Pemakultura v zimě

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od mastnacek »

Kdepak, kdyz budu mluvit za sebe, dal jsem do placu ne ani tak rady ale jak to delam ja. To ze to neni permakluturne koser, za to ja nemuzu, vyrost jsem jako sedlak a nejspis jako sedlak pojdu. Zapominate na jednu dulezitou vec. Pokud je clovek zapalenej do veci, tak ho zadnej mastnacek od niceho neodradi... takze vesele do toho a pul je hotovo. Zrovna dneska jsem si po dlohy dobe pustil neco do televize a to serial Farma za valky a rek bych, ze ta valecna doba byla nejvic perma co kdy byla. A kacirska myslenka na konec... z nekterych...ucitelu permakultury mam takovej neblahej pocit...no kazdej se musi nejak zivit jak se rika, kdo neumi uci...a dostava se do mody takova ta vlna nespokojenosti se systemem a uvedomovani si ...odusevnovani. Pritom jde o zradlo, aby bylo. Pardo jidlo, jsem buran. Trojpolni system vzniknul kdy? Hodne davno tomu, proc se to probuh tak zvrtlo? Povim vam... mesta a tisice linejch uredniku :) JBJ kde jsi?


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od mastnacek »

Co mas proti tahani na plachte? Videl jsem chlapka v krkonosich ten tahnul takovou furu ze by ucpala sberak. Koukam ze tady nekomu asi slapu na kuri voka asi si dam od permakltury minimalne na zimu voraz, kdyz mam tu plnou pudu sena.

Sego říká:


Naprostej souhlas. Někdo se tu zeptá na zkušenosti s permakulturním zimním krmením a co se dozví? Nějaký rady jak na to? Ne dozví se tisíc věcí proč s tím seknout. Aspoň mě to tak přijde. Žádný konstruktivní návrhy nebo rady, ale mraky negativních zkušeností. Mě třeba nedělalo naprosto problémy mít otevřený chlív a kozy mohli bejt venku kdy chtěli,stejně kačeny. I v zimě. Chodili na dohled tak 100 metrů víc ne. Mimo cirka 2 měsíců polovinu našli venku, zbytek dostali v krmítkách a jeslích tak aby nešeredili . Pravda není to Intenzivní výkrm a je to denní krmení. Dát seno ven a nechat je v tom šlapat neukrmím ani polovinu. Cokoli spadne na zem už koza nežere. Takže pod každými jeslemi je ještě žlab a vypadaný do žlabu žerou. Oves je skvělá věc hlavně na mlíko.


Seníky na pastvině se nemusí plnit jen taháním na plachtě,to snad ani dotyčnej nemyslel vážně.

Sanča říká:


Pánové úžasní QNX a mastnacek,


 


nějak Vám zřejmě nedošlo to základní sdělení od Evy Hauserové a konečně ani od zakladatele vlákna. Jak skvělá příležitost, pohonit své ego či něco jiného,že? 


Co se 3 sester týká, praktikuji je a to zřejmě z důvodu pozemků ve svahu, na mnou vytvořených terasách. Jak jsem psal i jinde, musel jsem experimentovat (a stále nejsem u konce), jak s výběrem fazolí, tak se způsobem rozesazení. Pnoucí fazole a rok s krátkou vegetační dobou, mě  nutí nahradit např. druh fazolí na keříčkové či experimentovat s boby. Prostě nemám ty podmínky co indiáni, nicméně to neznamená, že něco nejde. To, je stejné jako nápad ...sud....5 brambor...a dosypávání půdy. Znám minimálně 4 způsoby, jak to nefunguje:-))), nicméně to neznamená, že je to nesmysl. Zkoušet případně sdílet, žít a jít dál. Případný neúspěch není nic, než jiné poznání:-).








Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od QNX »

Ivo V: Já nejsem žádnej zkušenej sedlák máme asi 15 ha pozemků a měli jsme nejvíc dva koně a tak kolem 10ks koz/ovcí + drůbež......... ale jedno vím jistě, bez práce nejsou koláče a to ani v permakultuře. Komu se to zdá jako škarohlídství, tak ať si zajde k E.H. na kurz chovu ledních medvědů, o tom já nic nevím, tak daleko ještě nejsem.  Když máš zvířata a venku máš několik měsíců 50 cm sněhu, tak prostě musíš krmit ze zásob a udělat ty zásoby je kus práce ....... ale je fakt, že jsem pro ty zvířata dělal seno a permakulturně otrhávat jehličí jsem ještě nezkoušel. Možná by se na sklizeň jehličí dala vycvičit třeba žirafa, ta by dokázala očesat jehličí i ze smrků a díky tomu, že má docela dlouhé nohy, tak by mohla chodit na jehličí i v závějích.


