Sociální design v permakultuře

Komunity, centra, ukázkové projekty
Odpovědět
Uživatelský avatar
ATropa
Příspěvky: 71
Registrován: 06 srp 2012 11:05

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od ATropa »

Není protihráčem komunitního stylu, soběstačnost?


Jak se stárne v komunitě? Je něco u nás? permakulturní komunita staroušků?


Jak se zbavit pocitu marnosti, když všechno co dělám, je všech?



to bych docela chtěla vědět.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od QNX »

ATropa: Co je to protihráč? Pokud si představuješ, že komunitní=společně a soběstačný=samostatně, tak to určitě ne. Není v silách jednotlivce dosáhnout nějaké větší úrovně soběstačnosti a čím větší životní úrovně chceš dosáhnout, tím bude maximálně dosažitelná úroveň soběstačnosti menší. Dokonce i v silách velké rodiny (3-4 generace včetně tetiček a strýčků) by byla maximálně soběstačnost na úrovni hodně jednoduchého života. Jedině komunita dokáže zajistit tak velkou dělbu práce, aby mohla dosáhnout nějaké skutečné soběstačnosti. Klidně to může být komunita samostatných jednotek a bez jakéhokoliv společného vlastnictví, dokonce bych si na životaschopnost takové komunity vsadil víc, než na komunitu s vlastnictvím společným.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od jarda bon jovi »

K pražákům.... včera jsem jel přes prahu a ujistil jsem se, že tam nemůže žít nikdo, kdo má v úctě přírodu.Vy to možná nevidíte a necítíte, ale je to jedna obrovská betonová katastrofa obklopená uvozhřenejma autama.......Příště ten brajgl objedu sto kiláků daleko. Pouze psychopat s diagnozou na papíře může tvrdit cosi o kráse neb pohodě.Utečte pražáci jinam, páč přestanete vnímat realitu a uvyknete monstrživotu se zeleninou pěstovanou v igelitovým pytli na balkoně paneláku.....


Komunita...... Komunita je šílený slovo. při vyslovení slova komunita si představím křížence rastafariana s hipísákem v pruhovenejch gatích a vestě, ženský s dlouhejma sukněma a nějakým indiánským přehozem přes ramena, všici hubení jak lunt, páč nemají co žrat a potácejíci se v osobních i mezilidských problémech.


Ano, skupina samostatných jednotek žijící v trvalé a nezištné symbioze může být klíčem. Majetek nehraje roli, páč s členem společenstva neobchodujete v penězích. Ty dokážou vše jen pokazit.pro jednoho málo, pro druhého moc.A pak se to veze.....


Skutečná soběstačná komunita je hipomobilní, což je potíž....Ale i v současnosti lze žít v pohodě, symbioze, bez nervů a stresů.prostě to jde, nemusí se čekat na armagedon. Ale sakra dobře si rozmyslíte, komu dáte nálepku kamarád. Nefunguje to jak na tem facebůku, jak mi vyprávěla dcera, že můžeš mít i 1000 přátel.


 


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Josua »

K panelákům: žiji uprostřed menšího města a jak píše Jarda k přírodě to má daleko, blízký udržovaný "krásný" park je spíše za pačesy a pod krkem držící kousek přírody který když začne růst jinde než přikázal architekt a nebo jak usoudil pán na sekací kárce mizí v propadlišti dějin. Defakto tam jsou jen stromy protože a tráva s občasnou pampeliškou. Co nemá víc jak 2 roky nepřežije a co má bojuje, aby aspoň ve vyšších patrech měl prostor v tom zaprášeném prostředí velkého města (300 000 obyvatel). Ano mám pocit že jsem kvůli pohodlí zapomněli na souvislosti a na to co ještě před 20 lety bylo normální. No ještě méně než měsíc a jsem z toho pryč :D Tím však nechci hodnotit ostatní byl to čistě jen můj pohled, takže ostatní stále mohou kolem vidět města plné krásy a pohody. 



