Permakultura - nový sektor

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Petra Stejskalová »

JBJ: Když už oprašujete desatero, zkuste se zamyslet nad přikázáním NEVYDÁŠ KŘIVÉHO SVĚDECTVÍ, zda pod ně také nespadá paušální osočování kdekoho, v tomto případě většiny osmáků, ti totiž vesměs nejsou ulhanými konzumenty konopí a extáze a bez vlastního názoru. Buďte, člověče, konečně trochu věcný a s takovými neopodstatněnými výlevy se jděte bodnout.


ostatní: Omlouvám se za drsnější výraz, ale tento (nejen) nekonstruktivní příspěvek mě dost dopálil.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Petra Stejskalová »

bobek: Nedá mi to, abych se nezeptala na vztah ezoteriky s hasiči - i když je to dost mimo toto téma. O ezoterice vím velké houbeles, což je nejspíš správně, neboť se prý jedná o nauky tajné, o hasičích toho vím zhruba právě tolik, a tak mi souvislost uniká :-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: :-) Já sice nejsem dostatečně omalený, ale na některé komentáře nedokážu reagovat už ani neomaleně a raději je úplně ignoruju. V případě toho komentáře od JBJ ................ to je případ, kdy není vůbec nutné reagovat, protože autor je tak aktivní, že se sám znemožní vlastním příspěvkem. Asi to je něco jako sofistikovanější autocenzura .................autor sice svůj příspěvek zveřejní, ale zároveň ze sebe udělá takkového ...., že ho nikdo soudný nemůže brát vážně.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od jarda bon jovi »

Souhlasím. Kdo má odlišný názor než obecná rovina, musí být idiot.pro paní Stejskalovou. Mám v rodině více kantorů, než je zdrávo, takže jsem v klidu. O křivém svědectví ani omylem. Navíc se stačí poohlédnout po morálním abortu společnosti, aby si jeden udělal úsudek.Osočuju pouze zločineckou vládnoucí úřední garnituru, pokud jsem si vědom.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Máte pravdu - jako ostatně dost často :-) 


Uživatelský avatar
Standa Tencoslezlzestromu
Příspěvky: 5
Registrován: 09 srp 2011 10:42

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Standa Tencoslezlzestromu »

Dobrej večír ve spolek,


 


osobně chápu permakulturu jako přístup k životu, přírodě a společnosti, ve které žijeme. Bejt na 100% nezávislej je celkově dost složitá a labilní záležitost. V mým pojetí je to do určitý míry jakože anarchistickej přístup...na způsob Toma Hodginsona a jeho knihy "Jak být svobodný"...


S.


Uživatelský avatar
Standa Tencoslezlzestromu
Příspěvky: 5
Registrován: 09 srp 2011 10:42

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Standa Tencoslezlzestromu »

Pro Cyril Prosecký: V zásadě s Vámi souhlasím...otázkou jen zůstavá co bude impulzem těchto změn, jak budou bolestivé (sociální nepokoje, války...) a co bude v konečném efektu jejich výsledkem. V zemi, která se zbavila moštáren, mlékáren, cukrovarů...nakonec i do určité míry organizovaného zemědělství...by podobné změny mohly být docela problematické. Tímto nevzývám nějaké doby minulé a dusitanovou velkoprodukci, jen mám obavu, že změnit "satelity" na "permakulturní" společenství bude asi mazec...Permakultura je společenský problém...nejde o to co a kde pěstovat, jde o přístup k sociálnu..a ten je venkoncem zatím dost tristní.


Uživatelský avatar
Kerry
Příspěvky: 6
Registrován: 17 pro 2011 16:25

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Kerry »

...asi máš za sebou to, co do budoucna řeším. T.j. pokud budu doma vyučovat dítě ze třetí třídy, tak by mě opravdu zajímal ten problém, který to pro vás znamenal. Neumím si představit vozit dítě denně do školy a zpět.. to je pro mě úplná ztráta času a náklady na benzín. A co se týče škol, jsem přesvědčená, že tam cpou dětem spoustu nepotřebných informací. Pokud nebudu chtít mít z dítěte lékaře nebo Ing., tak stačí škola na nějaké řemeslo. A to podotýkám, že já jsem hodně studijní typ, jenže je lepší se zaměřit na něco praktického a užitečného, pokud řeším trochu soběstačnost.


Taky by mě zajímalo, proč v čechách považuješ permekulturní zahradu jeko nereálnou? Jaké vlastní zkušenosti tě k tomuto názoru přivedly?


Pokud to nechceš psát sem, budu vděčná, když mi své poznatky napíšeš na e-mail misa.h zavináč centrum.cz


Uživatelský avatar
Kerry
Příspěvky: 6
Registrován: 17 pro 2011 16:25

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Kerry »

..článek je pěknej. Každý si ale pod slovem "soběstačnost" může představovat něco trochu jiného - tedy jinou míru soběstačnosti. Co se potravin týče, si myslím, že stačí jedlý les a třeba slepice, a v tomto směru je pak člověk soběstačný. Otázka je, jak to dělat, aby to fungovalo. Když budu chtít ještě krávu, tak bude potřeba velký pozemek....jak? Už to někdo z vás zkoušel?


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od jarda bon jovi »

Na krávu potřebuješ hektar. Na půlce paseš a na půlce sečeš.Je třeba pamatovat na tele,  který taky něco sežere.Záleží na plemeni, Já měl červenou straku a jerzeyku.Ta druhá je skromnější, a má tučnější mléko. straka 4% a jerzy8%. pochopitelně záleží na nadmořské výšce a kvalitě píce.


ke změnám ve společnosti...


Rozhodně něco křupne, protože se to holt neunese. Zemědělců je pár. Odhadem 120000.  Mají v hrsti obrovské plochy, které jsou obdělávány důmyslnými stroji s neuvěřitelnou efektivitou. Znám družstvo, které má 1200 hektarů a má 4 zaměstnance. Nikdyy už nemohou být potraviny levnější než nyní.Lidé si neuvědomují, že současný blahobyt je neudržitelný a mnozí odmítají přijmout fakt, že naše země není soběstačná v potravinách. Plochy se zmenšily a mnoho políček a luk, které naši předkové obdělávali ručně zmizela pohlcena lesem.


Velké stroje potřebují velké plochy.Nelze jinak, než chemicky, protože nejsou zvířata, která by pohnojila.


O jedlém lese a permakulturní obživě je zde mnoho nepochopitelností.... Kdosi píše jedlý les... kdy vyroste, co přinese, kterak se to uloží na zimu a hlavně,kolik toho potřebuje rodina. Potravinová soběstačnost prezentuje velikou hromadu potravy, přičemž plodné období u nás činí max 5 měsíců v roce.Pak už pouze zásoby.To je jeden z důvodů, proč naši předkové chovaly zvířata. Jako živé konzervy a taky jako zdroj potravy, tedy mléčné potravy v zimním období.


Zkoušel jsem straku bez jádra a dávala víc než 6 měsíců po sobě 10 litrů dobrého mléka. pouze seno a řepa. s jádrem to je téměř dvojnásobek, ale pro čtyřčlenou rodinu to je gut.


Je najivní si myslet, že půda jako taková začne plodit nějaké konkrétní výsledky bez prohnojení a obohacení humusem.


Proti permakultuře nic nemám, ale kde vzít mulčovací hmotu v soběstačném stavu???


Odpovědět