Komunitni zahrada

Komunity, centra, ukázkové projekty
Uživatelský avatar
Matej Valenta
Příspěvky: 40
Registrován: 19 úno 2012 10:41

Komunitni zahrada

Příspěvek od Matej Valenta »

Nema nekdo zkusenosti s komunitnim zahradnicenim? Mam na mysli zahradu, kde si clovek za drobny obnos na rok pronajme kus zeme, pestuje ci chova co chce a hlavne taky spolupracuje s dalsimi cleny komunitni zahrady, vymenuji, sdileji, pujcuji, daruji atd. Funguje to nekde, nebo je to jen utopie? Mohlo by to fungovat v CR, nebo jsem blazen?


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Komunitni zahrada

Příspěvek od Eltariel »

Funguje to a fungovat bude , když se do toho zapojí poctiví a nadšení lidé a ti tu také jsou.


V Praze se rozjela www.prazelenina.cz


Pak existuje www.kom-pot.cz


A také v Praze nadšená děvčata www.kokoza.cz  . Budou mít své místo i na mezinárodním veletrhu nakládání s odpady, recyklace, průmyslové a komunální ekologie 18.-22.9.2012 v Praze.



Pro inspiraci:


www.rotters-liverpool.org.uk


www.foodloop.org.uk


www.foodfromthesky.org.uk


www.prinzessinnengarten.net


a určitě mnoho dalších všude možně, ale hlavní je, že už i v ČR jsou první vlaštovky.



Uživatelský avatar
Evina
Příspěvky: 39
Registrován: 01 srp 2012 19:48

Re: Komunitni zahrada

Příspěvek od Evina »

Ještě zkus kouknout na Lets.cz a OdKomunity.cz, snad taky pomůže, i když to není asi přesně to, co hledáš :-)


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Komunitni zahrada

Příspěvek od Sahaw »

Mam pocit,ze jsi prave popsal princip zahradkarskych kolonii. S tim chovem bude problem vzdy ve meste.



Pokud mas pocit,ze v zahradkarskych kolonii to nefunguje,tak se da zalozit vlastni komunitni zahradniceni. Melo by stacit udelat neziskove sdruzeni a podivat se po vhodnem mestkem pozemku a zajit za svym volenym clovekem na radnici a zjistit jestli to pujde. Pak si sehnat plany a urcite dost podpisu lidi,kteri budou souhlasit a vyrazit na radnici,aby pozemek Vam dali. Budete je vydirat temi podpisy(moznymi hlasy). Urcite dostanete i prispevek od mesta a urcite i existuje i nejake dotace z EU. Hotovo.:) Tedy za par let,az ziskate politicky vliv.



Podle mne je idealni vyjet za mesto 5-10km a pronajmout a nebo koupit kus pudy a tam budovat. Na kole clovek je tam do hodky. :)



Uvedl jsem jen priklady jak si zalozit takovou komunitu,protoze nekdy je skutecne lehci a rychlejsi zalozit neco nez cekat az se neco takoveho objevi.



http://www.kom-pot.cz se mi zdal pekny projekt,ale jako kazdy stoural mne prekvapilo,ze se bude platit kazdy rok cca 4000kc rocne. Ze se planuje na 6000m2 mit 50 osob. To je na osobu ciste jen 100m2 zahonu.Taky na takovy pocet lidi si jeste platit mesicne za 15tisic zahradnika je trochu divne. Zas na takovy pocet lidi je zbytecny mit malotraktor. Nejvic mne zarazi jejich planovane vynosy zeleniny z pozemku. Pokud budu vychazet jen z toho webu,tak muj dojem je,ze to ma byt udrzitelny projekt,tak je to dost predrazene jako porad ceske televize Mala Farma. Jsou na zacatku,tak my ostatni,kteri neco podobne planujeme,se poucime z jejich chyb.






jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Komunitni zahrada

Příspěvek od jarda bon jovi »

