Pemakultura v zimě

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od QNX »

Ivo V: To znamená velikost a poloha si jako máme my ........ přeju ti hodně štěstí, to není snadný úkol :-)  Videa od G.L. neber moc vážně, je to taková PK propaganda a když to vyzkoušíš v těch podhorskejch podmínkách ČR, tak zjistíš, že to je všechno trochu (hodně) jinak.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od mastnacek »

Abych nebyl tak zlej :) Na seno si muzes po loukach postavit oborohy, me vypravela babicka jak je na ukrajine meli lidi. http://cs.wikipedia.org/wiki/Oboroh


10ha to je nasup pro jednoho, takze sezen zenu, nadelej deti hlavne kluky a rozjed to, tak od 12ti zacnou zastavat dost prace, ale pak mas jen malo casu protoze puberta a poslou te nekam :)  TIm snenim a ctenim a koukanim na videa si tady prosel urcite kazdej.  Az zrejes svoje prvni policko, zasadis, sklids nebo taky nesklidis atd atd, tak sam uvidis jak to vsechno jde. Jedly lesy atd atd pekna vec, ale spis nez literaturu pk bych hledal jak se u nas driv hospodarilo, pak neco malo zkusil z PK do toho zapojit. Mam nekolik PK knizek v cestine a hromadu nakradenejch z Amazonu ( fakt skoro vsechno co o PK a home gardening a podobne existuje ), ale uz to ani nectu. Resim akutni konkretni problemy tka jak prichazej s tim co mam nebo nemam. Mozna pri tom smeni a planovani bud skromnejsi. Nepremejslej uz dopredu ze by ti neco mohlo prinaset zisk. Zacnul bych tim, ze budes sobestacnej v jidle, maso, zelenina, hlavne ty brambory teda. A az zmaknes sebezasobeni, uvazuj o ziscich. Traktor neodsuzuj. Konici jsou krasny stvoreni, ale nez se naucis s nima delat, nez si je vychovas atd atd, ale vsak to asi vis kdyz delas s u koni. Navic pro praci mit minimalne dva na stridani nebo na orbu zaprahnout oba. Skoda ze jsem nezazil dedu, ten s konma delal vsechno.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od QNX »

Ivo V:  PK literatura ........ pokud máš manuál od B.M. tak snad ani nic dalšího nekupuj a hledej rovnou odbornou literaturu k aktuálním tématům. 10 ha je hodně práce nejen pro jednoho, ale i pro dva s naftou.  Jak píše mastnacek, je dobré začít s tou soběstačností a nečekat od toho zisk ..... a máš na 20 let o zábavu postaráno. Pak se ukáže.


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od Caso »

Rad se pripojim se svou zkusenosti a poznatky.


Obdelavam vice nez 10 ha (az 16 podle toho jaky je rok, a co stihnu posect, vypast, kde mne mokrady pusti). Mam 3 kravy, 4 kone, 15 bahnic (+jehnata), nejaka prasata, drubez, kraliky, ryby, vcely. S konma delam skoro denne, ale je to muj konicek, takze se to neda poradne pocitat. Par let jsem delal z konma vsechno (neoral jsem pole, jenom zahradku). Hospodarstvi je muj konicek, mam k tomu normalni praci. Z tohoto duvodu mam traktor, protoze s jenom s konma to nejde, navic trva hodne let, nez dostanes pudu do stavu, ve kterem jde vubec konmo obdelavat.


Letos jsem kvuli destum musel asi 2 ha luk sect kosou, a celkove jsem pres sena (16 dni) spal asi 1 - 2 hodiny denne, a to mi zena radne pomahala (deti jsou male, ale minimalne pomahaly tim, ze se o sebe naprosto samy postaraly), navic mi pomohli i kamaradi, kdyz uz jsem padal na hubu.


