Permakultura - nový sektor

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Odpovědět
Uživatelský avatar
Alda Linhart
Příspěvky: 29
Registrován: 02 úno 2012 08:24

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Alda Linhart »

Ne že by se vůbec nezobrazovala, ale některé položky menu jsou prostě prázdné. Přímý odkaz v pohodě. Díky.



Nějaké info v češtině je dostupné? ne že bych neuměl vůbec anglicky,ale ta skoro 400 stránková věc je docela derda.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od QNX »

Alda Linhart: možná to je tvou IP adresou. Třeba máš smůlu a zrovna ta tvoje je v některé zabanované řadě. Měl jsem tam problémy se spamem a musel jsem nějaké skupiny IP adres zablokovat.


V češtině toho moc nenajdeš. Tady to asi nikdo neřeší. Zatím jsou v supermarketech regály plné, proč by se někdo obtěžoval s nějakým KLB? :-) Pokud se nějaký zájemce najde, tak to můžeme vyzkoušet. Na koagulaci jsem si koupil parní generátor a mám i přístup k 50t lisu na kterém by se to dalo lisovat. Jenom vhodný drtič zatím nemám a do lisu by se ještě musela udělat nějaká vana. Už mi toho moc neschází a KLB můžu začít vyrábět.


Uživatelský avatar
Michal Ivan
Příspěvky: 12
Registrován: 24 bře 2011 12:36

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Michal Ivan »

Alda Linhart: Problém so stránkou Sobestacnost môže spôsobovať aj AdBlocker - ak nejaký máš, buď ho vypni alebo stránku pridaj do výnimiek (mne osobne sa to stalo vo FF aj Chrome a kým som neprišiel, kde je chyba, musel som kvôli tej stránke púšťať IE, uf)


Uživatelský avatar
Alda Linhart
Příspěvky: 29
Registrován: 02 úno 2012 08:24

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Alda Linhart »

To je ono!!!! AdBlocker to byl.... Diky!

Michal Ivan říká:


Alda Linhart: Problém so stránkou Sobestacnost môže spôsobovať aj AdBlocker - ak nejaký máš, buď ho vypni alebo stránku pridaj do výnimiek (mne osobne sa to stalo vo FF aj Chrome a kým som neprišiel, kde je chyba, musel som kvôli tej stránke púšťať IE, uf)





Uživatelský avatar
Ronja Korousová
Příspěvky: 71
Registrován: 02 dub 2012 14:16

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Ronja Korousová »

Fakt? Tady v Čechách? Jak dlouho nejí? S touhle problematikou jsem se setkala nedávno a docela mě zajímá. Andrey92 říká:
znám chlápka, který nejí vůbec, takže mi nikdo potravinovou soběstačnost nevymluví, je to jenom o pohodlnosti člověka, který byl a je stále rozmazlován po všech stránkách potřeb i tužeb. člověk je zvíře a tak by se měl i stravovat. už tady vidím ty komentáře o této utopické poznámce, ale pro mě je to výzva, vynucená instinktem.

Uživatelský avatar
pk161
Příspěvky: 70
Registrován: 17 led 2012 11:28

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od pk161 »

R. Steinera neznám, ale myslím že je to blbost. Samozřejmě by se nemělo žít jen s brambor, je potřeba zasadit ještě něco jiného. Brambory ale vidím jako takový základ. Vždyť s příchodem brambor skončily v Evropě hladomory.

Gajbraš Tribvud říká:


Ohledně těch brambbor. R. Steiner říká: nadměrný konzum brambor škodí hlavě. A dále pak: zvláště brambor je správným producentem materialismu. Brambor je vlastně hrozně potměšilý, lstivý, chytrý až do krajnosti. To jsou jen výňatky z knihy Příroda a člověk. Ačkoliv Steinerovy postupy a teorie zní dost neuvěřitelně a směšně, u řady z nich jsem zjistil, že fungují. S bramborem bych zacházel opatrně a nespoléhal bych na něj.

Stříbrný Vlk říká:


Potravinovou soběstačnoct už vyřešili naši předkové. Jako základní potravinu si zvolili brambory. Myslím, že by jsme si z nich měli vzít příklad. Máme se od nich co učit.








Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Bebe »

QNX: Nie je celkom správne počítať investície do nákladov, pretože tým získame skreslený obraz ekonomickej efektívnosti, teda pomer vstupnej ceny investície a doby návratnosti. Isteže doba návratnosti investície do krajinotvorby, ekológie a prírody vôbec sa môže počítať na generácie, avšak tomu často zodpovedá i doba životnosti investície. Ďalšia vec je, že ak nastane výrazný pohyb v cenách napr. energií, potom sa môže i veľmi drahá investícia do technológie výroby vlastnej elektriny vrátiť behom krátkej doby. Z dnešného pohľadu prepočítavame náklady i investície na peniaze, no správnejšie by bolo, prepočítavať to na nejakú jednotku so stabilnejšou hodnotou. Berie toto hľadisko vôbec permakultúra do úvahy a má na to nejaké nástroje, alebo to je potrebné ešte vymyslieť?


Ďalšou veličinou je zisk, čo by sme v permakultúre mohli nazvať prebytkom. Ten by bolo možno vhodné v nejakom pomere rozdeliť na novú investíciu a charitu, teda zvyšok rozdať tým, čo majú málo, či dokonca trpia nedostatkom, alebo nie sú schopní sa sami o seba postarať.


Uživatelský avatar
Honza Kral
Příspěvky: 91
Registrován: 03 čer 2011 11:58

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Honza Kral »

Investice do projektů je standardni sepsat v hodinach lidske prace v danych platovych třídách, v kubicich danych materialů, v kWh, litrech paliva atp,  pak udělat souhrnný výstup s přepočtem na prachy přes aktualizovatelné parametry aktuálních cen a daní. Takový projekt je nafurt a dá se modifikovat donekonečna. Ať se hne cokoliv, stačí přepsat pár čísel. Ale u permakulturistů jsem nic takového neviděl s vyjímkou Ondřeje Netíka a jeho projektů na hlinoslaměnné domky.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od QNX »

Bebe: to o čem píšeš se v permakulturních kruzích zatím téměř vůbec neřeší. Je to dané především tím, že skutečná perma-kultura je mnohem víc někde v budoucnosti než v přítomnosti. V přítomnosti mnohem častěji potkáš pseudopermakulturu, nebo různé formy okrasné "permakultury" a tam nějaké skutečné a hmatatelné výstupy nejsou důležité. Je to dané i měřítkem, protože většina zájemců o permakulturu se pohybuje kolem projektů zahradní velikosti a tam je to takové hraní při kterém se na ekonomiku a dlouhodobé dopady nehledí. Investice, náklady, pracnost, efektivnost, užitek ........ to jsou kategorie které se mnohem důrazněji derou na povrch při práci na větších projektech (dejme tomu pozemky 10-100ha a určitě tomu tak bude i na větších, ale k těm jsem se ještě nedostal a pochybuju, že se nějaký prmakulturní projekt nad 100ha v ČR v dohledné době objeví. Tomu ještě doba nepřeje). ..... u těch větších projektů je to nutné řešit, ale kde jsou ty správné hranice, měřítka, postupy ........ tak na to musíme teprve přijít. Zatím je to docela neprobádaná oblast.


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Bebe »

QNX: ako je možné, že sa to vôbec nerieši? Ako chceme niekoho presvedčiť, že to bude fungovať, ak nemáme vypracovaný ekonomický model? Všetky stabilné kultúry a všetky významné civilizácie mali ekonomiku prepracovanú do najmenších detailov. Nechce sa mi veriť, že toto nikoho nenapadlo, pretože ak budeme perspektívne uvažovať o permakultúrnom spoločenstve, ale s ekonomickými veličinami dnešnej doby, bude to navzájom nekompatibilné, nakoľko permakultúra sama dáva vznikať novým, alebo doteraz zanedbávaným veličnám, ako čistota a ochrana životného prostredia, zhodnotenie odpadov, alebo používanie ekologických zdrojov energie a naopak obmedzuje, alebo úplne dáva zanikať doteraz platným ekonomickým veličinám, ako význam tvorby zisku, úrok a to už vôbec nehovoríme o cenotvorbe.


Nečudujem sa, že sa mnohí bezhlavo vrhajú do alternatívnych projektov, alebo sa jednoducho zoberú a idú skúšať žiť niekde na záhrade, či na poli. Nakoniec to však možno je dobre, pretože títo nadšenci môžu priniesť nové pohľady na to, čo si dnes ani nevieme predstaviť a možno raz jeden z nich zoberie tužku a papier a začne rátať.


Odpovědět