Sociální design v permakultuře

Komunity, centra, ukázkové projekty
Odpovědět
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ale je potřeba vysvětlovat, k čemu je město. A věř mi, že to nikterak nesouvisí s úctou k pracujícím kdekoli jakkoli.
Města pocházejí z doby, kdy se lépe dalo lépe bránit . Více lidí postavilo lepší hradby a uživilo více ozbrojenců.


Církev uvítala koncentraci moci a pohodlí života s koncentrací služeb. lépe se vybíraly daně, o všem byl lepší přehled.Pro úřady a pro církev bylo třeba škol a ty byly stavěny za hradbama měst.Lépe se  trestali názoroví odpůrci.


Čím větší, tím ekonomičtějjší.  Vesnické manufaktury , malé elektrrárny nebo malé ošetřovny mohou fungovat stejně jako městské megaprojekty. jenže, nenažranost, nutnost převratných zisků a ekonomická závislost však nepřidají .....centralizace se dá dobře kontrolovat, řídit i zdanit. Díky kamerovému dohledu a počítačovým systémům lze i obstojně kontrolovat, co , kde a kdo a kdy.


Že si neumíte představit život bez města není můj problém. já to dovedu úplně přirozeně. Není pravda, pouze úhel pohledu.Totiž, úloha měst vzrostla až průmyslovou revolucí, což je v dějinách lidstva jen maličkej štráfeček.


jarda bon jovi: Nemyslím, že by bylo třeba vysvětlovat dospělému člověku, nač jsou potřeba továrny, nemocnice, tiskárny,  elektrárny  a ... (seznam by mohl být téměř nekonečný), které existují nebo vznikly ve městech. Vážím si každého, kdo pracuje poctivě a tedy i Tebe, ale tady jsi pořádně ulétl. Stačí, když se rozhlédneš kolem sebe a pouvažuješ nad původem věcí, které Tě obklopují. 



mastnacek: Tento web je mj. o trvale udržitelném životním stylu. To jsem si nevymyslel já, to se píše na hlavní stránce. A tato trvalá udržitelnost není nutně totožná se soběstačností ve všech směrech. Dost lidí tyto dvě věci zaměňuje. Kdyby vše fungovalo normálně, přemýšlení o tom, co si ještě sám vyrobit, by bylo bezpředmětné. Snahu učinit se maximálně nezávislým na okolí (mám ji také) beru spíš jako tušení blízkého krachu tohoto socio-ekonomického systému, který je opravdu hrozný. Viz například kurvítka, která jsou snad záměrně zabudovávána do většiny produktů, aby se mohly dělat stále nové a nové. 



Simona Karolik: To samé, co říkáte o nanotechnologiích, se svého času říkalo i o počítačích. Vše má svůj rub a líc. Nůž je užitečný nástroj, ale dá se s ním i zabít. Co by se stalo, kdyby pravěcí lidé zakázali nože.?





Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Marek Parek »

jarda bon jovi neprocital jsem to tady uplne důkladně (se ted s rozmachem permawebu ani moc neda) ale musim reagovat na tvuj posledni prispevek .. ano mesta (spis pevnosti) vznikala z duvodu obrany ale hlavne z duvodu OBCHODU .. tedy "domluvil" se plac kde se vseci sejdou, tam se vymenovaly kuze za sul, obili za kravy, měd a zlato za lehké děvy .. postupne si kolem mista kupci postavily baraky pac se jim nechtelo porad lasovat a bydlet ve vozech (tak vznikaly namesti a rynky), jakmile se zacalo schrromazdovat bohatsvti na jednom miste vyvstala pak samozrejme potreba obrany (hradeb) .. no a to uz jsme ve stredoveku a zemi šlechty a moci panu ...


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Josua »

Mám rád oboje dvoje město i vesnici. Ale dneska raději budu na vesnici a navštívím město pokud budu chtít. Dřív bych do vesnice nepáchl :D


Pravdou je že se také již nějaký čas zabývám touto myšlenkou, k čemu nám to město je? A k čemu jsou tynový technologie jako dlouholetý informatik nějak přestávám chápat k čemu nám je všechen ten novej software a hardware, chápal bych u výrobních hal a provozů jenže my to zavádíme všude a tak nám to bere prostředky na jiné podstatnější věci. Hlavně že máte kartu se kterou můžete nakupovat, možnost si přes internet objednat to Německé zboží z Číny atd...



a nemoci: také cítím že ty vznikají spíše z našeho způsobu života(jídlo/pohyb a myšlení).



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od QNX »

Zrušení měst je moc extrémní řešení. Zlatá střední cesta v podobě jejich redukce na 1/10 populační hustoty by mohla být udržitelným  řešením. 


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Josua »

Ano jedou přijde doba, kdy se bude osidlovat venkov :D



Zdraví Josua



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od QNX »

Josua: Né, to raději né. To by byl přelidněný zase venkov.  Populaci venkova ponechat, populaci měst zredukovat na 1/10.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od jarda bon jovi »

To su klidný, na osidlování venkova chybí ten, kdo by přenechal osídlencům půdu. Z té se stává zcela nedostupná komodita.Leda, že by přišly nové moresy a obyčeje jánošíků.


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Josua »

QNX: razantní řešení, uvidíme co se bude dít, kterou z cest si vybereme. Ale pokud nebudou chtít jinak tak proti gustu žádný dišputát.



:D jo Jardo máš pravdu, jsou zde lidé/společnosti co mají sta tisíce hektarů, a zákony které brání, aby lidé mohli bezproblémově bydlet i jinde než v řadovce uprostřed obce na nudli o 15 x 30. Uvidíme jak nám tento styl ochrany a udržování práva dlouho vydrží.



Zdraví Josua


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ono to nebude tak horký. Komu by se chtělo pracovat. Navíc, i když ty velké společnosti převzaly půlku pozemků zločinným způsobem, tu druhou půlku prostě koupili od restituentů, kteří dobrovolně vyměnili půdu za jakési papírky.....Kdysi jsme všichni stáli na startovní čáře. Maraton se běží a několik lidí si zavazuje kristusky, že tím blátem budou stíhat ty, co valí v tom terenním autě s ostrejma gumama. Je to kapitalismus. Musíme vymyslet něco nového, lepšího.


Na to by mohl bejt dobrej ten socialdizajn.


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Caso »

Procetl jsem tuto diskuzi a je velice zajimave, jak se tady profiluje skupina lidi, ktera denne vyuziva produkty svazane s existenci mest (vsichni tady primo v diskuzi vyuzivame pismo, internet, software a hardware), vsichni jsou na mestech ekonomicky zavisli, sami stale zatezuji zemi svou existenci a vetsinou maji deti, a nezda se, ze by kdokoliv se zde diskutujicich hospodaril na svem gruntu BEZ PRERUSENI od 15 stoleti BEZE ZMENY VYMERY, (tudiz sami vymenili zem za papirky).


Zaroven se tato skupina negativne vymezuje proti mestum, mnozstvi lidske populace na zemi a proti "kolonizaci venkova". Toz vubec nemuzu pochopit, proc mi naskakuji vyrazy jako "nevdecnost", "dvojite standarty" nebo treba "pasactvi (v kontextu prostituce)", nemohl by mi nekdo pomoct?


Odpovědět