Permakulturní zkušenosti

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Odpovědět
Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Bebe »

Vláda PERMAKu by musela vykonať predovšetkým ekonomické zmeny, ktoré však nie sú v súlade s EU, resp. by nebolo možné plniť jej záväzky. Popri tom by musela podporovať samosprávy v zavádzaní lokálnych mien a iných obchodných systémov na obchodovanie medzi obyvateľmi. Dane by sa neplatili z príjmu, ale z majetku, časť daní by bolo možné zaplatiť v naturálnej podobe (potraviny, drevo) do samosprávnej banky. Mohla by sa zaviesť nejaká ekologická vratka dane, či dávka, čo by znamenalo, že človek/rodina s nízkou spotrebou energií pri súčasnom ekologickom štýle života by zo samosprávnej banky mohli dostať naturálny príspevok. Z miestnej banky by mohli čerpať i tí, čo sa pracovne podielajú napr. na údržbe a čistote regiónu a veľa ďalších podobných opatrení. No, ale najskôr by ten Permak musel presvedčiť, že tu nejaká iná cesta je a že sa po nej v dlhodobom horizonte oplatí ísť a tak zatiaľ platí to, čo napísal mastnacek, PERMAK nemá šanci.


Joski Fito
Příspěvky: 45
Registrován: 18 kvě 2012 21:47

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Joski Fito »


Ale můžete si shromáždit zásoby pohonných a mazacích hmot do konce vašich dní a žít v klidu, míru a pohodě. stále se dají sehnat přípravky na aditivování pohonných hmot ke skladování. jsme na ropě závislí, jako dítě na matčině prsu. Nebude prs, nebude dítě.




   Ano,ale to som si tu ani netrúfol spomenúť i ked je to najľahšie riešenie tak na 20 až 50 rokov.I ked kto nestihne počas svojho života tak do 50-55 mat ten svoj hektárik,chalúpku s ostrovným systémom,vlastnú studnu atd.to bude mať neskôr(ku koncu svojich dní) čoraz ťažšie.Už teraz má väčšina ľudí n nás dôchodky ledva na prežitie,a pri takýchto vládach ako tu máme v poslednej dobe tak do 10-15 rokov nebudú asi žiadne.









Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od QNX »

Jiří Danihel: Udělat líh libovolné koncentrace v domácích podmínkách není technický problé, je to pouze problém legální.Na alternativní paliva jsou moderní motory dost nevhodná, proto jsem si na jejich používání pořídil 4ks stabiláků SLAVIA, které s tím nemají problém. Běží spolehlivě na sádlo (Jardo určitě by šlo použít i sádlo z úředníků), na olej z hospody, nebo na vyjetý olej z auta, na bionaftu domácí výroby, dřevoply ........ prostě to sežere skoro všechno a je to tak jednoduchý motor, že jsem si na jeho opravu troufnul i já. Jinak k těm šmejdským přídavkům do paliv ........lze je z nich zase odstranit. Ke straně PERMAK ...... asi by to byla nepopulární strana a musela by jít dost proti proudu EU. Podpora lukalizace, domácí produkce, decentralizace. Omezení globalizace, zahraničního vlastnictví ............ ekonomika by se pod jejím vedení pravděpodobně nejdřív silně propadla, ale později by se to mělo zlepšit (měřeno kvalitou života, asi ne z pohledu HDP)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

Tadý, tadý..... na sádlo jsem jezdil, i na smíchané s vyškvařeným lojem. poze předehřátí na 60 grádů umožnilo vstřikování v traktoru zetor 50super. po jízdě se muselo přepnout na čistou naftu, aby ta tuhá nezatuhla. hele, ta vůně z vejfuku po pečeným bůčku dráždila psy z celé vesnice.......


k alternativě permak.... no jo, jenže současná situace drtivé většině vyhovuje, anžto jsou zdegenerovaní současným marasmem. mám spolužáka v ekonomické radě v bruselu. kdyby se nekradlo ve všech sférách, byl by rozpočet kladný. TEČKA. Kradou úplně všichni ve státní i příspěvkové sféře, vč posledního komunálního úředníka.TO JE PROBLÉM.Kradení není nic špatného, jen se na to nesmí přijít.A tak se vše toleruje a je klid.


Naši úředníci surfováním po internetu v pracovní době rozkradou desítky miliard.Nemúžete to změnit, jim to vyhovuje.


