Vstupy/Výstupy přehledně

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Vstupy/Výstupy přehledně

Příspěvek od Caso »

Ja je mam stajove uz par let (asi 3) a vzniklo to z toho, ze jsem mel jednu hrozne svobodomyslnou samici kralika zajeciho, ktera se byla schopna prohryzat za 2 dny z kralikarny ven, jeji specialita byla vyhryzat diru ve strese. Po nejake dobe mne prestalo bavit ji porad chytat o opravovat to, tak jsem ji proste nechal byt, a ona odchovala vrh venku, beha jich tam uz hromada, tak 20 -30 kraliku. Je jasne,ze jsou tam velke ztraty ,ale je to takovy muj pokus a nechavam tomu volny prubeh. Tem stajovym kralikum fakt vubec nic nedavam a zadnym zpusobem se o ne nestaram, a oni zatim funguji. Vypadaji zdrave a rozhodne je velmi narocne je chytat. Je otazka, jestli je neco drive nebo pozdeji nevyhubi. O potkany se mi docela staraji psi a lasicky, kralici kupodivu odolavaji.


Uživatelský avatar
Kahou
Příspěvky: 14
Registrován: 08 zář 2010 06:51

Re: Vstupy/Výstupy přehledně

Příspěvek od Kahou »

Velmi mne zaujala Jardova poznámka "mimoděk" :-), tj. ta o tom morčeti. Chovám králíky už třetí rok, v zásadě pro radost, tj. vstupy mnohonásobně převýšily výstupy. A protože vedle toho chovám i morčata, né však dvoukilová, pokud to mohu tak nějak shrnout, morčata jsou všeobecně mnohonásobně méně náročná. Jak se říká, že nezkušenější zahradník, tím větší brambora, tedy i nám se první rok v chovu králíků náramně dařilo, zato ty další už se neobešly beze ztrát, např. loni (bez očkování) 30 padlých. Ovšem morčata, to je jiná... Sami se na volno pasou po zahradě, ničeho od člověka nežádají a velenáramně prospívají. Tedy, bylo-li by dakdě k chovu nějaké to větší, honem bych za něj králíky vyměnila. Nuže, Jardo, rozhovoř se, kdepa že si to tučné morče splašil :-).


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Vstupy/Výstupy přehledně

Příspěvek od jarda bon jovi »

Nemám, přísahám, nemám... Byl jsem u kamaráda a ten si je chová.... samozřejmě , že jsem o tom uvažoval taky, páč nemájí žádné nemoci a konverze živin stejná, jako u králiků a nutrií. Je to výborné , ale kamarád neprodá, ani nevymění, ani nechce, oby někdo věděl, že žere morčata.... Jsou to cuy morčata, sám bych si pořídil pár kousků... tak deset samyc...


Takže, tři, i čtyři vrhy do rok a, v roce mají dvě kila a max 3 kila v roce. žerou co králíci, samice v chovu reprodukčním vydrží 4 roky, samec 5n i 6.


Bude to asi nejdzravější maso, dokonce, když jim občas hodíte šruchu zelnou, obsahuje omega 3....Už bych je měl, kdyby mi nějakej jouda postavil králikárnu....Jsou to cuy morčata

Kahou říká:


Velmi mne zaujala Jardova poznámka "mimoděk" :-), tj. ta o tom morčeti. Chovám králíky už třetí rok, v zásadě pro radost, tj. vstupy mnohonásobně převýšily výstupy. A protože vedle toho chovám i morčata, né však dvoukilová, pokud to mohu tak nějak shrnout, morčata jsou všeobecně mnohonásobně méně náročná. Jak se říká, že nezkušenější zahradník, tím větší brambora, tedy i nám se první rok v chovu králíků náramně dařilo, zato ty další už se neobešly beze ztrát, např. loni (bez očkování) 30 padlých. Ovšem morčata, to je jiná... Sami se na volno pasou po zahradě, ničeho od člověka nežádají a velenáramně prospívají. Tedy, bylo-li by dakdě k chovu nějaké to větší, honem bych za něj králíky vyměnila. Nuže, Jardo, rozhovoř se, kdepa že si to tučné morče splašil :-).





Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Vstupy/Výstupy přehledně

Příspěvek od Caso »

Cuy morcata jdou celkem snadno sehnat (mame jich nekolik, sam nevim kolik, sefuji tomu decka), ale je potreba zvazit nasledujici:


- 4 vrhy rocne nejsou mozne, protoze jen brezost trva 3 mesice


- vrhy jsou mnohem mene pocetne nez u kraliku (max 3 -4 kousky)


- 3 kila jsou spise neobvykle, 2 kila (a mene) blize realite


- kralik ma 2 - 3 kila ve 4 mesicich


- morcata jsou mnohem choulostivejsi nez kralici, odedavna je kralikari chovali jakozto indikator moznych problemu (neco jako kanarek v dole)


- starsi samice mivaji komplikovanejsi porody


- morce je "stadove" zvire, o samote trpi, ale obtizen se potom hlida pribuzenska plemenitba


Aby bylo jasno, nemam nic proti, ale neni vsecko ruzove malovane ...


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Vstupy/Výstupy přehledně

Příspěvek od jarda bon jovi »

mno, tak cuy jsem nechoval, ale normální morčata pro chovatele hadů moje děcka chovaly a zbohatly na tom, a tím pádem je chov morčat mnohem snadnější, páč mě králíci scípali a jim morčata nee. Dostávali 80kč za kilo morčat a  místo králikáren měli staré jarmary. Jestli je chov morčat náročnější, tak pak už fakt nevím. jasně že to není jen růžový, ale  chovat to může i úřední trotl.


Nechovám je jen proto, že mám jehnata ve čtyrech měsících 35 i 40 kilo a pár skopců na guláš na dlouhé zimy a to se jináč počítá.Ale kloučkové dorůstají  a chtěli by bačovat na svém.

Caso říká:


Cuy morcata jdou celkem snadno sehnat (mame jich nekolik, sam nevim kolik, sefuji tomu decka), ale je potreba zvazit nasledujici:


- 4 vrhy rocne nejsou mozne, protoze jen brezost trva 3 mesice


- vrhy jsou mnohem mene pocetne nez u kraliku (max 3 -4 kousky)


- 3 kila jsou spise neobvykle, 2 kila (a mene) blize realite


- kralik ma 2 - 3 kila ve 4 mesicich


- morcata jsou mnohem choulostivejsi nez kralici, odedavna je kralikari chovali jakozto indikator moznych problemu (neco jako kanarek v dole)


- starsi samice mivaji komplikovanejsi porody


- morce je "stadove" zvire, o samote trpi, ale obtizen se potom hlida pribuzenska plemenitba


Aby bylo jasno, nemam nic proti, ale neni vsecko ruzove malovane ...





Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Vstupy/Výstupy přehledně

Příspěvek od HonzaK »


díky moc všem za rady


Jardo pokud nic neseženu a hlavně až to budu řešit detailněji, tak se ozvu


QNX píšeš, že máš vypracované slepice? máš to nějak sesumírované, nebo je to z té Speciální zootechniky?



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vstupy/Výstupy přehledně

Příspěvek od QNX »

HonzaK ........ slepice jsem řešil z pohledu toku živin, tedy krmivo, náročnost produkce krmiva, produkce slepičinců a obsah živin ve slepičincích ........ asi jsem to nacpal do nějakého souboru ....... jenže takových mám nespočet a většinou dá méně práce to propočítat znovu, než to vyhledat :-(  Mám na to několik složek s názvem "Bordel" a jejich velikost bude pár  desítek (nebo stovek?) GB :-)


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Vstupy/Výstupy přehledně

Příspěvek od mastnacek »

Nedokazu si predstavit jak zabiji morcata. Krk to "nema", usi to nema. To jim seka hlavy?


Mozna to moc resis. Kup na jare 10 slipek ( od chovatele, z drubezarny atd ) . Udelej jim bydleni, sezen zradlo a uvidis. To je lepsi zpusob nez si nechat radit jak moc se vyplatej nevyplatej. Stejne tak kralici nebo jak ja rikam zajci. Az na jare naroste trava, udelej vybeh, kup samiici, nejlip obskocenou, starej se o ne a uvidis. Jestli mas louky a susis seno, tak ti ho prez zimu moc neubude. Vsechno ma svoje ale lidi casto moc premejslej jestli vyplati nevypalti, jestli z toho neco kapne navic. Treba nase hospodarstvi je ztratovy kdybych to pocital na prachy. Vrazime do nej. Ale na druhou stranu, nemusime kupovat maso, vejce, nekterou zeleninu, ovoce. A hlavne, vim co to zere a na cem to roste. A taky vim kdo to porazi a uskladni :)


PilotPM
Příspěvky: 130
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Vstupy/Výstupy přehledně

Příspěvek od PilotPM »

Caso: Ty morčata taky jíte?
Jak to zabíjíte a stahujete? Kralík se picne rukou, nebo klackem
a pověsí, ale u morčete si to nedovedu představit.