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od Eltariel »

No tak to jsem se  už dlouho tak dobře nepobavila....:-)


Kdyby každý člověk měl pořešené sám v sobě významy slov a zkušenosti s nimi spojené : např zlo, agrese , emancipace , škarohlídství...a já nevím co ještě, tak by o tom ani necekl. Prostě by mlčel nebo dělal nebo nedělal klidně si o všem pokecal a hlavně by to žil. To že člověk sdílí zkušenost a někdo jiný jí považuje za negativní neznamená , že je negativní. To samé platí pro pozitiva. Burani si s láskou dojej a dělaj seno....co je na tom nepermakulturního? Co je permakulturního na tom zcestovat svět ....Vždyt jde přece vo to co si ztoho či onoho kdo vten daný moment dokáže vzít , kdy je jeho doba prozření a nejlepší doba učení tzv.: otevření vočí....Průser všeho je že je jednoduší problém hodit na něco (permakulturu) nebo někoho( čeští škarohlídi,  vy tady v té diskuzi... )


Pamatuju dobu , kdy nás permakulturní český hvězdy prosily o sdílení i těch negativních zkušeností. Jakápak selekce pozitivna? Co to je za blbost? Je to jako naskládat nemocný do nemocnic , seniory do duchodáču a sázet monokulturní plantáže stejného stáří.  Ve správném lese jsou nemocní , staří , mladí i silní ...to tvoří tuhle planetu to tvoří tenhle vesmír...


Všechno je dobré!


Uživatelský avatar
Sego
Příspěvky: 65
Registrován: 06 srp 2013 19:59

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od Sego »

Jeden odkaz na ví'd¨o  s koníkama. https://www.youtube.com/watch?v=mVBV4n37TOY


Jinak samo že statek nejsou pečený holuby :) Jehličí jsem nezkoušel ale přepásat zbytky po sklizni lze. Stejně s listím mám dobrý zkušenosti při volný pastvě koz. Seno určo je třeba ale záleží jak chceš krmit. Já musím denně zakládat ale ušetřím. Jinej může hodit balíky na pastvu a nestará se (pokud pak není v telce s vyhuiblejma herkama který nekrmí protože "myslel" že eště maj). De to ale promrhal bych práci na seně. Z poloviny bych měl hnůj místo sena, kozy sou mlsný a "šereděj".


Vím co je práce na seně. Loni mě ze sen odvezli s infarktem :)


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od mastnacek »

Tak tak. Kdybysme tady jen pravdolaskovali a sdileli jen to krasne jakoby nove a a uzasne, tak bysme bud lhali a nebo mluvili nepravdu. Realita je dana, prirodni podminky taky. Nekde na svete da nejvic prace vymejslet design a pak sklizet. Jinde zacne jaro pozde a mrazy prijdou brzo. Kravam je potreba nasusit hodne a dobre. Vsechno ma svoje +- a je to drina. Nejspis tenhle board opustim jakozto me opustila posedlost permakulturou pro kazdeho a pro vsechny. Byla to pekna kocovinka. Radsi budu dal programator sedlak s tim co mam a umim. Zachranovat civilizaci vymejsleni. Udrzitelnosti neudrzitelneho postrada smysl. Je to vyhaneni certa dablem. Mdo ma cas, hrajte si a sdilejte a radujte se dokud muzete. Az car hosudar zavre kohoutky, pomrznem, poscipem a kdo prezije, rozjede to casem ve stejnym stylu. A jestli prezijou lemplove, tak doba kamena bude jasna. Dost bylo skarohlistvi. Je na case nastrihat kolecka a planovat a snit.

jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, já začal tím, že jsem si jako poustevník pořídidl dvě kozy. po vzoru prapředků jsem jim láma1l halouzky a ve snopkách je sušil na půdě.  věděl jsem, že koza sežere 3 metráky hmoty za zimu, tak jsem musel natahat a usušit 6 metráků nalámaných halouzek. Naštěstí mám nekonečnou půdu, ale léto není nekonečný.Kozy dojily jak oživot, jen jsem si jednou zajel pro sladový květ, zdarma ve sladovně. nemohl jasem utrácet, páč jsem měl spočítané, že mi výdělek z ciziny vystačí na 20 let poustevnického života....i s rodinou.


