Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Uživatelský avatar
Evina
Příspěvky: 39
Registrován: 01 srp 2012 19:48

Re: Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Příspěvek od Evina »

Sahaw-ano, vždy se něco najde, ale něco dalšího se musí vypátrat zas jinde a to je ono...zbytečně ztrávený čas pouze hledáním, to člověka pak taky odradí...je lepší si přečíst základní info a když se mi to líbí, tak dohledat zbytek. Už i jedna eko org má hru podobnou PD, aleta mi bez více informací bude k .... hraní si.


A proto jsem i na toto vlákno reagovala, opravdu bych jeden ucelený webík mega uvítala :-)


Uživatelský avatar
Evina
Příspěvky: 39
Registrován: 01 srp 2012 19:48

Re: Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Příspěvek od Evina »

Sahaw-QNX dle komentu ze začátku ví, co to obnáší za práci, takže už jen ta myšlenka že i přesto by do toho šel je na metál :-) Budu-li nějak moci, tak pomohu, to už ví, ale že to bude prááááááááááce, to vím taky - ale za ty informace mi to stojí.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Příspěvek od QNX »

Sahaw: to jsi mi dobře nahrál. Napsal jsi:  "clovek co dela lektora rekl,ze kdyby dal podrobnejsi informace,tak by pak prisel o praci" ............tak proč takového člověka nevzít za slovo? Jen ať na takový web-rozcestník ukázku své práce nedává. Co tím dosáhne? Nikdo se na něj neobrátí a on přijde o práci. Jeho místo zaujmou jiní. Jeho místo zaujme někdo, kdo chápe, že permakultura není postavená na konkurenci a utajování, ale na spolupráci a sdílení. Ten lektor, kterého jsi potkal asi za moc nestojí a možná dokonce permakulturu vyučuje, aniž by chápal co to permakultura je.


Přesně ten tvůj případ je hlavním důvodem, proč bych ten web dělal jako rozcestník založený na ukázkách vlastní práce.



Že by něco takového udělal permaweb? ........no, systém ve kterém běží to vlastně ani moc neumožňuje. Hlavní síla permawebu je v nezávazné komunikaci stejně jako je to v případě facebooku. Strukturovaná prezentace permakultury je přece jenom něco dost odlišného. Neřekl bych, že by vznikla nějaká konkurence. Na stránkách permakultura.cz může být odkaz na diskuzní weby  a když to vezmu podle váhy, kterou permaweb má, tak by tam asi měl být na prvním místě. Kdyby vznikl na permakultura.cz kvalitní obsah, tak by asi nebyl problém ani pro admina permawebu vložit sem odkaz na permakultura.cz. Může se to vhodně doplňovat a každý z těch webů může plnit trochu jiný úkol.


S připomínkou, že "cloveka to prestane bavit pokud ho to nebude zivit" docela souhlasím. Ale já už se vlastně permakulturou živím (i když mám ještě další aktivity) a tak každé zlepšení obrazu permakultury ve společnosti, zvětšení povědomí o permakultuře ........to všechno je pro mne investice do mého povolání i když mi to nemusí přímo přinést ani korunu (nebo když to dokonce budu sponzorovat) ono se to nakonec nějakou oklikou vrátí.



Bude to hodně práce, ale samotný web může být docela prostý a nenáročný...... většina práce bude na straně získání kvalitního obsahu. Trochu se bojím, že tady nejsou PK designéři, nejsou PK designy a nejsou PK projekty .......tak doufám, že se pletu a z té naší malé permakultury se nějaký obsah vydojit podaří :-) S tím bych potřeboval pomoc.


