Permakulturní zahrada k nahlédnutí?

Komunity, centra, ukázkové projekty
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní zahrada k nahlédnutí?

Příspěvek od QNX »

Mira Vymazal: a sebral už Jarda Svoboda odvahu, aby vzal účastníky kurzů na prohlídku vlastních pozemků? Nebo na prohlídku vezme dokonce i zájemce neúčastníka? Propagovat něco na kurzech je jedna věc, ale zahrada ke skutečnému  nahlédnutí je věc úplně jiná :-)


Uživatelský avatar
Avale Moon
Příspěvky: 58
Registrován: 19 bře 2012 11:34

Re: Permakulturní zahrada k nahlédnutí?

Příspěvek od Avale Moon »

Minuly vikend sem byla na kurz a ten se ukoncoval prohlidkou pozemku. Dale taky rikal ze najima brigadniky na nektere pomocne prace, takze predpokladam ze i tam se toho hodne naucis a uvidis, ale chapu ze to neni to co vacsina z vas ceka:). Jinak co rikal tak se tomu branil hlavne proto ze sepp holzer to delal a chodili mu na ty prohlidky uradnici se stavebniho atd, jako spioni:D


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní zahrada k nahlédnutí?

Příspěvek od QNX »

Avale Moon: To s úředníky byla jenom výmluva. Nebo snad pokládáš za pravděpodobné, že by byl úředník tak zákeřný, že by si ze svého zaplatil celkem drahý kurz jenom proto, aby se jako jeho účastník mohl vetřít na prohlídku pozemku?....... ale jestli už se to změnilo a účastníkům kurzu je prohlídka pozemků umožněná, tak to je pokrok. Když jsem se byl před lety podívat na kurz J.S. ve Skalce, tak nás na pozemky nepustil, což vetšině účastníků připadalo poněkud trapné. ....... a tak všichni koukali pouze z cesty na těch několik hektarů dvoumetrových kopřiv a bodláků, což byla docela škoda, protože se v nich jistě něco zajímavého skrývalo.


Ono je jasné, že majitelé pozemků nemůžou provádět každého otravu co jde okolo, ale účastník kurzu, to by měl být vážený host a ne otrava, že?  Pro ty ostatní zájemce je docela dobrý model práce+prohlídka, nebo prohlídka za nějakou jinou protihodnotu.



Uživatelský avatar
Avale Moon
Příspěvky: 58
Registrován: 19 bře 2012 11:34

Re: Permakulturní zahrada k nahlédnutí?

Příspěvek od Avale Moon »

No Sepp ma celou knizku snad o tom jak bojoval s uredniky, lidi jsou ruzny. Nekdy ti pribehy jsou fakt jak vymysleni, ale ono je lepsi si davat bacha nez pak litovat. A mne osobne prisla ta teorie s fotkama lepsi nez ta ukazka pozemku. Ty veci co tam byly jsem videla na spouste obrazku a je to vlastne furt to samy. Spis nejaka ta opravdova praca na tom by asi cloveka naucila vic. Ale tak jasne, nevim na jaky si kurz byl ty a jak to tam probihalo. Ale ja sem tam sla s tim ze sem vedela ze to je nekde v jinem centru a stejne sem se tam treba koukla na korenovku. A mne spis slo o to ziskat takovy celkovy pocit z toho jaky zivot to asi je a jestli je to vhodny pro mne.


Spis si myslim ze v bodlacich a koprivach se nic zajimaveho neskryvalo:D. To co popisujes, mam pocit odpovida prvotnim fazim prace na pozemku a to tam muzes fakt koukat tak akorat na plevel a plot. Krome toho Svoboda mi prisel vstricny a nebyl by asi problem se s nim domluvit individualne.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní zahrada k nahlédnutí?

Příspěvek od QNX »

Avale Moon: to jsem sice nečetl, ale Sepp Holzer si se zákony moc těžkou hlavu nedělá a ještě k tomu je to velkej provokatér ......... takže si dovedu představit, že těch střetů s úřady měl spoustu a o některých nám i vyprávěl.


V případě osadníků ze Skalky je to podobné ....... jsou to extremisti co si s porušováním zákonů hlavu také nelámou a vztahy s domorodci tam zrovna ideální nemají ........a tak se nemůžou divit, že na ně místní posílají udání na úřady. Jenže úředník nemá potřebu si platit kurz, aby se na ty pozemky dostal ......... úředník prostě svolá místní šetření a přijde se tam mrknout i bez kurzu.  Proto jsem psal, že to byla jenom výmluva.



