Permakultura - nový sektor

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Odpovědět
Marek Kvapil
Příspěvky: 54
Registrován: 19 bře 2010 22:55

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Marek Kvapil »

Na webu TZB vyšel pěkný článek o dopadech ropného zlomu. Přidávám sem odkaz, protože to souvisí s tématem:


http://energie.tzb-info.cz/energeticka-politika/8217-uvaha-nad-energetickou-politikou-cr-a-nemecka


Zde dva úryvky z článku:


"Ropa je přímo či nepřímo potřebná pro více než 90 % současné produkce zboží a služeb a dopady ropného zlomu tak nastanou napříč všemi sektory ekonomiky. Posun v cenách změní spotřebu, výrobu i zahraniční obchod. Možnosti přizpůsobení výroby jsou dané substitučními možnostmi alternativ k ropě v jednotlivých článcích výroby. Například v automobilovém průmyslu by se podmínky pro výrobu, prodej a provoz změnily natolik, že by celý sektor musel podstoupit fundamentální přeměnu. 3 Při přechodu na post-fosilní ekonomiku se mohou objevit nové sektory, pracovní příležitosti a trhy. Toto ekonomické obrození se může ale nejdříve projevit jako strukturální nezaměstnanost spojená s poklesem ceny lidského kapitálu a podle toho se také projevit na ekonomice."


"Protože se dosud nenašla dostatečná alternativa v podobě obnovitelného zdroje pro osobní motorizovanou dopravu, zapříčiní nejspíše ropný zlom a růst cen paliv její velké omezení. To přinese okamžité dopady na způsob života v moderních průmyslových společnostech. Pokud budou dopady velké, zasáhnou nejen dojíždějící z předměstí a satelitních sídel, ale celý automobilový průmysl a další oblasti ekonomiky, od stavebnictví po turismus. Krize mobility se tak může stát dalším rozměrem ekonomické krize. Přeprava zboží představuje díky dnešní globální dělbě práce komplexní systém závislý na ropě, který není vůbec lehké přestavět. Omezení přepravy se týká všech druhů zboží včetně životně důležitých produktů. Mezi ně patří zejména potraviny, na jejichž produkci může mít ropný zlom znatelné dopady. Ty se budou od potravinových krizí v historii lišit tím, že (1) budou mít dopad na veškeré potraviny obchodované na velké vzdálenosti, (2) hektarové výnosy zemědělství používajícího hnojiva, pesticidy a stroje se kvůli nedostatku ropy sníží, (3) nárůst cen bude mít dlouhodobý charakter, nebude výsledkem jedné neúrody, (4) konkurence plodin pro pěstování biopaliv na zemědělské půdě prohloubí nedostatek potravin. Pravděpodobnost vážných krizí s důsledky pro bezpečnostní politiku se bude zvyšovat tam, kde je úroveň potravinové bezpečnosti již teď nízká a bude se dále zhoršovat s nedostatkem vody."


Když to čtu, tak si říkám, že bychom potravinovou soběstačnost domácností a jednotlivců neměli tak rychle házet za hlavu.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od QNX »

Marek Kvapil: ""Protože se dosud nenašla dostatečná alternativa v podobě obnovitelného zdroje pro osobní motorizovanou dopravu" .......... ale alternativu máme v bezmotorové dopravě, třeba chůze, jízda na kole, jízda na koni a vozíky tažené lidskou silou, nosítka :-) Jde jenom o změnu přístupu. Stejně se pořád přesunujeme jako debilové, tak se prostě trochu víc usadíme. Přepravovat se bude méně, vzroste lokalizace a poklesne centralizace.


Potravinovou soběstačnost není nutné házet za hlavu. Potravinová soběstačnost je možná, ale podobně jako v té dopravě je nutná změna přístupu. Třeba myšlenku, že si každý bude pěstovat vlastní zrní bych za hlavu hodil, jsou i jiné zdroje a pro soběstačnost dokonce mnohem vhodnější.


