Cesta permakultury

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Cesta permakultury

Příspěvek od Petra Stejskalová »


Konečně rozumný a na předchozích čtrnácti stránkách nezávislý příspěvek :-) Hurá!


Metodu přemýšlení-pokus-omyl-víc přemýšlení také uplatňuju, i když u nás se nejedná o permakulturní ani "permakulturní" pozemek, ale spíš o zahradu s některými rysy přírodní zahrady.


Můj nejpříjemnější objev z poslední doby: podzimní listí z ovocných stromů do následující sezony spolehlivě sežere zdivočelý živý plot. Sousedi se podivovali, nakonec také vyzkoušeli - a taky přestali listí pálit, čímž je náš podzim ochuzen o ten typický kouřový čmuch :-)



Radek Kalfus říká:


Zatroleně! Pardon, to se netýkalo nějaké osoby, jen jsem asi půl hodiny smolil příspěvek k původnímu tématu vlákna a najednou (!) prázdné okno :-(


Tak znovu (a lépe ;)).


Jak to mám s permakulturou: Informací dost, ale hodně se míchá všechno možné s nálepkou "permakultura" -  ekozahradničení, samozásobení/soběstačnost, ezoterie, "návrat do pravěku" atd. Kdo se v tom má vyznat. Bez vlastních experimentů a chyb těžko rozkódovat. Díky za těch pár webů (i tenhle), kde lidi píšou svoje zkušenosti (cesta z města asi pravidelně vede přes bylinkovou spirálu a zpravokořeňování) - je tak šance se poučit i ze zklamání někoho jiného. Kurzy můžou fungovat taky dobře, ale zatím jsem nebyl schopen investovat čas a peníze (tak je "plýtvám" jinak).


Fotky vhodné nemám, ale vývoj našeho pozemečku byl asi takto - od zanedbané louky přes sukcesní bordel s bláznivou výsadbou stromků ke špatně obhospodařované louce pomalu přeměňované na pastvinu schopnou uživit nějakou tu ovci. Živý "plot" z rybízu, maliní a zimolezu u silnice (jo, fakt :-)) pomalu nahrazují lísky apod. Trávník na dvoře mizí, záhony se objevují. Ze slámy, kde vyrostly strupaté a hlodavci masakrované (ale nakonec dobré) brambory, se pomalu stává něco jako půda vhodná k pěstování. A tak dále. Shrnul bych to asi takto - méně emocí, více rozumu.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Cesta permakultury

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: Listožravý plot ....... něco podobného jsme budovali v loňském roce. Šlo o dva multifunkční cca 60m dlouhé lineární senožravé kompostéry :-) Řešilo se tím co s nechtěnou trávou ........ odstranilo to potřebu sušení a odvážení sena.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Cesta permakultury

Příspěvek od Petra Stejskalová »

My máme necelých padesát metrů listožravého plotu a teď se chystám zkusit něco podobného s malými borovičkami, co jsem zrovna vysázela - třeba budou taky tak hltavé. Máme spoustu javorového listí, to jim zřejmě budu muset předkládat natrávené nebo ve směsi s něčím dalším, protože v ploše se dost špatně rozkládá, aspoň u nás na naší suché skále :-)

QNX říká:


Petra Stejskalová: Listožravý plot ....... něco podobného jsme budovali v loňském roce. Šlo o dva multifunkční cca 60m dlouhé lineární senožravé kompostéry :-) Řešilo se tím co s nechtěnou trávou ........ odstranilo to potřebu sušení a odvážení sena.





Radek Kalfus
Příspěvky: 19
Registrován: 30 dub 2014 20:46

Re: Cesta permakultury

Příspěvek od Radek Kalfus »

Listožravý plot, to je dobrý :) Já byl letos překvapený, kolik spadaného listí sežraly ovce. Jilm jim zřetelně šmakuje.