Pak se přidala kravka a kobyla, a já sekal kosou a seno vozil koněm i na tragaču, na hůru jsem to dával v plachtě kladkostrojem.


Pak jsem získal k nájmu pozemky a mohl jsem mít více ovcí, tak jsem si pořídil traktor, sběrací vůz a senomet a sekačkou a taženým nahrnovákem jsem si užíval, jak to šlo. Ovce se namnožily a já pořídil šibičák, dopravník na balíky a dělal jsem malé hranaté balíky a vozil jsem je na šibičáku a na půdu ládoval dopravníkem. no, až jich bylo 20000, zjistil jsem, že je léto pouze o senách, tak jsem si seno nechal dělat službou. zaplatil jsem úžasné množství peněz jen za seno, tak jsem si koupil kloudnej trachtor a ještě kloudnější sečení, co useče 2 hektary za hodinku. I s kondicionerem, takže seno je pomačkané, uschne dříve a tolik neoxiduje, kvalita sušené píce je hvězdná. kulaté balíky navozím na vlečce a pak je dílem dávám do ohrádek na krmišti a dílem rozmotám, jako koberec na pastvině. Přemýšlím neustále, kde se stala chyba, že chci pořád být tím poustevníkem s dvěma kozama... Takže, BACHA NA SENO....


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od QNX »

Na permakulturnících je charakteristická jedna nepříjemná věc ......... nikdy se nedohodnou a pořád se dohadují a hádají.  Dohaduje se začátečník se zkušeným hospodářem, dohaduje se teoretik s praktikem, dohaduje optimista s realistou i pesimistou, dohaduje se okrasný permakulturník s permakulturníkem produkčním a ten zase s ekocentrickým permakulturníkem, dohaduje se PK technik s PK zemědělcem a ten zase se sociálním permakulturníkem .............. nebo se dohadují dva teoretici, člověk z města bez jakýchkoliv zkušeností radí sedlákům jak permakulturně chovat lední mědvědy místo krav a traktory nahradit prací nudících se lidí z města. Pak je taky všechno všechno špatně a vedou se o tom dlouhé dohady až hádky ....... když sdílíte informace, je to špatně, když nesdílíte, je to špatně ......... když děláte PK profesionálně je to špatně, když děláte PK zadarmo, je to špatně .............. Permakulturníci jsou rozplizlá skupina bez jasného vymezení a bez jasných hranic, je to skupina moc různorodá jak po stránce úrovní, tak po stránce zaměření. Chodím i na jiné diskůzní fóra, která jsou mnohem jasněji zaměřená (technicky zaměřená) ........a na žádném z nich takové hádky a dohady nejsou. Chodí tam lidé, které dané téma spojuje ..... spolupracují, žádají se o pomoc a pomáhají sí. Ten rozdíl oproti PK diskuzím je znát na první pohled.


Mám z toho podobný dojem jako mastnacek popsal v posledním příspěvku.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od mastnacek »

2 QNX: a vis tim co je to cos napsal? Prozradim tim to... je to tim, ze se taha duse a vira  tam, kde nema opodstatneni. PM neni primarne duchovni cesta. Je to o tom jak si vypestovat jidlo, zdrave a s co nejmensi namahou + neposkozovat dal svoje okoli. Tady se az moc stretava vira s realitou a to pak vzdycky dopadne takhle. Me nevadi pokud me nekdo vycte ze jsem "prizemni", analyticky zamerenej necita .) To oc tu jde neni o tom nalezat veselou skromnost, primarni ma byt plny bricho nebo aspoln poloplny, pro skarohlidy poloprazdny. Zbytek vzdycky pujde ruku v ruce s timhle stavem. Pokud se me nebude darit bejt polosytej, nemuzu bejt ani polostastnej. Jsme chemicky tovarny na ziviny, energii s kosmu umi prijmout malo kdo. Covece QNX mas pravdu, jsou jiny boardy ale i tam s to hada. Kam lozim tak treba energoportal sekce tuha paliva, mozna tam taky jses. Tam ale nastesti do problematiky netahaj viru a stav mysli. Maximalne si tam nadaj do blbcu, lenochu ( vse se da zmerit - iq, prosezenej cas u televize ). Ale tady je kazdej expert na psychologii a vubec na vsechno. Moh bych te poprosit, jestli mas jakejs seznam tech for, kam chodis, hodil bys me ho do mejlu mastnacek@gmail.com? At to nemusim sahodlouze hledat, Zaber mam sirokej, tak myslim ze se nekde urcite potkame.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od QNX »

