Permakulturní zkušenosti

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Odpovědět
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od mastnacek »

hehe, zivotni pojistku jsem zrusil, nemam ani urazovku nic momentalne. Ale asi jsem slaboch a zjistuju co si dam pro pripad ze se zmrzacim nebo pojdu, aby rodina mela nejakej cas vystarano.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od QNX »

Honza Kral: Na kupolovou pec pro tavení litiny mám veškeré potřebné výkresy, mám k tomu i veškeré potřebné výpočty potřebné k jejich úpravě na žádanou velikost, mám veškeré potřebné dílenské vybavení, mám receptury na improvizované žáruvzdorné materiály a znám dodavatele profesionálních žáruvzdorných materiálů, výrobou modelů a forem jsem se živil roky, znám dodavatele formovacích materiálů a techniky formování ...... prostě slušná sada znalostí, abych ten projekt byl schopný zrealizovat. Když budeš chvíli hledat na internatu, tak najdeš desítky takových amatérsky postavených pecí a najdeš i ukázky výsledků těch taveb a odlitků. Je to něco mnohokrát vyzkoušené a ověřené, tak není důvod, proč by to nedokázal zopakovat někdo další. Vyrábět doma litinové odlitky opravdu lze a to jak pánev, tak třeba i součástky k parním strojům (samozřejmě to předpokládá možnost dalšího obrábění, kterou mám také). Klidně mi můžeš nadávat do notorických trollů, ale tím ukazuješ jenom svou vlastní omezenost. Soběstačnost je obor o který se zajímám už asi tak čtvrt století ........ bylo by smutné, kdybych něco takového jako je roztavení litiny nedokázal, když techniky k tomu potřebné jsou známé cca 2500let.


Joski Fito
Příspěvky: 45
Registrován: 18 kvě 2012 21:47

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Joski Fito »

Dnes som videl a pre vás odfotil permadílnu.Síce len model ale dokonalý a trvale udržatelný v prevádzke.




Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Cyril »

Joski Fitko: V čem by měla spočívat ta trvalá udržitelnost?


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

Pokud by bylo vše dobře vyvedené, mohlo by se opravdu jednat o vícegenerační  a popravdě nezničitelný stroj...Ostatně jsem patřil k těm štastným, kteří se mohli podívat starému mistrovi na ruce a pomoci mu s vylíváním kluzných ložisek šedou i červenou kompezicí a pak ji zaškrabat na pařížskou modř...Dávno zapomenutá technologie oprav kluzných ložisek.Stauferovu maznici zvládnu levou zadní a nezničitelný máslostroj je na světě.... i když ta účinnost permakulturní není, výdrž či životnost při dobrém zpracování tutově...Však spalovavacímu motoru trvalo víc než 30 let, než získal prim.Něco podobného jsem viděl na výstavě ve slušovicích v 86roce. Autorem byl jára cimrman a bylo to nádherné.....Mělo to i kola....

Cyril říká:


Joski Fitko: V čem by měla spočívat ta trvalá udržitelnost?





Joski Fito
Příspěvky: 45
Registrován: 18 kvě 2012 21:47

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Joski Fito »

   No predsa najmä v pohone parným strojom.Ostarné pri dobrom mazaní a slušnom zaobchádzaní životnosť v storočiach.Sám používam stroj značky Messerschmit z roku 1900 a stále robí s presnosťou na stotinu milimetra.

Cyril říká:


Joski Fitko: V čem by měla spočívat ta trvalá udržitelnost?





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

i já mám výstředníkový lis starý 70 let a valí jako novej...Má před sebou dalších 70 let. Starý věci, dobrý věci......Copak vydržej ty elektronický kokotiny.....zahulí se s toho a hodí se to do popelnice.

Joski Fito říká:


   No predsa najmä v pohone parným strojom.Ostarné pri dobrom mazaní a slušnom zaobchádzaní životnosť v storočiach.Sám používam stroj značky Messerschmit z roku 1900 a stále robí s presnosťou na stotinu milimetra.

Cyril říká:


Joski Fitko: V čem by měla spočívat ta trvalá udržitelnost?








Joski Fito
Příspěvky: 45
Registrován: 18 kvě 2012 21:47

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Joski Fito »

  Tak.Tiež sa vyhýbam strojom kde je akákoľvek elektronika a plasty.S výnimkou počítače,ale ten našťastie k životu nepotrebujem.Hlavne ma štve že sú to veci neopraviteľné,blbý konzumný spôsob života,použi a vbyhoď.To naši pedkovia to mali zariadené daleko lepšie.Veci boli najprv nové,potom použité,neskôr skončily na povale-v núdzi ešte použitelné prípadne sa posunuli biednejším no a dnes sú z nich vyhľadávané starožitnosti (minimálne).To z takých dnešných veci s vyrátanou životnosťou a zabudovaným kurvítkom ma ide šľak trafiť.


Joski Fito
Příspěvky: 45
Registrován: 18 kvě 2012 21:47

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Joski Fito »

Tak som sa sem pozrel po cca 3 rokoch,život beží,mám dost po 50,a nstačím s diviť čo s to deje so svetom.To mi ale nebráni veselo sa živiť vlastnými potravinami,tešiť sa takmer dokonalému zdraviu-holt vegánska strava a kurevsky veľa pohybu s ručným náradím vzor Motyka/lopata/rýč robí svoje,až na to že na zuby pokazené v mládí štolverkami bylinky nepomôžu- a praktikovať prakticky to čo tu nazývame permakultútou.Možno nie presne podľa návodu tunajších Guru,ale presne podľa návodu mojich prastarých,starých,a rodičov.Takže žiadna chémia,na bráne zahrady cedulka Pozor šílená záhradkářka (to patrí dcére a v porovnaní so 10 susedmi napravo i naľavo to tak aj vyzerá),miesto televízie inžinier Hrivnák stavajúci si svoj príbytok 10 x otáčajúci každé vhodné steblo trávy,nádherne sfarbené jašteričky vyhrievajúce sa na skalkách,rozvedená vrabčia rodinka krmiaca svoje mladé systémom najprv jeden samček,až potom ten druhý v poradí čakajúci s plným zobákom húseničiek,rodina frenetických ježkov,jazierko s prevádzkou ako Švechat,Ovocia že ho nie je možné fyzicky spracovať.Toto celé berte len ako aktualizovanú odpoveď k úvodnému dotazu tohto vlákna.JF.


Anastázie
Příspěvky: 96
Registrován: 09 čer 2015 20:31

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Anastázie »

Myslím si, že permakultura je cesta k tomu abychom jako lidstvo přežili. Zemědělci už desetiletí používají pesticidy - všichni máme DDT v těle. Ryby v ČR jsou jimi kontaminované. Polovina mužů je neplodných nebo přenášejí genetické vady na potomstvo. Rozmnožovací orgány jsou nejcitlivější na poškození cizorodými látkami, těžkými kovy počínaje a umělými hmotami konče.


Nepřítelem lidstva je honba za penězi, obrovská nezodpovědnost a nezájem ve stylu - nechme to plavat.


Ten, kdo žije permakulturně bývá skromný, vystačí s málem a je zodpovědný k sobě, k dětem a společnosti tím, že neškodí. Nic neznečišťuje chemikáliemi, postupuje v souladu s přírodou a má k ní úctu.


Odpovědět