Malá doba ledová

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Odpovědět
Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od Cyril »

Že se cítíš být pruděn, je Tvůj problém, ne můj. 


Není pravda, že nemám zájem o relevantní informace ohledně netradiční stravy. Tedy, zajímám se hlavně o rostliny, které nejsou běžné a řadu z nich mám odzkoušenou (většina se v mých podmínkách neosvědčila). 


Dále, jsem toho názoru, že pokud někdo vyrukuje s nějakým závažným tvrzením, měl by je nějak zdůvodnit, popř. odkázat na informační zdroj(e). V jen trochu odborné literatuře se to tak dělá, považuji to za férový přístup i v diskusi. Jinak je to jen takové plácnutí do vody.  Otroka nikomu dělat nemusíš. Nějaké zdroje z kolonky "přežití" jsem samozřejmě prošel, nenabyl jsem dojmu, že získat stravu v dostatečném množství je nějak snadné nebo jednoduché. Možná v létě, či na podzim, ale v zimě, sakra, těžko. 


K těm katastrofám. Toto téma, i celý web implicitně, počítá s katastrofou, která bude, nahlíženo z hlediska života generace nekonečná. Z toho vycházím. Takže to "přečkání" by trvalo jaksi - celý život. 



QNX říká:


Cyril: Neuhýbám, pouze ti odmítám dělat otroka a znovu ti psát to co už jsem psal v minulosti. Navíc ty stejně nemáš zájem o informace, ty chceš jenom prudit. Prostě je fakt, že všude kolem nás se válí spousta informací, které lze využít k opatření potravin nutných pro přežití v případě nějakého výpadku. Mnohdy jde o zdroje sice ne zrovna lahůdkové, ale dostatečně hojné a výživné, aby se na ních dala ta katastrofální doba přežít. Jejich výhodou je to, že většinové společnosti jsou to zdroje neznámé, tudíž o ně není zájem a tím odpadá případná konkurence. Co se týká přístřešků. Nepsal jsem nic o "civilizovaném kulturním živote v technické civilizaci" psal jsem o přístřešku pro přečkání katastrof.





Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od Cyril »

Možná se tomu budeš divit, ale jeden supermarket (zamlada jsme tomu říkali obyčejně sámoška) je principiálně ekonomičtější a v tomto případě i ekologičtější, než spousty malých obchůdků. A kamiony? Samozřejmě, jak bys je chtěl zásobovat? Myslíš, že by bylo udržitelnější do nich navážet zboží v kufrech Favoritů? Nebo koňmi? Co bys říkal tomu, kdybys bydlel na ulici vedoucí k supermarketu a denně Ti pod okny projelo místo 1-2 kamionů tak 500 pickupů všeho druhu? 


Neříkám, že je vše ideální. Myslím hlavně přetahování zboží na obrovské vzdálenosti sem a tam. To ovšem není chyba supermarketu jako takového. Spíše je to důsledek bizarního systému, ve kterém žijeme a do kterého díky Evropské uhnii zabředáváme stále víc. Princip supermarketu je ale dobrý. Každý nemá statek a ani ho mít nemůže. V supermarketu má vše, co potřebuje na jednom místě. Je na tom něco nepochopitelného?




jarda bon jovi říká:


ano, jsem pro.trvale udržitelný garsonky v panelácích, trvale udržitelný supermarkety s flotilou kamionů....



Rozhodně nemůže  nás pár nadšenců, praktikujících trvalou udržitelnost ohrozit obrovskou myš


lenku kavárenské permakultury, která se vaří kdesi v praze. My se můžeme pachtit a sbírat i měnit zkušenosti, ovšem městských poměrů dosáhneme snad jen v příštím životě, páč tenhle bude krátkej.






Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od Cyril »

Rozumím tomu dobře tak, že kdo nechce půdu, nechce pracovat? 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od QNX »

Cyril:1) PermaWeb není odborná literatura, je to tlachárna. Až budu psát o netradičních potravinách do nějakého vědeckého časopisu, tak zdroje uvedu.


2) nemám potřebu tě přesvědčovat, tedy ani dodávat důkazy. Klidně mi nevěř a pokládej to za plácnutí do vody, je mi to jedno.


3) Tvoje panelákově-supermarketová permakultura je naprosto revoluční. Jen se tomu věnuj dál, já jsem se zatím dostal pouze na začátečnický level ve které ještě potřebuju pozemky, stavby, stroje, zvířata, rostliny, zdroje energií ........ ale třeba se na ten panelákově-supermarketový level také někdy dopracuju.


4) ne, i tomuto rozumíš špatně. Správně to je "kdo nechce pracovat na půdě, nechce půdu (tedy alespoň ne k tomu, aby na ní hospodařil). Případně "Když lidé pracovat nemusí, tak se jim většinou moc pracovat nechce" a také "Vzhledem k relativně nízkým cenám půdy se dá tvrdit "moc velký zájem o půdu není". Stačí projít inzerci a nabídek pod 10kč/m2 se tam dá najít docela dost. 



Kotouček plechu,


krásně zelená tráva -


tak málo stojí.



