Sociální design v permakultuře

Komunity, centra, ukázkové projekty
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Eva Hauserová »

Nedávno jsem se setkala s tím, že si lidé nedokáží pod "sociálním PK designem" nic představit. Přitom na evropské konvergenci se sociálního designu a různých komunitních, psychologických, ekonomických atd. věcí týkala většina programu - tady je o tom článek:


http://www.permakulturacs.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=158:dojmy-z-evropske-permakulturni-konvergence&catid=34:pk-obecne&Itemid=116


Tak mě napadlo, co si tady vyměnit nějaké informace o věcech, které už se dějí i v našich domácích vodách nebo někde blízko. Třeba víte o něčem, o čem jsem ještě neslyšela? Kdybych měla sama něco dát do placu, tak asi:


Komunitní zahrady - Kokoza, Prazelenina, Kom-pot, U Smrku...


Ekonomické alternativy - LETS (brněnský Rozleť se), Trust pro ekonomiku a společnost


Ekovesnice a podobné typy komunit - slovenská Zaježová, vznikající valašská komunita PermaNetu (www.permanet.cz)


No... hledala jsem na www.creativegate.cz, kde rozjížděli slibnou Akademii soběstačnosti, která se tedy měla týkat jak různých pracovních postupů a technologií, tak sociálních věcí, ale nějak to usnulo...


Nevíte ještě o něčem?


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od drudriger »

http://www.permakulturacs.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=158:dojmy-z-evropske-permakulturni-konvergence&catid=34:pk-obecne&Itemid=116



tadle clanek neni nalezenej.......




jinak teda todle http://ekopartyzanka.cz/


v klidu musete pridat nasi socialni skromnost dvp



ohledne komunit je toho o hodne vice, ale otazny je co vlastne hledate a k cemu to bude dobry, kopu lidi s tech malych komunit nechce byt nekde roztahovana a zvidetlnovana... znam vice komunit, ale prijde mi byt od veci delat jejich seznama popravde skoro kazda komunita chce delat s permakulturou nebot ji vnimaji jakozto nejlenivejsi spusob starani se o zahradu......


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od jarda bon jovi »

To jo, to je pěkný, ale furt jsem z toho jelen. jednak to bude tím, že viditelné spolky jsou pro státní zlovůli snadným terčem a motivem pro infiltraci úřední kliky.  Tím pádem drtivá většina tvořivých lidí, kteří tvoří hodnoty běžné potřeby, což je pro mne jídlo, pití, mýdlo, dřevo, kovář, apod se nemají čas sdružovat se, páč dělají  svoje hodnoty a makají na své vizi. Pokusem bylo zjištěno, že spolky jsou výhradně doménou vysokoškolsky vzdělaných lidí, jejichž jedinou obchodní komoditou jsou vize, zhusta na papíře sofistikovaným způsobem načmárané. Nemusí to být až tak špatné, třebas agentura ochrany přírody má pozemky od státu darované za pár miliard a teplý místečko nadosmrti. Nebo superspolek probio si vyloboval takový privelegia, nad kterými zůstává rozum stát a antimonopolní úřad čumí jako opařenej.....Proto se znovu ptám, co to je sociální design a k čemu slouží.?? Já totiž zjistil, že žádný z mých kreativních přátel nejsou žádnými členy vůbec žádné organizace, ni spolku,a proto jsme si blízcí. Je to vlastně taková segregace, kdy každý patří tam, kam má.Ale máme jednu tutovou jistotu. když se někdo dostane do šlamastyky, nebo potřeby, stojí za ním pevně všichni, kteří  o to stojí. Žádná forma, žádné stanovy, žádná filozofie,žádné cizí slova, žádné členské příspěvky, nebo peníze, žádné ideály.Heslem je slušná nezištnost. ale meslím,tenhle termín se už dlouho ani nevyučuje, ani nepřekládá.


Proto si nedokážu přeedstavit ani náznak sociálního design. Hilfééé !!!


 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od QNX »

JBJ: To co popisuješ  je pokročilá forma socálního designu. Tedy organicky vznikající struktury vycházející ze skutečného života a tyto organické struktury netřeba (a nelze) direktivně organizovat. Vedle toho stojí snahy teoretiků odtržených od reálného života, kteří z titulu nějaké funkce mají neutuchající snahu organizovat život ostatním .....snad z toho důvodu, že jim to připadá snadnější než zorganizovat život vlastní.


Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Romana SM »

Pro mě je ten výraz sociální design takový neuchopitelný, ale teď mi přišlo na mysl to Hnutí přechodu (Transition movement)


http://kriza.vsieti.sk/node/2163


to by se třeba dalo považovat za součást sociálního designu? Pěkný je o tom film In Transition ... 



Asi bych k termínu sociální design potřebovala nějakou lidskou deifinici :-)



Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od drudriger »

jo peke si to vystihl.


mne spise zajima k cemu podobnej seznam jakoze ma slouzit.


vetsina tech malich komunit co se i permakulturu praktikuje nepotrebuje a nechce byt viditelna pro vsechny.


todle pravidlo delame u nas od zacatku, este ani letacek o tom co vlastne sme neni, stale se to viviji,, posouva pretvari ale stale to je..... ja to hold budu vzdy jako clovek se zakldkou co rad dela popelare, jinak nez to bere clovek s diplomama..


ale vystihl si to dobre......


