Permakulturní zkušenosti

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Odpovědět
Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

LIKVIDACE PANELŮ ad.


- v diskuzi byly sice myšleny fotovoltaické panely, ale proberme termosolární panely a vhodné perma materiály na ně (???), tj. jednoduché sklo, většinou kovový plech s černým popř. i selektivním povrchem, tepelné izolace a skříň, zatím opomíjím akumulátor atd. ,


- navrhované umístění dole je pro systém bez oběhových čerpadel nebo ventilátorů  s 1 denní akumulací přímo ve stavbě ?    


Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

JABLKA Z DOVOZU, za posledních 20 let klesla cena zaoceánské velkokapacitné dopravy na cca 1/10, ostatní doprava se zdražila, vzhledem k totálně neekologickým ropným palivům typu těžších olejů apod. používaných v motorech těchto obřích lodí je údajně znečištění vzduchu na 1 kWh cca 200 x horší, tj. zde to není perma i z hlediska znečištění vzduchu.


Na to aby česká jablka a hrušky úspěšně konkurovaly polákům (velmi těžká konkurence téměř za humny) musí sadaři kromě nízké ceny mít i vhodné složení odrůd od ranných po pozdní  a perfektní sklady s chlazením na max. 3°C + umět veškeré výrobky z jablek (nestandardní byť použitelné výpěstky se musí zpracovat) a k tomu bych dodal, že nezanedbatelný peníz je i za dopravu.  Tohle je spíše o velkých firmách než o malých pěstitelích, ale co se týká např. jahod, kdy čeští plantážníci přecházejí na jahody oblíbené v Německu - obří, špičaté, světle červené, při intenzivním zavlažování rychle nabobtnají, ale nikdy ne tak aromatické jako klasické, (ale neomačkávají se  a moc nehnijí) proboha snad to takhle nedopadne i s jabloněmi a hrušněmi.     


Joski Fito
Příspěvky: 45
Registrován: 18 kvě 2012 21:47

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Joski Fito »

   Vyskúšal som na záhradnej sprche.Staré ploché radiátory zo stavby v drevenom ráme natreté načerno pod sklom odspodu 5 cm izolácia.Náklady minimálne.Nech som ale robil akékoľvek experimenty s priemerni prívod a vývod trubiek nešlo mi to samospádom ani ked stáli kolmo.Po doplnení o 50 W čerpadlo vše fungovalo až na to že voda bola na sprchovanie zas moc teplá.Nakoniec stačil jeden plochý radiátor natretý načierno len tak bez obalu,nad ním 100 l zásobník z plech suda,ale s čerpadlom ,a vše beží bez problémov.K akumulaci som sa ešte nedostal.Ak by to niekoho zaujímalo môžem dať foto zostavy.


   Netuším čo sa deje s jablkami v skladoch,ale ja práveže mojím musím udržovať teplotu v komore 2 až 5 stupnňov ked poriadne primrzne infralampou.Ale vydržia až do novej úrody.


Uživatelský avatar
Jitka Řezníčková
Příspěvky: 64
Registrován: 09 srp 2010 13:37

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Jitka Řezníčková »

Měřením vlastností hliněných a slaměnných domů se u nás zabývá Vysoká škola stavební v Praze, Ukázky staveb viz:


http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://www.picas.cz/picture/Pica...


V té hliněné baště v Průhonicích jsem byla. Je to tam příjemné, Až půjdete z Průhonického parku, stavte se tam na pivo. Věž je dělaná hrázděním, Znám poloroubenou chalupu s hrázděním v Českém Středohoří, kterou postavili ještě Němci. Jsou tam rákosové stropy omazané hlínou a  hrázdění je vyplněné slaměnohliněnými cihlami. Omítka dýchá a nikdo již neví, jak ji udělat, V roubení je mech. Je to dům starý minimálně 180 let.


Možná stačí přiučit se od předků.


Joski Fito
Příspěvky: 45
Registrován: 18 kvě 2012 21:47

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Joski Fito »

  Príjemne,ano.Tohtoročný rekord v interiéri mám 23 stupnov.A to vonku bolo takmer 10 dní po sebe 35.Tu moderné technológie nestíhajú.


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Cyril »

Můžeš dát, prosím, podrobnosti?  V čem bydlíš, jak je to veliké, jak staré, kolik protopíš ročně? Kolik Vás v domě žije? Pokud RD (předokládám) - řadovka? Samostaný dům? Přízemní? Patrový? Obytné podkroví? Děkuji.

Joski Fito říká:


  Príjemne,ano.Tohtoročný rekord v interiéri mám 23 stupnov.A to vonku bolo takmer 10 dní po sebe 35.Tu moderné technológie nestíhajú.





Joski Fito
Příspěvky: 45
Registrován: 18 kvě 2012 21:47

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Joski Fito »

   Je to prízemný rodinný dom z r.1920.Bývali sne tam do 70 roku kým sme postavily nový dom.Dlho chátral,teraz ho využívam len ako chalupu.Sťahujem sa tam vždy ked sa to dá počas horúčav.Je tam úplne iná klíma,krásne sa tam spí.V zime ho nevykurujem.Postupne odstraňujem čo majstri za posledných 50 rokov zprasily.Hlavne že ho nestihli odizolovať nejakým blbým podrezaním,ostatné je riešiteľné.


