Sociální design v permakultuře

Komunity, centra, ukázkové projekty
Odpovědět
Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Josua »

Jardo pěkně popsané, tak nějak to vidím i já, jít makat a lidi kolem, kteří také pracují na své vizi se objeví, protože kolem není temnota jen slepota. Mám už představy co bych dělal a kde a jak, teď pracuji na jejich realizaci.


Také jsem se na začátku při setkání s těmito tématy najivně domníval ... ... ... , ale ze zkušenosti jsem věděl (a potvrdilo se mi to), že v žádné komunitě (a prošel jsem těch "sekt" několik) mi nějak není dobře, protože to je jakési umělé (dogma, filozofie, zákony, doporučení, segregace, často i povyšování atd....)



Já říkám, že jsme na cestě z města, To mi dává smysl, a  již jen měsíc než se přestěhuji :D



Také neshledávám osobně nic zajímavého na uměle udělaných iniciativách, které vzejdou z učení, knihy, nápadu někoho.  Je to umělé a mělo by to vyrůst jako strom ze semen pomalu přirozeně stejně jako semeno spolupracuje se svým okolím. Jak jsem někde zde myslím četl a prozřelo mi to velkou pravdu, komunit je v ČŘ spousta a jmenují se vesnice. Nebo vesničky a městečka v blízkém okolí.


A mimochodem já jsem taky "VŠ" a pomalu mi připadá co jsme to tam vlastně dělal? Ne dělám si legraci, jsme vděčnej za VŠ, pomohla mi dostat se do tohoto bodu.




S Láskou a úctou zdraví Josua



jarda bon jovi říká:


To jo, to je pěkný, ale furt jsem z toho jelen. jednak to bude tím, že viditelné spolky jsou pro státní zlovůli snadným terčem a motivem pro infiltraci úřední kliky.  Tím pádem drtivá většina tvořivých lidí, kteří tvoří hodnoty běžné potřeby, což je pro mne jídlo, pití, mýdlo, dřevo, kovář, apod se nemají čas sdružovat se, páč dělají  svoje hodnoty a makají na své vizi. Pokusem bylo zjištěno, že spolky jsou výhradně doménou vysokoškolsky vzdělaných lidí, jejichž jedinou obchodní komoditou jsou vize, zhusta na papíře sofistikovaným způsobem načmárané. Nemusí to být až tak špatné, třebas agentura ochrany přírody má pozemky od státu darované za pár miliard a teplý místečko nadosmrti. Nebo superspolek probio si vyloboval takový privelegia, nad kterými zůstává rozum stát a antimonopolní úřad čumí jako opařenej.....Proto se znovu ptám, co to je sociální design a k čemu slouží.?? Já totiž zjistil, že žádný z mých kreativních přátel nejsou žádnými členy vůbec žádné organizace, ni spolku,a proto jsme si blízcí. Je to vlastně taková segregace, kdy každý patří tam, kam má.Ale máme jednu tutovou jistotu. když se někdo dostane do šlamastyky, nebo potřeby, stojí za ním pevně všichni, kteří  o to stojí. Žádná forma, žádné stanovy, žádná filozofie,žádné cizí slova, žádné členské příspěvky, nebo peníze, žádné ideály.Heslem je slušná nezištnost. ale meslím,tenhle termín se už dlouho ani nevyučuje, ani nepřekládá.


Proto si nedokážu přeedstavit ani náznak sociálního design. Hilfééé !!!


 





Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Josua »

Nespatřuji velký význam v definicích (v matice mě jich naučili :D - naštěstí si je už nepamatuji), ony spíše lidem zamotají hlavu :D (patří to pod tu definici nebo ne? :D :D :D)


A pokud se podaří najít jiného vhodného slova, bude to jen jiné slovo, pro něco co nebylo příliš jasné... 


Ale to je jen můj pohled.



Zdraví Josua
 
Romana SM říká:


Pro mě je ten výraz sociální design takový neuchopitelný, ale teď mi přišlo na mysl to Hnutí přechodu (Transition movement)


http://kriza.vsieti.sk/node/2163


to by se třeba dalo považovat za součást sociálního designu? Pěkný je o tom film In Transition ... 



