Permakulturní zkušenosti

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

Mám dotaz. Celkem jednoduchý. K čemu je permakultura? Čím déle navštěvuji tyto stránky, tím méně mi je to jasné. Mám za to, že jde (nebo by jít mělo) o nauku, kterak dosáhnout, nebo se příblížit maximální nezávislosti na strukturách vytvořených moderní civilizací (energetických a jiných technických sítích, řetězcích, zabývající se výrobou a distribucí potravin a jiného spotřebního zboží). Pokud by už mělo k nějaké závislosti (nesoběstačnosti) dojít, měla by se projevovat na co nejkratší vzdálenost. Např. dům bych si měl dát postavit místní nebo regionální tesařskou firmou ze dřeva z blízkého okolí. Takový způsob života by navíc měl být trvale udržitelný. Po prohlédnutí různých stránek s tématy "permakultura" nebo "soběstačnost", jsem nabyl dojmu, že takto pojaté chápání permakultury mnoho permakulturistů nemá. Spíše to vypadá, že většina jich klade důraz na design (ve výtvarném, nikoli technickém, smyslu) zahrady pořípadě krajiny. Skutečně to vypadá tak, že stačí ubastlit o prázdninách slaměnou nebo hliněnou chatu o velikosti garáže, u ní bylinkovou spirálu, založit jedlý les a tím se považovat za permukulturistu. Zbývá zodpovědět pár nepodstatných otázek. Co bude hlavní strava permakulturisty? Budou to ořechy a bobule z jedlého les? Do čeho se obleče, obuje. Čím vytopí svůj dům? Jak bude dopravovat děcka do školy a sebe do případného zaměstnání (pokud mu na nějaké zbude čas)? Je přípustné, aby permakulturista na jedné straně bažil po nezávislosti na elektrické síti a na druhé straně lil hektolitry nafty do traktorů a bagrů, popř. aut? Nepříjemné otázky? Ano, ale myslím že jsou plně oprávněné.
Proč to vše píši? Lidí zajímajících se o permakulturu je hodně, publikovaných zkušeností velice málo. Obracím se na permakulturisty, kteří už delší dobu permakulturně žijí nebo se o to aspoň snaží, aby se podělili o své poznatky. Nemyslím detaily, ale celkovou bilanci. Tj. na jaké rozloze žijí, v čem bydlí, v čem jsou soběstační, v čem ne, čím se živí. Viz otázky výše. Stručně a jasně, tak aby si nezasvěcený mohl udělat nějakou představu. Myslím, že by to bylo užitečné pro každého nového zájemce.

jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

Měl by jsi začít u sebe... proč se ptáš?? Permakultura je pro mne trvale udržitelný způsob fungování. Nedá se vše permakulturně, To je pravda. Já jsem však z těch, co zde nalézá otázky i odpovědi,  a hlavně inspiraci. Přesto, že jsem staromil a hledám hodně v minulosti.


Umím filcovat vlnu mých ovcí, valchovat, česat, soukat vlnu na kolovratu  a moje žena i v ruce, tkát vlastní len na stavu, Zpracovat kůže i kožešiny, šít s dratví,vyřit mejdlo i pivo, pěstovat zrno , mlít mouku i péct z ní chleba. dělat sejry, máslo, uložit potravu na zimu. Vychovat i zabít či rozbourat jakékoli hospodářské zvíře....žil jsem 3 roky bez obchodu.


Vyrobit ručnici, ulejt kule a připravit střelný prach.......


Kuju i kalím ve výhni na dřevě i uhlí, ustrouhám násady,zořu traktorem i koněm, připravím půdu, seču kosou travní i obilnou, vládnu cepem i mlátičkou.Živím se organickým zemědělstvím .


A vidíš, je to málo. Tuze málo na přežití. Jsme z té naší moderny zpitomělí, nabubřelí a  nafrnění...


Jsme totiž homo supermarketus.


Jako společnost se budeme muset odpíchnout ode dna a pak nalezneš svoje odpovědi.


