Pemakultura v zimě

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od QNX »

Tak řešení se nakonec našlo. Právě ten ohromný kreativní potenciál internetových diskuzí velice obdivuji. Vždyť to řešení problému zimního krmení je tak snadné, že nás to hned nenapadlo. Takový medvěd lední, když se dobře uloží k zimnímu spánku, tak určitě moc sena nesežere. Tohle přece musí fungovat. ............ minimálně do té doby než se probudí a budeme muset řešit, kde pro něj sehnat dostatek tuleňů, aby se po dlouhém zimním spánku mohl pořádně nadlábnout. .........no, ale přece nebudeme škarohlídi, to se zase nějak podobně vyřeší.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od mastnacek »

Vis ze jsem podobnou odpoved cekal? Covece, nemam tolik sten, natoz situovanych pekne na jih a skalu nemam ani jednu a pochybuju ze ostatni dobrodruzi na tom budou jinak nez ja. Ale kdyby me stacilo tak 10 kukuric tak by to byla dobra rada. Ale dobre, uz mlcim :)

Ivo V říká:


Mastnacek: chybama se člověk učí, tak nehoď flintu do žita, a příště vysať tu kukuřici trochu jinak. Kukuřice je teplomilná, tak se jí určitě bude dařit u skály či u zdi, a tam žádný vítr není.



Děkují paní Evo, to jsem rád, že někdo se mnou souhlasí, poté co jsem napsal ten text. že nejsem jediný kdo to tak vidí. Bez změny životního stylu to prostě nejde prosadit. Já si myslím že musíme docela uplně změnit životní styl, přiznat vlastní nedostatky, podívat se na to a jít jinudy. zkusit to. je jedno jestli to nejde,  máme zase zkušenost navíc, a řekneš sám/a sobě, příště takhle ne a hledáme další možnost. 



Tak jak teda na ten problém Zimu. na pekáč určitě nemůžou jít celé stádo že, ani krávy, ani slepice, ani prasata. to bychom na jaře nedoplatili, tak na to musíme jinak...  Seno je potřeba, a místo pro výrobu sena je. Stačí posekat louku a usušit to. zase musíme se dívat na celý obrázek - celý design, aby to fungovalo, takže najít rovnováhu mezi počem kusu zvířat které jsme schopni uživit, a kolik jsme schopen nasušit sena, listí ze stromu, topinambury, apod. Mědvěda bych nechtěl potkat na zahradě. tak to radši ne. radši bažanty, divokou zvěř v kuse lesa, koroptve, apod. V takovém počtu aby jsme to zvládli, takže ne 500ks dobytka, jak mají dneska na farmách, ale jen pár.. kdo ví :-)





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od QNX »

mastnacek: Hele, nereptej. Vysadíš deset kukuřic, uděláš pěkné fotky (hnojit můžeš Photoshopem, po tom kukuřice suprově roste a je to EKO-BIO hnojivo), napíšeš o tom článek .........pak uděláš nějaký super kurz o tom jak v Praze na balkoně pěstovat kukuřici ......... a za vydělané peníze si koupíš táááákovouhle hromadu kukuřice ...... nejlépe GMO z USA.  Jo a kdyby ti do toho chtěl remcat nějakej zemědělec co se snaží pěstovat kukuřici, tak ho prostě setřeš, že je to škarodhlíd a že to asi dělá blbě. Jako bonus mu můžeš poradit, aby kukuřici narouboval na topol, že to bude kreativní PK řešení.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od mastnacek »

Ty se tomu smejes, ale ve mestech je daleko vic sten nez na vesnicich.... takze tam jsou daleko lepsi podminky nez kde jinde. I dyst tam pada rovne dolu a zadny vetry. Jeste k pani Eve. Asi vi, jaky uzasny mliko je jezevci a medvedi. Jen to jsou takovy skarohlidsky potvory, schovavaj se do der v zemi. Taky se dost blbe rucne dojej a veminka maj moc pidi do dojaku. Mozna nakrizit medveda s kravou a jezevce s kozou? Ale nebojte, on se o nas Babis postara.

Uživatelský avatar
Ivo Vandru
Příspěvky: 11
Registrován: 16 říj 2013 16:18

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od Ivo Vandru »

Tak jak by jste to dělali vy, Mastnacek  QNX? Jak by jste vy řešili nějaká zvířata v zimě? případně která? a to Pemakulturním způsobem.


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od Sanča »

Pánové úžasní QNX a mastnacek,


 


nějak Vám zřejmě nedošlo to základní sdělení od Evy Hauserové a konečně ani od zakladatele vlákna. Jak skvělá příležitost, pohonit své ego či něco jiného,že? 


Co se 3 sester týká, praktikuji je a to zřejmě z důvodu pozemků ve svahu, na mnou vytvořených terasách. Jak jsem psal i jinde, musel jsem experimentovat (a stále nejsem u konce), jak s výběrem fazolí, tak se způsobem rozesazení. Pnoucí fazole a rok s krátkou vegetační dobou, mě  nutí nahradit např. druh fazolí na keříčkové či experimentovat s boby. Prostě nemám ty podmínky co indiáni, nicméně to neznamená, že něco nejde. To, je stejné jako nápad ...sud....5 brambor...a dosypávání půdy. Znám minimálně 4 způsoby, jak to nefunguje:-))), nicméně to neznamená, že je to nesmysl. Zkoušet případně sdílet, žít a jít dál. Případný neúspěch není nic, než jiné poznání:-).