Uživatelský avatar
Simona Karolik
Příspěvky: 129
Registrován: 11 dub 2012 19:31

Re: Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Příspěvek od Simona Karolik »

Pracovala som 2 roky v reklamnej agentúre pre tištené a elektronické médiá, takže zhrniem skúsenosti. Treba mať jasno v tom, pre koho má web byť určený. Ak pre bežného človeka-nadšenca, ktorý hľadá informácie a chce si mnohé urobiť sám, je dobrá aj tá "tlachárna" plus nejaké fotoseriály typu "urob si sám". Všetko doplnené milými kresbičkami ako na sobestačnost.cz. Ak má však stránka posobiť profesionálne a lákavo aj na človeka, ktorý si chce dať permakultúrnu záhradu urobiť na kľúč či zaplatiť kurz-tak to už je iná káva. Nechcela som povodne nakúsnuť tému web-dizajnu, ale na profi-web treba naozaj kvalitné prezentácie, heslovité usporiadanie princípov typu"toto do toho dám-odmenou mi bude toto"resp. prečo permakultúra, naozaj kvalitné fotografie-najlepšie panoramatické:-) Za veľmi dobrý považujem nápad záhrady "pred" a "po" úprave a permazáhrady nejakých osobností.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Příspěvek od QNX »

Simona Karolik: To je dobrá otázka. Kdo je vlastně cílová skupina permakultury? :-)


Ty tvoje dva příklady chápu, ale zrovna v permakultuře není žádná ostrá hranice urob si sám X na kľúč. Permakulturní design se vlastně ani nedá někomu dodat jako hotové řešení, vyfakturovat to a běžet dál (i když to bývá běžná praxe). Celé je to provázané a když to dobře klapne, tak vznikne trvalá spolupráce, která vyžaduje nasazení na obou stranách. Když někomu dodám nějaký "startovací design" od kterého se může odrazit, tak potřebuju, aby ho pochopil a byl schopný následně udržovat a vylepšovat i sám.


Možná se to vzájemně ani nevylučuje. Nějaký lektor může prezentovat "urob si sám" řešení. Designér zase práci "na kľúč". Jeden si tam dá malůvku a druhý panoramatickou fotografii.


Také doufám, že nezůstane jenom u zahrad ...........proč by někdo nemohl prezentovat třeba "permakulturní design pračky" :-) Permakultura přece nemůže být jen zahrádkařní (i když je tak běžně prezentovaná).


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Příspěvek od Sahaw »

Alespon si slib sobe,ze to neskonci jako sobestacnost.cz. Protoze googl to hodi jako prvni. Tak lidi na to klikaji,ale kdyz uvidi,ze posledni clanek byl zverejnen pred 2,5 lety, forum je mrtve a k tomu je tam par clanku,tak odchazi. Ten nazev domeny ma obrovsky potencial,ktery je promrhan a moc nepohama zlepsit vedomost sobestacnost ve spolecnosti.


Je to velka skoda,protoze pokud by tam bylo povolene to tlachani a nebyli uzemneni adminem. Plus moznost tam uverejnovat clanky diskutujicich,tak by to tam zilo.To je jen muj nazor.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Příspěvek od QNX »

Sahaw: Kdyby sobestacnost.cz skončila, tak už má odpracováno, protože tam prošlo (a kupodivu stále ještě prochází) hodně velké množství čtenářů a  tak už nějakou tu stopu zanechala. Když ten web teď zruším, tak to nebyla zbytečná práce. Sobestacnost.cz však ještě neskončila a co s ní bude dál je otevřené. Když jsme ty stránky zakládali, tak slovo sobestacnost neznal pomalu ani google a po těch pár letech se o soběstačnosti začíná mluvit stále častěji a v budoucnu to bude ještě aktuálnější téma. Potenciál tam je velký a ten web si klidně počká na nějakého nadšence, který k jeho rozvoji přispěje. Nějaký ten rok přestávky není z mého pohledu důležitý. No a když jsi tak chytrej, tak můžeš hejbnout prdelí třeba zrovna ty a k využití potenciálu skrytého v názvu domény  přispět :-)