mastnacek: Souhlasím. Většina těch dohadů není založená na sporech vycházejících z rozdílných výsledků praktického snažení. Semínkem většiny sporů je právě víra ........a je jedno, jestli je to víra ve větší produkci PK systémů, víra v bezpracnost PK, nebo víra v lední medvědy. .......


Ty fora .....asi nejvíc chodím na http://www.c-n-c.cz to je zaměřené na CNC obrábění a na strojařinu obecně. Perfektní zdroj informací, hádky tam v podstatě žádné nejsou. Uživatelé inteligentní, řada z nich profesionálové z oboru, vždy dostaneš rychlou a kvalitní odpověď. Víru tam nikdo netahá, lidé píší jasně a srozumitelně. Na strojařinu určitě doporučuju. Mám tam skoro 2000 příspěvků.


Pak jsem chodil třeba na nožířské fórum http://knife.cz/F%C3%B3rum.aspx


Z oboru chemie na http://pyroforum.org/  ......... zase žádná víra, inteligentní lidé, odborníci, jasné vyjadřování


Nebo třeba mykologické fórum http://www.damyko.info/ForumA/portal.php


Na forum http://www.nasetraktory.eu/forum/ sice nic nepíšu, ale občas se mrknu co se tam děje.


Asi bych jich ještě pár našel. Jinak doufám, že se potkáme i osobně. Nejsme zase tak daleko od sebe.


Uvítal bych nějaké fórum zaměřené na PK, které by fungovalo bez těch věčných dohadů. Pokoušel jsem se takové vytvořit na sobestacnost.cz, ale jak se permakulturníci nemůžou hádat, tak je to nebaví a o výměnu praktických a ověřených informací nestojí. Uvažoval jsem i o vytvoření uzavřeného PK fóra ..... pro naše zákazníky a účastníky kurzů + ostatní pouze na základě doporučení uživatelů z té první skupiny, ale nevím ........ Dalo by se to zrealizovat pouhým znovuspuštěním a nastavením starého fóra sobestacnost.cz na neveřejný provoz. Ještě to nechám uležet.  Měl jsem teď jeden PK kurz a připravil jsem si na něj asi 70 nových stránek prezentace, ale použil jsem jich asi 5 ........ z minulých PK kurzů mám těch prezentací také spoustu a tak jsem uvažoval, že bych je na takové uzavřené fórum hodil jako studijní materiál pro uživatele. K tématu zimního krmení by se tam také pár snímků našlo ......bylo by z nich jasné jak moc rozdílná je úloha krávy a ledního medvěda v toku živin a organické hmoty v permakulturním hospodářství a jaký rozdíl by to byl pro úrodnost půdy. Na jehličí sice nic nemám, ale o využití žaludů a kaštanů jako potraviny/krmiva bych také něco měl ...... Jak jsi sám psal ......... také už jsem vystřízlivěl z permakultury pro všechny. To uzavřené diskuzní fórum by mohlo být řešením. Lední medvědy bych nechal jiným a na diskuze o tom jak v PK systému chovat krávy by byl klid. Díky tomu, že by fŕum bylo uzavřené, tak by se na něm dalo lépe prezentovat i to praktické snažení ......projekty, designy, vlastní praxe. Řešit aktuální otázky a nabízet řešení pro lidi co se PK skutečně věnují (proto mi připadá vhodná ta skupina kurzistů, zákazníků + doporučení členové) .... každý to nechce řešit veřejně a v uzavřené skupině by to asi bylo mnohem příjemnější a bezpečnější.



Odpovědět