V bodlácích a kopřivách se nějaká výsadby skrývala, protože občas vykukovala tyčka :-). No ale v případě bodláků a kopřiv jde o něco úplně jiného. Jak sama píšeš, tak je to naprosto běžný průběh počáteční fáze. Té počáteční fáze, kdy si  novopečený majitel pozemku ještě není moc jistý ...... té fáze, kdy na něj okolí úplně nejvíc útočí, že všechno dělá špatně. Právě na ukazování stádia kopřiv a bodláků bych já dal velký důraz a s chutí bych po takovém pozemku kurzisty provedl. Ono by pro ně totiž bylo velkým ulehčením zjistit, že to je opravdu běžný začátek a pomohlo by jim to překonat jejich vlastní těžké začátky. .......... jenže to je o přístupu. Někdo dává přednost vykreslování růžové iluze a jiný přípravě na drsnou realitu :-) Já bych prohlídku kopřiv a bodláků ocenil jako otevřenost a upřímnost, proto jsem tenkrát rozpačitě kroutil hlavou nad nekompromisním odmítnutí prohlídky zajímavého pozemku, který ležel jenom pár stovek metrů od místa konání kurzů. ............ no, ale stále vlastně nevíme, jestli pozemky osadníků ve Skalce jsou pozemky veřejnosti utajované, nebo jestli jde o pozemky k nahlédnutí (jak je požadované v tomto tématu).


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Permakulturní zahrada k nahlédnutí?

Příspěvek od Sanča »

Pro QNX:


Už tu máme zase na tapetě Seppa. Sepp má hlavně tu smůlu, že hospodaří tam, kde hospodaří. Gro jeho problémů s úředníky nebylo ani tak opovrhování zákonem ( je to konečně Rakušan), jako svazující a nesmyslné předpisy určené pro oblast a nadmořskou výšku kde hospodaří. Když jsem byl u J.Svobody na kurzu před cca. 6 - 8 lety neměl problém nás na pozemek vzít.
Jinak souhlasím s tím, že ukázat i zarostlou zahradu v první fázi osázení, je velkým přínosem a poučením pro každého začátečníka. Ne každý kdo začíná si uvědomuje, že půda a práce na ní, se neřídí virtuální realitou počítače, nýbrž přírodními zákony, a ty se nedají s úspěchem očurat:-). Co se soudedských vztahů týče, říká se že na dobrých vztazích se sousedem máš pracovat usilovněj, než na vztazích se vzdálenějším příbuzenstvem. Příbuzného vidíš na oslavě a pohřbech, ale souseda každý den:-))). Člověk nemusí být rebel ani extremista, aby měl problém se sousedy.


pro Avale Moon:


Potvrzuji:-), nejvíc se člověk naučí prací, teorie je sice důležitá, ale praxe je praxe. Ošahat si to, naučit se myslet a souznít s např. zahradou, je mnohdy velmi opomíjená věc a obvykle se toho nenaučíš za jednu sezónu.


Mějte se


Uživatelský avatar
Avale Moon
Příspěvky: 58
Registrován: 19 bře 2012 11:34

Re: Permakulturní zahrada k nahlédnutí?

Příspěvek od Avale Moon »

No jak rikam. Nevim kdy ste absolvoval kurz, ale ty veci ktere popisujete, se probirali na kurzu. Bylo receno ze se mame pripravit na tvrde zacatky atd. Ja byla spokojena. Je dost mozne ze kruz se zlepsil jak pribyli skusenosti , jak s permakulturou tak s prezentaci informaci. Prohlidka byla ale vic mi teda rekli fotky s vykladem. Tak kazdy dava asi prednost jinemu spusobu ziskavani informaci, to je normalni:). Je dobre si zistit dopredu co se na kurze bude dit atd aby pak clovek nebyl sklamany. Proto jsme to tady taky vytahla, abych zistila jeste pred kurzem co cekat:). A co se tyce vztahu se sousedma, ja spis ziskala pocit ze Svoboda je opatrny a ma na vec zdravi nazor typu, ano delame to takhle a takhle ale snazime se k spokojenosti vsech. Radil nam nekolikrat jak mame dokonce vytvaret dobre vztahy s okolim atd., neprislo mi ze by to mnel na haku nebo tak, docela na to kaldl duraz (mozna teda i po vlastni spatny skusenosti?) Tak nevim, predpokladam ze se asi hodne na tech kurzech zmenilo:). Ja osobne mnela s kurzem jediny problem a to byla ciste veganska strava na kterou nejsem zvykla a kterou moje telo logicky moc nezvladlo:D.