Jako pravověrnému se mi zdá zvrácené , kompostovat zbytky potravin ze supermarketů a používat je jako základ hnojení pro pěstování zdravé potravy. S těma kýblema reziduí to musí být fakt echt dobrota, navíc mi připadá veselé, něco v tom šíleném pražském povětří pěstovat. Když tam občas zabloudím,, tak kroutím hlavou ještě týden, jak tam mohou lidé žít. Onii žijou a ještě se jim to líbí....A mají odvahu v tom prostředí produkovat potravu....Myslím však, že se jedná o odpustky,které si lidé kupují, aby měli dobrý pocit,  že udělali MNOHO, pro svůj osud.


Produkce potravin není kratochvíle na pronajatým igelitovým pytli, plným kompostu, o jehož původu lze vést nekonečné polemiky. Ergo, co vám připadá krásné a veselé, někomu může připadat zvrácené a nemocné.


Je to pouhý názor a úhel pohledu, jenž není namířen proti žádné skupině obyvatel s konkrétní rasou či náboženským přesvědčením.....


Uživatelský avatar
Matej Valenta
Příspěvky: 40
Registrován: 19 úno 2012 10:41

Re: Komunitni zahrada

Příspěvek od Matej Valenta »

diky za reakce. ja bych urcite nemel trpelivost na vyjednavani s mestem o pozemku, pronajmul bych nebo koupil svuj mimo mesto a ten potom nabidnul dalsim lidem. toto moje predstava. ne kazdy si muze dovolit koupit vlastni zahradu, nebo chatu a tohle me prijde jako rozumna alternativa mista kde mam kousek "sve" prirody ale nemusim za to utracet majlant. Myslim si ze takovahle komunitni zahrada je dobrej zacatek pro vznik nove komunity, ktera by se mohla rozvijet vice smery, casem treba prikoupit pozemky a rozvijet cinnost, nejen zahradnictvi ale i chov, postavit nejake zazemi atd.  


Uživatelský avatar
Simona Karolik
Příspěvky: 129
Registrován: 11 dub 2012 19:31

Re: Komunitni zahrada

Příspěvek od Simona Karolik »

Doležité je stanoviť určité pravidlá pre pestovanie v komunite. Tie by mali byť obsiahnuté už v nájomnej zmluve. Napríklad že pestovatelia sa zavazujú nepoužívať pesticídy a chemické insekticídy, chemické návnady na slimáky, budú rešpektovať a podporovať prirodzených nepriateľov škodcov(napr. stavbou búdiek pre vtáctvo, hmyz, na zimu "ježkovište", šancu dostane aj "komunitná myšilovka"(kočka). Aby sa vám potom nestalo, že vy poctivo zbierate ručne každú mandelinku-zatiaľ čo sused o dva metre ďalej "poctivo" strieka hektolitre jedu. Toto je problém najma klasických záhradkárskych kolónií so starším neekologicky zmýšľajúcim osadenstvom(samozrejme česť výnimkám). Ja vidím prínos komunitných záhrad vo veľkomeste ani nie tak kvoli výnosu či produktivite, ale predovšetkým edukačný. Pre mnohé mestské deti je toto prvý kontakt so živou prírodou, ktorý može byť doležitý pre ich ďaľší rozvoj.


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Komunitni zahrada

Příspěvek od Sahaw »

O rozvoji a vyvoji deti rozhoduji jen a jen rodice. Nevidim problem vyjet(30 minut) s detmi za mesto a jit do lesa na prochazku. Seznamit se s lidmi,kteri ziji na vesnici a tam deti seznamit se zviraty a zahradou.



Podle mne komunitni zahrady vznikaji, protoze clovek si touzi prejit z pestovani na balkone na pozemek,ale nema penize na vlastni zahradku a nechce opustit mesto. Proto vznikaji takove kompromisy.



