Jaký model při omezených financích.

Komunity, centra, ukázkové projekty
Uživatelský avatar
David Michal
Příspěvky: 28
Registrován: 03 kvě 2013 09:17

Jaký model při omezených financích.

Příspěvek od David Michal »

Zdravím,



řešíme s ženou, jak se dostat pryč z paneláku. Financovat to můžeme pouze prodejem právě bytu v paneláku, takže reálně máme na nákup tak 500.000,-Přemýšlíme o několika modelech, jak s takto omezeným rozpočtem dosáhnout přestěhování do přírody.


Požadavky máme typicky romantické:


1. Daleko od hluku silnic a raději méně lidí kolem sebe.


2. Lesy, kopce, zúrčící potůčky, louky plné kvítí



Poté pár praktických:


1. Okamžitá možnost běžného bydlení. Máme malé dítě a bez pračky, tedy bez elektriky, bysme to nedali.


2. Nejméně 0.5ha pozemku. Časem plánujeme postupně se zásobovat vlastní zeleninou, ovocem, bramborama, luštěninama, možná vejce, drůbeží a ryby. Mouku, rejži budeme stále kupovat. Myslím, že pro cca 5 až 8 členou rodinu by mělo 0.5ha dostačovat. Ale samozřejmě větší pozemek lepší pozemek.



Takže ty možné modely a tady bych potřeboval asi nejvíce poradit, či nakopnout nějakým směrem:


1. Koupit malinký stavební pozemek, cca 200m2 a k němu velký navazující zemědělský. Na stavební postavit prozatím mobilák. Časem dostavět lepší bydlení.


2. Koupit zbořeninu s velkým pozemkem. Pak zase mobilák, zbořeninu rozebrat, vystavět něco jiného.


3. Koupit obyvatelný barák s velkým pozemkem i se staršími obyvateli. Nízkou výkupní cenu jim kompenzovat stravováním a platbou energií, tepla. S tím, že tam prostě můžou v klidu dožít. (my nejsme konfliktní lidi a navíc máme jenom jednu živou babičku a pro naše děti vidíme přínos v životě mezi lidmi různého stáří).



Jinak já jsem ajťák a tak mi stačí internet abych mohl něco málo vydělat a žena teď bude ještě nějakou dobu na mateřské.



Praktické zkušenosti s farmařením mám toliko z brigád. Nejdelé pár měsíců v kuse před třemi roky na jedné perma farmě jako dobrovolník. Tam mě to nadchlo a žena je stejného smýšlení. Navíc nečekáme plnou potravinovou soběstačnost. Spíše se budeme snačit postupně doplňovat jídlo z vlastních zdrojů.



Asi nejlépe bych to popsal, jako hledání jakési rovnováhy mezi žítím v přírodě a moderní společností. Protože ono úplně odříznout se, to asi vážně nejde. Alespoň tedy pokud se jeden chce rozmnožovat a mít rodinu.



Nu co si myslíte o těch modelech a který je dle vás nejvhodnější? Či jaké jiné možnosti ještě jsou?


Uživatelský avatar
Honza Kral
Příspěvky: 91
Registrován: 03 čer 2011 11:58

Re: Jaký model při omezených financích.

Příspěvek od Honza Kral »

Zdravíčko. Varianta zbořeniny s pozemkem zní rozumě a pokud si na zboreništi zvládnete postavit chalupu svépomocí třeba z balíků slámy tak do půl milionu byste se při troše skromnosti měli vlézt. Mám stejný záměr a i když to nemám spočtené přesne, tak rozpočet na něco malého mi vychází podobně. (pro dvou nebo tříčlennou rodinu)



Přeji Vám vše nejlepší a kdybyste nějakým řízením osudu měli zakořenit na Vysočině, tak pořizuji stodolu a rozpadlou chaloupku na Olešnicku. Budu si tam chystat dřevo na vlastní stavbu a osahávat zahradničení a včely. Ještě to nemám vyklizené a zprovozněné, ale od příštího roku nebude problém část toho prostoru levne pronajmout na sušení dřeva a uložení balíků slámy i někomu dalšímu. Hospodářská část je veliká - sto metrů u víc plus hůry nad tím.To je několikrát víc než potřebuji.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Jaký model při omezených financích.

Příspěvek od jarda bon jovi »

Takže od teotií k praxi. nejlevnější je, co jsem řešil je exdražby.cz. Dá se tam sehnat ledasco a kámošovi jsem sehnal nádhernej zachovalej statek na skvělém místě s hektarem půdy za 400. I když jsou exekutoři příšerný úředníci, tak touha po penězích jim umožnuje i nestandartní postupy k vašemu dobru.


Dá se sehnat i za 35 hektar s ruinou. levněji už pouze pryčna u armády spásy.


Uživatelský avatar
David Michal
Příspěvky: 28
Registrován: 03 kvě 2013 09:17

Re: Jaký model při omezených financích.

Příspěvek od David Michal »

S nákupem na nucených dražbách mám morální problém. Systém vymáhání pohledávek není u nás nic, s čím bych mohl souhlasit. Ale o tom tady nechci spouštět debatu.



Slušný mobilák, který je zateplený s dvojitými skly, se pohybuje mezi 150 a 200k.


Na pozemek tedy zbývá cca 250k, počítám s rezervou.



To je myslím reálné. Co jsem se koukal po inzerátech na různé louky apod., od 150k se dá koupit cca 0.5ha louky. Takže pak ještě najít takovou louku, vedle které se dá koupit malinkej stavební pozemek, kde už bude el. a voda.



Přemýšlím, asi objet nějaké malé vesničky a zajít za starostou. Tam se optat, jestli něco takového někde na kraji obce nejde u nich.


Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Jaký model při omezených financích.

Příspěvek od Romana SM »

Taky jsme hledali zbořeninu, ale v našem kraji neúspěšně. Často je problém, že i když je na pozemku budova nebo zbořeniště, chybí přístupová cesta a bez té se oficiálně stavět nedá  ...


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Jaký model při omezených financích.

Příspěvek od jarda bon jovi »

jéje, to je špatný kraj....


S koupí v noutce má morální problém každej, kdo není úředník, to je jasný.


Stačí si najít povinného a proklepnout okolnosti a podrobnosti. Stojí to nějaké krejcary, ale mám klid na duši.


Kdo chce, hledá způsob.....


Ale proti zatepleným maringotkám či unimobuňkám nic nemám, ani proti mobilnímu domu, To je jasný. cest je hodně. U nás je na prodej statek za 200, a muselo by se do něj akutně nacpat 200,zbytek na delší lokte. ....


Dal by se dokoupit hektar, jináč k tomu je půl...




Uživatelský avatar
David Michal
Příspěvky: 28
Registrován: 03 kvě 2013 09:17

Re: Jaký model při omezených financích.

Příspěvek od David Michal »

Kde to je ten statek? Můžeš dát prosím odkaz na mapu?



Uživatelský avatar
David Michal
Příspěvky: 28
Registrován: 03 kvě 2013 09:17

Re: Jaký model při omezených financích.

Příspěvek od David Michal »

Jaj to je dost blízko té hlavní silnice na Svitavy. To budou asi dost hlučet kamióny po nocích. Ale jinak to vypadá dobře.


Uživatelský avatar
Honza Kral
Příspěvky: 91
Registrován: 03 čer 2011 11:58

Re: Jaký model při omezených financích.

Příspěvek od Honza Kral »

To by nemuselo být špatné. Parkrát jsem v těch koncích byl něco hledat a je to pěkný kraj.

jarda bon jovi říká:




Odpovědět