Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Příspěvek od QNX »

Mám dotaz na zdejší permakulturníky. Jak by podle vás měla vypadat webová prezentace permakultury? Tedy podoba stránek, na které se prokliká návštěvník z internetového vyhledávače při pátrání po významu slova permakultura, nebo už informovanější zvědavec, který hledá slovní spojení "permakulturní design", "permakulturní principy", "permakulturní etika", "permakulturní projekty", "kurzy permakultury"..... atd. Co by na takových stránkách návštěvník mohl nejvíc ocenit? Jak nejlépe představit samotnou permakulturu? Co by vás zajímalo na ukázkových PK projektech? Co potřebujete vědět, když si chcete vybrat PK kurz (lektora)? Jaká témata pokládáte za nejzajímavější ? atd. atd.


Jak by měl být provoz webu financován? Jak by se dala objektivně hodnotit kvalita publikovaného obsahu (podle čeho určit obsah nekvalitní a ten pak odmítnout publikovat?)


Byl by někdo z vás ochoten podílet se na tvorbě takového webu ........tedy samotný webdesign, získávání informací potřebných k vytvoření kvalitního obsahu, údržba webu .........atd. atd.


Uživatelský avatar
Evina
Příspěvky: 39
Registrován: 01 srp 2012 19:48

Re: Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Příspěvek od Evina »

Od středu-financování bude oříšek, buď autor webu a nebo když tu máš zmíněné i kurzy - tak ozve se lektor že chce dát info o svých kurzech na Tvůj web, ale musí za to zaplatit - aneb dát nějaký příspěvek na provoz. To by byla asi ta nejjedodušší cesta na začátek  /záleží asi i na zvoleném webu jaké budou platební podmínky, někde je to 500za rok, ale má-li být web opravdu kvalitně kvalitní, chtělo by to více/



Ukázkové PK Proj.-foto před a foto po realizaci popř krátký text majitele jak je spokojen.



Celkově to, co je i jinde - klasický popis o co vůbec jde, jak na to, popis různého /např Ty máš určitě z čeho čerpat,viz. kompost.čaj atd/ co by nemělo na per. zahradě chybět - klíčová dírka, jezírko, atd.... jak využívat i "plevel" - prostě kapku nakousnout i obsah kurzů, alespoň v kostce, ať se tím pak zájemci nalákají na kurz samotný. Kdybych měla vypisovat co vše, tak tu budu hodinu-nebo by možná stačilo vzít si šanon kde mám to, co mne zajímalo :-)



Kvalita obsahu - sám sobě věříš, máš odzkoušeno, takže bude asi lepší i s fotkama, ať máš jistotu, že dotyčný pouze neopsal někde něco a nevydává za svoje aniž by sám odzkoušel, jinak kamarádi odsud mají určo taky zkušenosti, a ti co se ozvou navíc-prostě věřit?



Budu přemýšlet a kdyžtak pošlu zprávu...


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Příspěvek od QNX »

Evina: ono jde o to najít  tu zlatou střední cestu. Jedním extrémem je web o několika stranách, kde budou základní informace. To by bylo pěkně přehledné. Druhý extrém je cpát tam všechno možné od PK principů až po kompostový čaj .......to by bylo užitečné, ale nepřehledné.  Tou všeobsažnou cestou bych jít nechtěl, protože je extrémně náročná na čas a nečekám, že se na tu práci najdou spousty dobrovolníků. Vyzkoušel jsem si to na webu sobestacnost.cz a další podobný web určitě dělat nechci. No, ale když už tady je, tak začínám uvažovat, že bych sobestacnost zase oživil a mohla by sloužit pro ty praktické záležitosti jako je zmíněný CT.  Když se sobestacnost.cz trochu vylepší, tak by mohla část úkolů PK webu převzít. Ozvali se mi dva zájemci (to když jsem se zmínil, že ji zruším) a tak se pokusím do té práce zapojit i někoho dalšího. Pak je tady sociální stránka webu a to jsem si už vyzkoušel také a rozhodně touhle cestou nepůjdu. Nemám na to dostatečnou trpělivost a je tady permaweb a facebook To jsou dva prostory, které mohou také převzít část úkolů vyžadovaných od PK webu (už to stejně dělají). Jak to pozoruju, tak permaweb i facebooková skupina udělala za poslední rok určitý pokrok k lepšímu .......pořád je to tlachárna, ale úroveň se pomalu zlepšuje. Nemá tedy smysl dělat další prostor pro tlachání. Mohlo by tedy stačit udělat nějaký šikovný rozcestník, který by odkazoval na klíčové osobnosti permakultury v ČR, na zajímavé PK projekty a na nejdůležitější akce (setkání designérů, kurzy a podobně.) Financování webu za tak velký problém nepovažuju, klidně to budu sponzorovat (stejně to už na několika webech tak dělám) a nakonec nějaká nevtíravá reklama by těch pár stovek ročně vydělat mohla. Jak to udělat s placením od lektorů .........já bych řekl, že by to pro ně mohlo být zdarma, pokud svůj kurz představí nějakým kvalitním obsahem na webu. Tím si to vlastně zároveň odpracují.