Ano i mě komunita v nějakém předem domluveném idealistickém sdružení jako udržitelná (viděl jsem jich několik). Co je jako cílem komunity, která má nějaké jiné názory a tak se defakto odděluje od ostatních s vidinou že je někde "tráva zelenější". Mohu potvrdit tuto pranostiku nebo pořekadlo či jak se to jinak dá škatulkovat, nikde není tráva zelenější, jde jen o to, co chcete dělat teď a co je vašim cílem.



Velice výstižné a zajímavé v tomto kontextu je to s tou deseti až století fungující komunity zvané vesnice. Mohou mít stejné problémy jako komunita uměle vytvořená s nadšenců avšak není třeba něco uměle definovat, někoho z komunity vylučovat jen proto že má jiný názor, nebo nepěstuje na svém poličku to co mu bylo uloženo atd. Ve vesnici lidé žijí a hledají cestu jak spolupracovat. U komunit (třeba se společným vlastnictvím) je to naopak hledají spolupracovníky a pak teprve začínají na místě žít. Jenže představa spolupráce je jen představa a pokud přestane, fungovat tak většinou musejí jít z kola ven. Ve vesnici prostě jen s tím člověkem nespolupracuješ a hledáš jiné ( vesnice jsou u nás tak blízko sebe, že není problém spolupracovat ještě s dalšími lidmi z jiných vesnic.



Přeji však všem co zakládají nebo vytvářejí nejrůznější spolky, komunity guildy a podobně hodně úspěchů.



S úctou zdraví Josua


Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Eva Hauserová »

S tou Prahou - na mě některé úseky působí taky tak jako na tebe, ale sama žiju v rodinném domku v okrajové čtvrti, poblíž mám Ekodomov se starým sadem a jurtou, na druhé straně zahrádkářskou kolonii, kde mám taky zahrádku, a hned za ní chráněné přírodní území - takže Praha je hodně různorodá a pokud nedojíždíš do práce skrz tu betonovou džungli, nemusíš si ji vůbec uvědomovat, nebo jen tehdy, když vyrážíš z Prahy někam autobusem či vlakem. - Pak jsou tu poklidné obytné ostrovy mimo ty hlavní automobilové tahy a tam si lidi budují komunitní zahrady (Prazelenina, Kokoza, guerrilová-partyzánská na Žižkově, chystá se v Troji, Bráníku...), což je správná reakce, protože ne každý se může vystěhovat z města. Nic proti stěhování z města, ale někteří lidé se chopí odpovědnosti za své okolí, což taky není k zahození. 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, zelená je dobrá, enem bych ty potraviny vypěstované do 30km od hranic města považoval za nebezpečný odpad a likvidoval jej v uložištích jaderného odpadu. Ty stovky tun spojkového a tisíce tun brzdového obložení a mračna směsi napneumatiky, spálený olej,  .... je to molotovův koktejl, který se spálenými pohonými hmotami a bordelem z průmyslu dělají svoji práci. Nechováte se za kopec..... Ale vy za to nemůžete, můžu za to já, že to tak vidím.


Já se chci taky chopit zodpovědnosti za své okolí,ale jak to udělat, a nezbavovat je svéprávnosti?


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Josua »

Odpovědnosti za své úkoly :) své úkoly si určujeme sami, sami si vybíráme a určitě máte pravdu, je to různorodé, u nás v Ostravě to je fakt, že smog během zimních měsíců trápí všechny přilehlé oblasti v menší nebo větší míře. Nevím jak je to v Praze ale zde je ovzduší značně špatné. Je pravda, že vystěhovat se je prostě změna kterou někteří nemohou a jiné nechtějí. Do měst se lidé sjíždějí hlavně pro pracovní příležitost. Tak je vhodné i tam bydlet a nejezdit někde hodinu z nějakého zapadákova. U mě je to jiné, já budu rád dojíždět hodinu, ať pro to, že děti si mohou jít zaběhat na pole či louku nebo do lesa máme 1 km. A já mohu třeba u svého domu zasadit strom, který budu každý den vídat. Je to změna a nejen místa ale i myšlení.