Asi bych k termínu sociální design potřebovala nějakou lidskou deifinici :-)






Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Eva Hauserová »

Mně se zdá (jelikož jsem stále začtená do knihy People & Permaculture), že podobně jako se při plánování pozemku taky nespokojíme s tím, že "ono se to nějak organicky vyvine", můžeme tvořivě reflektovat i to, co se děje mezi lidmi, ve vztazích, v komunitách a v nás samých, a nějak s tím pracovat - což neznamená někomu něco diktovat či vnucovat, ta kniha se hodně točí kolem toho, jak můžeme aplikovat PK principy především na sebe. Protože jsem dělala rozhovory se spoustou lidí, kteří takhle odešli z města, vím, že se často na venkově ocitnou v izolaci, ne vždycky (jako "náplava") splynou organicky s místními lidmi, a hlavně když pak mají děti, velmi touží po nějakém společenství podobně vyladěných rodin. Což už míří k nějaké ekovesnici a zkušenost ukazuje, že v tom případě je lepší mít nějaká pravidla, na kterých se lidé dohodnou, než to soužití včetně potenticálních konfliktů nechat vyvíjet úplně volně. - Další stupeň jsou "intentional communities", třeba v Německu mají lidi určitě větší sklony je vytvářet než u nás, což může být kulturně dáno - u nás to praktikují spíše ti lidé směřující k anarchismu, jak tady bylo řečeno. A ti mají, pokud vím, nějaké své ustálené zvyklosti týkající se konsenzu a podobně.  Pak máme městské komunity, které se obvykle budují úplně od začátku a určitě jsou smysluplné. Tam se sociální design určitě uplatní taky. Musí se ale určitě postupovat "odsdola", tj. vycházet z konsenzu lidí, a nikoli opačně, že někdo přijde a začne lidi poučovat.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od drudriger »

jao v tych komunitach a jak pise josua o sektach tak si myslim pravze se permakulturny prinicipy sou tak provazany ze jejich praktikovani ke komunite by k vytvareni sekt nemnlo vest. komnunity samo o sobe je na hodne dlouhe tema zil sem ve 3 ruznych v kazde minimalne 3 roky a skusenosti mam teda prakticke a ne teoreticke, vzdy kdyz slisim vypravet nejake teoretiky o tom tak se mi hlava krouti.ale obcas maji i dobre postrehy. jako priklad muzu uvest zajezovou i kdyz je to par let spatky tak totalni vyuzivani az zneuzivani lidi, vylucovani osob bez vlastny obhajoby.vlastne dokad tam nejses na svem majetku tak si s tebou hrajou jako v divadle,tedka se to podle mne meni ale uz sem tam od te doby nebyl spise mi to dalo ze vim jak to nedelat a snazim se delat projekt aby i ty co nemaji vlastni pudu se mohli etablovat 


ono jedna vec je tady o tom mluvit a druha vec je zit a sou to dva uplne jine svety


Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Eva Hauserová »

Když jsem byla v Zaježce (pravda jen asi na tři dny), sami to prezentovali tak, že se jim neosvědčilo příliš těsné soužití, ale že jim funguje model, kdy spolu vojněji spolupracují jednotlivé rodiny třeba na potravinové bance, na škole, která odpovídá jejich představám, na společných oslavách různých svátků, protože tam je vemi živý folklór, a podobně.