Marek Kvapil
Příspěvky: 54
Registrován: 19 bře 2010 22:55

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Marek Kvapil »

QNX: Myslíš těmi jinými zdroji jiné plodiny (třeba brambory, kukuřici, jedlé kaštany..), lokální zemědělce nebo ještě něco jiného?


Hemenway píše: "Pokud však získáváte většinu kalorií z vaší země, jste téměř jistě zemědělec na plný úvazek, a zasloužíte úctu za svoji těžkou práci. Vidíme tedy, jak obtížná, a dokonce i nežádoucí, soběstačnost je. Dokonce ani v permakulturním systému nebudete mít čas na nic jiného, budete-li opravdu potravinově soběstační." Myslím, že to není úplně pravda, že totiž při plné potravinové soběstačnosti nebude čas na nic jiného. Jedná se víceméně o sezónní záležitost. V zimě je času dost na jiné věci, třeba na vydělávání peněz. Tento ekonomický model kombinující samozásobení (jaro-podzim) a řemeslnou výrobu (přes zimu) popisuje Sharon Astyk ve výše odkazovaném článku.


Hemenway dále píše: "Veterán permakultury designér Larry Santoyo říká: Jděte na nejvyšší úroveň zobecnění vašich potřeb. Myšlenka "Musím pěstovat své jídlo" je bolestně omezená. Myšlení "Musím uspokojit potřebu potravin zodpovědně" nabízí obrovské množství možností, ze kterých si můžete vybrat ty stabilní a vhodné." Já těch "stabilních a vhodných" možností zas tolik nevidím. Třeba právě otázka náhrady průmyslově pěstovaného obilí nějakou permakulturní alternativou: Neznám žádného permakulturního zemědělce, u kterého bych mohl nakoupit zrní, takže zbývají vlastně jen dvě možnosti - buď si ho vypěstuji sám, nebo si vypěstuji nějaké jiné plodiny, které ho dokážou nahradit.


Nejsem si jistý tím, zda úsilí o plnou potravinovou soběstačnost je opravdu nežádoucí, jak tvrdí Hemenway.



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od jarda bon jovi »

 Ano, krásné myšlenky. Sám jsem zjistil, že uživit se ze svých potravin  je prostě paráda. Avšak, chléb náš ve zdejší..... Fakt to je potíž. Pokusím se přiblížit. Organickým hnojením se dostaneme na 25 centů z hektaru. To je 25 pytlů z půlhektaru.Musíte zorat. Chce to traktor, pluh, brány nebo kultivátor, smyky či smykobrány, v suchu vály.Jo, secí stroj a v případě organické produkce i prstové brány na likvidaci dvouděložných plevelů.....Zapoměli jsme pohnojit, takže 200 až 300 metráků hnoje po hektaru, který musíme nějak rozmetat, nějak naložit a dovézt na vlečce... Takže, devítku sklopku a třikrát vrchovatou. Ha, taky čelní nakladač, kterým ten hnůj naložím, přeložím na rozmetadlo hnoje......Máme žně , takže kombajn a za kombajnem musíme odstranit slámu, takže sběrací vůz, nebo lis na balíky, nebo drtič slámy.... Nebo postaru cepem a pálat. Nebo nověji a mlátičku a fofr na čištění zrní.


Jasně že jsem zapoměl podmítacím pluhem nebo radličkovým podmítákem hned za kombajnem podmítnout, aby plevel nerostl moc bujně.


Tolik k zrní. Pak musíme ze zrní odrat otruby, páč z celozrnné mouky nikdy neupečete takový chléb, na který jste zvyklí.
Chleba je boží dar.... To však pochopíme, až si jej vyrobíme od A až do Z.


S párou koní a dobrým pluhum obracákem zořete dobrou půdu hektar za 3 dny práce.Kůň  began sežere 10 metráků sena a pár metráků ovsa.  Do velkovýrobou vymrskané půdy ten pluh však nedostanete.Jo jo, řekne se chleba a nezávislost, soběstačnost.Zrní bez nafty je zatím pro mne nemožné.


Raději budu žrat brambory a zelí, živobytí celý.......


