Pemakultura v zimě

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Uživatelský avatar
Ivo Vandru
Příspěvky: 11
Registrován: 16 říj 2013 16:18

Pemakultura v zimě

Příspěvek od Ivo Vandru »

Zdravím, 



Jako studující zemědělec jsem se naučil, že zvířata se krmí v zimě senem, slámou, siláží, zrním, granulemi a podobně. Problém nastal, když jsem si uvědomil, kolik ropy to vše spotřebuje. Mým snem je mít permakulturní, soběstační farmu, s malou prodejnou potravin. Hledám ale jak krmit moje budoucí zvířata (kozy, ovce, krávy, slepice) v době vegetačního klidu. když je venku -10 a na zemi hormady sněhu. Jaké máte zkušenosti?



Děkují předem za odpověď, a doufám, že i všem ostatní to něco přinese.



S pozdravem, Ivo (*1990)


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od Sanča »

Ze zásob chlape, ze zásob:-). Můžeš si sice nastavit systém, tak aby si minimum věcí musel kupovat. Můžeš se výběrem plemene přiblížit k původním plemenům, které dokázali vyžít z mála. Můžeš selektovat chovaná zvířata dle jejich schopnosti zkrmovat, kde co. Nicméně sušením sena a krechtům se nevyhneš. Není problém a otázka ani, tak jak nedělat zásoby pro krmení zvířat, jako spíše nastavit si své hospodářství, tak, aby dokázali vyžít společně s tebou ze tvé půdy.


A o tom, ten permakulturní design je:-)). Navíc počítej s tím, že vytvoření soběstačné farmy je proces postupný a pomalý.


Ze začátku budeš dokupovat moc a pokud ti vše půjde dle plánu, může se tvá schopnost soběstačnosti zvyšovat. Nespěchej, neuspěcháš, vytvořit dobré hospodářství je na desetiletí. Ať se ti daří.


Uživatelský avatar
Ivo Vandru
Příspěvky: 11
Registrován: 16 říj 2013 16:18

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od Ivo Vandru »

dobře, takže potřebuju seno, ale ne těžkou technikou. sekat kosou, to mi přijde moc pomalý, pač počasí na seno je jen krátce, a posekat větší plochu, to nejde zládnout kosou když jsem na to sám. tak třeba tohle? https://www.youtube.com/watch?v=IGWIQeZocHk


nejlepší, kdyby na to dali motor na stlačení vzduch a mám zadarmo klimatizace :-) 


Uživatelský avatar
Sego
Příspěvky: 65
Registrován: 06 srp 2013 19:59

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od Sego »

Jsou u nás borci co eště sekaj sekačkou s koňma. Obracák a pod. to vše jde i za koně. Nakonec i odvoz, přece taky musí máknout aby se v zimě nažral :)


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od Sanča »

Sego souhlas:-).


Ivo ono záleží kolik půdy máš nebo plánuješ mít. V jakém svahu, ect. Pokud umíš s kosou jde to i s ní:-), záleží na množství. Pokud ještě půdu nemáš, moc nad tím nešpekuluj, jezdi po usedlostech, nech se např. "najmout" jako woofer a uvidíš.


Nakonec se obvykle stejně rozhodujeme dle svých preferencí. Ten kdo miluje koně bude preferovat ihahá, ten kdo techniku bude přemýšlet nad vhodným typem mašiny. Já preferuji koně a kosu;-).


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od QNX »

Ivo: nenapsal jsi jak velká to má být farma. To je asi to nejdůležitější při rozhodování jak to dělat.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od mastnacek »

