Permakulturní zkušenosti

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Odpovědět
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

Tak s tímhle nezbývá než souhlasit. je to tak... člověk halt nevidí za každičkej roh....Enem si to musí jeden uvědomit.


V podstatě mi vadí ta komercionalizace. Zaplať a my ti neco povíme
Nezaplatíš , tak nazdar, nic nebude. Jako by jeden, co učil lidi kdysi dávno chytat ryby za to  chtěl nějaký šekely,nebo mojžíš převedl svůj národ za peníze.....Je to však vyloženě můj privátní úhel pohledu.



QNX říká:


JBJ: Píšeš "Dosud jsem neměl čas ani inteligenci na jediný seminář či kurz. to naši předkové neznali a žili." ....... Opravdu to naši předkové neznali? Já bych řekl, že předávání informací je stejně staré jako lidská kultura sama. Dříve se tomu asi neříkalo kurz, ale podstata byla úplně stejná jako dnes (předávání znalostí v posloupnosti učitel žák), mění se pouze forma.


Když si vzpomenu na kalendář Anasáziů, tak to bylo docela sofistikované dílo a ten kdo ho chápal jistě své znalosti někumu předal na akci s názvem "kurz používání kalendáře" Kdyby se ten kurz nekonal, tak ti předkové (v tomto případě asi ne naši) kalendář nemohli používat ......... a díky tomu možná ani nepřežili (kalendář jim umožnil zefektivnit získávání potravy).


Nebo třeba znalost navigace u ostrovních národů ......... kdo byl na kurzu "jak se dostat z ostrova A na ostrov B a nezabloudit" , ten se tam dostal. Kdo na kurzu nebyl, ten zabloudil a zemřel.


Nebo třeba kurz s názvem "SongLines" u australských domorodců ....... jeho absolvování také mohlo znamenat rozdíl život/smrt.


 


Jooo, permakulturní kurzy, to už tady bylo tisíce let před vznikem permakultury. Tenkrát to rozhodovalo o samotném přežití ........ dnes vás špatný permakulturní kurz může připravit maximálně o peníze,  práci, bydlení a iluze, ale asi vás neohrozí na životě :-)




Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od QNX »

JBJ: Nevím jaká byla obvyklá cena za "kurz" před pár tisíci lety ......... ale zadarmo to asi také nebylo. Nemuselo se nutně platit za samotný kurz, ale dovedu si představit, že člověk "obsluhující kalendář anasáziů" se těšil tak velké úctě, že moc pracovat nemusel a když svou znalost chtěl někomu předat, tak si asi dost vybíral. Když to vztáhnu na sebe ........ když mi někdo bude zajišťovat obživu (dnes včetně placení daní, zdravotního, sociálního .... atd.)  tak klidně budu učit na kurzech zdarma. Stejně nejraději pracuji zdarma už teď, ale ono to tak dělat nejde pořád. Pokud to má být opravdu dobrý kurz, tak příprava může obnášet klidně stovky, možná tisíce hodin práce. Je to práce na plný úvazek, někdo se tedy musí postarat o to ostatní.

Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Eltariel »

JBJ: Někteří nazývají Boha Přírodou , jiní zase jinak. O to přeci vůbec nejde.Domněnky moje? V tomhle mám dost jasno, rovnováha je o třech , ne o dvou. Mojžíš nedělal zadáčo, ale možná ses to někde dočet. Ti co jsou ve všech kulturách ctěni a předávají zkušenosti, dovednosti ....tak ty fungují ve trojkové rovnováze, jinak by na to jednoduše neměli.


Permakultura má v sobě neviditelnou strukturu, která je všudypřítomná , těžko uchopitelná ,ale je.


Člověk , Země , Bůh(si to nazvi každý jak chceš). 3. To není domněnka to je realita.


 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

Mno, tak bez boha ta permakultura nepůjde......


Kdesi jsem to četl.... počkej, už vím, když upalovali Jana Husa.


Tuhle debatu musíme ukončit, jinak odradíme mnoho permakulturistů hned na začátku. Boha sem necpěme, už ho nacpali ledaskde. Je to o vás a o vašich touhách být nezávislejší, samostatnější a uctivější k přírodě. Nehledal bych zde ani hudbu sfér, ani kosmické vlivy, ani posun čaker, ani mumlání manter.


Jasně že je moderní trend vše zesložitovat a komplikovat, aby vyniklo vedoucí postavení těch prvozasvěcenců, ale to je obecný trend platný tisíce let.


Bacha na domněnky, vždy je máme křišťálově průzračné a jasně nalajnované....Přeci nebudem pochybovat sami o sobě....

Eltariel říká:


JBJ: Někteří nazývají Boha Přírodou , jiní zase jinak. O to přeci vůbec nejde.Domněnky moje? V tomhle mám dost jasno, rovnováha je o třech , ne o dvou. Mojžíš nedělal zadáčo, ale možná ses to někde dočet. Ti co jsou ve všech kulturách ctěni a předávají zkušenosti, dovednosti ....tak ty fungují ve trojkové rovnováze, jinak by na to jednoduše neměli.


Permakultura má v sobě neviditelnou strukturu, která je všudypřítomná , těžko uchopitelná ,ale je.


Člověk , Země , Bůh(si to nazvi každý jak chceš). 3. To není domněnka to je realita.


 




Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od QNX »

JBJ: "To co se snaží tvářit jako hluboké nebývá ani povrchní" ......... už nevím kdo to řekl, ale něco na tom je :-)

jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

No to každopádně, avšak o plytkých záležitostech zde nebyla ani jediná myšlenka..Nemyslím si, že bude permakultura povrchní  záležitost. Ale k jejímu přijetí a praktikování není potřeba akademický titul,titul před jménem ani služby všemohoucího.

QNX říká:


JBJ: "To co se snaží tvářit jako hluboké nebývá ani povrchní" ......... už nevím kdo to řekl, ale něco na tom je :-)


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Eltariel »

JBJ: kdo se odradit chce nechat , ten se nechá.Nenacpeš něco někam , když už to tam je. Ale dej pozor , třeba někoho odradíš.Třeba to právě proto někoho zaujme.


:-)))


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

Dobře jsi mne pobavila, jen co je pravda. Ale opravdu a upřímě......


Každému, co jeho jest.
Něčím mi připomínáš moji dospělou dcéru. Zřejmě tou sveřepostí a umíněností...Budiž po tvém....jsem špatnej katechét.....


Shniju v pekle.....
Eltariel říká:


JBJ: kdo se odradit chce nechat , ten se nechá.Nenacpeš něco někam , když už to tam je. Ale dej pozor , třeba někoho odradíš.Třeba to právě proto někoho zaujme.


:-)))




Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Eltariel »

JBJ: ale dity....vždyt mě je to úplně šuma fuk....


 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

Všiml jsem si.

Odpovědět