Prezimovani - snazim se premyslet pri vsem, co delam, neustale experimentuju (zver zimuju v postupne presunovanych ohradach, abyc hnemusel delat hnoje, cast otav nechavam narust a nesecu, a pasu je dokud se k nim zvirata prohrabou /=cca 15 cm snehu, ktery nema zmrzlou krustu/, redkve, topinambury, turin, repu take prepasam (kravy, prasata i ovce to daji dokud to najdou pod snehem), seniky mam pojizdne a doplnuju je postupne, slamu mam v balicich okolo zimovist, taky nekdy delam foukany stoh tak, aby to zver mohla rovnou uzirat a tvorilo jim to zavetri. Vetsinu pozemku mam v celku, a znacne mi pomahaji psi. Ale v mych podminkach jsou 3 mesice, kdy musim plne krmit, par mesicu, kdy jenom prikrmuju. Zalezi na druhu, bylozravove jsou daleko sobestacnejsi nez drubez, Slepky nemusim prikrmovat jen pri prepasani strniste. Velmi zalezi na tom, co ocekavas za vysledek.


Celkove hodnoceni - i s traktorem je to prakticky plny uvazek, a to rozhodne na zemedelske cinnosti financne nezavisim (ale je pravda, ze moje priorita je zurodneni pudy, takze toho zas tak moc produkcne nepestuju), sobestacni jsme, a mame i relativne dost prebytky, ktere smenujeme za cokoliv, ale nebylo to hned (pocitej tak horizont 5 -7 let, a pro ovoce i vice). Permakultura je pro mne jednim z mnoha zdroju inspirace a informaci, spise jdu na to eklekticky a snazim se o budovani funkcniho celku, ktery se bude promyslene doplnovat a jedlive prvky na sebe budou navazovat. Vybornym zdrojem je starsi zemedelska literatura a stari lide, kteri jeste hospodarili na svem (mam jich v okoli celkem dost, ale vsem je hrubo pres 80 let).


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od QNX »

Caso: To je docela slušnej záběr. Spousta práce + traktor a ve výsledku "zas tak moc produkcne nepestuju". Já bych řekl, že při permakulturním přístupu to tak musí dopadnout ať děláš co děláš. Když někdo  dělá zemědělství tak, aby produkčně pěstoval, tak to je většinou pěstování dotované (finance, hnojiva, nafta, postřiky atd.) a pěstování na úkor přírody (půda atd.) Ty vlastně ten svůj velký vklad práce přetváříš do skryté produkce (zúrodňování).  Ty řeči o bezpracné permakultuře a větších výnosech v PK systémech ve srovnání se systémem konvenčním jsou prostě dost mimo realitu a na to přijde každý kdo si to na vlastním vyzkouší. Třeba zrovna to zúrodňování půdy je neskutečný žrout peněz, materiálu, práce, času ...... a to už nikdo při růžových povídačkách o PK raději neřekne. Pokud do toho svého sedláckého snu Ivo opravdu půjdeš, tak bys s tím měl raději počítat.  Vybudování PK farmy je běh na dlouhou trať a návratnost té investice je ještě delší (pokud vůbec nějaká). Začínat tohle na zelené louce, to je neskutečný masakr. Ono i udržovat zaběhlé hospodářství není žádná sranda. Jak to udržet v chodu (a do toho patří i to zimní krmení) je umění, které se člověk musí učit celý život. To v žádné PK knížce a na žádném PK kurzu nenajdeš.


Uživatelský avatar
Ivo Vandru
Příspěvky: 11
Registrován: 16 říj 2013 16:18

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od Ivo Vandru »

Trochu odběhnu od tématu. Přemyslel jsem, jak mi píšete odpovědi a zkušenosti. Řeknu úpřímně jak mi to přijde. Celá tento příspěvek bych bral jako úvahu:


 


Asi 4 roky studují permakulturu. 4 roky zjistím věci o tom, jak co spolu souvisí v přírodě, mezi lidmi (studují nejen pk, ale i filosofie, ovocnářství, zemědělství, mechanizace a podobně.)


No, pak přijdu sem na forum, a dostanu tolik negativních odpovědí. Kdybych byl menší nadšencem, více labilní a méně tvrdohlaví, tak bych na základě vaších odpovědí hodil permakulturu za hlavu a šel dál - neboli kašlu na permakulturu a pokračují směrem chemické zemědělství


Jen řečnická otázka, je to opravdu to co chcete? Takhle ovlivnit lidi?


