Permakultura - nový sektor

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Odpovědět
Marek Kvapil
Příspěvky: 54
Registrován: 19 bře 2010 22:55

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Marek Kvapil »

QNX: Díky, ten materiál v PDF je výborný. Low-tech výroba zelného tvarohu:-). Zkusím prostudovat celé. Nebude problém s uskladněním?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od QNX »

Marek Kvapil: Asi tak stejný jako u jiných potravin. Znáš třeba seitan? To je koncentrovaná bílkovina z pšenice. Obsah bílkovin i struktura budou podobné, trvanlivost asi také taková. Takže uděláš KLB, ochutíš a zavaříš do sklenic ..... a máš zásobu na celou zimu ....... polotovary pro rychlé vaření. Pořízení vybavení pro přípravu KLB sice nebude malá investice, ale jako investice do potravinové soběstačnosti a bezpečnosti to asi nemá konkurenci.


Marek Kvapil
Příspěvky: 54
Registrován: 19 bře 2010 22:55

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Marek Kvapil »

QNX: Jo, seitan znám. Za vyzkoušení to určitě stojí. Ale třeba uskaldnit brambory nebo tykve se mi zdá jednodušší.


Marek Kvapil
Příspěvky: 54
Registrován: 19 bře 2010 22:55

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Marek Kvapil »

Z příkladu Řecka se zdá, že v zemědělství jsou opravdu volné niky: "Zatímco v jiných oblastech řecká nezaměstnanost roste, v zemědělství pracovních míst přibylo – jen v prvních dvou krizových letech 2008–2010 se počet Řeků obhospodařujících své pozemky zvýšil o 32 tisíc." (http://www.novinky.cz/ekonomika/255751-recka-cesta-ke-spase-lide-hledaji-poklady-a-chovaji-hlemyzde.html) Podobně v USA se za Velké hospodářské deprese zvýšil početl obvyvatel venkova o milion lidí - právě kvůli možnosti praktikovat zemědělství.


Uživatelský avatar
pk161
Příspěvky: 70
Registrován: 17 led 2012 11:28

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od pk161 »

Potravinovou soběstačnoct už vyřešili naši předkové. Jako základní potravinu si zvolili brambory. Myslím, že by jsme si z nich měli vzít příklad. Máme se od nich co učit.


Marek Kvapil
Příspěvky: 54
Registrován: 19 bře 2010 22:55

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Marek Kvapil »

Silberwolf: Ano, brambory mají srovnatelný obsah proteinů jako obiloviny. Dokonce lze prý přežít téměř výhradně na bramborové dietě. Na druhou stranu spoléhat se jen na brambory se může vymstít. Příkladem budiž Velký irský hladomor, který postihl v polovině 19. století chudé Iry, když jim plíseň bramborová zdecimovala úrodu brambor - jejich primární zdroj potravy.



Uživatelský avatar
Alda Linhart
Příspěvky: 29
Registrován: 02 úno 2012 08:24

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Alda Linhart »

Ten odkaz mi nefunguje :-( Jak najít to PDFko? O něčem jako KLB slyším prvně a zajímá mě to. Díky.

QNX říká:


Marek Kvapil: na sobestacnost jsem dal pouze stručné info a odkaz na PDF, který to dost podrobně popisuje.


http://www.sobestacnost.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtop...


Když budeš hledat KLB na internetu tak použij heslo "leaf curd".  Ve světě už běží velké KLB projekty, tak technologie je to odzkoušená. Jenom potřebné zařízení vhodné pro malovýrobce na trhu zatím schází.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od QNX »

Alda Linhart: Je to velké PDF a chvíli trvá než se načte, ale odkaz jsem teď zkoušel a funguje.


Uživatelský avatar
Alda Linhart
Příspěvky: 29
Registrován: 02 úno 2012 08:24

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od Alda Linhart »

Hm, nevím kde je chyba, ale mně se i po kliku na Forum v menu zobrazí jen prázdná stránka (FF 9.0.1) v layoutu webu. Obdobně se mi prázdná stránka zobrazuje i u dalších položek: Rostliny, Zvířata, Akce, Odkazy... :-(


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakultura - nový sektor

Příspěvek od QNX »

Alda Linhart: Aha, tobě se nezobrazuje sobestacnost? To zatím nikdo jiný nehlásil. No to je jedno, stejně se to chystám celé předělat. Vyzkoušej přímo odkaz na PDF:


http://www.leafforlife.org/PDFS/english/Leafconm.pdf


Odpovědět