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od mastnacek »

Uz jsem to tady mozna psal, dve kravy, telata co se narodi nepocitam, 6 ovci jehnata nepocitam, kralici, slepice, prase. Seno vlastni na pude jadro kupujem od tetky, prase zbytky z kuchyne + srot. Seno sece rotacka, svazi sberak, ja to hazim do fukaru. Cili u me moc permakulturu nehledej. Ale jestli to chces delat perma, tak postav na loukach oborohy, do tech do natahas i na plachte, sice se upachtis ale budes mit dobrej pocit. Akorat nevim jak to je, kdyz stoji oboroh pekne vystavenej vsem povetrnostnim vlivum s kvalitou sena. Jestli to tam z navetrny strany kde do toho mlati dest a snih nehnije. Dalsi vec vysoka zver, pokud nebudes mit oploceno poradne, tak si budou chodit taky. To pak budes silne perma ale s hubenyma hajtrama. Myslim ze v nejakym poradu bud GF nebo BM rikal ze prezvejkavci nejsou moc perma. Taky bych doporucoval zjistit si krevni skupinu, mozna ze mas tu, ktera moc nemusi maso, pak bys nemusel resit skladovani sena pro zver, ale pro sebe :) A to bys nasusil za chvilku.


Uživatelský avatar
Kozel zahradníkem
Příspěvky: 14
Registrován: 25 kvě 2012 12:15

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od Kozel zahradníkem »

Ahoj,


já mam podobnou vizi hospodaření, letos jsme pořídili deset koziček (zatím) a seno zatím z větší části kupujeme. Dokrmujeme ovsem. Jakmile se snad dostanem k nějakejm pozemkům v okolí, viděl bych to na malej traktůrek se sekačkou a jednou snad toho koníka a koňskou sekačku, což je samozřejmě zase pořádnej kus louky navíc.


Je pravda, že v našich podmínkách, když jde o domácí zvířata, dostatek sena je základ, na kterym všechno stojí. Já jenom zírám, co toho ty potvory sežerou. Zase naši sousedi maj asi 12 ovcí a stačí jim na seno všehovšudy 0,5ha loučka, kterou dvakrát posečou. Takový množství se už dá celkem zvládnout i kosou.


Rozhodně souhlasím, že je nejlepší zjišťovat si co nejvíc podrobností ze života našich předků, který to měli vychytaný z generace na generaci po tisíce let, to jsou zkušenosti na míru našim podmínkám. Teprve pak do toho zkoušet experimenty, začleňovat prvky permakultury, biodynamiky...


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od mastnacek »

Tak to maj sousedi sikovny ovce, tech nasich pet sezere co dve kravy...sezere... sezere pulku ale rozcani druhou.


Uživatelský avatar
Sego
Příspěvky: 65
Registrován: 06 srp 2013 19:59

Re: Pemakultura v zimě

Příspěvek od Sego »

Naprostej souhlas. Někdo se tu zeptá na zkušenosti s permakulturním zimním krmením a co se dozví? Nějaký rady jak na to? Ne dozví se tisíc věcí proč s tím seknout. Aspoň mě to tak přijde. Žádný konstruktivní návrhy nebo rady, ale mraky negativních zkušeností. Mě třeba nedělalo naprosto problémy mít otevřený chlív a kozy mohli bejt venku kdy chtěli,stejně kačeny. I v zimě. Chodili na dohled tak 100 metrů víc ne. Mimo cirka 2 měsíců polovinu našli venku, zbytek dostali v krmítkách a jeslích tak aby nešeredili . Pravda není to Intenzivní výkrm a je to denní krmení. Dát seno ven a nechat je v tom šlapat neukrmím ani polovinu. Cokoli spadne na zem už koza nežere. Takže pod každými jeslemi je ještě žlab a vypadaný do žlabu žerou. Oves je skvělá věc hlavně na mlíko.


Seníky na pastvině se nemusí plnit jen taháním na plachtě,to snad ani dotyčnej nemyslel vážně.

Sanča říká:


Pánové úžasní QNX a mastnacek,


 


nějak Vám zřejmě nedošlo to základní sdělení od Evy Hauserové a konečně ani od zakladatele vlákna. Jak skvělá příležitost, pohonit své ego či něco jiného,že? 


Co se 3 sester týká, praktikuji je a to zřejmě z důvodu pozemků ve svahu, na mnou vytvořených terasách. Jak jsem psal i jinde, musel jsem experimentovat (a stále nejsem u konce), jak s výběrem fazolí, tak se způsobem rozesazení. Pnoucí fazole a rok s krátkou vegetační dobou, mě  nutí nahradit např. druh fazolí na keříčkové či experimentovat s boby. Prostě nemám ty podmínky co indiáni, nicméně to neznamená, že něco nejde. To, je stejné jako nápad ...sud....5 brambor...a dosypávání půdy. Znám minimálně 4 způsoby, jak to nefunguje:-))), nicméně to neznamená, že je to nesmysl. Zkoušet případně sdílet, žít a jít dál. Případný neúspěch není nic, než jiné poznání:-).





Odpovědět