 


Nedělám to, nehodím to za hlavou. Co já jsem pochopil, jak to funguje by to mohlo fungovat v permakultuře, je v vzájemném spolupráci, v rovnováze a ve snaze dělat něco lepšího. Tato diskuse byla první moje aktivita tady na těchto stránkách. Mám pocit, že dokonce, místo vzájemné podpory mi tady víceméně odradíte od permakultury (jinými slovy, abych šel dál směrem kapitalistickém byrokratickém chemickém zažraným a dá se říct zkažením světě?)


 


čtu si tu, že někdo oráte, makáte a makáte. Možná se výrazně pletu, ale co já jsem zjistil, v permkultuře není nic, o tom, že by se mělo orat, jde to i jinak,  není tam nic o tom, že se má dřít jako kůň na poli. je to tam o vzájemné spolupráci, podporu, zapojení skupin lidí, rodin dohromady. Nechat přírodu pracovat pro nás, a ne s ní bojovat! Spolupracovat s lidma a ne bojovat s ními.


 


Jako třeba ty politici dneska – někdo má kampaň a druhý anti kampaň. Co jsou to co za lidí v 21. Stoletím dospělo? Bléé. Není lepší začít spolupracovat a najít nějaký řešení všech problému než bojovat spolu? I to je princip, co podle mě permakultury nabízí!


 


Co s tím chci říct, nebo spíš zeptat. Je to, co děláte opravdu permakultura? Neříkám, že to neděláte, jen sdílím svojí vizi a třeba někoho to pomůže.


 


Abych se vrátil k tomu, jakou já mám zkušenost.  mám zahrádku, kde pěstují vlastní zeleninu, a podle permkulturních rad jsem měl mnohem větší výnos a méně práce než jsem měl o roky předtím, kdy jsem oral, plel, hnojil anorganicky. Vidím permakulturu jako cesta jiným směrem, cesta jak se odpojit od závislosti na ropě, cesta jak se zase spojit s lidmi, cesta jak zase ovládat vlastní život a získat nějaký čas kdy můžu dělat co chci, a mít radost z vlastního života a z vlastních výrobků. Na konci života moct se dívat zpátky a říct si, jo, něco jsem na tomto světě udělal, můžu jít spokojen do „kompostu“.



Jo,   PK je pro mě směr, kde můžu ovládat vlastní rozhodnutí, místo aby mi "dotace" řekli co mám dělat. Cesta jak se méně nadřít - pač když je design funkčně postavení, a když má za sebou rozjezd  tak funguje samo o sobě, a aby nám to dalo trochu víc, stačí něco zasadit (viz příroda :-) ) To je pak taková dřina?


 


Takže shrnutí: Z pohledu mladého nadšence přírody, který vidí tyto stránky ještě z venku, pač jsem tu nový, bych řekl: uvažujte o funkčnost vašeho designu. Vím, že nějaká dřina zůstává, ale něco mi tam nesedí….


Neříkám to vše, proto abyste na mě hned začali utočit, jsem upřímný člověk, a říkám, jak věci vidím, ve snaze aby každý by mohl dělat to nejlepší a získat z toho co může.


Říkám to v dobrém, ve snaze nabídnout lepší řešení a případně i řešení vašeho problému. Tak když se vám to nelíbí, co vám tu píšu... zkuste se jít projít, a podívat se na podívat se na to jak to v přírodě chodí a brát z toho příklad – I my jsme začali před xyz generací jako 1 buňku. I my lidí jsme příroda, jen máme svobodnou volbu. Co dělá příroda podle mého? příroda snaží ze všech věcí získat to nejlepší (dám příklad - je chodník, a rostlinky vyrostou z nejmenších škvírek, co najdou,  využívají každou možnost, co mají aby mohli z situace čerpat to nejlepší. ) zkuste udělat to samí poté co čtete tuto úvahu, a nebýt tak negativní a jako naše politici.  prosím... 


 


Jsem moc rád, že je tolik lidí co dělá permakulturu, a že snažíme zlepšit svět, tak pojďme do toho spolu ne? Ne proti sobě. Mezitím jsem zase zjistil jak uchovat potraviny - stačí je zavařovat :-) či zmrazit, ale to žere více energie.