Naučte se vytvořit si bublinu, v které budete šťastní a veselí. Chápu sice, že to je sobecké, nicméně to fakt dobře funguje. VONI totiž se mnou nemají vůbec nic společného a mohu jimi dokonale opovrhovat, a tím nakazit i děti a děti jejich dětí. Jednou tu lůzu naše děcka pobijou jak mravence, jen se jim musí vysvětlit, že jim ti parchanti ukradnou kus života, po který na ty zrůdy budou muset dřít. Až jich bude víc, budou to schopní změnit. My ne, my jsme tou pravdoláskovou asertivitou dokonale odkulčení a zmrzačení, že ani neumíme pozvednout hlas. A až my eunuši odejdem, přijdou naše děcka, kterejm ty koule třebas neufiknou, jako nám.Naši dědové za svobodu hrdě umírali a my se jen potíme, aby nebylo ještě hůř.....


Joski Fito
Příspěvky: 45
Registrován: 18 kvě 2012 21:47

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Joski Fito »



QNX říká:


 Udělat líh libovolné koncentrace v domácích podmínkách není technický problé, je to pouze problém legální.



Čisto teoreticky-vysvetli mi čo je nelegálne na tom ked svoj v pálenici legálne vypálený a tým pádom zdanený alkohol chemicky prevediem z 45 % na 95 %? (momentálnu finančnú nerentabilnosť takejto opreácie zanedbajme)? 





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od QNX »

Joski Fito: To co navrhuješ je naprostá blbost a nemá smysl to dělat. Lhostejno, zda je to legální, nebo ilegální.


Joski Fito
Příspěvky: 45
Registrován: 18 kvě 2012 21:47

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Joski Fito »

   Ako myslíš.Divil by si sa koľko vecí a postupov čo používam by "odborníci" označily za naprostú blbosť (-:


Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

JARDA BON JOVI - TRAKTOR NA SÁDLO,


no konečně velký formát a experimentátor, který dovede propátrat důležité slepé uličky jako Jára da Cimrman (a jako často já), sto bodou, většina lidí se domnívá, že to asi nějak nejde, ale my víme přesně proč a vo to hlavně de...


Uživatelský avatar
Honza Kral
Příspěvky: 91
Registrován: 03 čer 2011 11:58

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Honza Kral »

No, je to jak říká Jarda. Litina je jiná než barevné kovy. Zatímco u bronzu a mosazi je spousta variací slitin a způsobů jak napříč odlitkem ovlivnit průběh krystalizace a tím konečné vlastnosti, tak u litiny jich je jaksi podstatně míň. Krystalizační centra nedělají prvokrystalky jiných kovů, ale suspenze uhlíkových nečistot a tím je to dost jiné.  A nefunguje to intuitivně. :/ Nebo jinak, zpracování litiny postrádá "stupně volnosti". A to je potíž, protože dát odlitku tvar je jedna věc, ale dát mu tvar a zároveň vlastnosti je věc úplně jiná.


A kdyby přišlo na to, dát mu tvar a vlastnosti a udělat to POUZE použítím obnovitelných materálů (respektive udělat to low-tech ) tak to je práce nikoliv pro "univerzálního"amatéra (jakkoliv si jich velice cením), ale pro full-time artisanského guru. A když kovolijecký laicisimus a navrch notorický troll napíše,  že by takovouhle dílnu klidně navrh, tak mě se z toho prostě rolujou nohavice. ^^  Nicméně pokud jsi to QNX myslel tak, že navrhnes pícku kde bude možno roztavit i litinu a udělat třeba pánev nebo tak něco, tak to pak jo. Já jsem si automaticky představil sofistikovanější záležitosti, jako součástky k parním strojům, převody a tak podobně. Respektive to, co mi ještě nějak jde dokopy s trvale udržitelnou technologií.


Každopádně, kde jsou v těchto záležitostech opravdovému permakulturnímu designu docela blízko, jsou podle mého tradiční malozpracovatelské dílny v Japonsku. Ti by to zvládli brzo. Tam bych hledal inspiraci a vedení, protože tam je prověřené a replikovatelné knowhow!  Vynalézat to případně od píky a na koleně, to mi nezní jako recept na štěstí. 




jarda bon jovi říká:


Mohl bych psát, že tavba kovů neželezných je odlišná od tavby železa a uhlíku, ale vem to čert. honzo, to kovolijectví musí být nádhera..... Do toho nikdá nepůjdu, protože bych to chtěl umět moc dobře a na to je můj život moc krátký.Halt mnohdy nezbývá, než pokývat hlavou a vyměnit pocit závisti za pocit obdivu.


Pokud však ještě odlíváš, měl bych námět na spolupráci.bude li prostor.....