Díky za reakci, a těším se na další. Něco s tím provedeme, kvalitní PK web tady stále schází.


Uživatelský avatar
Evina
Příspěvky: 39
Registrován: 01 srp 2012 19:48

Re: Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Příspěvek od Evina »

Je pravda, že když sem objevila perma a následně hledala co se dalo k tomuto tématu, tak informací je dosti, ale na několika místech ... a pro neznalé Aj je to makačka :-) Takže většina info na jednom místě by byla super. Jistě se dá najít způsob pro udělání webu pěkně přehledného, ale plného podstatných a důležitých informací, hm?


Co se týče obsažnosti-nemohla by teda být z té praktické části udělána odkazová zóna? Viz opět ten komp. čaj například. Jen hodit odkaz na to, kde k danému sehnat více informací. Jak zde, tak soběstačnost se mi líbí, ale tím, že je to v podstatě jen fórum, dopídit se k jedné dané věci dá někdy zbytečně moc času, neb je info rozházeno do více vláken a dotazů.



V případě těchto možností placení to máš alespoň do začátku vyřešeno, nicméně bych řekla, že ať už do nového či do oživení soběstačnosti by nějaký ten drobný peníz vložila většina zde přítomných.



Ať to tu zbytečně nezahlcuji pouze já, zbytek ve zprávě :-)



Já sama za sebe bych určitě uvítala jeden web, který by byl ucelený. Ano, můžu si koupit knížky či absolvovat kurz, ale .... Budu dělat zahradu, takže info by se určitě hodila hromada, ale momentální možnosti mi dovolují pouze tápat přes net, jak by to mělo být, aby šlo o alespoň náznak toho, co bylo zamýšleno.


Uživatelský avatar
Evina
Příspěvky: 39
Registrován: 01 srp 2012 19:48

Re: Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Příspěvek od Evina »

Ještě omluva-sobestacnost.cz má i klasické články, fotky, videa,... takže se omlouvám, že v zápalu boje s písmenky jsem toto označila pouze za fórum....


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ono to je těžké.... permakultura je zvláštní slovo a zvláštní obor. Velice obsáhlý a členitý. Složitost odrazuje a tak by bylo třeba přehledné a srozumitelné  podání a prezentace. Je třeba permakulturu nejen představit, ale i rozebrat filozoficky i funkčně, a hlavně co přináší a co žádá. Permakultura skýtá mnohé, avšak málokdo ji zná a tak bude úkolem mentorů a zkušených vůdců, aby ukojili zvědavost zvedající se vlny zvědavosti a zájmu.Hlavní těžiště vidím v uvádění do praxe a zlidštění.


Byl jsem u jednoho nejmenovaného permakulturisty a jako prostý sedlák jem si odnesl informaci, že bude trvat desítky, možná stovky let, než mi permakultura přineste užitek, mezitím budu muset studovat desítky přednášek a meditovat nad mocí univerza.


Takže jasné a číré podání, vymezení pojmů, a přiblížení ke každodenní realitě.Méně abstrakcí a více člověčiny, aby to pochopil i běžný vesnický hejhula bez akademického vzdělání , ale s vůlí a otevřenou myslí.Příklady táhnou, takže by se na tom foru mělo bez složitostí najít příklady a řešení z praxe.Myslím si, že by byla přínosná burza zkušeností, osobních zkušeností, kde by se mohli zvídaví dozvědět, co kde a jak komu co funguje od rycích vidlí až po fytoterapii. Permakultura je alternativa a alternativu hledá čím dál více lidí . Pokud naleznou přehlednou studnici vědomostí, budou častými návštěvníky či hosty. Je třeba nějaké sofistikované řešení k eliminaci všudypřítomných idiotů, jenž mají nedolatelné nutkání vše zničit, znehodnotit a znechutit. Jsou jich zástupy a mají jasné cíle.