 



Marek Kvapil říká:


QNX: Myslíš těmi jinými zdroji jiné plodiny (třeba brambory, kukuřici, jedlé kaštany..), lokální zemědělce nebo ještě něco jiného?


Hemenway píše: "Pokud však získáváte většinu kalorií z vaší země, jste téměř jistě zemědělec na plný úvazek, a zasloužíte úctu za svoji těžkou práci. Vidíme tedy, jak obtížná, a dokonce i nežádoucí, soběstačnost je. Dokonce ani v permakulturním systému nebudete mít čas na nic jiného, budete-li opravdu potravinově soběstační." Myslím, že to není úplně pravda, že totiž při plné potravinové soběstačnosti nebude čas na nic jiného. Jedná se víceméně o sezónní záležitost. V zimě je času dost na jiné věci, třeba na vydělávání peněz. Tento ekonomický model kombinující samozásobení (jaro-podzim) a řemeslnou výrobu (přes zimu) popisuje Sharon Astyk ve výše odkazovaném článku.


Hemenway dále píše: "Veterán permakultury designér Larry Santoyo říká: Jděte na nejvyšší úroveň zobecnění vašich potřeb. Myšlenka "Musím pěstovat své jídlo" je bolestně omezená. Myšlení "Musím uspokojit potřebu potravin zodpovědně" nabízí obrovské množství možností, ze kterých si můžete vybrat ty stabilní a vhodné." Já těch "stabilních a vhodných" možností zas tolik nevidím. Třeba právě otázka náhrady průmyslově pěstovaného obilí nějakou permakulturní alternativou: Neznám žádného permakulturního zemědělce, u kterého bych mohl nakoupit zrní, takže zbývají vlastně jen dvě možnosti - buď si ho vypěstuji sám, nebo si vypěstuji nějaké jiné plodiny, které ho dokážou nahradit.


Nejsem si jistý tím, zda úsilí o plnou potravinovou soběstačnost je opravdu nežádoucí, jak tvrdí Hemenway.






Marek Kvapil
Příspěvky: 54
Registrován: 19 bře 2010 22:55

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Marek Kvapil »

Jarda bon jovi: Díky za tvou zkušenost, vypěstovat obilí asi opravdu není žádná sranda. Mně je bližší intenzivnější a možná méně "těžkopádný" zahrádkářský přístup, který si vystačí s rýčem, motykou (případně plečkou) a kolečkama. Základ bych viděl ve čtyřech plodinách: brambory, kukuřice, fazole a tykve (dýně). V omezeném množství je pěstuji již dnes. Zcela potravinově soběstačný nejsem, ani jsem nikdy nebyl, ale rád bych to zkusil právě s těmito rostlinami. Alespoň na jeden rok.


Pro mírné pásmo neexistuje žádná plodina s vyššími kalorickými výnosy na m2 nebo na hodinu práce než brambory. Vypěstovat a "vymlátit" kukuřici je snadnější než vypěstovat a vymlátit jakékoli jiné obilí o stejné kalorické hodnotě. Fazole a jiné luštěniny je snadnější sklidit a připravit z nich pokrm než udělat totéž s obilím a to včetně kukuřice. Brambory, kukuřici i fazole lze uskladnit minimálně na jeden rok. Zimní odrůdy tykví jsou k tomu všemu skvělým doplňkem, který vydrží minimálně do ledna, ale některé odrůdy i déle.


Jsem zvědavý, jak moc to bude náročné.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od jarda bon jovi »

Paráda... tak to jedem po stejné cestě....já tam přihodil červenou řepu, mrkev a celer.teda a fazole, protože je MILUJU.A  nezapomeň, chybama se člověk učí.Já  to  letos pohnojil s dýněma, postavil jsem jim sklad a.... většina je v řiti.potřebují vyšší teplotu na skladování  a já vůl to nevěděl..Zato hrušky a jablka mám, jako bych je včera utrhnul.Fazole jsem pěstoval tak, že jsem pod starý strom nasypal  hromadu kompostu a do ní nasázel fazule.Pnulo se to po haluzích nahoru a mezi jablkama fazule....Když jsem měl dýně na chodbě a v teplém sklepě, vydržely do jara.Pak byly sežrány.Patizony a cukety mám ještě nyní ve sklepě, a na uskladnění je jeden druh, co vydrží navěky......
http://www.dynovysvet.cz/products/iron-cup/


 


Měli jsme na prodej nějaké přebytky....lidi se mohli po domácí zelenině, ovoci i klobáskách zbláznit. kdybychom produkovali tisíckrát více, tak ani kousek zájmu neuspokojíme.....