Mějte se krásně :-) Žijte šťastně :-)


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od Sanča »

No, Ivo trochu si mi to sebral od huby. Právě jsem přemýšlel, co by udělal nadšenec po přečtení předešlých příspěvků.


Nicméně, počítají s vlastní zkušeností, kdy představy dopadly tvrdě na realitu:-).


Permakultura je především cesta na celý život ,pokud se rozhodneš po ní jít. Na současných pozemcích hospodařím při zaměstnání cca.9 let a v podstatě nemám co ukazovat. Jo, mám svejly, mám v sadě nebešťánka (letos se moc nenamakal:-)..), postupně zvyšuji soběstačnost a příjmy z hospodářství. Mohl bych být dál s dotacemi, ale na ty se...u, staříček by mi čuňu zlynýrovali.


Práce s půdou je těžká a tady na horách dvojnásob, ale krásná, neznám nic krásnějšího než dělat venku. Procestoval jsem svět, pobyl i delší dobu jinde, ale tady, kde jsem bych nevyměnil, ani za zlaté prase na Riviéře.


 


Máš pravdu, není třeba hledat proč to nejde. Dokud nemáš půdu, jezdi a koukej. Pak tě nebude chtít pustit;-))).


Čao, ať se ti daří
 
Ivo V říká:


Trochu odběhnu od tématu. Přemyslel jsem, jak mi píšete odpovědi a zkušenosti. Řeknu úpřímně jak mi to přijde. Celá tento příspěvek bych bral jako úvahu:


 


Asi 4 roky studují permakulturu. 4 roky zjistím věci o tom, jak co spolu souvisí v přírodě, mezi lidmi (studují nejen pk, ale i filosofie, ovocnářství, zemědělství, mechanizace a podobně.)


No, pak přijdu sem na forum, a dostanu tolik negativních odpovědí. Kdybych byl menší nadšencem, více labilní a méně tvrdohlaví, tak bych na základě vaších odpovědí hodil permakulturu za hlavu a šel dál - neboli kašlu na permakulturu a pokračují směrem chemické zemědělství


Jen řečnická otázka, je to opravdu to co chcete? Takhle ovlivnit lidi?


 


Nedělám to, nehodím to za hlavou. Co já jsem pochopil, jak to funguje by to mohlo fungovat v permakultuře, je v vzájemném spolupráci, v rovnováze a ve snaze dělat něco lepšího. Tato diskuse byla první moje aktivita tady na těchto stránkách. Mám pocit, že dokonce, místo vzájemné podpory mi tady víceméně odradíte od permakultury (jinými slovy, abych šel dál směrem kapitalistickém byrokratickém chemickém zažraným a dá se říct zkažením světě?)


 


čtu si tu, že někdo oráte, makáte a makáte. Možná se výrazně pletu, ale co já jsem zjistil, v permkultuře není nic, o tom, že by se mělo orat, jde to i jinak,  není tam nic o tom, že se má dřít jako kůň na poli. je to tam o vzájemné spolupráci, podporu, zapojení skupin lidí, rodin dohromady. Nechat přírodu pracovat pro nás, a ne s ní bojovat! Spolupracovat s lidma a ne bojovat s ními.


 


Jako třeba ty politici dneska – někdo má kampaň a druhý anti kampaň. Co jsou to co za lidí v 21. Stoletím dospělo? Bléé. Není lepší začít spolupracovat a najít nějaký řešení všech problému než bojovat spolu? I to je princip, co podle mě permakultury nabízí!


 


Co s tím chci říct, nebo spíš zeptat. Je to, co děláte opravdu permakultura? Neříkám, že to neděláte, jen sdílím svojí vizi a třeba někoho to pomůže.


 


Abych se vrátil k tomu, jakou já mám zkušenost.  mám zahrádku, kde pěstují vlastní zeleninu, a podle permkulturních rad jsem měl mnohem větší výnos a méně práce než jsem měl o roky předtím, kdy jsem oral, plel, hnojil anorganicky. Vidím permakulturu jako cesta jiným směrem, cesta jak se odpojit od závislosti na ropě, cesta jak se zase spojit s lidmi, cesta jak zase ovládat vlastní život a získat nějaký čas kdy můžu dělat co chci, a mít radost z vlastního života a z vlastních výrobků. Na konci života moct se dívat zpátky a říct si, jo, něco jsem na tomto světě udělal, můžu jít spokojen do „kompostu“.