Pokud bude web užitečným, nebude lidem záležet na nějaké té pětce, co pošlou jako sponzorský dar na účet mentora, který to vytvoří. Vyplatí se jim to, i když nutno počítat s českým naturelem.....Co já vidím za stěžejní úkol je přehlednost a ucelenost.


Nebude to jednoduché, bude to určitě přínosné.


 


 


.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Příspěvek od QNX »

Evina: Odkazová zóna? Já bych řekl, že když je odkazů kolem 20, tak to má smysl. Když uděláš seznam a v něm 500 odkazů tak už to nebude funkční. Bude to nepřehledné a mnohem efektivnější by bylo použít google a tam si zadat odpovídající heslo.......... ono by se to třaba zpřehlednit nějak dalo, ale nedovedu si představit, kdo by to všechno udržoval.


Forum ..........permaweb je tlachací a něco tady hledat je utrpení (a tak se o to raději ani nepokouším). Jenže lidé tlachat chtějí a proto tady je docela dost uživatelů. Ve foru na sobestacnost.cz je docela jasná struktura, poměrně striktní řád což sice tlachuchtivce odrazuje, ale pozitivně se to projevuje na přehlednosti a na koncentraci použitelných informací.Výsledkem je relativně velká návštěvnost, ale minimum aktivních uživatelů.  Ještě lepší pro vyhledávání informací by byl model wikipedie .........ale to je zase spousta práce na kterou zatím nejsou lidi.


Placení ........nevím, jestli by drobný peníz vložila většina zde přítomných .... někdo možná ano, ale to už by se mohla  udělat sbírka i na provoz permawebu, který také něco stojí :-) Já bych provoz PK webu klidně finacoval, ale potřeboval bych, aby vznikla sbírka úplně jiná. Potřeboval bych tam kvalitní obsah. To znamená především příspěvky od PK designérů, PK lektorů a od lidí co pracují na vlastních realizacích.... aby se z toho mohl stát objektivní rozcestník. Představení lektorů PK kurzů by pro ně byla reklama, pro designéry by zase bylo reklamou představení jejich designů, pro projekty by to byla také reklama podporující jejich produkty, akce, lákalo by jim to tam dobrovolníky atd. atd. To všechno jako celek by byla dobrá reklama pro permakulturu a to je to o co mi jde.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Příspěvek od QNX »

Evina: fotogaleri, videogalerie a články na sobestacnost.cz .........to všechno chci zrušit a ponechám samotné forum. Důvodem je právě ta pracnost.


JBJ: nojo, ale to jsi mi moc nepomohl :-) To co ty chceš, to je dílo skoro jako naučný slovník o desítkách svazků. Bylo by to fajn, ale kdo to udělá?


Požadavek dostat PK k normálním lidem je jasný. Tady by pomohla právě ta prezentace praktických ukázek z projektů a designů.


Burza zkušeností .......jak to realizovat? To je asi zase úkol pro nějaké diskuzní forum.


Eliminace všudypřítomných idiotů .........haha, to bude sranda. Už teď je mi jasné, že když jednoho idiota z webu eliminuješ, tak druhý začne řvát něco o cenzuře :-)



Uživatelský avatar
Evina
Příspěvky: 39
Registrován: 01 srp 2012 19:48

Re: Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Příspěvek od Evina »

QNX - ten odkaz jsem spíš myslela jako další informace možno najít .... (takže např umisťovat P lektory a pod, jistě má většina svůj web že, takže oboustranná pomoc)


Teď jsem se ještě dívala na soběstačnost-asi by byla opravdu škoda se tomuto webu nevěnovat dál, návštěvnost se časem opět rozjede, a nehledě na již vložený čas, co si do webu dal. Jen doplnit víc info, sice "šuflíky" sou, ale prázdné - viz např zvířata jsou myslím bez článku.



Je mi jasné, že informací je hromada a musí se to vše nějak zkompletovat ať je podstatné a důležité znát, ale jak píše jarda bon jovi - jsem zastánce formy, cituji- Méně abstrakcí a více člověčiny, aby to pochopil i běžný vesnický hejhula bez akademického vzdělání , ale s vůlí a otevřenou myslí.Stýček Googl sice pomůže, ale jak jsem již uvedla v prvním komentu-Aj není můj kamadár, určitě nejsem sama a překladač se taky ne vždy úplně přesně trefí /to teď myslím obecně na veškeré informa/ No bude to asi delší boj, ale to jako vše...



Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Jak by měl vypadat web reprezentující permakulturu?

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Co využít již existující struktury: http://fr.ekopedia.org/Permaculture? Nebylo by to řešení vskutku permakulturní? :-)



Odpovědět