Pokud vas zajima prohlidka jeho pozemku rekla bych ze se to urco da nejak vyjednat, bud tim spusobem ktery preferuju ja teda ze tam budu chodit brigadnicit, nebo pokud bude vacsi skupinka tak treba udela i samostatnou exkurzi nebo tak neco:).  To jsou ale opravdu otazky an nej a ne na mne:). Ja sem jen delim se svima skusenostma.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní zahrada k nahlédnutí?

Příspěvek od QNX »

Avale Moon: Nehodnotím kurzy (protože o jejich současné podobě nevím vůbec nic. Předpokládám, že jsou kvalitní, ale stále růžovo-zelné), reagoval jsem jenom na doporučení týkající se návštěvy pozemku J.S., protože moje zkušenost byla ta, že prohlídka nebyla možná. Připadalo mi to tenkrát nepochopitelné, protože názorné ukázky považuju za velice užitečné. Jinak je mi to celkem jedno. Tenkrát jsem ten pozemek vidět chtěl, ale od té doby jsem už viděl tolik různých pozemků a projektů, že se bez té zkušenosti klidně obejdu.  Brigádnickou éru už mám také za sebou (a to jsem si na různých projektech odpracoval mnoho měsíců jako dobrovolník), tak štafetu raději přenechám mladším (ale ti můžou přijet a odpracovat si zase svou dávku dobrovolnictví i na našich pozemcích :-) . Tak ta informace o přístupnost/nepřístupnosti pozemků na Skalce je především pro ostatní, já ji asi nevyužiju.


Sousedi na Skalce ........ bral bych to obecně na osadníky jako celek. Jak jsem tak nakukoval za ty ploty, tak jsem stejně nevěděl, čí je která maringotka a chatrč. Stejně tak při hovoru s místními jsem nezaslechl žádná konkrétní jména (asi i pro ně jsou osadnící bezejmenná skupina podivínů), ale získal jsem dojem, že oblíbení tam moc nejsou.  To byl před několika lety, jaké vztahy tam panují dnes netuším.



Uživatelský avatar
Avale Moon
Příspěvky: 58
Registrován: 19 bře 2012 11:34

Re: Permakulturní zahrada k nahlédnutí?

Příspěvek od Avale Moon »

No tak pokud by si potreboval pomoct s necim u ceho se naucim neco uzitecneho klidne dej vedet. Teda nevim kde sidlite a co delate ale klidne se muzem skusit na necem domluvit.

QNX říká:


Avale Moon: Nehodnotím kurzy (protože o jejich současné podobě nevím vůbec nic. Předpokládám, že jsou kvalitní, ale stále růžovo-zelné), reagoval jsem jenom na doporučení týkající se návštěvy pozemku J.S., protože moje zkušenost byla ta, že prohlídka nebyla možná. Připadalo mi to tenkrát nepochopitelné, protože názorné ukázky považuju za velice užitečné. Jinak je mi to celkem jedno. Tenkrát jsem ten pozemek vidět chtěl, ale od té doby jsem už viděl tolik různých pozemků a projektů, že se bez té zkušenosti klidně obejdu.  Brigádnickou éru už mám také za sebou (a to jsem si na různých projektech odpracoval mnoho měsíců jako dobrovolník), tak štafetu raději přenechám mladším (ale ti můžou přijet a odpracovat si zase svou dávku dobrovolnictví i na našich pozemcích :-) . Tak ta informace o přístupnost/nepřístupnosti pozemků na Skalce je především pro ostatní, já ji asi nevyužiju.


Sousedi na Skalce ........ bral bych to obecně na osadníky jako celek. Jak jsem tak nakukoval za ty ploty, tak jsem stejně nevěděl, čí je která maringotka a chatrč. Stejně tak při hovoru s místními jsem nezaslechl žádná konkrétní jména (asi i pro ně jsou osadnící bezejmenná skupina podivínů), ale získal jsem dojem, že oblíbení tam moc nejsou.  To byl před několika lety, jaké vztahy tam panují dnes netuším.






Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní zahrada k nahlédnutí?

Příspěvek od QNX »

Avale Moon: tak napiš co by tě bavilo a co tě zajímá, něco s tím provedeme :-.) Jsme z Podkrkonoší.


Odpovědět