Jo,   PK je pro mě směr, kde můžu ovládat vlastní rozhodnutí, místo aby mi "dotace" řekli co mám dělat. Cesta jak se méně nadřít - pač když je design funkčně postavení, a když má za sebou rozjezd  tak funguje samo o sobě, a aby nám to dalo trochu víc, stačí něco zasadit (viz příroda :-) ) To je pak taková dřina?


 


Takže shrnutí: Z pohledu mladého nadšence přírody, který vidí tyto stránky ještě z venku, pač jsem tu nový, bych řekl: uvažujte o funkčnost vašeho designu. Vím, že nějaká dřina zůstává, ale něco mi tam nesedí….


Neříkám to vše, proto abyste na mě hned začali utočit, jsem upřímný člověk, a říkám, jak věci vidím, ve snaze aby každý by mohl dělat to nejlepší a získat z toho co může.


Říkám to v dobrém, ve snaze nabídnout lepší řešení a případně i řešení vašeho problému. Tak když se vám to nelíbí, co vám tu píšu... zkuste se jít projít, a podívat se na podívat se na to jak to v přírodě chodí a brát z toho příklad – I my jsme začali před xyz generací jako 1 buňku. I my lidí jsme příroda, jen máme svobodnou volbu. Co dělá příroda podle mého? příroda snaží ze všech věcí získat to nejlepší (dám příklad - je chodník, a rostlinky vyrostou z nejmenších škvírek, co najdou,  využívají každou možnost, co mají aby mohli z situace čerpat to nejlepší. ) zkuste udělat to samí poté co čtete tuto úvahu, a nebýt tak negativní a jako naše politici.  prosím... 


 


Jsem moc rád, že je tolik lidí co dělá permakulturu, a že snažíme zlepšit svět, tak pojďme do toho spolu ne? Ne proti sobě. Mezitím jsem zase zjistil jak uchovat potraviny - stačí je zavařovat :-) či zmrazit, ale to žere více energie.


Mějte se krásně :-) Žijte šťastně :-)





Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od Eva Hauserová »

Náhodou jsem sem zabloudila a vidím, že Ivo V. upozorňuje na zajímavou věc, která se mi jeví jako české specifikum, bohužel - škarohlídské ladění, věčné rejpalství a místo vzájemné podpory (která k permakultuře všude na světě patří) spíš pravý opak. V posledních pár letech jsem byla na různých místech v jiných evropských zemích, kde se lidi snaží o permakulturu - v Německu, v Anglii, ve Španělsku, kde byli lidi z celé Evropy... všude je úplně prvotní ten duch vzájemné podpory a sdílení, vlastně i na Slovensku, když nad tím přemýšlím, a když nad tím přemýšlím ještě víc, tak i u nás s výjimkou sociálních webů, kde kvete ten negativistický duch a dokonce flamingy. - Ale zaujalo mě i to původní Ivovo téma: co s tím, že zakladatelé permakultury vlastně nemuseli řešit období zimy a zejména chov zvířat během zimy? A co s tím, že naši předci se skutečně hodně nadřeli, když chtěli vyprodukovat zimní zásoby krmení pro hospodářská zvířata? Podívejme se na to kreativně:


1) co takový Sepp Holzer, nenašla by se u něj inspirace? Jeho prasátka žijící v zasněžených zemljankách, které zřejmě není tak hrozně pracné uživit, pravděpodobně jich na zimu většinu zlikviduje, něco si snad i v zimě vyryjí sama a jinak se asi krmí nějakými podřadnými zbytky úrody?


2) co dosud nevyužívané zdroje končin ležících na severu? Velkou inspirací mi byla Švédka Klara, která na jednom evropském setkání mluvila o tom, že lidé nekonzumují mořské chaluhy, z nichž naprostá většina je jedlá a velmi chutná. - Takže by šly využívat i jako krmivo pro zvířata. - Vím, že nemáme moře, ale chápete, jak to myslím? Patrně máme zdroje, které nevyužíváme a kdybychom zapojili nějaké inventivní nové technologie, nebo inventivní koloběhy se zapojením zvířátek, mohli bychom.  (Namátkou kaštany, žaludy, bukvice, jehličí... tam je spousta kalorií a využitelných látek a stačilo by jen vymyslet, jak na to.)