Určitě by nedávalo smysl pokoušet se o nějaký sociální design bez reálného podkladu, jen teoreticky. Už jen proto, že v teorii obvykle všechno vychází krásně a bezproblémově.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od QNX »

Eva Hauserová: Má smysl se snažit vytvářet struktury a pro tyto struktury vytvářet pravidla ........ a pak ty pravidla soustavně porušovat? K čemu je to dobré? Není lepší vytvářet struktury na základě reálných potřeb účastníků a k tomu pravidla vznikající na základě vzájemné důvěry (která nemůže vzniknout jinak, než dododržováním toho co se už dříve dohodlo?). Vytvářet organizace a pravidla dodržovat, nebo porušovat podle aktuální výhodnosti a aktuálního přínosu k upevnění vlastní moci, to není zrovna dobrá ukázka PK designu v sociální oblasti.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, opět segregace. Segregují se nejen ti, kteří umí a ti, kteří chtějí, ale podle vzdělání a zkušeností. V tom já vidím největší potíž nejen shora probíraného, ale i současného světa. Založení či funkce komunity předpokládá nějaké tahouny, ktežří umí nejjen pěkně řečnit, ale i za to vzít. No jo, ale, kdyby ti lidičky něco konkrétního uměli, tak by to dávno dělali. To je důvod, proč nám naše společenství tupých hejhulů může fungovat do konce věků, kdežto dobře vymyšlené komunity se rozpadnou nejen nedostatkem financí, ale i nedostatkem  živočišného motoru, který je plněn schopností odpouštět, nezištností, schopností improvizovat a touhou po nějakém posunu kupředu.Ano, selský rozum je tím, který se na fakultách nevyučuje a je velice těžké jej po promocích  někde získat. OOO, jak rád bych se mýlil, ale důkazem mi budiž nejen  stav společnosti, ale i vláda vzdělanců, která sice čpí univerzitním testosteronem, avšak selský rozum je pro ně nedostupnou komoditou.


Potíž je taky s výběrem partnerů v společenství či přátelství.toho si  vybíráte podle světonázoru,podle šešuule na hlavě, podle dosaženého vzdělání, podle délky jointa,a podle pruhů na oděvu.


My si vybíráme mitfáry podle toho, co umí, podle jeho použitelnosti. Pak může vzniknout nejen symbioza, ale i přátelství na celej život. No jo, ale tak to prostě funguje. Segregace.Vyjimky učiní čest pravidlům.Že se vám to nelíbí???Chápu.....


Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Eva Hauserová »

QNX opět naráží na osud organizace, v jejímž managementu sám selhal a byl z ní vyloučen pro závažné porušení etiky. To je třeba poznamenat proto, že mluví o "výhodnosti" a "upevnění moci", zatímco já - nyní jsem ve vedení organizace - tam žádnou výhodnost ani upevnění moci nevidím. Vidím tam nutnost překonávat kritické situace tak, aby organizace mohla plnit své cíle podle vůle a konsenzu svých členů. Jde o spolek s patnáctiletou tradicí, založený v návaznosti na celosvětovou permakulturní síť, proto, že permakultura se podle platných celosvětových pravidel šíří standardními dvoutýdenními (nebo 72h) kurzy podle curricula (osnovy) Billa Mollisona, což se samozřejmě inovuje (v současnosti máme k dispozici třeba curriculum Robyn Francis), a je třeba zachovávat tuto kontinutitu a zapojovat se do mezinárodních struktur. Náš spolek v minulosti organizoval celkem 3x evropskou permakulturní konvergenci, v současnosti spolupracujeme s evropskou iniciativou PK učitelů (permateachers.eu). Je jasné, že k tomu jsou nějaké stabilní struktury potřeba. - K otázce, že se vždy do puntíku nedodržují stanovy: naše stanovy byly napsány v dobré víře tak, aby v nich byly pojistky proti zneužití, ale zároveň kladou těžko splnitelné podmínky. Úplně je nedodržel ani sám QNX, a soustavně porušoval požadavek stanov, aby členové zachovávali permakutlurní etiku. - Jak říkám, konsenzus členů stojí pro mě osobně nad stanovami, protože členové si vytvořili a udržují spolek pro své potřeby, a nikoli naopak, a změnu stanov připravujeme. Co se týče nějakých výhod nebo moci: sama mám z toho, že jsem ve vedení, jenom "krev, pot a slzy", ale vytrvávám, protože si myslím, že jde o užitečnou a dobrou věc.


Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Eva Hauserová »

Proč by se mi to nelíbilo? Docela se to trefuje do černého. Ale to všechno nevylučuje nějakou reflexi nebo analýzu, ostatně ji sám právě provádíš.

jarda bon jovi říká:


No, opět segregace. Segregují se nejen ti, kteří umí a ti, kteří chtějí, ale podle vzdělání a zkušeností. V tom já vidím největší potíž nejen shora probíraného, ale i současného světa. Založení či funkce komunity předpokládá nějaké tahouny, ktežří umí nejjen pěkně řečnit, ale i za to vzít. No jo, ale, kdyby ti lidičky něco konkrétního uměli, tak by to dávno dělali. To je důvod, proč nám naše společenství tupých hejhulů může fungovat do konce věků, kdežto dobře vymyšlené komunity se rozpadnou nejen nedostatkem financí, ale i nedostatkem  živočišného motoru, který je plněn schopností odpouštět, nezištností, schopností improvizovat a touhou po nějakém posunu kupředu.Ano, selský rozum je tím, který se na fakultách nevyučuje a je velice těžké jej po promocích  někde získat. OOO, jak rád bych se mýlil, ale důkazem mi budiž nejen  stav společnosti, ale i vláda vzdělanců, která sice čpí univerzitním testosteronem, avšak selský rozum je pro ně nedostupnou komoditou.


Potíž je taky s výběrem partnerů v společenství či přátelství.toho si  vybíráte podle světonázoru,podle šešuule na hlavě, podle dosaženého vzdělání, podle délky jointa,a podle pruhů na oděvu.


My si vybíráme mitfáry podle toho, co umí, podle jeho použitelnosti. Pak může vzniknout nejen symbioza, ale i přátelství na celej život. No jo, ale tak to prostě funguje. Segregace.Vyjimky učiní čest pravidlům.Že se vám to nelíbí???Chápu.....





Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od drudriger »

pekne to popisujou teda zajezkari "ze se jim neosvedcilo"


za 3 roky zivota tam mne nikdy nepozvali na schuzi vsech obyvatel


delal sme pro ne docela hodne za malo penez(15kc/hodina)pozdeji sem se dozvedel ze na mne dostavali 50 a ten rozdil si nechavali na "provoz komunity" samozrejme ebz meho vedomi


delal sem nejvetsi distribuci eko materialu v te dobe knizky jako revoluce jedne slamky sem mnel v distribuci uz v 98mem..


pak mi rekli ze at se zbalim a odejdu ze mam na to dva tejdny, duvod oficialne zadnej


neoficilane at 1 (nechtel sme vstoupit do LET systemu, nemnel sme penize a lokalna mena sice byla takze bych ve finale nemakal ani za 15kc/hod ale za lokalnou menu ale potraviny za ne koupit nesli)


at 2 sem dealer drog


at 3 nebydlim na svym a oni kdyz si reknou ze uz mam jit tak musim, budova ve ktere sem bydlel ale stejne nebyla jejich a dostali ji od obce za korunu na najem s tim ze tam budou bydlet lidi jako ja, teda lidi v komunite ktery nemaj peniz


4 delal sem akce pro lidi koncerty vystavy a obcas na moje akce chodilo vice lidi nez na jejich..


popravde receno "pekne se mnou vyj....li".


odchazel sem uz po rruhe v zivote zase jen s batohem a nevedel ani kam. kdyz sme pak kriticky popsal to co popisuji tady tak mne jeden s obyvatelu zajezky pri jedne nasteve zacal honit se sekyrou ze jak je mozne si dovolit psat o zajezce kritiku....od te doby se tomu mistu z daleka vyhybam a rikam si ze uz vim jak se to nema delat.


jasny zajezka se zmenila, uz se tma i hulit jjointy muzou(nehulim i kdyz tenkrat jo).dokonce festvali se tam delaji, dokonce i pivo s tam uz prodava, co mne  zakazovali tak to se tem tedka deje.


jako mi to rika dlouholety kamos miro svicky na zajezke no to vis dva kohouti na jednom smetisti



jedine z mala pozitivu bylo seznameni se s igorem chyrou a jeho vize svobodne skromnosti a videt jeho zivot a praktikovani....


Odpovědět