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od QNX »

Marek Kvapil: Myslím tím ještě jiné zdroje. Je možné využívat i zatím nevyužívané zdroje potravin a je možné přebudovat složení jídelníčku na mnohem efektivnější skladbu (posunutím naší spotřeby směrek k potravinám ležícím na nižších úrovních trofického řetězce). Tohle téma by stálo za důkladnější rozpracování. Například uspořádání nějakého workshopu na tématu "plané rostlin, chov hmyzu (potravinářského i krmného), pěstování hub, příprava koagulátu listových bílkovin atd. + k tomu všemu recepty" to by pro zájemce o potravinovou soběstačnost mohlo být velice prospěšné. Často nám u nohou leží bohaté zdroje potravin, které pouze nedokážeme využít. Určitě na tom budu pracovat a podobná témata budu stále víc zařazovat do permakulturních kurzů. Kdyby se někdo chtěl na přípravě podobných témat podílet, tak budu jedině rád. Sám to nestíhám.


Marek Kvapil
Příspěvky: 54
Registrován: 19 bře 2010 22:55

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Marek Kvapil »

QNX: Já mám v plánu se teď věnovat spíš tradičnějším plodinám, ale to téma mě určitě zajímá a rád se do něj časem ponořím třeba i hlouběji. Napadá mě k tomu, že energeticky jsou nejníže v potravním řetězci rostliny, takže nejefektivnější by měla být vegetariánská strava. Houby i hmyz jsou závislé na biomase rostlin podobně jako býložravci, takže efektivnější než čistě rostlinná strava asi nebudou. Možná jsou ale efektivnější než tradiční býložravci v přeměně nejedlé biomasy v jedlou. A houby navíc dokážou strávit dřevo.


Plané rostliny jsou moc zajímavé téma. V USA k tomu vyšlo několik knih a dokonce se tam i pořádají praktické kurzy věnované jedlým planým rostlinám a jejich přípravě přímo v přírodě. V Sedmé generaci k tomu vyšel pěkný článek: http://www.sedmagenerace.cz/text/detail/divoke-a-zapomenute?fb_comm...


Z hlediska zónování patří volně rostoucí plané rostliny do zóny čtyři, což je snad jediná oblast, pro kterou by se možná hodil pojem "bezúdržbovost". Určitě by se o nich mělo mluvit i na permakulturních kurzech a to nikoli jen v souvislosti s jedlým lesem.




Marek Kvapil
Příspěvky: 54
Registrován: 19 bře 2010 22:55

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Marek Kvapil »

Ještě k planým rostlinám. Trošku jsem se začetl do knížky Edible Wild Plants. John Kallas v ní rozvíjí zajímavou myšlenku. Mnohé plevele patří mezi jedlé plané rostliny. Pokud by ve společnosti stoupl zájem o plané jedlé rostliny a vznikl by pro ně nový trh (v USA prý některé restaurace začínají nabízet pokrmy z divokých rostlin), organičtí zemědělci by toho mohli velmi dobře využít. Buď tak, že by jedlé plevele na novém trhu začali prodávat a zvýšili tím své zisky, nebo tak, že by nabídli zájemců (klubům sběračů planých rostlin) možnost nasbírat si jedlé divoké rostliny přímo na jejich poli. Tím by si vlastně zdarma zajistili plení. To jen tak pro zajímavost. Knížka stojí určitě za přečtení celá.


bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od bobek »

Já bych to viděl na ty chrousty :-)


Odpovědět