Když už jsem u toho jilmu...máme u stavení vzrostlé jilmy - jeden u studny, druhý u starého sklípku; mladší pak porůznu kolem. Spekuluju, že ty dva staré by mohly být vysazené, páč tam nejspíš byly ještě za dob původních hospodářů. Máte s tím nějakou zkušenost? Myslím využití konkrétně jilmů a obecně využití vzrostlých stromů v blízkosti studny a domu.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Cesta permakultury

Příspěvek od QNX »

Radek Kalfus: Jak bys ho chtěl využít? Dřevo jilmu je kvalitní, listí jedlé (v případě hladomoru).


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Cesta permakultury

Příspěvek od Sanča »


 Nevím, jak jilmy, ale např. lípy se pravidelně ořezávali a listím se krmilo mezi zimou a jarem, kdy byl nedostatek pícnin. Jinak obvykle vzrostlý strom byl necháván u stavení pro blahodárný stín:-).


U studny bych byl opatrný a mrkl se do literatury, jaký typ kořenu má daný strom. Oni rádi zapouštějí do studny kořínky a chlastaj a chlastaj;-). Pokud nemáš vydatný pramen, tak i vychlastaj. Nejspíš to platí u starých studen, skládaných ze starých kamenů, ve skruži to asi nehrozí.
Radek Kalfus říká:


Listožravý plot, to je dobrý :) Já byl letos překvapený, kolik spadaného listí sežraly ovce. Jilm jim zřetelně šmakuje.


Když už jsem u toho jilmu...máme u stavení vzrostlé jilmy - jeden u studny, druhý u starého sklípku; mladší pak porůznu kolem. Spekuluju, že ty dva staré by mohly být vysazené, páč tam nejspíš byly ještě za dob původních hospodářů. Máte s tím nějakou zkušenost? Myslím využití konkrétně jilmů a obecně využití vzrostlých stromů v blízkosti studny a domu.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Cesta permakultury

Příspěvek od QNX »

Sanča: Jilm ..... asi mělký a široký kořenový systém, ale jilmů je hodně, tak to nemusí platit pro všechny.


Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Cesta permakultury

Příspěvek od Maly Nomad »

Stromy casto naopak studnu pred vyschnutim chrani, vyvaroval bych se velkych zmen v okoli studny jestli tato je dostatecne vydatna.



Picninarska kvalita jilmu je z nasich stromu asi nejlepsi. Obsah proteinu dosahuje kvalitni vojtesky. Nejkvalitnejsi je listi na letorostech, zacatkem leta.


Radek Kalfus
Příspěvky: 19
Registrován: 30 dub 2014 20:46

Re: Cesta permakultury

Příspěvek od Radek Kalfus »

Díky za reakce na jilmovou otázku :) Máme tu nejspíš jilm horský, ale kdo se v nich má vyznat. Dobré je, že zvládají grafiózu - některé roky se na listech projeví víc, některé míň, ale vypadají celkem zdravě. Jilm by tedy (nebýt grafiózy) mohl být dobrým kandidátem na výsadbu. Rychle roste (aspoň tady u nás), dobře obrůstá po zmlazení, má kvalitní dřevo (třeba na luky :)), dá se zkrmovat a v případě nouze i jíst.


Využitím u domu jsem myslel zmiňované možné "ochranné funkce" - stín je jasný, s tou studnou (jak píše Maly Nomad) to pro mě už tak jasné není (Sanča: studna je stará kopaná, prý "nevyschla ani za války", tak ji asi nevychlastá :)).


Akorát nevím, jestli QNX nezamořuju vlákno, jsem poněkud mimo téma (ale třeba to nevadí po těch 14 stranách hutné permadiskuse).



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Cesta permakultury

Příspěvek od QNX »

Maly Nomad: Kde jsi našel obsah proteinu? Bylo tam uvedeno i pro jaký druh jilmu ten údaj platí? Pokud by se dal úspěšně pěstovat, tak bych ho zařadil jako kandidáta na zdroj proteinů pro přípravu KLB.


Odpovědět