re: Náhrada za pazdeří

Příspěvek od Marek Šedivý »

problem je, ze jine plnivo nema vlastnosti konopneho pazderi :(


ano take me desi ten mnohasetkilometrovy transport ze zahranici. ale bohuzel v CR neni technologie pro zpracovani a proto nic jineho nezbyva. mnohem vice me ale desi napr. dovazene brambory ze Spanelska apd. protoze to je komodita, kterou u nas bezne pestujeme a presto se vozi z velike dalky (a stejne tak mnoho dalsich produktu, ktere diky pokrivene dotacni politice EU je vyhodnejsi dovezt 500km daleko nez z vedlejsi vsi)

QNX říká:


mastnacek: ve skutečnosti je to vlastně draze prodávaný odpad. Problém je v tom, že je to poměrně vzácný odpad a když na trhu schází konkurence, tak cena takhle vyleze. Další problém je v tom, že to ani nepochází z ČR a transport na ohromné vzdálenosti asi docela úspěšně smazává  "EKO" z tohoto materiálu. Je pak otázkou, jestli by nedávalo větší smysl použít jiné lehké plnivo. No, ale kdyby se pěstování a zpracování konopí rozšířilo a cena klesla tak na 5kč, tak by to byl super materiál.





Marek Šedivý
Příspěvky: 12
Registrován: 29 říj 2013 11:53

Re: Náhrada za pazdeří

Příspěvek od Marek Šedivý »

ano, mam to z Polska. ale i tak je ta cena mensi nez nachazim na internetu (beru samozdrejme cenu i s dopravou). navic mam dojem, ze prave na netu se prodava francouzske a anglicke pazderi. Takze ve finale to Polske pazderi zanechana ekostopu nejmesi.


v kazdem pripade ale jednoznacne podporuji jakekoli snahy o lokalni zpracovani konopi. bohuzel bez patricne techniky (dekortikator, tirenska linka...) pujde vzdy pouze o rucni zpracovani a tudiz v objemu par tun. coz se hodi maximalne jako podestylka pod drobne zvirectvo, pro stavebnictvi se to rucne delat neda (anebo by cena byla jeste mnohem desivejsi).


co se tyce cen, tak konopna stavba stoji stejne nebo spise mene nez klasicka stavba. a to jeste uvazuji v aktualnich vyokych cenach pazderi. takze stavitele konopna stavba nevyjde draz, nez kdyz bude stavet napr. z cihel, probetonu, polystyrenu atd. tudiz stavba z "predrazeneho pazderi" nezatizi penezenku vice nez klasicka stavba. a kdyz k tomu pripoctu vlastnosti konopne stavby (difuzni otevrenost, zdrave mikroklima, prirozena klimatizace vlivem fazoveho posunu atd.), tak konopna stavba tu klasickou jednoznacne predci.


takze polemizovat, zda je nevyhodne vozit pazderi z Polska (kdyz i materialy na klasickou stavbu se vozi stovby km) mi prijde zbytecne.

mastnacek říká:


Prave. Nejspis to ma z polska, nedej buh nekde z anglie nebo francie. Ja mam letos par metru, takze si nejspis neco zkusim uplacat. Pri takovy cene bych do toho nesel a radsi bych si to nasel na par hektaru. Mozna by se nasel i nekdo kdo by koupil zbytek ( palice, listy ).

QNX říká:


mastnacek: ve skutečnosti je to vlastně draze prodávaný odpad. Problém je v tom, že je to poměrně vzácný odpad a když na trhu schází konkurence, tak cena takhle vyleze. Další problém je v tom, že to ani nepochází z ČR a transport na ohromné vzdálenosti asi docela úspěšně smazává  "EKO" z tohoto materiálu. Je pak otázkou, jestli by nedávalo větší smysl použít jiné lehké plnivo. No, ale kdyby se pěstování a zpracování konopí rozšířilo a cena klesla tak na 5kč, tak by to byl super materiál.








Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Náhrada za pazdeří

Příspěvek od QNX »

Marek Šedivý: Samozřejmě, že jiné plnivo bude vykazovat jiné vlastnosti. V některém paremetru horší, v jiném zase lepší. Pazdeří není dokonalé a není ani nejlepší, alternativ je mnoho. Pokud by fungoval ten můj návrh, tak žádný dekortikátor nebude potřeba a otevře se cesta k výrobě konopného plniva i v ČR. Množství by bylo omezené pouze samotnou produkcí, zpracování by nebylo omezující.


Určitě by se dalo polemizovat, jestli ta stavba bude levnější a také s tím, jestli ta stavba bude nejlepší. V každém případě je to zajímavý materiál a zaslouží si pozornost. Časem se ukáže.


Eda
Příspěvky: 9
Registrován: 03 zář 2012 17:20

Re: Náhrada za pazdeří

Příspěvek od Eda »

Zdravím pánové,


Pana Šedivého jsem kontaktoval když jsem viděl na jednom zpravodajském webu informace o domě který staví.. Poradil mi osobu (pan Šváb, snad mu nekomolím jméno) která mu dodává pazdeří. S ním jsem se spojil s požadavkem na konopné vlákno. Dotyčný se semnou ochotně setkal, předvedl pár vzorků. Koupil jsem od něj cca 70 kg konopné koudele v ceně 30 Kč/kg bez DPH. Materiál to byl pro mne vhodný, ale cena se mi zdála vysoká. Po určité době a hledání jsem sehnal konopnou koudel v ceně 10 Kč/ kg bez DPH. Jedná se o konopí vypěstované v Česku. Tato cena mi přijde rozumná, protože odpovídá cenovému srovnání za konvenční materiál (minerální vata).


Myslím si že obdobně to bude s cenou pazdeří.


Můj názor je ten, že stavět z pazdeří v ceně která je zde uváděna je nerozum. Nabízí se dost variant, které nezatěžují přírodu a ani kapsu.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Náhrada za pazdeří

Příspěvek od mastnacek »

Vidim to stejne, prijde me to jako silenstvi. I kdyz to pazderi je suchy a kilo bude objemove asi docela hromadka ale i tak. V cr je minimalne jedna firma ktera zpracovava technicke konopi ( masti, napoje, sirupy atd ) ale nevim, co delaj se stonkama.

Eda říká:


Zdravím pánové,


Pana Šedivého jsem kontaktoval když jsem viděl na jednom zpravodajském webu informace o domě který staví.. Poradil mi osobu (pan Šváb, snad mu nekomolím jméno) která mu dodává pazdeří. S ním jsem se spojil s požadavkem na konopné vlákno. Dotyčný se semnou ochotně setkal, předvedl pár vzorků. Koupil jsem od něj cca 70 kg konopné koudele v ceně 30 Kč/kg bez DPH. Materiál to byl pro mne vhodný, ale cena se mi zdála vysoká. Po určité době a hledání jsem sehnal konopnou koudel v ceně 10 Kč/ kg bez DPH. Jedná se o konopí vypěstované v Česku. Tato cena mi přijde rozumná, protože odpovídá cenovému srovnání za konvenční materiál (minerální vata).


Myslím si že obdobně to bude s cenou pazdeří.


Můj názor je ten, že stavět z pazdeří v ceně která je zde uváděna je nerozum. Nabízí se dost variant, které nezatěžují přírodu a ani kapsu.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Náhrada za pazdeří

Příspěvek od QNX »

Eda: Za tyhle peníze bych to jako materiál na dům také nepoužil. Já jsem to chtěl jenom na malou experimentální stavbu (hlavně jako ukázku).


Lenka Idrizović Marton
Příspěvky: 1
Registrován: 27 črc 2015 00:19

Re: Náhrada za pazdeří

Příspěvek od Lenka Idrizović Marton »

Mám nabídku od přímého dodavatele ze zahraničí na 10 tun ze sorty Zenit. Suché stonky ke zpracování na vlákno.


V této chvíli nemám kontakt na tírnu v ČR. Víte o někom?


Děkuji,


Lenka


Odpovědět