Čeští lidé mají problém se stěhováním obecně a to nejen někam z města. Nás se stále všichni ptají, že asi máme rodinu tam kam se stěhujeme, když je to tak daleko(170 km od Ostravy 1,5 po dálnici). Dost je udiví když dostanou negativní odpověď. Je to nerozumné s tím lpěním na tom, že nemůžete žít trochu jinde kde se budeš cítit lépe. Rád bych žil s rodinou, ale buď zůstanu v prostředí které zdraví je spíše škodlivé a nebo v místě, které není tak úrodné a je vysoko nad mořem. Navíc chtěl bych li bydlet v domku tam stálo by mě to o dost více než to co máme nyní a nebo bych se přesunul jen z/do paneláku.


Další věcí je že dneska rodiny prostě nežijí pohromadě (což je trochu škoda) a tak se defakto vídají jednou za pár týdnů. Vypomoci si mohou v naléhavých případěch vždycky, nejsem od sebe vzdáleni tisíce kilometrů a odříznuti od komunikace. Takže v tom nevidím problém, ale všichni nechtějí to co já a to je dobře :D.



Zdraví Josua




Eva Hauserová říká:


S tou Prahou - na mě některé úseky působí taky tak jako na tebe, ale sama žiju v rodinném domku v okrajové čtvrti, poblíž mám Ekodomov se starým sadem a jurtou, na druhé straně zahrádkářskou kolonii, kde mám taky zahrádku, a hned za ní chráněné přírodní území - takže Praha je hodně různorodá a pokud nedojíždíš do práce skrz tu betonovou džungli, nemusíš si ji vůbec uvědomovat, nebo jen tehdy, když vyrážíš z Prahy někam autobusem či vlakem. - Pak jsou tu poklidné obytné ostrovy mimo ty hlavní automobilové tahy a tam si lidi budují komunitní zahrady (Prazelenina, Kokoza, guerrilová-partyzánská na Žižkově, chystá se v Troji, Bráníku...), což je správná reakce, protože ne každý se může vystěhovat z města. Nic proti stěhování z města, ale někteří lidé se chopí odpovědnosti za své okolí, což taky není k zahození. 





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od jarda bon jovi »

Josuo, od rodičů není nikdy daleko, jináč někteří, mnohdy i všichni dokážou být velmi laskavými tchánama a tchýněma.Dle mého otce mají být tchyně prvním chodem na svadební hostině ve formě karbanátků.Jedině pak mohou být navěky milovány.Myslím, že jsi udělal nejlepší krok svého života a nelze než nadšeně souhlasit. Ostatně, i já odešel z města, i když jsem na to dávno zapoměl. a je ze mne nádhernej soustruženej řepák.Dokonce o mnoho řepáčtější, než domorodí řepáci. Ovšem, vývoj řepáckosti lze pozorovat na exponenciální křivce, zeména po ovlnivnění vlastní spokojeností na vývoji života.Já už chtěl jako odznak stavovské příslušnosti chtěl začít nosit rádiovku, neb zmijovku. Pak by člověk nemusel vysvětlovat své postoje, žebříčky hodnot a úhly pohledu. Možná by se mezi nás chtěli infiltrovat špioni, ovšem poloha zadní šnůrky by je odhalila........Rádiovky ovšem na trhu nejsou, takže jsme uvrženi do trvalé nejistoty.


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Josua »

Jardo pobavil jsi mě, děkuji. 


Tchýňku mám super :D tu bych nedal nikomu na tož abych ju jedl :D


Uvidíme kdo nás bude navštěvovat :D


Hurá do komunit ehm vesnic :D



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od QNX »

JBJ:  Na netu jsem dokonce našel za 399kč "Vesnickou sadu zmijovka + rádiovka" Po přečtení tvého příspěvku bych o ní i uvažoval, ale žena mi z ovčí vlny ufilcovala super baret v maskovacích barvách a dokonce to na vrcholku má trs vlněné trávy :-) To když si vezmu na hlavu, tak je hned každému jasné kam patřím .....  zajímavé je, že se pak na mne usmívá každý druhý kolemjdoucí a mnoho z nich i pozdraví. ......... Nejsem si tak úplně jistý do jaké stavovské příslušnosti se tím baretem řadím, ale není to špatné :-)



Odpovědět