QNX říká:


Honza Kral: Nikde jsem nepsal o permakulturních píckách ........ jenom si dovedu představit, že by se nějaký permakulturník chtěl věnovat odlévání litiny a měl by potřebu takovou pícku na své usedlosti vybudovat. Uvedl jsem to jako limit věci, kterou si dovedu představit, že bych pro někoho navrhnul a postavil. Kuplová (kupolová) pec na odlévání litiny není v amatérských podmínkách nic nerealizovatelného. Vím o dvou takových píckách (jedna v USA a druhá v ČR). Znám funkci i konstrukci takové pece, mám zkuenosti s používanými materiály a tak to je něco na co bych si v rámci experimentu klidně troufnul (chtěl jsem ji stavět pro sebe, ale z časových důvodů jsem se do stavby nikdy nepustil, jenom jsem se zajímal o to jak se to dá postavit).  Nebo pec oblouková, to je dokonce velice primitivní zařízení. Cyril tady začal psát o koksovnách a ocelárnách ........ já k tomu dodal odpověď dosahující limitů (výroba dřevěného uhlí a stavba malých pícek) mých možností za které nejsem schopný jít abych ukázal, že koksovny i ocelárny jsou daleko za tou hranicí. Asi zapomínáš, že se zde věnujeme permakultuře ........ tedy něčemu co nikdo z nás nikdy neviděl a proto by mělo být jasné, že celá permakultura je jeden velký experiment s nejistým výsledkem. V tomto kontextu mi připadá naprosto přirozené uvažovat na stejné úrovni i o ostatních činnostech.  Je podle tebe opravdu tak velký problém roztavit kus litiny? Neptám se na stavbu profesionální pece určené pro sériovou výrobu. Prostě roztavit kus litiny a něco z ní odlít (zase bez nároku na složitost). Já to opravdu za nereálné nepovažuju a dokonce ani ne za obtížné. Před pár lety jsem se podobně s někým bavil a řekl jsem, že kdyby na to přišlo, tak jsem schopný roztavit i korund (šlo o výrobu trysek k modelářskému raketovému motoru) ......... když jsem se vrátil domů, tak mi to nedalo, zašel jsem do dílny a trvalo mi cca 20 minut, než jsem korundový prášek roztavil a udělal z něho kuličku.  Pokud se někdo chce věnovat permakultuře, tak by si měl uvědomit, že většina omezení je pouze v našich hlavách. Nech na hlavě, jsem přesvědčený, že by to dokázala většina lidí (když budou opravdu chtít).





Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Jiří Danihel »

PERMAK nebo jakákoli jiná strana nic nezmůže. Dokud většina lidí ráda poslouchá sliby, jak něco dostane z cizí kapsy, nemá žádná strana ani jednotlivec šanci na zvolení, pokud dá najevo, že chce tu řeku financí vysušit nebo změnit v potůček. Demokracie je ďábelský vynález, který kvůli chamtivosti většiny zaručuje menšině moc. Kolik lidí dokáže odmítnout veškeré dotace, příspěvky na pojištění a spoření a jiné přelévání z cizí kapsy do vlastní? Kdyby jich náhodou byla jednou většina, budou muset zatočit s mafiány, kteří si od té řeky peněz vybudovali široká koryta. A vzhledem k mohutnosti té sebranky by to znamenalo občanskou válku. Má-li být politika o penězích (osobně si myslím, že ne), ať rozhodují ti, kteří ji financují. Zatím jsou nejvíc slyšet ti, kteří ze státní kasy berou. Kdyby měli ve volbách hlas jen ti, kteří státu nic nedluží a nepobírají žádné dávky, příspěvky nebo dotace, měli bychom daně jako na Kajmanech a neutrácelo by se za spousty blbostí. Jedním z důkazů o tom, jak to s námi politici "myslí upřímně", budiž volební právo trestanců. Jak může mít právo svobodné volby někdo, komu byla soudem svoboda odňata? A komu je to vhod? Poctivým lidem sotva. Komunisty zpět nechci, ale za nich si potrestaní nemohli zvolit ani povinně jako my ostatní soudruhy Husáka, Štrougala a Indru. Natož svobodně. Biblický poslední soud je asi jedinou cestou, jak ven z této šlamastiky. Ledaže by lidstvo zázračně zmoudřelo a to je daleko za hranicí mého optimismu. Patrně nás čeká energeticko - finančně - politicko - environmentální celosvětová pohroma, která jako velký požár očistí planetu od všeho neřádstva. Jen jsem dodnes nepřišel na to, jak to je shůry zařízeno, že mezi přeživšími nebudou kurvy. V minulosti se pokaždé podařilo přežít modlářům, pelešníkům a zlodějům. Asi se budu opravdu modlit, aby se tentokrát našemu Stvořiteli hněvem netřásla ruka, až bude sesílat zkázu na tu sebranku.


Odpovědět