Permakultura - nový sektor

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Odpovědět
bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od bobek »

Geniální. To musel autor v kavárně vymejšlet nejmíń 14 dní. Neztratilo se náhodou něco v překladu ? Já bych to tipnul spíš na myšlenku Jacka Herera ...


 



John Kallas v ní rozvíjí zajímavou myšlenku. Mnohé plevele patří mezi jedlé plané rostliny. Pokud by ve společnosti stoupl zájem o plané jedlé rostliny a vznikl by pro ně nový trh (v USA prý některé restaurace začínají nabízet pokrmy z divokých rostlin), organičtí zemědělci by toho mohli velmi dobře využít. Buď tak, že by jedlé plevele na novém trhu začali prodávat a zvýšili tím své zisky, nebo tak, že by nabídli zájemců (klubům sběračů planých rostlin) možnost nasbírat si jedlé divoké rostliny přímo na jejich poli. Tím by si vlastně zdarma zajistili plení. To jen tak pro zajímavost. Knížka stojí určitě za přečtení celá.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od QNX »

Marek Kvapil: Jistě, první na ráně jsou primární producenti, tedy rostliny.  Rád bych se konečně dostal k realizaci projektu KLB, který by mi umožnil získat naprosto bezkonkurečně největší množství bílkovin z rostlinné biomasy (na jednotku plochy i práce), které je normálně téměř nejedlá. Na nějaké "jedlé pletí" bych se nespoléhal, to je dost ujetá představa :-) Hmyz (a houby) je možné využít ke zpracování odpadů a následně ho použít třeba pro krmení drůbeže a ryb, že nejde o primární producenty v tomto případě vůbec nevadí. Na naší akvakultuře mám také ještě spoustu práce a těch pár ryb co zatím v rybnících mám to jistě není ani zdaleka využití ekosystému na maximum ..... i když některé limity se mi už začínají ukazovat. Letos plánuju dosazení dalších jedlých vodních rostlin a promyšlenější rybí osádku. V plánu mám i vybudování umělého mokřadu s produkční funkcí ......... atd. atd. Je to běh na dlouhou trať a potenciál nevyužitých možností je obrovský .......... třeba si těch možností někdo všimne a konečně se začne pracovat na něčem užitečnějším než jsou bylinkové spirály a pneumatiková jezírka :-) BTW nemáte někdo pár kg žaludů? Letos jsem je zase nějak nestihnul nasbírat a potřeboval bych je na experimenty s hydrolýzou tříslovin.


Marek Kvapil
Příspěvky: 54
Registrován: 19 bře 2010 22:55

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Marek Kvapil »

Bobek: To není překlad, ale převyprávění. Není zcela přesné, ale základní myšlenka v něm, doufám, zůstala. Mně se ten nápad líbí, je to cosi nového a třeba by to mohlo prospět rozvoji venkova. Samozřejmě taky nemuselo. Ale nám tady jde přece o nové přístupy, myšlenky a nápady. Na začátku je vždycky nějaká nová idea, koncept. Bez toho se dál nepohneme. (Není důležité kdo a kde tu počáteční myšlenku měl. Dokonce ani není nutné, aby autor nějaké vize tu vizi sám realizoval. Někdo je prostě dobrý myslitel a někdo jiný zase realizátor.) Potom následuje testování realitou. Kritika nových nápadů je samozřejmě žádoucí. Takže sem s ní..


bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od bobek »

Tak tu založíme téma "Brain storming" a tam můžeme tyhle nápady kavárenských intelektuálů sypat. To je jediná konstruktivní věc která mne teď napadá.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od QNX »

Bobek: já snad ani nové nápady nechci :-) Těch starých už mám tolik, že na jejich realizaci bych potřeboval mnoho životů.


Marek Kvapil
Příspěvky: 54
Registrován: 19 bře 2010 22:55

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Marek Kvapil »

Bobek: K brainstormingu nás tady Cyril Prosecký vyzýval. Cituji z jeho předešlého příspěvku:



„Ohledně hledání tohoto řešení jsme momentálně ve fázi jakéhosi brainstormingu. Buďme kreativní, navrhujme třeba i bláznivá řešení. Něco se ujme, něco ne. Možná se nějaká, na první pohled potrhlá myšlenka vyvine v něco přínosného. Více fantazie.“



Pokud se něco někomu jeví jako zcela evidentní blbost a říká to nahlas, je přinejmenším slušné, aby svůj názor zdůvodnil. Protože z pohledu někoho jiného to tak evidentní vůbec být nemusí. Právě někde v meziprostoru mezi tvým a mým náhledem se rodí diskuze. Argumenty ad hominem (typu: je to výplod kavárenského intelektuála), odvádějící pozornost od samotné myšlenky k jejímu autorovi, nelze brát vážně a ve věcné diskuzi nemají co dělat.


Marek Kvapil
Příspěvky: 54
Registrován: 19 bře 2010 22:55

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Marek Kvapil »

QNX: Na výsledky tvého projektu KLB jsem moc zvědavý. Žaludy už žádné nemám, ale na podzim jsem jich pár nasbíral, máčel je ve vodě a potom se mi je podařilo spálit v troubě:-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od QNX »

Marek Kvapil: tak z toho bylo žaludové kafe? KLB je potravina budoucnosti a je škoda že se tomu v ČR asi vůbec nikdo nevěnuje. Kdyby náhodou někdo věděl o nějakých pokusech v ČR tak mi prosím dejte vědět.  Taky by se mi hodil nějaký dobrý zdroj ze kterého by se dal zjistit obsah jednotlivých aminokyselin v  nepotravinářských rostlinách. Pak by se dal navrhnout i optimální mix rostlin pro danou lokalitu.......... mix s maximálním výnosem, minimální pracností a maximální nutriční hodnotou výsledného KLB.


Marek Kvapil
Příspěvky: 54
Registrován: 19 bře 2010 22:55

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Marek Kvapil »

QNX: Kafe mě nenapadlo. Zadal jsem do googlu heslo "koagulát listových bílkovin" a hádej, jaký odkaz mi vyjel jako první? Nemáš nějaké odkazy k prostudování? Řešili jste to na soběstačnosti?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od QNX »

Marek Kvapil: na sobestacnost jsem dal pouze stručné info a odkaz na PDF, který to dost podrobně popisuje.


http://www.sobestacnost.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=100


Když budeš hledat KLB na internetu tak použij heslo "leaf curd".  Ve světě už běží velké KLB projekty, tak technologie je to odzkoušená. Jenom potřebné zařízení vhodné pro malovýrobce na trhu zatím schází.


Odpovědět