Malá doba ledová

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od QNX »

Samodiva: Není v naší moci, všem být ku pomoci. Proč se snažit pomáhat těm co o pomoc nestojí? Kdyby bylo 1% permakulturníků, tak pomáhat jim v dosažení energetické soběstačnosti, to je dost práce na celej život. Lepší než nutit někoho kdo by naši snahu pokládal za nesmyslnou.


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od Martin Gross »

Není cesta, jak pomoci k soběstačnosti a založení vlastního hospodářství, dejme tomu PK hospodářství někomu, kdo o to nestojí a nevidí nejmenší důvod tak činit. Až důvody nastanou, bude setsakra pozdě. A obětovat se pro blaho bližních, to je možné už dnes.

Samodiva říká:


Ve hře je energie pro všechny, ne jen pro vyvolené permakulturníky. Zajímá mě řešení počítající s lidmi mimo PK, což je tak 99 % národa. Slunce a vítr možná spasí permakulturníky, ale i ty kdoví jestli - znáte nějaké lidi, kteří žijí bez připojení na veškeré sítě? (nemyslím bezdomovce)



QNX říká:


Samodiva: ve hře je energetická soběstačnost. Sice ne pro každého, ale zrovna pro permakulturníky by to tak mělo být.








Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od Samodiva »


QNX, Martin G., případně další:

Špatně mě chápete, já se ptala,
- jestli považujete vůbec energetickou soběstačnost za možnou a případně jestli někoho zcela soběstačného znáte,
- jestli se vám zdají solární panely a větrné elektrárny dostatečně ekologicky čisté a zdraví a přírodě nezávadné,
- a za třetí jsem nevolala po záchraně národa ze strany PK, ale ptala se na další možné zdroje energie a jestli o nějakých víte (mě napadla jen ta termojaderná fúze).

Teď už si snad porozumíme.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od QNX »

Samodiva: Co se energie týká, tak naše (domácí) produkce je větší než naše spotřeba. Ještě musím trochu sladit spotřebu s výrobou a poměr jednotlivých druhů.  Soláry i větrníky pokládám za dobré. Dalších zdrojů je celá řada.


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od Martin Gross »

Fyzik nejsem, ale fůze na zemském povrchu je prý dost nereálný zdroj. Zatím náklady na vytvoření podmínek ke sloučení jader rádově převyšuje energetický zisk. Solární panely jsou moc hezká věc. Pokud by se vymakal výrobní postup a Díky větším sériím by klesly náklady a atd... Zatím je výroba velmi energeticky (+ materiálově atp) náročná. Větrné elektrárny jsou jiná kapitola. S trochou povědomí o aerodynamice a o zapojení dinama/alternátoru si větrnou elektrárnu "spíchne" kde kdo. Potíž je jen s variabilitou získaného proudu.... Energeticky soběstačný může být mimo jiného, kdo nesedí u PC, bo nemá elektriku. A o tom se TADY sotva dozvíme :-) Nevím o takovém. Všichni, koho znám, mají elektriku a auto. Zdroj energie - slunce a dřevo - metamorfovaná energie slunce.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od mastnacek »

K tem picitacum, koupil jsem nedavno domu tohle, spotreba je krasna i s monitorem pri normalnim pouzivani se vejdes do 60w, takze kdyby byly cenove dostupnejsi panely rekneme do 200w, tak krasnota. Utahlo by to i tech par usporek co doma mame a mozna i televizi.


Ty panely tezko rict, vsechno neco stoji a cim dal drazsi bude hlavne material a energie nutna k jeho vyrobe, takze si moc nadeje na extremne nizke naklady na porizeni nedelam, spis obracene.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od QNX »

Co to máte s tím, že FV panely jsou nákladné? Vždyť ta cena už je hodně nízká. Kdybych už na střeše neměl 6 kWp panelů, nakoupil bych další. Když jsem je kupoval, cena byla 3x větší než je teď.


Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od Patrik Stach »

Bohužel se z panelů stala politická otázka. Největší elektrárny patří politikům, kteří rozhodovali o dotacích, každý solární energetik je vnímán jako zločinec. Obrovská škoda. I elektrárny samotné jsou vnímány negativně. Absolutně nechápu proč. Raději bych měl za domem hektary solárních panelů než jednu uhelnou elektrárnu.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od mastnacek »

Dobre, tak ne jen panely ale vsechno kolem nutne ke sprovozneni.


http://eshop.homesolar.cz/25/197/solarni-komplet-kit240w-12v-200ah.html


Tohel je treba momentalne u me resitelny jedine ze si na to pucim. Bohuzel :)

QNX říká:


Co to máte s tím, že FV panely jsou nákladné? Vždyť ta cena už je hodně nízká. Kdybych už na střeše neměl 6 kWp panelů, nakoupil bych další. Když jsem je kupoval, cena byla 3x větší než je teď.





Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od Patrik Stach »

Mastňáčku, to já také, ale na druhou stranu Ti děkuji za odkaz, bourám boudu a budu místo ní stavět takovou jako pergolu. Došetřím, dám to na pergolí střechu a budu mít energii pro celou tu svou pidizahradu. Nejspíš si sestavu pořídím až na Vánoce, ale i tak.


Odpovědět