Pokud dobře počítám tak formu go-šiči-go 五七五  jsem splnil, mám tam kigo 季語, hosomi 細身, kiredži 切れ字, šibumi 渋味 ............ no, dalo by se to za haiku považovat :-) Tolik mé noční minutové snažení na téma zázraky přírody a cena půdy :-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, pro mne to nepochopitelné je. Ale jináč máš pravdu. pokud ti vyhovuje život v králikárně a supermarketové lahůdky, nic proti. Pokud je však na výběr, volím cestu soběstačnosti, v přírodě a na vlastní půdě. Je mi fakt ukradený, kolik lidí kvůli mému stylu života musí být zavřeno v králikárnách panelového typu. Každej je totiž svého štěstí strůjcem, a pokud považuješ  život v králikárně a městě vůbec za vrchol štěstí, pak to musíme respektovat.


Já spal v paneláku jednou, když jsem byl na návštěvě za mojí milou a dodnes slyším toho čůrajícího souseda, kýchajícího souseda a souseda ve výtahu či kuchyni.


Já to světlo života v paneláku zažil, a dojemnost toho bytí mi vehnala slzy do očí. Možná to je, trvale udržitelný, ale pro mne nesnesitelný. stejně jako vozíčkování v supermarketu. Raději vyhledám menší krámek a koupím, co potřeba, i když toho mnoho není. Lidská ¨stránka malých kvelbů je pro mne půvabnější, než ekonomické benefity hyper a supermarketů.


A že všichni nemůžou žít v přírodě, jako já?  no, to je přeci dobře, ne? Klid, pohoda, ptáčci, stromy, žádní hulákající idioti.... myslím, že je vše tak, jak má být.


Všichni nemůžou být veselí a štastní, sytí a spokojení. Pokud však je na výběr, můžeme novicům poradit, jak na to, stejně jako ty můžeš poradit, kterak být šťastný v králikárně. Každej chleba je o dvou kurkách.



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od QNX »

JBJ: Tak pod tohle se klidně podepíšu.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od mastnacek »

Dalsi tema :)


http://www.novinky.cz/veda-skoly/336825-lov-vlecnymi-sitemi-devastuje-v-oceanech-veskery-zivot.html



pro Samodiva: klíííd :) s tema pastvinama v jednom kuse.... i kdyby byly mensi, tak jsem moc nevidel ze by mezi sebou mely nejaky extra rozestupy, kdo by to prehanel v evrpoe? Gaucos? :) Ale mozna jsem toho zase tak moc v zivote nevidel to je fakt.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od QNX »

mastnacek: Jooo, to je daň za pohodlný život panelsupermarketkulturníků.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od mastnacek »

Covece nekdy, kdyuz toho je uz na me moc a pak si prectu takovyhle pekny zpravy tak em trosku jima beznadej.

QNX říká:


mastnacek: Jooo, to je daň za pohodlný život panelsupermarketkulturníků.





Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od Cyril »

1. Permaweb apriori tlachárnou není. Tlachárnu z něj dělají jedinci, tento prostor zaplňují tlacháním. 


3. Nepsal jsem nic o panelákově-supermarketové permakultuře. To sis vymyslel sám. Nemám s tebou v tomto směru o čem diskutovat. 


4. Dovysvětlení ex post. Původní text vyznívá trochu jinak.


Tomu závěru nerozumím a ani nemám potřebu mu rozumět. Ale jako reklama dost originální. Možná, že Ti přivede do kurzů nějakého toho abonenta navíc.



QNX říká:


Cyril:1) PermaWeb není odborná literatura, je to tlachárna. Až budu psát o netradičních potravinách do nějakého vědeckého časopisu, tak zdroje uvedu.


Permaweb apriori tlachárnou není. Tlachárnu z něj dělají jedinci, tento prostor zaplňují tlacháním. 


2) nemám potřebu tě přesvědčovat, tedy ani dodávat důkazy. Klidně mi nevěř a pokládej to za plácnutí do vody, je mi to jedno.


3) Tvoje panelákově-supermarketová permakultura je naprosto revoluční. Jen se tomu věnuj dál, já jsem se zatím dostal pouze na začátečnický level ve které ještě potřebuju pozemky, stavby, stroje, zvířata, rostliny, zdroje energií ........ ale třeba se na ten panelákově-supermarketový level také někdy dopracuju.


4) ne, i tomuto rozumíš špatně. Správně to je "kdo nechce pracovat na půdě, nechce půdu (tedy alespoň ne k tomu, aby na ní hospodařil). Případně "Když lidé pracovat nemusí, tak se jim většinou moc pracovat nechce" a také "Vzhledem k relativně nízkým cenám půdy se dá tvrdit "moc velký zájem o půdu není". Stačí projít inzerci a nabídek pod 10kč/m2 se tam dá najít docela dost. 



Kotouček plechu,


krásně zelená tráva -


tak málo stojí.



Pokud dobře počítám tak formu go-šiči-go 五七五  jsem splnil, mám tam kigo 季語, hosomi 細身, kiredži 切れ字, šibumi 渋味 ............ no, dalo by se to za haiku považovat :-) Tolik mé noční minutové snažení na téma zázraky přírody a cena půdy :-)





Odpovědět