Kdyby na sobestacnost.cz bylo tlachani, tak by z toho byla tlachárna a to nechci, protože by to vedlo k promrhání potenciálu :-) .........Ne, je to ještě jinak. Tlachání tam být může, ale raději trochu odděleně od praktických témat, kde se řeší konkrétní věci. Možná se budeš divit, ale spousta lidí má přesně opačný postoj než ty. Někam přijde, zjistí, že je to aktivní, ale jenom tlachárna a raději hned odejde. Kvantita by neměla být upřednostněná před kvalitou. Možnost uveřejňovat články diskutujících tam samozřejmě je, ale lidé jsou z 99,999% jenom konzumenti a nic nenapíší. Další problém je v tom, že když necháš lidi zveřejňovat své články, tak musíš řešit jejich kvalitu a to se mi nechce, proto plánuju zrušení článků na sobestacnost.cz. Prostě články z mého pohledu přinášejí víc problémů než užitku. Článků je plný internet.


Já si sobě slibovat nic nemusím. sobestacnost.cz vznikla jako docela otevřený projekt a především jako experiment, který trochu předběhl dobu (i když ve skutečnosti přišel už moc pozdě). Je to experiment v otevřeném prostoru internetu a tak má každý šanci ten experiment nějak usměrňovat a třeba i řídit (nakonec na tom fóru nemusím být ani moderátor). Možná by si celá společnost mohla slavnostně slíbit, že se polepší a soběstačnost přestane považovat za sprosté slovo a snahy o soběstačnost začne podporovat :-)


Něco jiného by bylo to představování na webu formou publikovaného obsahu v podobě prezentace vlastní práce ........Když bude na webu zastoupená kvalita i méně kvalitní (ale osobní) obsah, tak to není problém. Návštěvník si to už nějak přebere a autor dělá reklamu/ostudu především sám sobě. Stačilo by odfiltrovat jenom nekvalitu a to už tak těžké není.



No, ale to jsme hodně odbočili od tématu. Když se vrátím ke stránkám permakultura.cz, tak můj postoj je ten, že tlachárna není optimální formou prezentace permakultury........... navzdory popularitě tlacháren v dnešní povrchní společnosti.


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Příspěvek od Sahaw »

Ja zas tlacharnu podporuji. Krome toho,ze jsem spamer,tak to vidim potencial. Vytvari se i silene teorie,ktere nekteri casto vyzkusi. Ty pak zdokomentuji. Autori knizek sbiraji v takovych tlacharnach sve inspirace. a kdyz vidi autor knizky,ze tam je dost potencialnich ctenaru,tak napise par clanku a zverejni je tam. Reklama je dobra.


Zas je pravda,ze kdyby nezkouseli nove veci,tak by nas nebylo tolik a zili jeste v dobe kamene. :)



Ja taky mam nazor,ze by odborne diskuze meli vest jen odbornici. Ale temata jako sobestacnost,alternatni zpusob zivota,permakultura by mela byt co nejvic otevrene a co nejvic zapojovat lidi. To je prave to nejdulezitejsi. Bez lidi to jsou jen fraze v nejakem slovniku. To,ze jsi stanovil vysokou latku pro cloveka na sobestacnosti dopadlo,ze skoro polovina prispevku jsou tvych a malokdo tam na ne odpovidal.  Ale to je jen muj nazor.



Muj nazor je,ze by clovek mel byt zatazen do diskuze,deni a aktivit,protoze je to cesta,kdy cloveka to zacne zajimat. Pokud jen bude konzument,tak se nebude snazit dal rozvijet. Pokud nezacne,tak transformace sveta nebude pokracovat.
Tak by nemeli byt okrikovany a dat jim prostor.



Diky za nabidku,ale uz jsem zaslibil jinym strankam stejnou tematikou.Pak bych to nestihal.


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Příspěvek od Cyril »

QNX: Velmi vážná otázka. A velmi dobrá (good question). Skutečně u nás neexistuje dobrý web o permakultuře.
Nebudu tady dávat nějaké slohové cvičení. Pouze heslovitě, stručně, výstižně (snad).
QNX: Myslím, že jsi to naťukl. Hlavní problém je v orientaci. Rychle se dostat k potřebné a relevantní informaci.

