Malá doba ledová

Vše o Permakultuře u nás i ve světě
Odpovědět
Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od Cyril »

"Je mi fakt ukradený, kolik lidí kvůli mému stylu života musí být zavřeno v králikárnách panelového typu." ...to je zajímavý přístup. Není to náhodou permakulturní etika?


Zdánlivě bez souvislosti s věcí malá vsuvka. Když on chce jet na hory a ona na vodu, nebo když dva vedou spor o to, je-li lepší škodovka nebo peugeot, nebo je-li lepší na svíčková či šnycl, tak se ve všech případech jedná o nerozhodnutelný spor. Jednoduše nelze říci, kdo má pravdu. 


Pokud jardovi bon jovimu nevyhovuje život v paneláku a nakupování v supermarketu a někomu jinému ano, tak je to také nerozhodnutelný spor.


Pokud se někomu líbí dělat na svém statku a jinému projektanta ve městě, nic proti jednomu ani druhému. Jedná se o osobní prefernce a o tom se spor vést nedá. Nedá se ani vést spor o tom, který způsob je udržitelnější. Udržitelnost totiž nějakým způsobem souvisí s mírou narušování a vyčerpávání životního prostředí lidmi, jako celkem. K tomu každý přispívá určitým dílem. Ale v žádném případě nelze obecně říci, že u samostatného zemědělce je tento podíl menší, než u obyvatele panelákového bytu. 


To je celé. Ostatní teze z Tvého příspěvku komentovat nebudu, neboť se snažíš polemizovat s něčím, co jsem neřekl.


Jen krátce: Panelákový život nijak neprosazuji, v paneláku jsem v životě nebydlel a ani bydlet nehodlám. 


Do supermarketu chodím, samozřejmě nekupuji vše, co tam vidím. Chodím i do malých krámků. Nevím, jestli Ti neuniklo, že tam mají v drtivé většině stejný sortiment, než v tzv. supermarketu. Stejná mouka, stejný cukr, stejné chleby, stejné máslo z Polska, stejná Černá Hora. Výběr zpravidla menší, ceny vyšší. Že se Tobě tzv. vozíčkování nelíbí je jen Tvůj osobní názor. A o tom se, jak jsem výše se moc polemizovat nedá. Ten je nějaký a lze ho vzít pouze na vědomí.



jarda bon jovi říká:


No, pro mne to nepochopitelné je. Ale jináč máš pravdu. pokud ti vyhovuje život v králikárně a supermarketové lahůdky, nic proti. Pokud je však na výběr, volím cestu soběstačnosti, v přírodě a na vlastní půdě. Je mi fakt ukradený, kolik lidí kvůli mému stylu života musí být zavřeno v králikárnách panelového typu. Každej je totiž svého štěstí strůjcem, a pokud považuješ  život v králikárně a městě vůbec za vrchol štěstí, pak to musíme respektovat.


Já spal v paneláku jednou, když jsem byl na návštěvě za mojí milou a dodnes slyším toho čůrajícího souseda, kýchajícího souseda a souseda ve výtahu či kuchyni.


Já to světlo života v paneláku zažil, a dojemnost toho bytí mi vehnala slzy do očí. Možná to je, trvale udržitelný, ale pro mne nesnesitelný. stejně jako vozíčkování v supermarketu. Raději vyhledám menší krámek a koupím, co potřeba, i když toho mnoho není. Lidská ¨stránka malých kvelbů je pro mne půvabnější, než ekonomické benefity hyper a supermarketů.


A že všichni nemůžou žít v přírodě, jako já?  no, to je přeci dobře, ne? Klid, pohoda, ptáčci, stromy, žádní hulákající idioti.... myslím, že je vše tak, jak má být.


Všichni nemůžou být veselí a štastní, sytí a spokojení. Pokud však je na výběr, můžeme novicům poradit, jak na to, stejně jako ty můžeš poradit, kterak být šťastný v králikárně. Každej chleba je o dvou kurkách.






Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od QNX »

Cyril: Nemám chuť se s tebou dohadovat, nebylo by to konstruktivní ........ tak jenom reakce na tu část s haiku o které píšeš, že jí nerozumíš.  To by přínosné být mohlo. Není to sice reklama na kurz, ale zařadit skládání haiku do permakulturních kurzů by bylo přínosné (kdyby tam na to bylo dost času, což většinou není). Haiku v japonské kultuře reprezentuje takový zvláštní pohled na svět, pohled panelsupermarketkulturníkům odtrženým od přirozeného života většinou uzavřený. Haiku reprezentuje i odlišný druh uvažování, odlišný druh vnímání .............. pokud by se někomu podařilo prostřednictvím haiku v účastnících PK kurzu  tyto odlišnosti  v pohledu, vnímání a uvažování zprostředkovat ........ mohlo by se to pozitivně projevit i na jejich výsledných PK designech. Pokud někdo může do permakultury cpát pneumatiky v úloze záhonků a jezírek ........ Proč by se tam nedala vložit japonská poezie jako prostředek PK designu ? Budu na tom pracovat :-)


Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od Samodiva »

Přidám jen pár řádek: bohužel je to tak, že člověk když chce podporovat svou nákupní volbou všechno to eko, bio, hand made a fair trade, musí na to mít peníze, které si v potřebné míře vydělá zpravidla prací ve městě. Dojička v kravíně si bude musel zajet do kaufáče. Pak je ještě možnost si to vše vypěstovat, ale to není  - alespoň z mého pohledu  - zase tak jednoduché.



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od QNX »

Samodiva: Vypěstovat si to ........ to sice jednoduché není, ale chodit do práce, to také není bez práce.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od mastnacek »

Osobne bych vymenil lopoceni na poli a na louce a ve chlive za 8hodinovy sezeni u kompu. Jenze prachy potrebuju.


Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od Samodiva »

Jen že zemědělec je vystaven všem záludnostem počasí.


Ono by třeba nebylo špatné zavést kratší pracovní týden, víc lidí by mělo práci a ten zbytek  času by pak mohli věnovat práci na poli (třeba i obecním, nebo jiné veřejně prospěšné činnosti prací, takže tak trochu komunismus; kdyby nebyli lidi potvory, mohlo by to docela hezky fungovat.)




QNX říká:


Samodiva: Vypěstovat si to ........ to sice jednoduché není, ale chodit do práce, to také není bez práce.





Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od Sanča »

Kdyby lidi nebyli lidmi, to by bylo věcí:-). Možná taky ne. Pokud se budeme držet podivné nauky o evoluci, dojdeme nejspíš k opakovanému závěru, že dokud nás k tomu nedonutí situace, nebudeme jako lidstvo řešit žádnou větší změnu kurzu. Přesto všechno má jakákoliv alternativa, ať už permakulturní nebo ne, svůj pozitivní význam. To, že žijeme v přelomových časech změn, je asi všem jasné. Ztrácet čas "tlacháním", jak se to bude vyvíjet, je dle mého nesmysl. Neznáme dopředu ani časovou linku událostí, dokonce nejsme schopni určit přesně linku historie (pouze ji tušíme a hlavně se o ni hádáme).


Má to význam jen pro tlachající, jako způsob utřídění si myšlenek nebo bohužel mnohdy sdílení strachu. Dávno jsem přijal myšlenku, že vše bylo vždy v neustálém vývoji, nic není neměnné. Tak proč ten strach? Vyprdněme se na to, dělejme to co nás baví a je z našeho pohledu dobré. Není univerzální návod na život, jsou jen záchytné body:-).

Samodiva říká:


Jen že zemědělec je vystaven všem záludnostem počasí.


Ono by třeba nebylo špatné zavést kratší pracovní týden, víc lidí by mělo práci a ten zbytek  času by pak mohli věnovat práci na poli (třeba i obecním, nebo jiné veřejně prospěšné činnosti prací, takže tak trochu komunismus; kdyby nebyli lidi potvory, mohlo by to docela hezky fungovat.)




QNX říká:


Samodiva: Vypěstovat si to ........ to sice jednoduché není, ale chodit do práce, to také není bez práce.








Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od mastnacek »

Strach je potreba, uz jsem to tady psal. I horoloezci musej mit strach protoze jak ho mit prestanou, tak si nabijou drzku. Myslim ze tady neni nikdo kdo vecer breci do polstare strachy. Spis je tady nadmiru prehnanych optimistu. A vis kdo je je optimista ze jo...