Kdysi jsme měli králíky, ale jak přišli nemoci, tak to ani nedorostlo a chcíplo to.
Soused očkoval a chcípalo mu to taky, takže žádnej rozdíl - už je taky nechová.


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Vstupy/Výstupy přehledně

Příspěvek od Caso »

Morcata jsou projekt deti, ja se o ne zadnym zpusobem nestaram, krome toho ze se na ne obcas podivam (taky vas tak uklidnuje pohled na spokojene chroustajici zvirata?). Obcas je nekomu davaji nebo vymenuji, ale rozhodne na tom nebohatnou.


Kdysi jsem nejake zabijel, a postup byl stejny jako u cehokoliv jineho - omracit, vykrvit a stahnout. Omracuji se ranou do tyla. My moc maso nejime a mame obrovskou nadprodukci, kterou vyuzivame k barteru za cokoliv.


Pri ockovani kraliku je dulezity stav vakciny, nejlepsi je otevrit tesne pred ockovanim a celou hned spotrebovat. Pokud je to nejakou dobu otevrene, tak rapidne ztraci ucinnost. Umirani neni nic veseleho a rozhodne se z toho neraduju, ale na druhou stranu se nemocni kralici mohou zabit a zkrmit psum a kockam, pripadne zkompostovat a nasledne je z toho spickove hnojivo. Vzhledem k tomu, ze kralik jde odchovat jen na pici (zkousel jsem, nerostou tak rychle, ale pokud se krmi zelenym tak to jde), tak je to jen za naklady na ustajeni a praci pri seceni a suseni.


My zvirata chovame z nasledujicich duvodu, nahodne razenych:


- tesi nas to a prinasi uspokojeni, je to zabava


- vyuziti k zemedelskym pracem


- konverze jinak nevyuzitych luk a travnich porostu (samotna zvirata + hnuj)


- udrzovani pozemku


- ziskavani zkusenosti s jejich chovem


- pomahaji dotovat ostatni casti hospodarstvi (at uz financne, nebo jako prostedek smeny)


- jsou pro mne nutnou soucasti systemu


 


Priklady


- kone, kravy a ovce vypasaji louky. Kone pomahaji delat seno na zimu a obdelavat pozemky, kravy a ovce je doplnuji ve vypasani co nejsirsiho spektra rostlin. Slepice udrzuji pod kontrolou pastviny (rozhrabaji vykaly tak, ze se pekne rozprostrou, vyberou podstatnou cast vajicek parazitu), jejich vajicka jime a smenujeme. Louky mame na castecne podmacenych mistech, kde nic jineho byt nemuze a navic mam louky a pastviny rad. Kdyz potrebujeme zurodnit nejaky specificky kousek, tak tam zimujeme prezvykavce na omezenem prostoru na hluboke podestylce, a na jare tam rozhazime trochu kukurice, a pustime par prasat, ktera behem sezony paradne provzdusni a zkompostuji cele policko.


- mame nejake rybniky, aby udrzovaly stabilni hladinu spodni vody, zaroven slouzi jako zalozni zasobarna vody pro pripad extremne sucheho leta. I kdyz nejak moc ryby nejime, tak je udrzujem osazene jak rybami, tak kacenami a husami (kaceny likviduji slimaky, husy udrzuji hraze a brehy - oboji hnoji rybnik a pomahaji zivit plankton), taky se znich bere voda do pastevnich napajecek (ne z rybniku ale ze studnoveho prepadu, ktery napaji  jednoho rybnika).


Takze do vstupu a vystupu je protreba take zapocitat pripadny vliv na zdravotni stav chovanych zvirat, uspory v kultivaci a obdelavani a dlasi factory, jako nemoci, skodnou (pripadne naklady na ochranu). Kdyby mel clovek okolo 100ha pozemku k dispozici, tak by ten system mohl docela dobre komercne fungovat (aspon jsem o tom cetl a slysel), v nasich omezenych podminkach je to spis takova legrace, a jak psal Mastnacek, vis co jis a muzes si vyzkouset spoustu veci.


Odpovědět