Permakulturní zkušenosti

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Eltariel »

Poznejte to, co vidíte před sebou, a pochopíte to, co nevidíte.

Uživatelský avatar
Lea Bal
Příspěvky: 46
Registrován: 30 říj 2010 00:17

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Lea Bal »

Jaroslav, pekne si to napisal s tym smerom. Neviem este co presne a ako to budem v zivote robit, ale som rada, ze som nasla svoj smer a toho sa drzim. Podobne teda vnimam permakulturu aj ja - ako spravny smer cesty :-).






Jaroslav Škývara říká:

Ahoj Eltariel, mít znalosti a schopnosti je pro samé žití s permakulturou či permakulturou stejně důležité, jako duchovní ukotvení. Jak jsem výše zmiňoval, nemusíš vlastnit zemi (defacto ona vlastní nás:-)..), můžeš přebývat ve stanu a nemusí to být zrovna skvělá jurta a přesto můžeš žít lehce a permakulturněji, než stovky absoluventů kurzů a seminářů.


Na permakultuře je pro mě skvělé, že dává směr a ne přesný návod. Bez vyššího vedení nejsme schopni dosáhnout klidu a vyrovnanosti, ať s permakulturou či bez ní, v tom se určitě s většinou lidí obývající tento internetový prostor shodneš.


 


Krásný den:-)).

Eltariel říká:


Tak jsem se pročetla až sem.


Cyril: spousta otázek, v pořádku, napadnou každého, kdo tomu bude chtít rozumnět. A do určité míry nás nepovedou dopředu odpovědi , ale právě ty otázky.


Všichni to zde vysvětlují dobře a je možné souhlasit.


Jen mi prosím odpustte další otázky:-)


Je opravdu tak nutné umět vyprat vlnu, usoukat, utkat, vypěstovat , zabít, shrábnout dotace, být soběstačný , mít to a nemít ono, chovat zvířata, bydlet ve slaměném domě s plísní i bez plísně, jíst bio , pít bio ,  mít za kámoše Seppa Holzera, mít xxxkurzů a titulů, mít haktary půdy......????Bud vám přáno.....


Je to permakultura? Ano je , ale jen její část!


Člověku stačí člověk, spojený se Zemí i s Bohem, aby byl permakulturníkem kdykoli a kdekoli.....


 






Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od drudriger »

my si taky jedem skromne, neni moc penizku a cas travime na zahradach v sadu a tak ruzne.Sami moc citime tu kritiku ze to jde delat ekologickejc ze nemame pouzivat odpadky a spatky je recyklovat nebot to neni eko, ale nase cesta je cesta vesele skromnosti a permakultura s timdle myslenim nema zadnej problem. v klidu ve stanu na zahrade a pozemku kdyz ma clovek dobre srdce a chut tak se vzdy najdou lidi ktey chteji s vama sdilet.

Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Jiří Danihel »

Ať už budeme věřit Darwinovi nebo Bibli, člověk naši planetu nestvořil. Je tu tedy hostem. Nemá právo ji zničit a bez souhlasu pana domácího by ji neměl ani předělávat k obrazu svému. Neznám hotel nebo bytový dům, kde by si to mohl beztrestně dovolit.


Pojem Permakultura je poměrně mladý. Jeho autor dal tomuto pojmu též význam a provozovatel permawebu umožnil každému návštěvníkovi, aby se s významem toho pojmu seznámil.


Jednou z mnoha věcí, na které se permakultura zaměřuje, je recyklace odpadu. Co je to odpad? Pro někoho něco, co už splnilo svůj účel a není to k ničemu. Pro jiného je to cenný materiál nebo dokonce polotovar k výrobě jiné užitečné věci a především výsledek něčí práce.


Co mají výše uvedené záležitosti společného? Dle mého názoru dělí společnost na lidi, kteří berou jako samozřejmost úctu a respekt k dílu, které vytvořil někdo před nimi a často dokonce pro ně a na lidi, kteří tuto úctu nemají a respekt necítí. Pro někoho je samozřejmostí žít tak, aby tu po něm nezůstala spoušť. Kdyby měl na zem odhodit nějaký obal, připadal by si hrozně trapně. Třídit odpad začal mnohem dříve, než se objevily barevné kontejnery v ulicích a uměl různé jeho části zužitkovat. Takové skladování kousků materiálu, které se mohou na něco hodit, přivádělo mnohé manželky a družky k šílenství. Ale pro kutily byly tyto sklady pokladnicemi plnými inspirace a kousky z pokladu byly nejednou užitečné k různým opravám a vylepšením domácností, víkendových chalup a zahrad. Poklady ale přibývaly a tak je bylo třeba čas od času s těžkým srdcem radikálně zredukovat a většinu vyhodit. Dnes je to bohudík možné udělat tak, aby poklady využil někdo jiný.


Jiným lidem padá z ruky cokoli, co už neumí využít, i když mají odpadkový koš na dosah. Nedopalek hodí klidně z okna někomu za krk. Pokud na to mají, nechají přestavět krásný kout světa na cokoli podle svých zvrhlých představ o dokonalosti. Odpad nejen netřídí, ale sabotují házením hnijících odpadků do kontejnerů na papír.