Tak ta 6 metrova sekacka to je usmevny. Na prvni travu na takovejhle bazmek zapomen, nez je pocasi na ususeni, tak naroste takova burina, ze ma problem nekdy i rotacka, natoz takovyhle udelatko. Tohle by slo na otavu za suchyho leta. Zvirata, teda velky zvirata jako kravy a kone v nasich podminkach moc permakulturne nejdou. JInyho je v australii, na zelandu, kde jsou venku celej rok a maj co zrat. Jaks sam napsal seceni kosou pro vic hladovejch krku nepripada v uvahu. Nestihnes, sedres se a zblaznis se. Vsechno co pises chce bud seno nebo jadro a to vsechno bud sam vypestujes, nasusis nebo budes kupovat a abys moh kupovat tak musis do prace. Nemuzes se spolehnout ze vymenis 6 sberaku sena za vajicka. Sam bez poradny mechanizace toho moc neudelas. I pri dobry vuli a umu musis pocitat s tim, ze ti v pulce sen prdne v zadech a budes tejden krypl, co pak?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od QNX »

mastnacek: Já jsem to tak drsně napsat nechtěl, ale mám přesně takovou zkušenost jako popisuješ.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od mastnacek »

Nekdy je lepsi to napsat drsne, ono to je ve skutecnosti jeste drsnejsi :) Uz jen takova malickost jako udrzet ty kravy, kozy na pastve. Bez el. ohradniku se nechytas, pokud nejsi pasacek koz, pak ale nebudes mit cas okopavat repu, brambory, hubit skudce ruznyho druhu, susit seno a taky hubu.... Letos me chlapek co nam sece traktorem s rotackou louky posekal i louku, na ktery jsem mel skoro dva mesice past... takze jsem cely leto pendloval na trech stanovistich, jen co jedno dorostlo, tak sup tam s nima a to mame jen dve kravky , pet ovci a nejaky ty jehnata co byly. Byla to sranda, ale zvladlo se to. Vickrat bych to ale zazit nechtel. A seno jsem letos skladal pod vlivem prasku na bolest zad, taky zuzo. Plany a iluze jsou taaak krasny :)


Uživatelský avatar
Ivo Vandru
Příspěvky: 11
Registrován: 16 říj 2013 16:18

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od Ivo Vandru »

momentálně už makám denně fyzicky, dělám u koní, na rodinném statku, takže problém s fyzickou námahou nemám. Velikost farmy jak jste si QNX ptal, zatím nemám ani půdu, ani prachy jenom sen. čtu si manuál od Billa Mollisona, dívám se na videa, čtu si co najdu, a nonstop hledám informace. Moje představa - abych to nějak zvládnul je pozemek do 10ha, spíše svažitějšího charakteru v podhorské oblasti. Rád bych to rozdělil, tak abych část měl jako ovocní sad s vysokokmeny, a přitom jako jezdecký park pro koně, a tím se třeba i vydělal.  Potom část pastvinu pro ovce, kozy. další část jako chci mít jako jedlí les, další část pěstování plodin, a část by zabral i rybník. Všechno je jen ve hvězdách jak, kde a kolik toho budu mít, až se tam dostanu. Co ale nyní vidím, jak studují na vyšší odborné zemědělské, že do nás cpou abychom použili chemické srajdy, pesticidy, hnojiva (klidně i superfosfáty s obsahem kadmia... ) a pak to dopadá jak to dneska v zemědělství vypadá. mrtvá půda a žádný střídání plodin v osevním postupu. Zemědělství co na základě dotací a ignorace potřeb půdy.  Myšlenky permakultury jsou pro mě už čtvrtým rokem ideálem, ale nikde jsem si neviděl, nezačetl jak to udělat v zimě. Že to bude dřina, vím, a jsme na to připravení. Je to pro mě projekt na celý život. Určitě hraje roli to, že chci mít alespon něco, až budu za x desítek let v důchodu, a nemusel si vyžít z 4tis. korun za měsíc. Takže makám :-)  Bude to ale dle mýho lepší než vést chemickou farmu závislí na dotacích, s bioplynovou stanici a 200HP traktory co utuží a zničí půdu. Moc si vážím jak mi tak ochotně reagujete :-) Děkují vám všem za to. Upřímní drsné odpovědi mi otevřou oči, což je dobře. Ale musí to jít nějak jednodušeji ne? Když vidím Geoff Lawtona, jak má ve videích farmu, tak to musí nějak jít jednodušěji. Je to o designu. Ivo V


Odpovědět