3) co se zamyslet nad využíváním zvířátek, která v zimě hibernují :-)? Medvědi, jezevci, sysli... to  by byl originální permakulturní přístup!


 


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od mastnacek »

Jestli si to skarohlidske rejpalstvi nepletes s nohama pevne na zemi. Je krasne jak nadseni permakulturnici sdileji...co vlastne sdileji? Vedomosti z knizek, videa na youtube a facebooku...kdejaky pdfko? Coby a kdyby a kdyby je prave to sneni. I Sepp se musi ohanet aby pro vepre mel co na zub, pokud to teda vsechno nevymlati a prez zimu si necha jen prasnici s kancem v zemlajnce. U krav ale pochybuju ze by to takhle delal, jak by potom zachovaval rod. Ja ten postoj nekolika lidi tady chapu. PM nadsencu co je stve realita a radi by vsechno krasne s co nejmensim usilim jsou hromady. Ale komu to vydrzi... na konec aleson teda u nas v cechach zustanou sedlaci :) Nekdy me prijde ze se ty nase PM mozky typu BM nebo GL obcas tak nejak nudili, smahli si a vymyslely nejakej ten design. Vezmu treba priklad. Letos jsem zkusil tri sestry. Kazdej vi co to je, kazdyho ta uzasna simbioza nebo symbioza? nadchla. Realita... Prisel vitr, jelikoz rozestupy mezi kukurici jsou pomerne velke, tak ji polamal. Vedle mamusa mela kousek pole kukurice normalne nahusto, zlomena ani jedna... a na konec ktera moje kukuricka prezila, tu zadusila a pozohejbala fazole, ponevac byla silnejsi nez vetrem zubozena kukuricka. Co si z toho ma permakulturnik vzit? Nektery snahy o nerizenej chaos nejsou zrovna rozumny.


Bod dva a tri ani nema cenu komentovat. Jen ve skratce. 2 - my takovy zdroje nemame, dovazet je by bylo proti myslence PM - lokalni zdroje.


3 - nemohlo byt mysleno ani z legrace :)


Uživatelský avatar
Ivo Vandru
Příspěvky: 11
Registrován: 16 říj 2013 16:18

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od Ivo Vandru »

Mastnacek: chybama se člověk učí, tak nehoď flintu do žita, a příště vysať tu kukuřici trochu jinak. Kukuřice je teplomilná, tak se jí určitě bude dařit u skály či u zdi, a tam žádný vítr není.



Děkují paní Evo, to jsem rád, že někdo se mnou souhlasí, poté co jsem napsal ten text. že nejsem jediný kdo to tak vidí. Bez změny životního stylu to prostě nejde prosadit. Já si myslím že musíme docela uplně změnit životní styl, přiznat vlastní nedostatky, podívat se na to a jít jinudy. zkusit to. je jedno jestli to nejde,  máme zase zkušenost navíc, a řekneš sám/a sobě, příště takhle ne a hledáme další možnost. 



Tak jak teda na ten problém Zimu. na pekáč určitě nemůžou jít celé stádo že, ani krávy, ani slepice, ani prasata. to bychom na jaře nedoplatili, tak na to musíme jinak...  Seno je potřeba, a místo pro výrobu sena je. Stačí posekat louku a usušit to. zase musíme se dívat na celý obrázek - celý design, aby to fungovalo, takže najít rovnováhu mezi počem kusu zvířat které jsme schopni uživit, a kolik jsme schopen nasušit sena, listí ze stromu, topinambury, apod. Mědvěda bych nechtěl potkat na zahradě. tak to radši ne. radši bažanty, divokou zvěř v kuse lesa, koroptve, apod. V takovém počtu aby jsme to zvládli, takže ne 500ks dobytka, jak mají dneska na farmách, ale jen pár.. kdo ví :-)


Odpovědět