I ze špatných webů se lze poučit:
Web typu "žvanírna". To je např. tento web nabo např. preppers.cz, rozpad.cz a možná další. Najdou se dobré informace, ale ty se ztratí v "propadlišti dějin", a nánosu názorů. Takže ke studiu k ničemu. Nebezpečí webu typu žvanírna je v tom, že diskutující se často nedrží tématu. Pravděpodobně to nejde dodržet. Příklad z nedávné doby: V článku o holubech se lze dočíst o povaze středoasiatů.
Neboli "psi" mělo být další téma.

Sahaw: To, co jsi provedl s preppers.cz je hanebnost. Ještě před 3 měsíci jsem tomu fandil a doufal jsem v dobrý web. Schéma, tematické články plus fórum k různým tématům je asi dosud nepřekonané. Ale Ty jsi tam nasázel témat (a nejen Ty), že se to nedá ani číst. Suplovat učebnici přírodopisu nebo příručku mladého zahrádkáře, pro koho myslíš, že ten web je? Příklad nezvládnutého webu.

Web Permakultura.cz. Dle názvu by jeden čekal základní informace o permakultuře. Ale už (snad) léta tam visí několik tezí, přeložených z děl "otců-zakladatelů". Bez jakýchkoli příkladů, upřesnění, rozvedení. To je dost na nic. Vypadá to spíš jako snůžka frází, nic víc. Pokud by se uvedené teze rozvedly a průběžně doplňovaly o dobré realizace (opatrně, s mírou - nezahltit), tak by takto doplněný oddíl mohl jako základní informace sloužit. 

Příklady dobrých webů:
Potavinovezahrady.cz. Schéma - článek o něčem plus možnost diskuse. Prostor na dotazy a případná doplnění. Dobré. Záporem je, články jsou uspořádány lineárně do jediné řady. Chybí jakýkoliv rozcestník. Jsem zvědav jak se s tím Marek Kvapil popasuje třeba za pět let, až množství článků naroste. Myslím, že by bylo vhodné, aby autor článku mohl vyřadit diskusní příspěvky, které s článkem nesouvisí. 

Podobně agrice.blog.cz. Web odborníka s možností dotazů a poznámek pro kohokoliv. Dobré je rozdělení na rubriky. Množství článků v jednotlivých rubrikách je takové, že se vejdou na obrazovku.

Takže. Pro uvažovaný nový web. Myslím, že důležitá je vhodná volba rozcestníku k tématům. Přehlednost. Jednoúrovňové menu nebude stačit. Tady vidím klíč k dobrému webu. 

Autoři příspěvků. Popřemýšlím. Jak oddělit názory autora od objektivních fakt? Jak zajistit jeho odbornost?



Ještě mě napadá, že by byl vhodný "odkazník" jinam. Ten odkazník by měl být též strukturovaný. A měl by ho někdo udržovat, aby nenarůstal nad rozumné meze.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Příspěvek od QNX »

Sahaw: podporuješ tlacharnu .........ale to je v pořádku, každý má jiné požadavky a internet je dost velký. Nic nebrání pestrosti. Třeba právě permaweb jako tlachací web vyhovuje, existuje a funguje ......nemám tedy důvod dělat druhý permaweb, byla by to ztráta času. To už raději nějak podpořím samotný permaweb. V oblasti PK žádný použitelný rozcestník neexistuje a proto mi připadá, že by bylo vhodné tu mezeru vyplnit. Proto chci udělat rozcestník a ne další tlachárnu. Samozřejmě ho nechci a nemůžu dělat sám, proto jsem navrhnul systém, kde by si obsah wbu permakulturníci  vytvořili sami. Já můžu připravit vhodný prostor a přidat prezentaci vlastní práce. Můžu oslovit i ostatní .......ale jak se budou prezentovat, to už je na jejich rozhodnutí a s tím já neudělám vůbec nic.


Odpovědět