Přesto všechno nežiju permakulturně,


Nemůžeš soudit permakulturisty, protože bys musel sám být souzen a vyložit sám, co umíš, čemu vládneš.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od drudriger »

jedna vec sou knizky ale ty by te mneli jenom inspirovat.permakulturu vnimam tak ze sa, se musim naucit na sve zahrade jak mi to tam funguje.neexistuje zadnej jasnej recept akorat ten najdi sam sebe ve sve zahrade.jeden dela mulc tak jinej tak,nekdo ho nedela ale vse je to o tom ze vi proc nebot spoznal svoji zahradu pozemek a vi jak na nem spolecenstvi zije funguje a co mu prospiva.ono trochu to trva tak v klidu 5 let kim clovek zacne videt jasne hmatatelne plody sve prace a pak uz to jde samo.nekdo dil nekdo min zalezi co tomu venujes.a tech otazek tu mas moc, to pomalu aby si nastivil nekoho skusenejsiho a prodebatoval s nim celej vecer a este to je malo.a hlavne kazdy to dela jinak a v tom je sila rozlicnosti. a ta dava moznost prichazet na nove napady..

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od QNX »

Cyril Prosecký: Permakultura je KULTURA (což je i v samotném názvu) a DESIGNERSKÝ SYSTÉM. Tím bych ve snaze o její pochopení začal. Možná by bylo dobré navštívit nějaký kvalitní kurz PDC, kde dostaneš vysvětlení v délce min. 72 hodin ...... to je takový velice stručný úvod do  permakultury. Pokud ti jazykové schopnosti umožňují poslech mluveného slova v AJ, tak je i možnost sehnat nahrávky z PDC kurzů od některých předních permakulturních lektorů ..... a nemusel bys ani nikam chodit a nic platit :-). Z nějakých "okrasně permakulturních", "zelenorůžově lifestylových", "pseudo eko-bio-duchovních" a dokonce ani permakulturně populárních zdrojů asi tu správnou představu nezískáš. Z nějakého stručného příspěvku na netu také ne. Ono i těch 72 hodin je strašně málo ...........a tolik času zde nikdo odpovědi na tvou otázku nevěnuje.

jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

Jak složité je vysvětlit význam slova permakultura........Abychom pochopili význam slova permakultura, tak snad nemusíme na kurz neb složit doktorát z anglické břichomluvy......snad nechybí české myšlenky, české příklady, nebo české projekty. Bez angličtiny se zanedlouho nebudeme schopnii vyjádřit.....


Já vlasně po tom významu nikdy nešel, nikdy jsem se nezajímal. Myslel jsem si, že to má něco společného s šetrností, s přístupem k přírodě a k trvalé udržitelnosti.


Vlastně jsem slovo permakultura slyšel od rakušáka, co přijel s kámošem kontahovat moje jehnata. Ten kámoš se jmenoval Sepp Holzer.......


Líbí se mi přístup Jaroslava Škývary.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od QNX »

JBJ: vysvětlit význam slova permakultura je velice snadné, ale vysvětlit co to permakultura je ........ to už je velice složité.


Dokonce ani absolvování 72hodinového kurzu není zárukou pochopení problematiky.  Českých myšlenek, příkladů a projektů je jistě dost, ale jsou tam i myšlenky chybné, příklady špatné a projekty pochybné. Proto jsem psal o KVALITNÍM PDC (studium literatury, nebo poslech přednášek to může nahradit také). Bohužel v ČR je PK lektorů pouze pár. Kdo ovládá AJ , tak má možnosti výběru mnohem větší. Když tomu budeš věnovat nějaký čas (poměrně hodně času) tak zjistíš, že kvalita, zkušenosti i přístupy jednotlivých lektorů jsou dost rozdílné.   V AJ má PK mnohem delší tradici, je tam dostupných víc zkušených lektorů (třeba zkušenosti ze stovek realizovaných projektů od jediného designéra, to tady nemá nikdo! ), je tam dostupných víc projektů, mnohem víc knih atd. Také bych byl rád, kdyby toho v ČR a ČJ bylo víc, ale zatím to tak není. Ještě máme co dohánět. Víc jak 95% informací o PK čerpám ze zahraniční literatury, ze zahraničních projektů/zkušeností a od zahraničních lektorů (když tedy nepočítám zkušenosti vlastní, to by měl být základ).