Nevim nevim prelomovy casy, stejne si to mysleli zacatkem 20 stoleti a i zacatkem 19 a 18 a 17... nekteri troufalci si to mysleli treba v polovinach :) A vzdycky ta nastupujici generace byla neomalena a rozezrana a nevychovana a horsi to za nasich mladych casu.
jedinej rozdil je, ze udajne nam dochazi to diky cemu tak pekne fungujeme a devastyrujeme planetu ve velkym.



Sanča říká:


Kdyby lidi nebyli lidmi, to by bylo věcí:-). Možná taky ne. Pokud se budeme držet podivné nauky o evoluci, dojdeme nejspíš k opakovanému závěru, že dokud nás k tomu nedonutí situace, nebudeme jako lidstvo řešit žádnou větší změnu kurzu. Přesto všechno má jakákoliv alternativa, ať už permakulturní nebo ne, svůj pozitivní význam. To, že žijeme v přelomových časech změn, je asi všem jasné. Ztrácet čas "tlacháním", jak se to bude vyvíjet, je dle mého nesmysl. Neznáme dopředu ani časovou linku událostí, dokonce nejsme schopni určit přesně linku historie (pouze ji tušíme a hlavně se o ni hádáme).


Má to význam jen pro tlachající, jako způsob utřídění si myšlenek nebo bohužel mnohdy sdílení strachu. Dávno jsem přijal myšlenku, že vše bylo vždy v neustálém vývoji, nic není neměnné. Tak proč ten strach? Vyprdněme se na to, dělejme to co nás baví a je z našeho pohledu dobré. Není univerzální návod na život, jsou jen záchytné body:-).

Samodiva říká:


Jen že zemědělec je vystaven všem záludnostem počasí.


Ono by třeba nebylo špatné zavést kratší pracovní týden, víc lidí by mělo práci a ten zbytek  času by pak mohli věnovat práci na poli (třeba i obecním, nebo jiné veřejně prospěšné činnosti prací, takže tak trochu komunismus; kdyby nebyli lidi potvory, mohlo by to docela hezky fungovat.)




QNX říká:


Samodiva: Vypěstovat si to ........ to sice jednoduché není, ale chodit do práce, to také není bez práce.











Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od Samodiva »

Ono i to tlachání je životní potřeba, člověk bez něj nějak vadne. Celý život jen ztrácíme čas, jde o to, aby to byla ztráta pokud možno příjemná nebo něčím užitečná.



Jinak souhlas, že člověk by měl dělat, co umí nejlíp - to je nejproduktivnější.



Sanča říká:


Kdyby lidi nebyli lidmi, to by bylo věcí:-). Možná taky ne. Pokud se budeme držet podivné nauky o evoluci, dojdeme nejspíš k opakovanému závěru, že dokud nás k tomu nedonutí situace, nebudeme jako lidstvo řešit žádnou větší změnu kurzu. Přesto všechno má jakákoliv alternativa, ať už permakulturní nebo ne, svůj pozitivní význam. To, že žijeme v přelomových časech změn, je asi všem jasné. Ztrácet čas "tlacháním", jak se to bude vyvíjet, je dle mého nesmysl. Neznáme dopředu ani časovou linku událostí, dokonce nejsme schopni určit přesně linku historie (pouze ji tušíme a hlavně se o ni hádáme).


Má to význam jen pro tlachající, jako způsob utřídění si myšlenek nebo bohužel mnohdy sdílení strachu. Dávno jsem přijal myšlenku, že vše bylo vždy v neustálém vývoji, nic není neměnné. Tak proč ten strach? Vyprdněme se na to, dělejme to co nás baví a je z našeho pohledu dobré. Není univerzální návod na život, jsou jen záchytné body:-).





Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Malá doba ledová

Příspěvek od Jiří Danihel »

JBJ, Samodiva: Kde je správná míra majetku? Sám si občas říkám, že mám doma spoustu krámů. Něco si koupím, protože mi to připadá jako šikovná věc a vzpomenu si, jak by se mi to kdysi hodilo, když jsem dělal to a to. Pak se mi to doma roky válí, protože co bylo je něco jiného, než co bude. I když nejsem boháč, mám nadbytek některých věcí a sem tam nedostatek těch opravdu drahých, které bych možná využil lépe, ale nemám na ně. Co přebývá tu a tam někomu půjčím a je po problému. Jiné krámy schovávám jen proto, že mají určité unikátní vlastnosti oproti modernějším, které už jsem si taky pořídil. Těch už se půjčováním (dokonce ani darováním) nezbavím, protože lidi kolem mne jsou tak zhýčkaní, že chtějí jen to nejnovější. O prodeji se vůbec nedá uvažovat. Občas něco doslouží nebo si konečně řeknu, že když jsem na to nesáhl 5 let, mohlo by to konečně letět. A pak jsou tu hračky. Dětem umožňují přiblížit se k dospělácké realitě a dospělým naopak uniknout z reality do říše snů a fantazie. Myslím, že v obou případech se jedná o věci užitečné, byť ne nezbytné.


Psal jsem, že člověk by měl mít právě tolik majetku, kolik je schopen hospodárně využít. To se týká jak výrobních prostředků, tak hraček. Neúměrně bohatý je někdo, kdo vlastní pole, ale nejprve na něm několik let pěstuje plevel na semeno k všeobecné nelibosti okolních zemědělců a zahrádkářů. Pak to prodá developerům a za několik měsíců zmizí z pole vrstva ornice a vyroste tam třeba výrobní hala. Za několik dalších let, když vlastníkovi haly přestane stát vyplácet pobídky, je hala opuštěná. Výroba se přestěhuje třeba do Maďarska, ale hala tam už zůstane, dokud ji eroze nerozloží. Za utržené peníze si původní vlastník pozemku nechá na zelené louce postavit skleněný palác s náklady na topení v řádu statisíců ročně. Kdo takto hospodaří, je nezpůsobilý nakládat s majetkem a měl by mít jen přiměřené kapesné. Neměl by ani podnikat, protože výsledek bude stejný, jako s tím polem. Neinvestuje do lepší budoucnosti, ale jen do svého soukromého majetku, který ani nevyužívá. Má věci proto, aby soutěžil s ostatními, kdo je nejbohatší. Ti, kdo mají méně, ho nezajímají. Jsou pro něj nanejvýš pracovní silou, se kterou zachází podle libosti. Jeho majetek má hodnotu třeba jen pár milionů, ale chová se, jako by mu patřil celý svět. Nepřišel k němu vlastní pílí, ale nejspíš dědictvím a následně bezohledným vykořisťováním druhých.


Jiný člověk může mít majetek třeba ve stovkách milionů. Ale má ho převážně ve výrobních prostředcích, které neleží ladem. Dává práci stovkám zaměstnanců a vyrábí něco, co slouží tisícům. Ať jsou to potraviny, boty, nábytek... Z výdělku přiměřeně obnovuje výrobní prostředky, rozšiřuje výrobní kapacitu podle poptávky trhu a pamatuje i na zaměstnance, protože si uvědomuje, že bez nich by byl třeba jenom švec s šídlem, lepidlem, kopytem a rozpíchanými prsty. Takovým lidem nezazlívám dražší způsob relaxace nebo "hračky". Dokonce to ani často není třeba, protože je jejich nátura vede k prostším způsobům života. Jejich majetek vznikl pílí a skromným způsobem života na začátku a později byl rozmnožen promyšleným reinvestováním části zisků a ukázkovým vedením firmy. Škoda, že jsou tak vzácní.


Podnikatele jsem si zvykl soudit podle toho, co dodávají na trh. To má mnohem lepší vypovídací hodnotu o jejich kvalitách, než vlastní majetek. Na výrobcích a jejich cenách se celkem snadno pozná, je-li podnikatel poctivý, nebo jen překupník, který se nerozpakuje vydírat výrobce, pozdě nebo vůbec platit faktury a prodávat předražené zboží bez špetky vlastní přidané hodnoty, nebo šejdíř, který úmyslně zatají všechny nedostatky zboží a z hromady slibů nic neplní. Neimponují mi ani superboháči, kteří kupují celé firmy, aby je obratem prodali s obrovským ziskem nebo se jejich likvidací zbavili konkurence, pokud za ty peníze nedělají třeba lepší politiku, než stát. Nejde o to, co kdo má, ale jak s tím zachází.



Odpovědět