   K tomu topení-pamätám si že v kuchyni bol sporák na tuhé palivo,ten šiel prakticky od rána často do večera.Dve predné izby 5,5 x 5,5 metra výška 2,7 sa vykurovali jednými peterkami.Založilo sa každý večer cca o 17.00 a prikladalo až kým sme nešli spať.Za chvíľu bolo teplo.Počas tuhej zimy ale nad ránom už išla od úst para a na oknách boli krásne ľadové kvety.Nie že by to nejak vadilo,spávalo sa vtedy pod poctivými perinami.


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Jiří Danihel »

Naopak, myslel jsem to skepticky až pesimisticky. Můj děda byl mistr malíř pokojů, ale skvěle dělal i truhlařinu a téměř sám postavil jen od mého narození chatu (2 obytná patra a půda, záchod, koupelna a prádelna v suterénu), 2 podsklepené zahradní altány a u všeho kůlny. Pokud vím, vše dodnes slouží stejně jako nábytek, který má snad každý z naší rodiny v domácnostech. Měl jsem možnost od něj něco odkoukávat 23 let, ale bohužel jsem k řemeslům tak netíhnul a zkusil jsem si toho málo. Jsem schopen si leccos udělat, ale jen na kutilské úrovni. Přesto mě děda stačil nakazit alespoň precizností a poctivostí práce, byť jsem ji přenesl do jiných oborů. Když srovnávám dnešní "řemeslníky" s dědou, je to bída. Všechno se dělá rychle, vydržet to musí po dobu záruky (to u těch slušnějších), dělá se bez ohledu na počasí (některé moderní materiály tomu nahrávají). Vzniká z toho falešný dojem, že všechno je brnkačka. Představa o skutečném poctivém řemesle se vytrácí a nezájem o řemeslné obory pohřbívá pomalu ale jistě znalosti a dovednosti, které se po staletí vyvíjely. Sehnat ruční nářadí solidní kvality byl problém už tehdy. Vzpomínám si, jak děda marně sháněl kosu, která by se dala naklepat, aniž by praskala, nebo pilu. Dnes je alespoň otevřenější trh, než za komunistů, ale ani tady některé kusy nářadí nevídám a kdo ví, jak dlouho bych hledal kvalitní. Z nářadí po dědovi mám jen zlomek. Hodně toho zašantročil nebo zničil brácha. Nedávno se mně matka ptala, jestli má smysl schovávat poříz, že by ho vyhodila. Tak jako materiál. Podle hesla: když nevím k čemu to je, tak je to k ničemu. Teď když chce něco udělat nebo opravit, abych chodil všechno nakupovat. Byt mám naštěstí už dlouho vlastní, ale na dílnu tu místo není. Ve srovnání s mnoha jinými jsem na tom asi ještě dost dobře. Ale i tak mám pocit, že se snažím chytit vlak, který dávno odjel, s artritidou v kolenou. Na barák nemám, abych jednou měl, nemám na nic čas, až budu mít, budu nepohyblivý dědek, není od koho se učit, není s čím dělat. Kdo je na tom líp? Přihlaste se, jste naše budoucnost.:-(

QNX říká:


Jiří Danihel: a ty máš dojem, že dříve se z učedníka stal mistr za 6 týdnů? Pokud někdo za těch 6 týdnů zvládne na slušné úrovni základy, tak to považuju za úspěch. No a aby se z něj stal mistr, tak na tom pak pracuje dalších 6-60 let. Když vezmu to odlévání ........ Kohokoliv manuálně zručného jsem schopen naučit odlévat třeba zvonky tak, aby po 6 týdnech mohl vzít své výrobky a prodávat je. Stejně tak ho za tu dobu naučím jak si postavit pec, jak dělat formy, jak dělat patiny, prostě nutné základy ...... Ani náhodou to nebudou mistrovská díla, ale bude to začátek. Ta cesta k mistrovství už bude jenom na něm, tam já mu moc nepomůžu, protože mistr slévač nejsem a asi nikdy nebudu (protože tomu ten čas nevěnuju). Já bych řekl, že to tak je správně, víc bych po 6 týdnech od učedníka nechtěl.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od QNX »

Jiří Danihel: Já jsem zase optimista. Začátky jsou těžké a výsledky začátečnické práce dokonalosti vzdálené ........ ale hlavní je začít. Uvědomit si, že nemusím být jenom konzument zboží z Číny, ale že můžu sám něco začít tvořit. Navíc ta amatérská úroveň už dává výsledky použitelné a jako taková má svoji hodnotu.


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Cyril »

Joski Fitko: Ještě otázečka: Z jakého důvodu bys považoval podřezání za blbé? Obvykle se dům podřezává, aby se zbavil vzlínající vlhkosti se všemi doprovodnými problémy (plísně - alergie, dřevomorka, zhoršení izolačních schopností zdiva). Možná tam vlhkost nemáš? Existují metody, jak i bez moderních materiálů vlhost nepustit do konstrukce. Je tam něco zajímavého použito? Např. sokl z kamenů nasucho, odvětrávané dutiny. 


Odpovědět