No, ale pokud chcete trochu přispět, tak se právě snažíme domluvit překlad jedné knihy z AJ ...... překladatelé se mohou hlásit :-)


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Eltariel »

Tak jsem se pročetla až sem.


Cyril: spousta otázek, v pořádku, napadnou každého, kdo tomu bude chtít rozumnět. A do určité míry nás nepovedou dopředu odpovědi , ale právě ty otázky.


Všichni to zde vysvětlují dobře a je možné souhlasit.


Jen mi prosím odpustte další otázky:-)


Je opravdu tak nutné umět vyprat vlnu, usoukat, utkat, vypěstovat , zabít, shrábnout dotace, být soběstačný , mít to a nemít ono, chovat zvířata, bydlet ve slaměném domě s plísní i bez plísně, jíst bio , pít bio ,  mít za kámoše Seppa Holzera, mít xxxkurzů a titulů, mít haktary půdy......????Bud vám přáno.....


Je to permakultura? Ano je , ale jen její část!


Člověku stačí člověk, spojený se Zemí i s Bohem, aby byl permakulturníkem kdykoli a kdekoli.....


 


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Eltariel »

Jaroslav Škývara: Ahoj, "mluvíš mi ze srdce"....Děkuji.


 


 


 


 


 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

Eltariel, možná méně doměnek a více se bránit osobnímu pojetí.


Duchovno bych sem nepletl, je to záležitost člověka a přírody. Niikdo jiný tam není. pak bychom se mohhli handrkovat, kterej bůh teda že tam dlí a kučíruje ten orchestrion.


Perma je dle mého něco jako permanentní, tedy trvalý a kultura bude něco o lidskosti.  Bez práce to nepůjde a bez osobních zkušeností už vůbec ne.


Dosud jsem neměl čas ani inteligenci na jediný seminář či kurz. to naši předkové neznali a žili...... Půda a hektary?????


moje svoboda končí tam, kde končí mé pozemky.A umět se postarat o sebe a své blízké a drahé mi nepřijde špatné.


Možná to nebude mít ten kortektní permakulturní duchovní náboj ani design, ale funkční a trvale udržitelné určitě jo.


Nezapomeň, je to můj chleba, nikoli koníček....


 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od QNX »

JBJ: Píšeš "Dosud jsem neměl čas ani inteligenci na jediný seminář či kurz. to naši předkové neznali a žili." ....... Opravdu to naši předkové neznali? Já bych řekl, že předávání informací je stejně staré jako lidská kultura sama. Dříve se tomu asi neříkalo kurz, ale podstata byla úplně stejná jako dnes (předávání znalostí v posloupnosti učitel žák), mění se pouze forma.


Když si vzpomenu na kalendář Anasáziů, tak to bylo docela sofistikované dílo a ten kdo ho chápal jistě své znalosti někumu předal na akci s názvem "kurz používání kalendáře" Kdyby se ten kurz nekonal, tak ti předkové (v tomto případě asi ne naši) kalendář nemohli používat ......... a díky tomu možná ani nepřežili (kalendář jim umožnil zefektivnit získávání potravy).


Nebo třeba znalost navigace u ostrovních národů ......... kdo byl na kurzu "jak se dostat z ostrova A na ostrov B a nezabloudit" , ten se tam dostal. Kdo na kurzu nebyl, ten zabloudil a zemřel.


Nebo třeba kurz s názvem "SongLines" u australských domorodců ....... jeho absolvování také mohlo znamenat rozdíl život/smrt.


 


Jooo, permakulturní kurzy, to už tady bylo tisíce let před vznikem permakultury. Tenkrát to rozhodovalo o samotném přežití ........ dnes vás špatný permakulturní kurz může připravit maximálně o peníze,  práci, bydlení a iluze, ale asi vás neohrozí na životě :-)


Odpovědět