Pro mne je centrum mesta jen misto,kde si clovek vydelava penize a vyuziva sluzby.Nepovazuji to za domov a zda se mi diky hustote(kriminalita,stres,...) obyvatelstva a znecisteni vytvaret tam trvaly zivot.Nekdy mam pocit,ze lidi se vzdali se z nej dostat a proto se snazi vytvaret takove projekty. Maji pocit,ze jsou chudi. Ale pokud je clovek zdravy,tak je neskutecne bohaty.


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Komunitni zahrada

Příspěvek od Eltariel »

Zdraví je opravdu bohatství. Na děti mají vliv rodiče, ale do velké míry vše s čím se setkají a obrovské firmy mající peníze na reklamy mají naše děti už dávno pod palcem. Myslím , že film Děti konzumu - o tom pojednává. Rodič může jen trpělivě vysvětlovat a jít vlastním příkladem a nechat děti "bezpečně okusit" , což bývá někdy docela slušný oříšek.


Všichni se z měst na venkov, na zelené louky, do prostřed lesů ....do nezkažené přírody prostě nemůžeme přesunout. Co by jako ze zbytků přírody zbylo? K čemu by to bylo dobré? Je skvělé , když někdo tu možnost má a využije jí a ještě se mu daří hospodařit v souladu s přírodou a je spokojený. Je to luxus! Všichni si to dovolit nemůžou , nebo ani třeba nechtěj. Zůstávají ve městech vědomě nebo i nevědomě odtržení od všeho. Jsou tam ale i lidé , kteří si uvědomili, že nesou svůj díl zodpovědnosti za to, kam jsme jako lidstvo došli a tak město záměrně neopustí , ale budou hledat a ukazovat cesty ostatním. Ti už odtržení nejsou.  Mnohdy mají prostě jen nevýslovný pocit a nutkání , že musí dělat komposty z toho , co se ve městě naskytne , nebo třídit odpady, nebo pěstovat tam , kde se dá a z čeho se dá, nebo využít deštovou vodu.....prostě svým postojem dávají jasně najevo svou zodpovědnost. Pochybuji o tom , že by si rizika neuvědomovali. Jde o pocit a záměr, jaký dali svým činům , bez ohledu jestli osloví důchodce nebo batolata.Lidé ve městech sdílí smog , prašnost, hluk.....ale mohou sdílet i jiné věci a hodnoty. Lidé taky utrácí tisíce za nesmysly. A jsou lidé , pro které pořád i předražená zelenina má větší hodnotu a tak za to prostě prachy dají.....ale zas to není jen za to jídlo, jde o postoj.


Já bych to za to třeba taky nedala, protože si vypěstuji vlastní....ale ne vždy se urodí  v takové míře a ráda podpořím (buduli na to mít), toho komu se zadaří a budu s jeho postoji souznít. Venkov, samoty mají také své nevýhody, kdy narážíme na stávající system. Také podpora nemusí být vždy o penězích.


Města potřebují takové průkopníky a nadšence. Města mohou prožít své znovuzrození.... a to zda to tak bude je jen o lidech, nikdy není pozdě. Permakultura je mimo jiné o tom hledat řešení. A města i lidé mají obrovský potenciál.


Záleží na tom , jak to kdo má. Kdysi jsem žila ve městě a v určitou dobu mě vadilo, žiji na venkově a dokážu si i představit , že bych si i město dokázala smysluplně užít, ale k tomu jsem musela dospět. Dnes , když jsem ve městě tak se učím.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Komunitni zahrada

Příspěvek od QNX »

JBJ: hele, my si dopřáváme docela slušnej ekologickej luxus ....... a když do toho budeš šťourat pražákům a znechutíš jim pěstování potravin v plastu a na substrátu pochybného původu a znechutíš jim i ty potraviny ze supermarketů, tak se vyděsej utečou z Prahy na venkov a budem v prd...


Odpovědět