Permazahrada k nakouknutí?

Komunity, centra, ukázkové projekty
Jan Nieboras
Příspěvky: 2
Registrován: 26 dub 2013 14:46

Permazahrada k nakouknutí?

Příspěvek od Jan Nieboras »

Zdravím všechny,


jsem tady nový a spolu s manželkou jsme se náhodou dostali k permakultuře (pokud tedy něco jako náhoda existuje). Rádi bychom viděli nějakou takovou pokročilejší permakulturní zahradu (po několika letech práce) na vlastní oči a proto můj dotaz:



Nejste někdo z okolí Frýdku - Místku, kdo byste nám věnovali půl hodinky, abychom se mohli podívat? Budu rád za vaše nabídky a doufat, že se někdo takový najde. 



Honza


Jarmila Plášková
Příspěvky: 7
Registrován: 02 kvě 2013 10:15

Re: Permazahrada k nakouknutí?

Příspěvek od Jarmila Plášková »

Tak na podobné nakouknutí bych se přidala taky...:)



Jarmila Plášková
Příspěvky: 7
Registrován: 02 kvě 2013 10:15

Re: Permazahrada k nakouknutí?

Příspěvek od Jarmila Plášková »

Bohužel přihlášky byly jen do 30.4.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permazahrada k nakouknutí?

Příspěvek od QNX »

Ale to byla exkurze po "přírodních zahradách". Taková "přírodní zahrada" nemusí mít nic společného se zahradou permakulturní a nakonec i ta "permakulturní zahrada" nemusí mít nic společného s permakulturou.   


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permazahrada k nakouknutí?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Obávám se, že veronika je dobrá ukázka pro mudly neznalé věci. Ti asvěcení vědí, že veronika je bohulibý projekt, ale soukromníček by to ekonomicky nezvládl, páč by tam mušela bejt každá kytka pozlacená, páč už to sežralo nemálo prostředků.


Ona to je totiž trochu chyméra. Já to hledal 5 let a nic jsem nenašel. ne na našem kontinentě. tak si buduju svoje.


Nic na tom není. stačí chuť do práce a tradá....


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Permazahrada k nakouknutí?

Příspěvek od drudriger »

Ono to co rika QNX este neznamena


ze to rika QNX

QNX říká:


Ale to byla exkurze po "přírodních zahradách". Taková "přírodní zahrada" nemusí mít nic společného se zahradou permakulturní a nakonec i ta "permakulturní zahrada" nemusí mít nic společného s permakulturou.   





Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Permazahrada k nakouknutí?

Příspěvek od Bebe »

Na permakultúre sa mi najviac páči, že nie je vidieť. Preto, ak chce niekto vidieť permakultúrnu záhradu, musí získať predovšetkým nový pohľad na svet a celú problematiku. Z tohto pohľadu permakultúrna záhrada neexistuje a teda sa ani nedá vidieť. Existuje iba v mysli a preto je treba najskôr si ju tam vytvoriť, individuálne, každý sám u seba. Takto vytvorená permakultúrna záhrada ctí permakultúrnu etiku, vychádza z permakultúrnych princípov a používa permakultúrne prvky. Jediné, čo sa dá v reálnej záhrade vidieť, sú práve tie prvky, no  tie samy o sebe nič nehovoria a teda nič neznamenajú, alebo znamenajú len veľmi, veľmi, veľmi málo z toho všetkého. To gro, to podstatné vidieť nie je. Permakutlúra je z tých vecí, pre ktoré môžete prejsť svet krížom-krážom a nakoniec zistíte, že ste nikam chodiť nemuseli. Isteže vidieť sa dá vo svete spústa nádherných vecí, ale to, čo chceme, máme obyčajne priamo pod nosom. Takže moje nabídka takováto: Vtlučte si permakulturu do hlavy a pak se dívejte kolem sebe a konejte v jejím duchu. To je vše. Víc nemůžete udělat, ani pro permakulturu, ani pro sebe. A když chcete něco videt, najděte si na to jinej důvod.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permazahrada k nakouknutí?

Příspěvek od QNX »

jarda bon jovi: nojo, Veronika dělá užitečné věci, ale je to megalomanský požírač milionů z dotací. To je fakt. Ekonomicky je to jeden nesmysl vedle druhého a to včetně různých "ukázkových" projektů co tam předvádějí.


drudo drudriger: Ty jsi ale bystrý chlapec :-) jo, to je také správný postřeh :-)


Bebe: Naprosto perfektně jsi to napsal. Nemám co dodat. Pod to bych se klidně podepsal. Ona je v PK designu i taková tajemná kategorie, která se vlastně ani nevyučuje na žádných kurzech ...... neviditelná struktura ....... ta postihuje mnohé, ale ani na tu se nikdo nemůže jet někam podívat.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permazahrada k nakouknutí?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Takových veronik znám více, potíž je v tom, že chybí model, nebo vzorek z řad jednotlivců..... To mne zajímá, nikoli mustry obecně prospěšných společností, neb občanských sdružení. Většinou  jsou to  potěmkinovy vesnice bez vlastních pevných ekonomických nohou. V tomhle jsem realista. Netvrdím, že to není pěkné, ale je to jako na parkovišti, když obšlapujete Bugatti veyron a je vám jasný, že na to hodně dlouho mít nebudete...


Odpovědět