Ale ne všichni jsou takoví grázlové. Někdo jen hází odpadky raději do toho bližšího přeplněného kontejneru, než aby si otevřel ten poloprázdný vedle. Třídil by, kdyby mu za to někdo platil nebo kdyby neměl důvod k některé z mnoha výmluv (stejně to všechno spálej, stejně tam zas ňákej blbec hodí něco jinýho, co si budu doma dělat bordel, atd.). Vodu na kávu si vaří zásadně v nejmenší nádobě na největší plotýnce nebo naopak, na každý úkon v kuchyni má zvláštní udělátor. Na kafe překapávač s přihříváním, na čaj samovar. Topinky má až 2x ročně, proto musí mít topinkovač. Ačkoli téměř nevaří (natož pro hosty), určitě se mu hodí elektrický mlýnek na koření. Lenost se neprojevuje jen v mechanických úkonech, ale i v přemýšlení o dopadech, jaké svým jednání způsobíme (dokonce i sobě). Hodně lidí není v jádru špatných. Jen nejsou dost ostražití a nechají se ošálit démonem konzumu. A nikdo z nás není tak osvícený, aby uměl bez cizí pomoci dělat všechno tím nejlepším způsobem. Spoustu chyb si neuvědomujeme, spoustu věcí děláme nějak, protože lepší způsob nás nenapadl. Výměna názorů v diskusích je proto velmi užitečná, pokud se jich účastní lidé se společným zájmem. Aby to bylo možné, mají diskusní fóra a jejich mateřské weby nosné téma. Je věcí praktickou a současně i věcí slušnosti seznámit se s tímto tématem, než se do diskuse zapojíme. Cyril Prosecký to zjevně udělal, ale je zmaten těmi, kteří to neudělali a mají potřebu se spíše vypovídat, než řešit něco, co souvisí s permakulturou.


Přesto si nemyslím, že by tato diskuse měla být moderovaná. Tím bychom ztratili šanci získat na svou stranu lidi, kteří jsou schopni zamýšlet se nad svým životem a změnit své zvyky. Buďme tedy trpěliví.


PeterX01
Příspěvky: 4
Registrován: 05 srp 2013 21:36

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od PeterX01 »

Zdravím lidi,


tak to tady pročítám a chci se zeptat na otázku, která je podobné té v úvodu tohoto vlákna. Funguje permakultura už někomu, anebo jste stále všichni ve fázi budování a experimentování? Připadá mi, že je tady spousta postřehů, co kdo jak zkouší, ale viděl někdo na vlastní oko (a nemyslím v knize či na obrazovce) anebo ještě lépe má někdo velkou zahradu, která mu už funguje na těchhle principech? Tzn. že se už nedře na svých hektarech v potu tváře, nepoužívá ni špetku chemie ani mechanizace a zahrádka mu bujně žije a přináší mu užitek?


Děkuji. 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od QNX »

Peter: Permakultura je neustálé budování a experimentování. Pokud jsi s experimentováním a budováním skončil, skončil jsi s permakulturou. Nikde také není dáno, že v permakultuře nebudeš pracovat, že nesmíš používat mechanizaci, že nesmíš používat chemii. Možná hledáš něco jiného než permakulturu?


Joski Fito
Příspěvky: 45
Registrován: 18 kvě 2012 21:47

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Joski Fito »

   Peter,ak ta to poteší tak mne už asi 20 rokov dobre funguje to čo tu nazývate jedlý les.Založený 1990.Ak by to ešte niekoho zaujímalo môžem zosmoliť nejaký skrátený opis,A naozaj to je o rokoch experimentovania a nakoniec hlavne v začiatkoch aj hodne pracné.Ale teraz už selanka,až na to spracovávanie úrody.


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Cyril »

Joski Fito: Prosím o co nejpodrobnější popis jedlého lesa. Pokud to tedy není Tvé know-how a jsi ochotný se podělit....Možná založit téma k diskusi, co říkáš? 



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

jedlý les je sad, o tom žádná.sadem je jakákoli trvalá kultura poskytující potravu. ale jedlý les zní tak jinak.....

Cyril říká:


Joski Fito: Prosím o co nejpodrobnější popis jedlého lesa. Pokud to tedy není Tvé know-how a jsi ochotný se podělit....Možná založit téma k diskusi, co říkáš? 






Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Permakulturní zkušenosti

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

- rozdíl mezi sadem a lesem je asi hlavně v oslunění a v půdě,  tj. máte jedlý les s nižšími patry ve stínu ?


- zkušenost kamaráda z pokusu o opravdu jedlý les na prosluněné pasece v lese je taková, že zvěř okusuje hodně keře a např. muchovníky v zimě uplně vyrve ze země, jaké máte zkušenosti ??? Indiáni se zvířaty navštěvující jejich jedlý les počítali a podobný přísun živočišných bílkovin v zimě se jim hodil, my to nějak neoceníme...       


Odpovědět