QNX říká:


JBJ: To co popisuješ  je pokročilá forma socálního designu. Tedy organicky vznikající struktury vycházející ze skutečného života a tyto organické struktury netřeba (a nelze) direktivně organizovat. Vedle toho stojí snahy teoretiků odtržených od reálného života, kteří z titulu nějaké funkce mají neutuchající snahu organizovat život ostatním .....snad z toho důvodu, že jim to připadá snadnější než zorganizovat život vlastní.





Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Eva Hauserová »

Cože? Mně ten proklik funguje. Každopádně - www.permakulturacs.cz, Články, Dojmy z evropské konvergence. - Jinak máš pravdu, tady na Okoři je taky alternativní komunita, která žije tak, jak popisuješ. Asi by bylo fajn mít trochu zmapované ty, které stojí o kontakty a vazby, což ta Ekopartyzánka do jisté míry je. Vlastně už je máme v adresáři na webu permakulturacs.cz a dvp taky.

drudo drudriger říká:


http://www.permakulturacs.cz/index.php?option=com_content&view=...



tadle clanek neni nalezenej.......




jinak teda todle http://ekopartyzanka.cz/


v klidu musete pridat nasi socialni skromnost dvp



ohledne komunit je toho o hodne vice, ale otazny je co vlastne hledate a k cemu to bude dobry, kopu lidi s tech malych komunit nechce byt nekde roztahovana a zvidetlnovana... znam vice komunit, ale prijde mi byt od veci delat jejich seznama popravde skoro kazda komunita chce delat s permakulturou nebot ji vnimaji jakozto nejlenivejsi spusob starani se o zahradu......





Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Eva Hauserová »

Určitě to nemusí souviset s žádnými institucemi. Je to analogie designování pozemku, aspoň jak to teď vidím při četbě knihy People & Permaculture od Lobby Mecnamara. Že vezmeš úplně stejné PK principy a aplikuješ je na skupinu lidí, na širší společnost, nebo i sám na sebe. K čemu to je - například většina dobrovolných komunit zajde na vnitřní spory, pokud mají vydržet, stojí to mnoho úsilí, a tady se může uplatnit sociální design. Nebo v prezentaci Pk myšlenek vůči  laické veřejnosti, v pomoci Třetímu světu (kde se tzv. "pomocí" vyplýtvávají ohromné prostředky neúčelně a permakulturisté se to snaží dělat efektivněji), v budování systémů barteru apod.

jarda bon jovi říká:


To jo, to je pěkný, ale furt jsem z toho jelen. jednak to bude tím, že viditelné spolky jsou pro státní zlovůli snadným terčem a motivem pro infiltraci úřední kliky.  Tím pádem drtivá většina tvořivých lidí, kteří tvoří hodnoty běžné potřeby, což je pro mne jídlo, pití, mýdlo, dřevo, kovář, apod se nemají čas sdružovat se, páč dělají  svoje hodnoty a makají na své vizi. Pokusem bylo zjištěno, že spolky jsou výhradně doménou vysokoškolsky vzdělaných lidí, jejichž jedinou obchodní komoditou jsou vize, zhusta na papíře sofistikovaným způsobem načmárané. Nemusí to být až tak špatné, třebas agentura ochrany přírody má pozemky od státu darované za pár miliard a teplý místečko nadosmrti. Nebo superspolek probio si vyloboval takový privelegia, nad kterými zůstává rozum stát a antimonopolní úřad čumí jako opařenej.....Proto se znovu ptám, co to je sociální design a k čemu slouží.?? Já totiž zjistil, že žádný z mých kreativních přátel nejsou žádnými členy vůbec žádné organizace, ni spolku,a proto jsme si blízcí. Je to vlastně taková segregace, kdy každý patří tam, kam má.Ale máme jednu tutovou jistotu. když se někdo dostane do šlamastyky, nebo potřeby, stojí za ním pevně všichni, kteří  o to stojí. Žádná forma, žádné stanovy, žádná filozofie,žádné cizí slova, žádné členské příspěvky, nebo peníze, žádné ideály.Heslem je slušná nezištnost. ale meslím,tenhle termín se už dlouho ani nevyučuje, ani nepřekládá.


Proto si nedokážu přeedstavit ani náznak sociálního design. Hilfééé !!!


 





Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Eva Hauserová »

Jo, ten film jsem viděla. Vzpomněla jsem si, že v Boskovicích údajně mají aktivitu v duchu Transition Cities, ale nikde na webu jsem to nenašla. Jinak jsem teď právě napsala Jardovi Bon Jovi/mu, co si pod tím konkrétněji představuju a k čemu je to dobré.

Romana SM říká:


Pro mě je ten výraz sociální design takový neuchopitelný, ale teď mi přišlo na mysl to Hnutí přechodu (Transition movement)


http://kriza.vsieti.sk/node/2163


to by se třeba dalo považovat za součást sociálního designu? Pěkný je o tom film In Transition ... 



Asi bych k termínu sociální design potřebovala nějakou lidskou deifinici :-)






Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od QNX »

Boskovice mají dobře našlápnuto permakulturním směrem. Nejsou tam jenom aktivity po vzoru Transition towns, ale i permakulturní klub, PK kurzy a rozjíždí se tam i několik velice zajímavých PK projektů.


Odpovědět